Προς το περιεχόμενο

NVMe MP700 vs WD SN850X (Gen5 vs Gen4)


stratdevel1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μία asus b650e έχω έναν Corsair MP700 (C:) & έναν WD SN850X (D:) και φαίνεται ο Gen 5 να είναι πιο αργός απο τον Gen4. Έτρεξα winsat & diskmark και φαίνεται ειδικά στα Random να είναι πιο γρήγορος ο WD. Κοιτόντας για τεστ του δίσκου στο Internet βλέπω ότι κανονικά θα έπρεπε να είχε πολύ καλύτερες επιδόσεις στο Random

Καταρχάς υπάρχει κάποιος τρόπος να επιβεβαιώσω ότι στο σύστημα μου λειτουργεί σαν Gen 5 o Corsair?

C_Drive.png

D_Drive.png

Winsat.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι στο M.2_1 slot που υποστηρίζει PCIe 5.0 x4(ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI), το θέμα είναι υπάρχει κάποιο διαγνωστικό για να επιβεβαιώσω ότι λειτουργεί σαν Gen 5 στο σύστημα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stratdevel1 είπε

Ειναι στο M.2_1 slot που υποστηρίζει PCIe 5.0 x4(ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI), το θέμα είναι υπάρχει κάποιο διαγνωστικό για να επιβεβαιώσω ότι λειτουργεί σαν Gen 5 στο σύστημα μου;

Αν δεν δούλευε σε PCIe 5 δεν θα έβλεπες τις ταχύτητες που βλέπεις στις 2 πρώτες γραμμές του bench. Έχεις συγκρίνει τι νούμερα βγάζει ο συγκεκριμένος σε reviews/benchmarks? Γενικότερα (που φαντάζομαι το ξέρεις) ο SN850x ήταν (και παραμένει) από τους καλύτερους PCIe 4 nvme. Tον corsair δεν τον έχω τσεκάρει.

Λογικά στο crystal disk info θα σου αναφέρει στο πεδίο "transfer mode" σε τι mode δουλεύει.

Και στο cpu-z στο section "mainboard" θα δείς το bus να γράφει PCI EXPRESS 5.

Επεξ/σία από Timour21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, stratdevel1 είπε

Έτρεξα winsat & diskmark και φαίνεται ειδικά στα Random να είναι πιο γρήγορος ο WD. Κοιτόντας για τεστ του δίσκου στο Internet βλέπω ότι κανονικά θα έπρεπε να είχε πολύ καλύτερες επιδόσεις στο Random

Συγκρίνεις με τον ένα μισογεμάτο και τον άλλο άδειο. Καθόλου δίκαιη σύγκριση.

Επίσης βάλε στα settings του CrystalDiskMark "NVMe" και όχι default και ξαναδοκίμασε.

Σε random 4K δεν έχει σημασία το Gen 3/4/5 καθώς παίζει ρόλο μονο ο controller και τα NAND τσιπάκια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...