Προς το περιεχόμενο

Οι χρήστες iPhone θα μπορούν να προχωρήσουν στο sideloading εφαρμογών μέσα στο 2024


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, Chris_BMW said:

Ας αποσύρει το I phone από την ευρωπαϊκή αγορά .

 Να δούμε ποιος έχει ανάγκη ποιον περισσότερο 

Spoiler

Η apple έχει ανάγκη. Ξεκάθαρα η apple. 

 

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Chris_BMW said:

Υπάρχει στο android φίλε 

 Στο iOS δεν υπάρχει ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ να υπάρξει .

 Γιατί ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΠΙΛΟΓΗ λειτουργικού με ΑΥΤΗ την δυνατότητα .

 Απλά και κατανοητά .

 Αν θέλω side loading με τα ρίσκα του σαν επιλογή ΕΧΩ . ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΧΩ 

Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που κλαις εδώ και 2-3 σχόλια (μέχρι και το μέτρημα έχασα απ το κλάμα σου)
Τι σε νοιάζει ακριβώς εσένα για το τι θα κάνει ο άλλος στη συσκευή του;
Και εγώ με ένα ταπεινό 14 pro max είμαι και δεν θα περάσω τίποτα πχ με αυτή τη δυνατότητα εκτός αν μου την βαρέσει.

 

You see what i did there ?

Λες και σου είπε κανείς με το ζόρι να πας να βάλεις app μ αυτόν τον τρόπο. 

ΤΣΑΠΡΡ

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και προσωπικά δεν γουστάρω το sideloading και μου κάνει εντύπωση που μένουν μόνο στα κινητά και δεν το πάνε “τέρμα” και να ισχύουν πχ και στις παιχνιδοκονσόλες πιστεύω ότι η ΕΕ πυροβολάει τα ίδια της τα πόδια…

Άλλο πράγμα να ελέγχεις για μονοπωλιακές τακτικές και άλλο να επιβάλεις στον άλλον να ανοίξει το οικοσύστημα του. Αυτό θα έπρεπε να είναι επιλογή της εταιρίας και των καταναλωτών…

Πραγματικά καταλαβαίνω πως εν βρασμό το λέει ο @Chris_BMW, ποια νέα εταιρία θα θελήσει να μπει στο τομέα των mobile λειτουργικών αν έχεις μια Google να κυριαρχεί? Πχ η Xiaomi βγάζει πλέον τα κινητά της με δικό της λειτουργικό, πιστεύετε ότι αν μπει, που θα μπει αφού έχει πάνω από 50 εκ χρήστες στην Ευρώπη, στους gatekeepers θα αντέξει όλα αυτά τα έξοδα για την συντήρηση του??? Για αυτό βλέπουμε αυξήσεις στις τιμές, για αυτό βλέπουμε tracking, για αυτό βλέπουμε όλα τα αρνητικά στο android…

Προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτικός για το που θα καταλήξει όλη αυτή η ιστορία, μιας και πιστεύω ότι τελικά εμείς ως καταναλωτές θα βγούμε χαμένοι αφού αντί να ενισχυθεί ο ανταγωνισμός, θα εξαφανιστεί…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντικό είναι να σκεφτόμαστε και τις δύο όψεις του sideloading.

Ναί υπάρχει η δυνατότητα να εγκαθιστάς εφαρμογές που δεν έχουν εγκριθεί από την Apple (είτε λόγω κολλήματος, είτε λόγω διαφύλαξης πνευματικών δικαιωμάτων) αλλά από την άλλη υπάρχει ο κίνδυνος λήψης μολυσμένων IPAs ή μη εξουσιοδοτημένης εγκατάστασης τους τα οποία μπορεί να λειτουργήσουν αρνητικά για το χρήστη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα που μισώ κυριολεκτικά την κλειστή πολιτική του iOS ευκαιρία ίσως πλέον να αλλάξω στρατόπεδο.. αν και εφόσον δουλεύουν κομπλέ κλπ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν και προσωπικά δεν γουστάρω το sideloading και μου κάνει εντύπωση που μένουν μόνο στα κινητά και δεν το πάνε “τέρμα” και να ισχύουν πχ και στις παιχνιδοκονσόλες πιστεύω ότι η ΕΕ πυροβολάει τα ίδια της τα πόδια…

Άλλο πράγμα να ελέγχεις για μονοπωλιακές τακτικές και άλλο να επιβάλεις στον άλλον να ανοίξει το οικοσύστημα του. Αυτό θα έπρεπε να είναι επιλογή της εταιρίας και των καταναλωτών…

Πραγματικά καταλαβαίνω πως εν βρασμό το λέει ο @Chris_BMW, ποια νέα εταιρία θα θελήσει να μπει στο τομέα των mobile λειτουργικών αν έχεις μια Google να κυριαρχεί? Πχ η Xiaomi βγάζει πλέον τα κινητά της με δικό της λειτουργικό, πιστεύετε ότι αν μπει, που θα μπει αφού έχει πάνω από 50 εκ χρήστες στην Ευρώπη, στους gatekeepers θα αντέξει όλα αυτά τα έξοδα για την συντήρηση του??? Για αυτό βλέπουμε αυξήσεις στις τιμές, για αυτό βλέπουμε tracking, για αυτό βλέπουμε όλα τα αρνητικά στο android…

Προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτικός για το που θα καταλήξει όλη αυτή η ιστορία, μιας και πιστεύω ότι τελικά εμείς ως καταναλωτές θα βγούμε χαμένοι αφού αντί να ενισχυθεί ο ανταγωνισμός, θα εξαφανιστεί…

Από πότε έχει η Xiaomi δικό της λειτουργικό;

3 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Σημαντικό είναι να σκεφτόμαστε και τις δύο όψεις του sideloading.

Ναί υπάρχει η δυνατότητα να εγκαθιστάς εφαρμογές που δεν έχουν εγκριθεί από την Apple (είτε λόγω κολλήματος, είτε λόγω διαφύλαξης πνευματικών δικαιωμάτων) αλλά από την άλλη υπάρχει ο κίνδυνος λήψης μολυσμένων IPAs ή μη εξουσιοδοτημένης εγκατάστασης τους τα οποία μπορεί να λειτουργήσουν αρνητικά για το χρήστη.

Όταν κάνεις sideloading ακόμη και στο android, υπάρχουν 100 προειδοποιήσεις. Πως ακριβώς θα γίνει λήψη εν αγνοία σου;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Ένας λόγος που δεν παίρνω iPhone ειναι αυτός ακριβώς. Σε δικό μου κινητό θέλω την δυνατότητα να περνάω όποια εφαρμογή θέλω και κυρίως, δεν ζω πια χωρίς NewPipe για να βλέπω youtube χωρίς διαφημίσεις.

Επίσης, δεν βρίσκω ιδιαίτερο λόγο για να τεθεί θέμα ασφαλείας. Όσοι κάνουμε sideloading γνωρίζουμε τους κινδύνους και έχουμε και μια Χ επαφή ώστε να ξέρουμε τι να προσέξουμε. Όσοι πάλι απλά κατεβάζουν και περνάνε όποια βλακεία βρούνε, αυτό είναι καθαρά δικό τους πρόβλημα και όχι της συσκευής/λογισμικού.

τελειως φιλικα, υπάρχει τροπος και μάλιστα πολύ εύκολος για youtube χωρις διαφημίσεις στο iphone...όπως και spotify premium κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, AtiX said:

Για αυτό βλέπουμε αυξήσεις στις τιμές, για αυτό βλέπουμε tracking, για αυτό βλέπουμε όλα τα αρνητικά στο android…

Διαφωνώ, φίλε, Atix. Δεν έχει λογική να λέμε ότι βλέπουμε αυξήσεις στις τιμές επειδή η ΕΕ τους αναγκάζει να ανοίξουν τα προϊόντα τους. Το "άνοιγμα" των stores εξ'ορισμου προωθεί τον ανταγωνισμό. Ίσα ίσα που θα έχουν προσβαση περισσότεροι χρήστες (π.χ, με αυτές τις εξελίξεις, εγώ είμαι ανάμεσα σε Pixel και iPhone, εφ'οσον θα μπορώ να περάσω τις εφαρμογές που θέλω). Θα μπορούσαν κάλλιστα να έχουν κλειστό το side loading από default όπως η Google και ούτε γάτα, ούτε ζημιά. Δεν επηρεάζει στο ελάχιστο την ασφάλεια του λειτουργικού.

Οι αυξήσεις στις τιμές είναι πολυπαραγοντικο ζήτημα που συμβαίνει σε όλα τα προϊόντα και δεν έχουν, επ'ουδενι να κάνουν με αυτό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι παλαιότερα που το Android ήταν ακόμα πιο ανοικτό και είχες ακόμα περισσότερες επιλογές ROM, οι τιμές ήταν ακόμα χαμηλότερες.

Υ.Γ. Η Xiaomi δεν έβγαλε δικό της λειτουργικό. Ένα απλό skin του Android είναι το HyperOS, άσχετα πώς θέλουν να το πουλήσουν.

Υ.Γ. Ακόμα και να βλέπαμε αυξήσεις στις τιμές λόγω της προώθησης αυτών των νομοθεσιών από την ΕΕ, θα κατακρίνουμε την ΕΕ, όπου, αρέσουν δεν αρέσουν (ανάλογα σε ποια πλευρά είσαι), αυτές οι πολιτικές, ουσιαστικά, στοχεύουν στην προστασία του καταναλωτή και δε θα κατακρίνουμε (με τη δύναμη της τσέπης μας) την εκάστοτε εταιρεία που προσπαθεί με νταβατζιδικους τρόπους να απομυζήσει περισσότερο κέρδος;

  • Like 16
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν και προσωπικά δεν γουστάρω το sideloading και μου κάνει εντύπωση που μένουν μόνο στα κινητά και δεν το πάνε “τέρμα” και να ισχύουν πχ και στις παιχνιδοκονσόλες πιστεύω ότι η ΕΕ πυροβολάει τα ίδια της τα πόδια…

Άλλο πράγμα να ελέγχεις για μονοπωλιακές τακτικές και άλλο να επιβάλεις στον άλλον να ανοίξει το οικοσύστημα του. Αυτό θα έπρεπε να είναι επιλογή της εταιρίας και των καταναλωτών…

Πραγματικά καταλαβαίνω πως εν βρασμό το λέει ο @Chris_BMW, ποια νέα εταιρία θα θελήσει να μπει στο τομέα των mobile λειτουργικών αν έχεις μια Google να κυριαρχεί? Πχ η Xiaomi βγάζει πλέον τα κινητά της με δικό της λειτουργικό, πιστεύετε ότι αν μπει, που θα μπει αφού έχει πάνω από 50 εκ χρήστες στην Ευρώπη, στους gatekeepers θα αντέξει όλα αυτά τα έξοδα για την συντήρηση του??? Για αυτό βλέπουμε αυξήσεις στις τιμές, για αυτό βλέπουμε tracking, για αυτό βλέπουμε όλα τα αρνητικά στο android…

Προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτικός για το που θα καταλήξει όλη αυτή η ιστορία, μιας και πιστεύω ότι τελικά εμείς ως καταναλωτές θα βγούμε χαμένοι αφού αντί να ενισχυθεί ο ανταγωνισμός, θα εξαφανιστεί…

Η xiaomi δεν εχει δικο της λειτουργικο. Οπως δεν εχει δικο της λειτουργικο η huawei και ολες αυτες οι κινεζοεταιρειες. Δυο ειναι τα λειτουργικα στα κινητα, android και ios. Οι κινεζοι ειναι για να συναρμολογουν οχι για να γραφουν κωδικα. Το να φορας ενα skin και να το βαφτιζεις λειτουργικο ειναι αστειο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πχ η Xiaomi βγάζει πλέον τα κινητά της με δικό της λειτουργικό...

Αλλαξε όνομα από miui σε hyperOS και κλειδώνει τον Bootloader.

Ποιο "δικό της λειτουργικό" βγάζει ακριβώς?

Μη βαπτίζουμε τώρα τα hyperbloated skins σε λειτουργικά.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν ο καθενας αρχιζει να κανει sideloadnig, ξερουμε που θα οδηγησει... 

 

Οι dev θ αρχισουν μεν να εισπρατουν περισσοτερα (λογω της ελλειψης του 30%) αλλα θα μειωθουν (μενει να δουμε ποσο) οι πωλησεις εφαρμογων (like android)

αυτο θα οδηγησει σε λιγοτερες εφαρμογες μακροχρονια και μαλλον χειροτερες.

 

Το Ios εγινε αυτο που εγινε κυριως λογω των πολλων και ποιοτικων εφαρμογων (εκτος του ποιοτικου hardware)  , αυτο ισως αλλαξει με απροβλεπτες συνεπειες.

 

Παντως αμφιβαλλω αν θα μπορουμε να κανουμε οτιδηποτε sideloading... υπαρχουν πολλα κενα ακομα.

Πχ αν το καθε εναλλακτικο "app store" περναει απο ελεγχο των εφαρμογων (που μαλλον θα γινει) τοτε δεν θ αλλαξει τιποτα σ αυτο το τομεα.

Η κινηση γινεται κυριως για ν αποφευχθει το 30% φορου στους devs ... και οχι για να μπουν μεσα ολες οι πειρατικες εφαρμογες.

Επεξ/σία από toxotis70
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Από πότε έχει η Xiaomi δικό της λειτουργικό;

Αυτό ανακοίνωσε και από την στιγμή που είναι η μόνη που το διαχειρίζεται, ναι είναι ένα ξεχωριστό/διαφορετικό λειτουργικό…

14 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Διαφωνώ, φίλε, Atix. Δεν έχει λογική να λέμε ότι βλέπουμε αυξήσεις στις τιμές επειδή η ΕΕ τους αναγκάζει να ανοίξουν τα προϊόντα τους. Το "άνοιγμα" των stores εξ'ορισμου προωθεί τον ανταγωνισμό. Ίσα ίσα που θα έχουν προσβαση περισσότεροι χρήστες (π.χ, με αυτές τις εξελίξεις, εγώ είμαι ανάμεσα σε Pixel και iPhone, εφ'οσον θα μπορώ να περάσω τις εφαρμογές που θέλω). Θα μπορούσαν κάλλιστα να έχουν κλειστό το side loading από default όπως η Google και ούτε γάτα, ούτε ζημιά. Δεν επηρεάζει στο ελάχιστο την ασφάλεια του λειτουργικού.

Οι αυξήσεις στις τιμές είναι πολυπαραγοντικο ζήτημα που συμβαίνει σε όλα τα προϊόντα και δεν έχουν, επ'ουδενι να κάνουν με αυτό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι παλαιότερα που το Android ήταν ακόμα πιο ανοικτό και είχες ακόμα περισσότερες επιλογές ROM, οι τιμές ήταν ακόμα χαμηλότερες.

Υ.Γ. Η Xiaomi δεν έβγαλε δικό της λειτουργικό. Ένα απλό skin του Android είναι το HyperOS, άσχετα πώς θέλουν να το πουλήσουν.

Υ.Γ. Ακόμα και να βλέπαμε αυξήσεις στις τιμές λόγω της προώθησης αυτών των νομοθεσιών από την ΕΕ, θα κατακρίνουμε την ΕΕ, όπου, αρέσουν δεν αρέσουν (ανάλογα σε ποια πλευρά είσαι), αυτές οι πολιτικές, ουσιαστικά, στοχεύουν στην προστασία του καταναλωτή και δε θα κατακρίνουμε (με τη δύναμη της τσέπης μας) την εκάστοτε εταιρεία που προσπαθεί με νταβατζιδικους τρόπους να απομυζήσει περισσότερο κέρδος;

Ποια εταιρία θα φτιάξει νέο mobile λειτουργικό ξέροντας ότι μια άλλη εταιρία με έτοιμο store θα μπορέσει να εισβάλει στο λειτουργικό της?

Όσο για την Xiaomi, δεν την παραπάνω απάντηση μου… από την στιγμή που είναι ένα ξεχωριστό/διαφορετικό λειτουργικό που το αναπτύσσει μόνη της θα πρέπει να μπει και αυτή στην κατηγορία των gatekeepers…

11 λεπτά πριν, stivaks72 είπε

Αλλαξε όνομα από miui σε hyperOS και κλειδώνει τον Bootloader.

Ποιο "δικό της λειτουργικό" βγάζει ακριβώς?

Μη βαπτίζουμε τώρα τα hyperbloated skins σε λειτουργικά.

Συμφωνώ αλλά όταν η ίδια λειτουργεί σαν την Apple δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να εξαίρεται?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...