Προς το περιεχόμενο

Απατη σε αγγελια facebook


safridia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη xe.gr και car.gr,  είναι μόνιμο αυτο το μήνυμα, με μικροαλλαγές στη διατύπωση, φτιάχνουν και email που προσομοιάζονται Ελληνικά ονόματα.

Αν απαντήσεις στη xe.gr βλέπει απο ποιο email to εστειλες, με όλα τα συνεπακόλουθα.

Το ποιο πιθανό μετά να σου απαντήσει σε πειραγμένα Αγγλικά.

Αν είναι Ελληνας μπορεί και να μην απαντήσει καθόλου.

Οποιος πραγματικά ενδιαφέρεται θα πάρει τηλέφωνο και θα απαιτήσει σύναντηση η αποστολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά γιατί ασχολείστε με τραπεζική κατάθεση, να στείλω το προϊόν κλπ;

ΜΌΝΟ ΧΈΡΙ ΜΕ ΧΈΡΙ ΑΠΌ ΚΟΝΤΆ.

Έχω πουλήσει ένα κάρο πράγματα το τελευταίο 4μηνο μέσω του fb marketplace που ούτε το φανταζόμουν. Τα περισσότερα βέβαια τα έβαζα χαμηλές τιμές για να φύγουν γρήγορα.

Και τις περισσότερες φορές μου εστελναν το αυτοματοποιημένο μήνυμα. Απαντούσα με "ναι είναι διαθέσιμο. Πότε θα έρθεις να το πάρεις; " και οι περισσότεροι έρχονταν την επόμενη μέρα.

Και δεν μιλάω μόνο για hardware αλλά πράγματα όπως νιπτήρα, που αλλάξαμε γιατί δεν μας άρεσε αυτός που υπήρχε, καθρέφτη τοίχου, μέχρι και πόρτα δωματίου.

ΠΆΝΤΑ ΧΈΡΙ ΜΕ ΧΈΡΙ ΚΑΙ ΣΥΝΆΝΤΗΣΗ ΑΠΌ ΚΟΝΤΆ.

Μην είστε απελπισμένοι να ξεφορτωθείτε το οτιδήποτε, θα βρεθεί κάποιος να το αγοράσει, αρκεί να έχει σωστή τιμή.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mary είπε

Παιδιά γιατί ασχολείστε με τραπεζική κατάθεση, να στείλω το προϊόν κλπ;

 

Γιατι δε μενουμε ολοι στην Αθηνα.
 

1 ώρα πριν, mary είπε

Τα περισσότερα βέβαια τα έβαζα χαμηλές τιμές για να φύγουν γρήγορα.

 

1 ώρα πριν, mary είπε

Μην είστε απελπισμένοι να ξεφορτωθείτε το οτιδήποτε, θα βρεθεί κάποιος να το αγοράσει, αρκεί να έχει σωστή τιμή.

what?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mary είπε

Τα περισσότερα βέβαια τα έβαζα χαμηλές τιμές για να φύγουν γρήγορα.

Μην είστε απελπισμένοι να ξεφορτωθείτε το οτιδήποτε

Στον εαυτό σου ανεφερεσαι;

Γιατί ένας πραγματικά απελπισμένος θα βάλει χαμηλή τιμή για να πουλήσει γρήγορα...

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, takist2020 είπε

Οποιος πραγματικά ενδιαφέρεται θα πάρει τηλέφωνο και θα απαιτήσει σύναντηση η αποστολή.

 

14 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Οχι απαραιτητα.

 

Ακριβώς αυτό.

Έχω τύχει πολλές φορές σε αγγελίες εδώ στο φόρουμ που ο ενδιαφερόμενος έκανε όλη την συνενόηση μόνο μέσω μηνυμάτων παρόλο που δίνω τηλέφωνο και θα μπορούσε να γίνει η συναλλαγή πολύ ποιό γρήγορα και άμεσα.
Σαν να φοβόταν να μιλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dpolal είπε

Έχω τύχει πολλές φορές σε αγγελίες εδώ στο φόρουμ που ο ενδιαφερόμενος έκανε όλη την συνενόηση μόνο μέσω μηνυμάτων παρόλο που δίνω τηλέφωνο και θα μπορούσε να γίνει η συναλλαγή πολύ ποιό γρήγορα και άμεσα.
Σαν να φοβόταν να μιλήσει.

Και μαρκετ και φορουμ,η πλειοψηφια των συναλλαγων μου ( και ειναι πολλες εκατονταδες ) εχουν γινει χωρις τηλεφωνικη επικοινωνια.
Σιγουρα εχει παιξει ρολο και η αποχαυνωση που εχουμε πλεον απο τα social media.

Εγω σχεδον παντα δινω το τηλ μου,ειτε για να με καλεσουν,ειτε για να μιλησουμε στο viber πιο ευκολα.

Καπου ειχα δει ενα meme,που ελεγε:
In the 90s : why text someone when you can call them

In the 2000 : why call someone when you can text them

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Στον εαυτό σου ανεφερεσαι;

Γιατί ένας πραγματικά απελπισμένος θα βάλει χαμηλή τιμή για να πουλήσει γρήγορα...

 

Μπα όχι ιδιαίτερα. Απλά το έχω παρατηρήσει με συγγενείς.

Συνήθως βάζω τιμή λογική. Αν δεν φύγει σε μια βδομάδα (πράγμα σπάνιο) τότε την χαμηλωνω. Πχ μεταχειρισμένο σε όχι καλή κατάσταση micro atx bitfenix phenom το έδωσα £15. Λίγα σου φαίνονται; το ματ φινίρισμα που είχε, είχε καταστραφεί και η σκόνη που είχε πάνω δεν ξεκολλουσε.

21 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Γιατι δε μενουμε ολοι στην Αθηνα.

Μα ούτε εγώ 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2023 στις 7:50 ΠΜ, dpolal είπε

 

Ακριβώς αυτό.

Έχω τύχει πολλές φορές σε αγγελίες εδώ στο φόρουμ που ο ενδιαφερόμενος έκανε όλη την συνενόηση μόνο μέσω μηνυμάτων παρόλο που δίνω τηλέφωνο και θα μπορούσε να γίνει η συναλλαγή πολύ ποιό γρήγορα και άμεσα.
Σαν να φοβόταν να μιλήσει.

- Συμβαίνει συχνά και το ακριβώς αντίθετο, πωλητής να φαίνεται «Σαν να φοβόταν να» γράψει. Υπάρχουν άτομα που αποφεύγουν να απαντήσουν σε γραπτά μηνύματα ακόμα και αν δέχονται συγκεκριμένο ερώτημα που αρκεί μόνο ένα ναι ή όχι και στέλνουν σαν απάντηση μόνο τον αριθμό του κινητού τηλεφώνου τους.

- Και συνήθως αυτοί οι πωλητές προσπαθούν να πουλήσουν αντικείμενα που έχουν ελλείψεις ή ελαττώματα που υποτίθεται ότι δεν γνωρίζουν ή ακόμα και που αρνήθηκαν ότι υπάρχουν όταν ρωτήθηκαν στην τηλεφωνική συνομιλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, filipN είπε

- Συμβαίνει συχνά και το ακριβώς αντίθετο, πωλητής να φαίνεται «Σαν να φοβόταν να» γράψει. Υπάρχουν άτομα που αποφεύγουν να απαντήσουν σε γραπτά μηνύματα ακόμα και αν δέχονται συγκεκριμένο ερώτημα που αρκεί μόνο ένα ναι ή όχι και στέλνουν σαν απάντηση μόνο τον αριθμό του κινητού τηλεφώνου τους.

- Και συνήθως αυτοί οι πωλητές προσπαθούν να πουλήσουν αντικείμενα που έχουν ελλείψεις ή ελαττώματα που υποτίθεται ότι δεν γνωρίζουν ή ακόμα και που αρνήθηκαν ότι υπάρχουν όταν ρωτήθηκαν στην τηλεφωνική συνομιλία.

Ναί, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις το σύστημα, το φόρουμ στην περίπτωση μας, σου παρέχει την δυνατότητα να αναφέρεις τα κακώς κείμενα και μία αρνητική αξιολόγηση μένει για πάντα και τσούζει τον πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
6 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

Στοίχημα ότι δεν θα "την" νοιάζει ότι είμαι το ακριβώς ανάποδο. 😏

Screenshot_20231202_085416_Lite.jpg

Σε αναλογο scam,που θελαν να στειλουν τον κλασσικο courier της DPD,τους ειπα οτι θα  δωσω το αντικειμενο  σε ενα συγκεκριμενο θηλυκο μελος της οικογενειας τους,οταν θα ερθει το βραδυ σπιτι.
Μου απαντησε οτι δε χρειαζεται να μπω σε κοπο και οτι θα ερθει ο courier,του απαντησα οτι δεν ειναι κοπος,αφου ειχαμε κανονισει ετσι και αλλιως να ερθει.
Γελαμε μονοι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...