Προς το περιεχόμενο

Οι χρήστες iPhone θα μπορούν να προχωρήσουν στο sideloading εφαρμογών μέσα στο 2024


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

 

Παιδιά το ξέρω ότι το HuperOs είναι μια AOSP εκδόσει με το skin της Xiaomi… άλλο λέω όμως, στους gatekeepers αναφέρονται οι Google Android και Apple iOS, οι AOSP εκδόσεις δεν συμπεριλαμβάνονται μέσα στο DMA…

Ότι ελευθερία σου δίνει το android στην AOSP πρέπει να την έχουν και οι τρίτες εταιρείες. Οπότε δεν τίθεται θέμα να το κάνει σε κάθε εταιρεία ξεχωριστά. Επίσης σίγουρα μπερδεύτηκες γιατί είπες ότι έβγαλε δικό της λειτουργικό ενώ συνεχίζει να κανει ότι κανει τόσα χρόνια και ότι κάνουν και οι υπόλοιποι. Οπότε δεν έχει νόημα η αναφορά σου σε νέο λειτουργικό.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Tlykog είπε

και στη συνέχεια "δεν ήξερα ότι ήταν ιός, αλλά τόσα χρήματα έδωσα για το κινητό η εταιρεία έπρεπε να με προστατέψει"...

Sorry που θα το πω τόσο "ωμά". Αλλά δεν γίνεται μια εταιρία και να θέλει, να προστατέψει όλους τους στόκους χρήστες που μπορεί να έχει.

Αλλά anyway νομίζω δεν διαφωνούμε κάπου. Προφανώς ο καθένας επιλέγει με τις ανάγκες του. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως μια τέτοια λειτουργία θα δημιουργούσε ζήτημα ασφαλείας ενώ είναι καθαρά προαιρετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, sotiris123 είπε

Θετικό από τη μία που μπορεί να εξελιχθεί σε αρνητικό από την άλλη. Θεωρώ ότι η apple θα έχει άλλους είδους περιορισμούς και δεν θα μπορείς έτσι απλά να βάλεις κάτι σπασμένο όπως στο android / pc. Τα σπασμένα κιόλας είναι ένας λόγος που θεωρώ ότι μας οδήγησε στα subscription με το μήνα / χρόνο.

Απλά επειδή έχω iphone και ipad και δεν έχει χρειαστεί κάτι και να μην το έχω βρει. Τι ακριβώς θέλετε να περάσετε στο ios  με sideloading που δεν το βρίσκετε στο επίσημο store?

Torrent client και music player που να παιζει παντα μουσικη στο background, ωστε ν ακουω audio books με μουσικη υποκρουση. Στο android αυτο γινεται ευκολα με τον mx player, στο ios δε βρηκα εφαρμογη για να μπορεσω να το κανω, και ο mx player δεν εχει τετοια επιλογη. Επισης στο μελλον μπορει να χρειαστω και κατι ακομη που να μην το εχει το app store. Ειναι χρησιμο να εχω την επιλογη να ψαξω σε αλλο store ή site να το βρω. Αν κολλησει κατι το κινητο εγω θα ειμαι ο μονος υπευθυνος, δε θα κατηγορησω την apple

edit: Εχω το iphone 13 pro max

edit 2: Οπως πολυ σωστα ανεφεραν και αλλοι, θελω να μπορω να εγκαταστησω και browser που δε χρησιμοποιει το webkit. Με τους τωρινους browsers, σε πολλα sites δε μπορω ν αλλαξω την αναλυση των βιντεο

Επεξ/σία από chrsiou
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Αυτό ακριβώς. Με το sideloading, οι διαφορές των 2 λειτουργικών μειώνονται. Είναι σίγουρο ότι θα επηρρεάσει την εμπειρία χρήσης σε iOS προς το χειρότερο.

Κάθε φορά που επιλέγεις ένα λειτουργικό το κάνεις ΑΚΡΙΒΩΣ γι αυτό που είναι. Θέλεις κάτι διαφορετικό και κατανοείς ότι έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα έναντι του ανταγωνισμού. Τα ζυγίζεις και τα δέχεσαι ή τα απορρίπτεις.

Μου θυμίζουν περιπτώσεις ανθρώπων που πάνε σε Linux για κάτι εναλλακτικό τη "λαίλαπα των Windows" και τσαντίζονται γιατί "δε μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους όπως ακριβώς την έκαναν στα Windows". Θέλουν, δηλαδή, όλα να δουλεύουν όπως στα Windows, αλλά να τρέχουν Linux.... Αντίστοιχα θέλουν να μετατρέψουν το iOS σε Android. Αυτό θέλει να πει ο   @Chris_BMW και καταλαβαίνω τη λογική.

Δεν θα γίνει.. Είναι ξεκάθαρη παραβίαση που εγείρει θέματα ασφαλείας και δυσλειτουργίας, όλοι ξέρουμε ποσό χάλια είναι το android και τις ευπάθειες του. Πιο πιθανό έχω να φύγει η apple από ΕΕ και να χαθούν χιλιάδες θέσεις εργασίας παρά να ενδώσει στην παράνοια της ΕΕ. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Όταν κάνεις sideloading ακόμη και στο android, υπάρχουν 100 προειδοποιήσεις. Πως ακριβώς θα γίνει λήψη εν αγνοία σου;

Και 500 να βάλουνε οι περισσότεροι πατάνε οκ στα τυφλά, γιατί βιάζονται να παίξουν "την παιχνιδάρα που κατέβασαν, σπασμένη, από το ihackedit" για να μην πληρώσουν 5€ για τους ανθρώπους που έλιωσαν για να την φτιάξουν...

Ένας από του λόγους που σκόπευα, μετά το μεταπτυχιακό μου στα Πληροφοριακά Συστήματα, να ασχοληθώ με Swift ήταν αυτός. 

Τελευταίο πειρατικό λογισμικό που κατέβασα ήταν όταν ήμουν φοιτητής στο πρώτο μου πτυχίο, πριν από 20 χρόνια. Μετά κατάλαβα ότι αυτό που κάνω είναι ανήθικο, παράνομο και λάθος από κάθε πλευρά. Ας μη γελιόμαστε η Apple είχε πάντα πιο ποιοτικές εφαρμογές και ένας από τους λόγους είναι ότι ο προγραμματιστής ξέρει ότι θα πληρωθεί από όσους ενδιαφέρονται για την εφαρμογή του. 

1 λεπτό πριν, Rubble είπε

Δεν θα γίνει.. Είναι ξεκάθαρη παραβίαση που εγείρει θέματα ασφαλείας και δυσλειτουργίας, όλοι ξέρουμε ποσό χάλια είναι το android και τις ευπάθειες του. Πιο πιθανό έχω να φύγει η apple από ΕΕ και να χαθούν χιλιάδες θέσεις εργασίας παρά να ενδώσει στην παράνοια της ΕΕ. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Apple είναι μία εταιρεία που είχε από την αρχή ένα ξεκάθαρο επιχειρηματικό σχέδιο.. Να δημιουργήσει ένα κλειστό κύκλο προϊόντων και υπηρεσιών με σκοπό το μέγιστο δυνατό κέρδος.. Μην ξεχνάμε ότι τα iphone & ipad είναι οι μοναδικές συσκευές του είδους τους που π.χ. δεν είχαν ποτέ sd card support (με αστείες δικαιολογίες) προκειμένου να προωθηθεί η χρήση του icloud, με αποτέλεσμα οι χρήστες να περιορίζονται για χρόνια σε χωρητικότητες κάτω από τα 64 GB. Γενικά οι περισσότερες από τις πρακτικές της είναι τέρμα περιοριστικές (και καλά για λόγους ασφαλείας) με μοναδικό στόχο να απομυζήσουν τον υποψήφιο πελάτη.

Αυτό -παράλληλα με τις υψηλές τιμές των προϊόντων της- δημιούργησε μία  (ψευδ)αίσθηση ενός κλειστού "ελίτ" κλαμπ χρηστών που απολαμβάνει κάτι "μοναδικό"! Εξωφρενικά αστείο στις μέρες μας, ειδικά στη Βόρεια Αμερική, όπου δεν υπάρχει τίποτα πιο κοινότοπο από το να κυκλοφορεί κανείς με επιδοτούμενο iphone. Κάπως έτσι έφτασαν οι "περιορισμένοι" χρήστες να λατρέψουν και να υπερασπίζουν την "στοργική" Apple που σαν "καλή" μανούλα, φρόντιζε και αποφάσιζε τα πάντα γι αυτούς (για το καλό τους και φυσικά με το αζημίωτο).

Οι καιροί όμως αλλάζουν, οι εταιρείες και οι πρακτικές εξελίσσονται, το ίδιο και τα εμπορικά πλαίσια μέσα στα οποία λειτουργούν. Η ΕΕ λοιπόν (όπου το iphone δεν θεωρείται "εθνικό-πατριωτικό" προϊόν, όπως στις ΗΠΑ - αν και κατασκευάζεται στην εχθρική Κίνα) πολύ σωστά αποφάσισε να αναδιαμορφώσει το πλαίσιο προς όφελος του καταναλωτή. Αυτό δεν επηρεάζει σε τίποτα τον χρήστη του μήλου που θέλει να συνεχίσει να ζει στην (ψευδ)αίσθηση "μοναδικότητας" και ασφάλειας: απλά συνεχίζει να μην κάνει εγκατάσταση εφαρμογών εκτός App Store (ας πει όμως κι ένα ευχαριστώ στην ΕΕ για το ταχύτερο και πιο διαδεδομένο usb-c που "επέβαλλε").

Στην τελική, η Apple έχει τεράστια ανάγκη την ΕΕ των 800 εκ καταναλωτών κι όχι το αντίστροφο..

Επίσης καλό είναι οι κοινωνίες και τα εκλεγμένα τους όργανα να διαμορφώνουν τα πλαίσια λειτουργίας, όχι οι εταιρείες..

 

Επεξ/σία από gadgetseek
  • Like 6
  • Thanks 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά σιγά ανοίγει το κλειστό σύστημα της apple που την χαρακτήριζε και ήταν πλεονέκτημα για πολλούς.!! Αυτό είναι ένα ρίσκο πιστεύω για μια εταιρεία που "έχτισε" πάνω σε αυτά τα χαρακτηριστικά το brand name της. Πάντως ας κάνουμε υπομονή και ο χρόνος θα δείξει αν έκανε καλά ή όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι απλά τα πράγματα, όποιος θέλει ανοιχτά ας πάρει Android, οποίος θέλει κλειδαμπαρωμένα ας πάρει iPhone. Γιατί το κουράζουμε; Μιλάει η ΕΕ για ανταγωνισμό που έχει βάλει ένα σωρό δασμούς και φόρους σε ότι έρχεται από Κίνα - Αμερική κλπ. Κάποια λόμπι προσπαθούν να χτυπήσουν τις εταιρείες τις Αμερικής όπως και η Αμερική χτύπησε την VW και ''ξαφνικά'' όλοι έτρεξαν στα οικολογικά (?) ηλεκτρικά. 

Ααα και για τους λάτρεις του ελεύθερου ανταγωνισμού; Το δικαίωμα μου να έχω κινητό με κλειστή αγορά γιατί το καταπιέζετε; Στην τελική ας γίνει δημοψήφισμα ανάμεσα στους χρήστες iPhone! Με ποιο δικαίωμα μου δημιουργείτε πιθανά προβλήματα ασφαλείας; Γιατί ένα μολυσμένο κινητό ίσως μολύνει και ένα άλλο με ένα mail ας πούμε!

Επεξ/σία από alejsalonica
  • Thanks 2
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chrsiou είπε

Torrent client και music player που να παιζει παντα μουσικη στο background, ωστε ν α ακουω audio books με μουσικη υποκρουση. Στο android αυτο γινεται ευκολα με τον mx player, στο ios δε βρηκα εφαρμογη για να μπορεσω να το κανω, και ο mx player δεν εχει τετοια επιλογη. Επισης στο μελλον μπορει να χρειαστω και κατι ακομη που να μην το εχει το app store. Ειναι χρησιμο να εχω την επιλογη να ψαξω σε αλλο store. Αν κολλησει κατι το κινητο εγω θα ειμαι ο μονος υπευθυνος, δε θα κατηγορησω την apple

edit: Εχω το iphone 13 pro max

Ναι αλλά αυτό το κάνεις και τώρα και οι εταιρείς το κλείνουν πχ youtube/ spotify Κλπ. Είμαστε σίγουροι ότι α μπορείς απλά να περάσεις ΟΤΙ θες και όχι να αφήνει τη δυνατότητα σε τρίτο να φτιάξει ένα store? πχ για τη διαμάχη που είχαν με την epic. Θεωρώ και ελπίζω να μην ανοιχθεί και καθένας να περνάει ότι θέλει έτσι απλά και χωρίς έλεγχο γιατί τότε όντως θα υπάρξουν κίνδυνοι ασφαλείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rubble είπε

Δεν θα γίνει.. Είναι ξεκάθαρη παραβίαση που εγείρει θέματα ασφαλείας και δυσλειτουργίας, όλοι ξέρουμε ποσό χάλια είναι το android και τις ευπάθειες του. Πιο πιθανό έχω να φύγει η apple από ΕΕ και να χαθούν χιλιάδες θέσεις εργασίας παρά να ενδώσει στην παράνοια της ΕΕ. 

Ναι λογικά αυτό θα γίνει.Όπως ο Zuckeberg που απειλούσε την EE και τελικά ακόμα εδώ είναι.

Γενικά μάλλον κάπου έχεις μπερδευτεί, δεν κάνει καμία χάρη η Apple που πουλάει τα κινητά της στην Ευρώπη, αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες αγορές στον πλανήτη με εκατομμύρια iphone να πουλιούνται ετησίως.

Πιο πιθανό να βάλει App Drawer στο επόμενο Update iOS παρά να αποσύρει τα κινητά της από την Ε.Ε 😂

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, AtiX said:

στους gatekeepers αναφέρονται οι Google Android και Apple iOS, οι AOSP εκδόσεις δεν συμπεριλαμβάνονται μέσα στο DMA…

Δεν συμπεριλαμβάνονται στο DMA γιατί δεν είναι διαφορετικά λειτουργικά. Άγονται και φέρονται από τις αλλαγές της Google στο Android. Δεν έχουν αυτά (AOSP) τη δύναμη να επιβάλουν κάτι, δηλαδή. Ούτε σε "κλείνουν" σε κάποιο λειτουργικό. Για αυτό η Google είναι gatekeeper. 

7 minutes ago, Tlykog said:

Μου θυμίζουν περιπτώσεις ανθρώπων που πάνε σε Linux για κάτι εναλλακτικό τη "λαίλαπα των Windows" και τσαντίζονται γιατί "δε μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους όπως ακριβώς την έκαναν στα Windows". Θέλουν, δηλαδή, όλα να δουλεύουν όπως στα Windows, αλλά να τρέχουν Linux....

Βασικά, δεν ξέρω πού το είδες αυτό, αλλά δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν που θέλει "να κάνει τη δουλειά του ακριβώς όπως την έκανε στα Windows, αλλά να τρέχει Linux". Όσοι πάμε εκεί, πάμε σε ένα σύστημα για τα τεχνικά του χαρακτηριστικά και την ευκολία που δίνει στην παραμετροποίηση, ασφάλεια, απόδοση συστήματος κλπ. Αυτό για το οποίο "τσαντιζόμαστε" είναι όταν εταιρείες χρησιμοποιούν τη δύναμή τους για "περιορίσουν" τεχνητά τους χρήστες σε ένα (συχνά υποδεέστερο) περιβάλλον εργασίας και να "σκοτώσουν" ανταγωνισμό, όπως έχει κάνει επανειλημμένα η MS (π.χ βλέπε IE), με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος όπου, δεν υπάρχει user base επειδή δεν υπάρχουν εφαρμογές (πλέον δεν ισχύει) και δε βγαίνουν (μερικές) εφαρμογές επειδή δεν υπάρχει user base. Κρατάς, τεχνητά, ένα (εν πολλοίς, καλύτερο τεχνικά) λειτουργικό, πίσω. Φυσικά, σα χρήστης και καταναλωτής, θα είμαι αντίθετος σε αυτό. Και, κρίνοντας από τις αντιδράσεις κρατών ανά τα χρόνια (ΕΕ τώρα, US gov εναντίον MS παλαιότερα κλπ), δεν είμαστε μικρή μερίδα. Αυτό, δηλαδή, με τους gatekeepers που συζητάμε...

Δεν έχει απολύτως τίποτα να κάνει με το να "κάνουμε τη δουλειά μας ακριβώς όπως την κάναμε στα Windows". Αντιθέτως, οι περισσότεροι κάνουμε τη δουλειά μας εντελώς διαφορετικά από ότι την κάναμε στα Windows, με διαφορετικούς τρόπους για κάθε εργασία και όχι one size fits all.

Αλλά βγήκαμε πολύ off topic.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Διαφωνώ, φίλε, Atix. Δεν έχει λογική να λέμε ότι βλέπουμε αυξήσεις στις τιμές επειδή η ΕΕ τους αναγκάζει να ανοίξουν τα προϊόντα τους. Το "άνοιγμα" των stores εξ'ορισμου προωθεί τον ανταγωνισμό. Ίσα ίσα που θα έχουν προσβαση περισσότεροι χρήστες (π.χ, με αυτές τις εξελίξεις, εγώ είμαι ανάμεσα σε Pixel και iPhone, εφ'οσον θα μπορώ να περάσω τις εφαρμογές που θέλω). Θα μπορούσαν κάλλιστα να έχουν κλειστό το side loading από default όπως η Google και ούτε γάτα, ούτε ζημιά. Δεν επηρεάζει στο ελάχιστο την ασφάλεια του λειτουργικού.

Οι αυξήσεις στις τιμές είναι πολυπαραγοντικο ζήτημα που συμβαίνει σε όλα τα προϊόντα και δεν έχουν, επ'ουδενι να κάνουν με αυτό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι παλαιότερα που το Android ήταν ακόμα πιο ανοικτό και είχες ακόμα περισσότερες επιλογές ROM, οι τιμές ήταν ακόμα χαμηλότερες.

Υ.Γ. Η Xiaomi δεν έβγαλε δικό της λειτουργικό. Ένα απλό skin του Android είναι το HyperOS, άσχετα πώς θέλουν να το πουλήσουν.

Υ.Γ. Ακόμα και να βλέπαμε αυξήσεις στις τιμές λόγω της προώθησης αυτών των νομοθεσιών από την ΕΕ, θα κατακρίνουμε την ΕΕ, όπου, αρέσουν δεν αρέσουν (ανάλογα σε ποια πλευρά είσαι), αυτές οι πολιτικές, ουσιαστικά, στοχεύουν στην προστασία του καταναλωτή και δε θα κατακρίνουμε (με τη δύναμη της τσέπης μας) την εκάστοτε εταιρεία που προσπαθεί με νταβατζιδικους τρόπους να απομυζήσει περισσότερο κέρδος;

Κάτσε λίγο ρε Mike.

Επειδή έχεις και τη γνώση για το θέμα, ας εξετάσουμε το βασικότερο πρόβλημα: γιατί πολλοί που πάνε σε Linux, ξαναγυρίζουν σε Windows; Γιατί δεν δουλεύουν όπως τα Windows. Δε μπορούν, δηλαδή, να κατανοήσουν ότι το κάθε λειτουργικό είναι αυτό που είναι. Έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις αν θα το χρησιμοποιήσεις ή όχι. Τί θα έλεγες αν στα Linux τους αναγκαζε η νομοθεσία να ανοίξουν ένα μεγάλο κενό ασφαλείας (η ασφάλεια είναι από τα πλεονεκτήματα του Linux έναντι των Linux), προκειμένου να αποκτήσουν κάποιες λειτουργίες των Windows; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

 

Στην τελική, η Apple έχει τεράστια ανάγκη την ΕΕ των 800 εκ καταναλωτών κι όχι το αντίστροφο..

 

Μην είσαι σίγουρος. Πιστεύεις δεν υπάρχει τρόπος να φέρεις iphone απευθείας από Αμέρικα; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...