Προς το περιεχόμενο

MalwareBytes ή Eset ή Bitdefender ή κάτι άλλο;;


dpolal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ένα μικρό γραφείο με περίπου 10 θέσεις εργασίας που όλοι τρέχουν W10 με Defender antivirus τον τελευταίο χρόνο τους έχει xτυπήσει από 2 φορές πρόγραμμα crypromining και προχθές όλο το λογιστήριο βγήκε off από ransomware που κλείδωσε τα πάντα.

Τους παρακαλούσα να βάλουν ένα καλύτερο antivirus και τελικά τώρα που έσφιξαν πολύ τα γάλατα αφού η οικονομική ζημιά που παραλίγο να συμβεί, ας ώψετε που έκανα backup πάνω σε backup, θα ήταν μεγάλη πήρα το οκ να το προχωρήσω.

Δεδομένου ότι τα προβλήματα που έχουν προκύψει δεν είναι ακριβώς λόγο ιού αλλά περισσότερο λόγο κάποιο ...ware αναρωτιέμαι ποιά είναι η καλύτερη λύση.

Τί προτείνετε;;
Έχω κάτσει και έχω διάβασει το μισό ίντερνετ σχετικά με το ένα προγράμμα vs του άλλου αλλά γενικά δεν πολυεμπιστεύομαι όλα όσα λένε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MALWARE bytes θα προτεινα, υπαρχει και το adw cleaner το οποιο ειναι και δωρεαν για τετοια ware

αλλα πως τα καταφεραν και κολλησαν ειναι αποριας αξιο πραγματικα

Επεξ/σία από Titos301
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Titos301 είπε

MALWARE bytes θα προτεινα, υπαρχει και το adw cleaner το οποιο ειναι και δωρεαν για τετοια ware

αλλα πως τα καταφεραν και κολλησαν ειναι αποριας αξιο πραγματικα

Κλασσικό πρόβλημα τύπου:

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από (χ)eset, κάνει μόνο για να βάζει τικ στα κουτάκια του ότι έχεις antivirus αλλιώς είναι σαν τους πίνακες στο Κωνσταντίνου και Ελένης, αχνοφαίνεται ότι υπάρχει.
Πιο ολοκληρωμένο θα έλεγα κάποιο από τα BitDefender/Kaspersky internet security, και μετά το Malwarebytes. ΑΝ και εγώ το έχω παράλληλα ως 2ο.
 

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, divnt said:

Η ESET είναι απο τις καλύτερες εταιρείες στο χώρο των antivirus.

ναι οκ μόνο που όχι, αλλά άμα σου κάνει οκ.
Εγώ ότι pc καθαρίζω από ιούς έχουν nod από πληρωμής.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, dpolal said:

...ας ώψετε που έκανα backup πάνω σε backup, θα ήταν μεγάλη πήρα το οκ να το προχωρήσω.

 

Αν ήμουν διευθυντής σου θα έπαιρνες γερή αύξηση και θα σου άναβα λαμπάδα κάθε Κυριακή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/11/2023 στις 9:34 ΜΜ, comfuzio είπε

ναι οκ μόνο που όχι, αλλά άμα σου κάνει οκ.
Εγώ ότι pc καθαρίζω από ιούς έχουν nod από πληρωμής.

Δεν είναι επιχείρημα αυτό. Το eset εχει μεγάλη διείσδυση, οπότε είναι λογικό να συναντάς τύπους που το είχανε και κόλλησαν, χώρια αυτούς που νομίζουν οτι μπορούν να κατεβάζουν οτιδήποτε και να το τρέχουν στα Windows, σαν να βρίσκονταν μέσα σε sandbox

Επεξ/σία από Tasos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, D___G said:

H Bitdefender βγαίνει πάντα κορυφαία εταιρεία στα τεστ των εργαστηρίων AV

Φήμες είναι αυτά μην τα ακούς, το nod32 ειδικά σπασμένο της ρίχνει στα μάτια σύμφωνα με τους συμφορουμίτες του insomnia

12 hours ago, Tasos said:

Δεν είναι επιχείρημα αυτό. Το eset εχει μεγάλη διείσδυση, οπότε είναι λογικό να συναντάς τύπους που το είχανε και κόλλησαν, χώρια αυτούς που νομίζουν οτι μπορούν να κατεβάζουν οτιδήποτε και να το τρέχουν στα Windows, σαν να βρίσκονταν μέσα σε sandbox

Το επιχείρημα μου είναι το εξής: κάνω service από 10 ως 50 pc την ημέρα. Από PC εταιρικά που θα έχουν endpoint αλλά και οικιακά με defender. Και από win98(ναι είδα το Σάββατο ένα μετά από χρόνια) ως windows server 2022 και 11 23Η2. 
Κρατάω ένα άτυπο excel* με το τι antivirus έχει το καθένα που μου έρχεται με πρόβλημα.
Τα πιο πολλά έχουν defender αλλά δεν μου έρχονται για πρόβλημα με ιούς.
Αυτά που μου έρχονται με ιούς για service είναι με eset. Ακόμα και server κλειδωμένα τρώνε μέσω δικτύου κάτι της.
Από τα πληρωμένα έτσι; 
Αλλιώς γενικά από A/V σαν πρώτα μου έρχονται κάτι με 360/avast και σια.
Σίγουρα δεν αποτελώ παγκόσμιο στατιστικό με τον αριθμό pc που ασχολούμαι, λέω μόνο το τι βλέπω εγώ ανά μέρα στην καθημερινότητα μου. Να κλείσω τα μάτια για λογαριασμό της eset; όχι. Ενώ αυτοί που μου απαντάνε ζήτημα να έχουν πάνω από 1 pc σε όλη τους την ζωή. 
Αν κάποιος είναι να δώσει τα ωραία του λεφτά, για μένα ας πάει σε κάποια πιο καλή λύση. Αν τώρα απλά θέλει να βάλει ένα A/V γιατί κάπως, κάπου, κάποτε του είπαν είναι καλό το eset, οκ δεν μου πέφτει λόγος. Δεν είναι δικά μου τα λεφτά.
Και το έχω ξαναπεί, πρώτη γραμμή άμυνας είναι ο χρήστης, αν πας γυρεύοντας, θα την φας με ότι και να έχεις, όσο καλό και να είναι.

*άρχισα να το κρατάω κάπου στο 2014 όταν μετά από σειρά από service Η/Υ για ιούς που είχαν όλα το nod32, μου είχε κάνει εντύπωση που ότι pc μου φέρναν για service είχε αυτό το A/V. Μέχρι τότε ούτε που το είχα δει ή ήξερα ότι υπάρχει. Στο πέρασμα των χρόνων είδα ότι δεν άλλαξε η κατάσταση οπότε έχω αυτήν την στάση: μακρυά. Στα ίδια λεφτά παίζουν πιο καλά A/V

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτού του είδους τα τέστ πως τα κρίνεις; Τα παίρνουν για να δίνουν τοπ σκορ στην ESET; 
https://www.av-comparatives.org/tests/advanced-threat-protection-test-2023-consumer/
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να το ξέρω αυτό αλλά και πάλι άλλο βγάζουν καλύτερο και για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, να μην κάνει κύκλο η συζήτηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H ESET εχει διάφορα πακέτα οπότε η συζήτηση δεν εχει πολύ νόημα αν δεν ξέρουμε γιατί ακριβώς μιλάμε.  Το απλό NOD32 δεν μπορεί να συγκριθεί με την ESET Home Security premium εκδοση. Επισης χρειάζεται σκάλισμα στις ρυθμίσεις 

Εγώ το χρησιμοποιώ από το 2017 και μέχρι στιγμής δεν εχω κανένα θέμα αλλά εννοείται το έχω αγοράσει κανονικά, το σκαλίζω (εχει πολλές ρυθμισεις για tuning) και μάλλον δεν είμαι ο average χρήστης.....  Συμφωνώ ομως απόλυτα με αυτό που ειπώθηκε παραπάνω  οτι "πρώτη γραμμή άμυνας είναι ο χρήστης, αν πας γυρεύοντας, θα την φας με ότι και να έχεις, όσο καλό και να είναι."

Προφανώς και το Bit-defender ειναι άριστο.

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς και εγω το χρησιμοποιώ (εδώ και μια δεκαετία, σε περίπου 5 οικιακές συσκευές - διαφορετικών ατόμων), το έχω και στη δουλειά. Αναφέρομαι στο nod32 AV το οποίο ειναι και πανάλαφρο (σε αντίθεση με το BD). Κανένας και πουθενά δεν αντιμετώπισε πρόβλημα και μου φαίνονται επιεικώς εξωφρενικά όλα αυτά που διαβάζω... 

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...