Προς το περιεχόμενο

Οι χρήστες iPhone θα μπορούν να προχωρήσουν στο sideloading εφαρμογών μέσα στο 2024


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, oldnew είπε

Πάντως το να λεει ενας iPhone  χρήστης "δε θέλουμε sidelong" δείχνει οτι κατι δεν παει καλα γενικότερα. Ποιος είσαι εσυ που θα αντιπροσωπευσεις ολους τους χρήστες iPhone? Προφανώς δε συμφωνούν ολοι.  Επίσης είναι μια καινούρια επιλογη που αμα θες τη χρησιμοποιεις. Δεν έχεις κανενα δικαίωμα ομως να το στερήσεις απο κάποιον που το θελει.

Το μοναδικό σωστό επιχείρημα ειναι η πιθανότητα να βάζουν σπασμενα μια μερίδα με αποτέλεσμα οι εταιρείες να χαλάσουν την ποιότητα των εφαρμογών ακομα και σε αυτούς που δεν θα κάνουν χρηση sidelong.  επίσης οι τιμές software κατα 90% θα πέσουν γιατι θα υπάρξει ανταγωνισμός. Μεχρι και η ιδια η apple πιθανότατα να μείωσει το χαράτσι της.

Θα υπάρχουν συν και πλην ,αυτο είναι σίγουρο ΑΝ ποτε το κανει αυτο η apple που πολύ αμφιβάλλω. 

Το sideloading δεν είναι απλά μια επιλογή στο μενού. Επηρρεάζει την ασφάλεια, την εμπειρία χρήσης και των άλλων χρηστών. Με το sideloading μπορεί, κάποιος, να φορτώσει μια κακόβουλη εφαρμογή και να την προτείνει και σε άλλους ή ακόμα και να διαφημιστεί μια κακόβουλη εφαρμογή και να την πατήσουν πολλοί μέχρι να το καταλάβουν. Δεν είναι όλοι υποχρεωμένοι να είναι στην "τσίτα" και να γνωρίζουν  παράλληλα και όλους τους πιθανούς κινδύνους. Κινητά έχουν και μικρά παιδάκια (δυστυχώς) και ηλικιωμένοι και άνθρωποι που δεν έχουν ολοκληρωμένη βασική παιδεία.

Επιπλεόν, οι κατασκευαστές εφαρμογών σε iOS ασχολούνται και παραμετροποιούν τις εφαρμογές τους, ώστε να τρέχουν σωστά και να δουλεύουν άρτια. Ένας από τους λόγους είναι γιατί η Apple τους υποχρεώνει σε κάποια στάνταρ και άλλος λόγος είναι γιατί ξέρουν ότι θα πληρωθούν από όσους θέλουν να χρησιμοποιήσουν τις εφαρμογές τους. Υπάρχουν και άλλοι λόγοι, αλλά είναι άσχετοι με το θέμα. Τα αναφέρεις και εσύ.

Άρα δεν επηρρεάζουν και τους υπόλοιπους χρήστες; Προφανώς και σε μεγάλο βαθμό.

Οι τιμές δεν θα πέσουν. Όπως και στο Epic store. Οι τιμές ήταν ίδιες με το appstore, απλά το μερίδιο της προμήθειας της Apple το τσέπωνε η Epic και χωρίς κανένα λόγο. Πιθανολογώ και να το θυμηθείς: 5-10% κάτω από το Appstore, ενώ η προμήθεια της Apple είναι μεγαλύτερη... Για αρχή. Μετά εξίσωση και προσφορές κατά διαστήματα. Το θέμα τους δεν είναι να μην πληρώνουν προμήθεια στην Apple, είναι γιατί να πληρώνουν προμήθεια στην Apple και να μην τη τσεπώνουν οι ίδιοι.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 minutes ago, Tlykog said:

Το οποιο υπάκούει ΑΚΡΙΒΩΣ στην ίδια λογική: θέλουν αυτό που ξέρουν και δεν αντιλαμβάνονται ότι θα πρέπει να δεχτούν το software για τυτό που είναι. Να ασχοληθούν μαζί του, να το μάθουν και να δουν αν τους βολεύει και όχι να το αναγάγουν στη λογική του παλιού.

Όχι, δεν είναι το ίδιο. Συγχέεις εφαρμογές με λειτουργικό στο αρχικό σου σχόλιο (ο "τροπος που δουλεύει σε αυτά") και εκεί ήταν η απάντηση μου. Κανένας δε θα γυρίσει πίσω σε Windows επειδή π.χ έχει dock κι όχι taskbar ή επειδή εγκαθιστά από store κι όχι .exe ή επειδή τα Settings είναι διαφορετικά. 

Θα γυρίσει όταν δε θα βρει την εφαρμογή που θέλει και δε θα καθίσει να ψάξει την εναλλακτική της. Οι εφαρμογές είναι το deal breaker στην αλλαγή λειτουργικού έχω και 20+ χρόνια. Το ίδιο συμβαίνει κι όταν κάποιος αλλάζει από Windows σε Mac.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Και 500 να βάλουνε οι περισσότεροι πατάνε οκ στα τυφλά, γιατί βιάζονται να παίξουν "την παιχνιδάρα που κατέβασαν, σπασμένη, από το ihackedit" για να μην πληρώσουν 5€ για τους ανθρώπους που έλιωσαν για να την φτιάξουν...

Ένας από του λόγους που σκόπευα, μετά το μεταπτυχιακό μου στα Πληροφοριακά Συστήματα, να ασχοληθώ με Swift ήταν αυτός. 

Τελευταίο πειρατικό λογισμικό που κατέβασα ήταν όταν ήμουν φοιτητής στο πρώτο μου πτυχίο, πριν από 20 χρόνια. Μετά κατάλαβα ότι αυτό που κάνω είναι ανήθικο, παράνομο και λάθος από κάθε πλευρά. Ας μη γελιόμαστε η Apple είχε πάντα πιο ποιοτικές εφαρμογές και ένας από τους λόγους είναι ότι ο προγραμματιστής ξέρει ότι θα πληρωθεί από όσους ενδιαφέρονται για την εφαρμογή του. 

 

Δεν μίλησα για πειρατεία εγώ. Με το sideloading μπορείς να εγκαταστήσεις ένα σωρό ΕΠΙΣΗΜΕΣ εφαρμογές που θέλουν να αποφύγουν τη χρέωση του app store ή να προσθέσουν νέες δυνατότητες.

37 λεπτά πριν, AtiX είπε

Έχω την εντύπωση πως κολλάς στην λεπτομέρεια, ναι το έθεσα σαν παράδειγμα, ναι θα μπορούσα να πω το ίδιο και για το HarmonyOs αλλά εκεί δεν έχουμε τον προαπαιτούμενο αριθμό χρηστών, αλλά δεν παύει να είναι ένα λειτουργικά που δεν τα αναπτύσσει η Google… ξέρεις εσύ ποια Android έκδοση είναι το HarmonyOs ή το HyoerOs?

Το θέμα είναι ότι κανείς από την ΕΕ δεν βλέπει ότι τέτοιες τακτικές υπονομεύουν την ανάπτυξη και την εξέλιξη λειτουργικών που δεν θα βασίζονται στο tracking… το πρόβλημα δεν είναι η κλειστή λογική της Apple αλλά η μονοπώληση των υπηρεσιών της Google και εκεί δεν έχω δει καμία προσπάθεια απεξάρτησης από τις υπηρεσίες της και την παρακολούθηση μας…

Καταρχάς ούτε της google δεν είναι AOSP. Είναι η Vanilla και όχι η AOSP.

Φυσικά και ξέρω τι έκδοση είναι το hyperos. Κάθε έκδοση λέει ποιο android είναι.

Και δεν είδα πως υπονομεύεται η ανάπτυξη. Η apple κερδίζει ένα σωρό λεφτά μόνο και μόνο από το hw. Πόσο πιστεύεις θα χάσει αν επιτραπεί το sideloading (αν χάσει) που να την οδηγήσει στο γεγονός να πουλάει τα δεδομένα σου;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Όχι, δεν είναι το ίδιο. Συγχέεις εφαρμογές με λειτουργικό στο αρχικό σου σχόλιο (ο "τροπος που δουλεύει σε αυτά") και εκεί ήταν η απάντηση μου. Κανένας δε θα γυρίσει πίσω σε Windows επειδή π.χ έχει dock κι όχι taskbar ή επειδή εγκαθιστά από store κι όχι .exe ή επειδή τα Settings είναι διαφορετικά. 

Θα γυρίσει όταν δε θα βρει την εφαρμογή που θέλει και δε θα καθίσει να ψάξει την εναλλακτική της. Οι εφαρμογές είναι το deal breaker στην αλλαγή λειτουργικού έχω και 20+ χρόνια. Το ίδιο συμβαίνει κι όταν κάποιος αλλάζει από Windows σε Mac.

Στην πρώτη παράγραφο κάνεις τεράστιο λάθος. Σε όλη τη λογική. Πρώτο λάθος, μίλησα για τη λογική "έχω μάθει έτσι και θέλω έτσι να δουλεύουν όλα" και βρήκες ότι το software ή το λειτοργικό είναι που αλλάζει τη λογική... Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω σε αυτό. 

Δεύτερο λάθος, παρουσιάζεις κάποια πλεονεκτήματα του Linux ή ασχετες μικροδιαφορές για να στηρίζεις τί; Ότι μερικοί ξενερώνουν από τον τρόπο λειτουργίας των Linux, γιατί έχουν μάθει σε Windows; Αυτό είναι δεδομένο ότι συμβαίνει. Δε θες να το δεις; Οκ.

Δε θα γυρίσει πχ όταν τη βρεί, αλλά θα πρέπει να προσθέσει το repository, γιατί έτσι αποφάσισε ο δημιουργος της εφαρμογής. Σε Ubuntu είναι σχετικά εύκολο (αν και όχι για αρχάριο χρήστη), σε άλλες εκδόσεις δύσκολο και σε άλλες απλά δεν γίνεται. Σε κάθε μία από τις παραπάνω περιπτώσεις, κάποιοι θα ξενερώσουν. Γιατί; Γιατί απλά θέλουν να δουλέψει, χωρίς επιπλέον διαδικασία. Αυτό δεν αντισταθμίζει πχ για πολλούς το ότι η εγκατάσταση στα Linux δε θα προσπαθήσει να σου φορτώσει και το Norton antivirus σε άσχετες εγκαταστάσεις προγραμμάτων.

Το ότι  μπορεί να γυρίσει και γιατί δε βρίσκει καθόλου software, που να κάνει τη δουλειά του ισχύει, αλλά είναι άσχετο με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, AtiX said:

Μπορείς να μου πεις που σε προστατεύει η νομοθεσία της EE από το μονοπώλειο της Google στα mobile λειτουργικά???

1. Η Google δεν έχει μονοπώλιο στα mobile λειτουργικά.

2. Το Android δεν είναι "κλειστό" σύστημα. Να το πω πιο απλά, αν αύριο χανόταν το Android, θα μπορούσε μια εταιρεία, παίρνοντας τον κώδικα να το αντικαταστήσει. Ακόμα και να μην το αντικαθιστούσε 1 προς 1, θα μπορούσε να το αναδημιουργήσει, καθώς στην ουσία στηρίζεται στο Linux LTS kernel. Αυτό δε συμβαίνει με το iOS.

3. Για να μην παρεξηγηθεί το "2", τα μπλέξαμε. Δε μίλησε κανένας για το ίδιο το λειτουργικό σαν gatekeeper (επειδή το αναφέρεις ξανά και ξανά), αλλά για το πώς ορισμένα κομμάτια του λειτουργικου αποκλείουν χρήστες/developers/εταιρείες. Δηλαδή το πώς π.χ η Apple δεν επιτρέπει εγκατάσταση εκτός του store. Αντιστοίχως, είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με την απαγόρευση στην Google να υποχρεώνει τους κατασκευαστές τηλεφώνων να περνάνε Google εφαρμογές προεγκατεστημένες ή Google Services. Το ίδιο το Android μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς Google services, νόμιμα, δε σε υποχρεώνει κανείς.

https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=7423107b-b748-4836-b1f0-0f1e73e2534f

Ο καθένας ορίζεται ως Gatekeeper με βάση τις μονοπωλιακές πρακτικές του στο πεδίο που τις εφαρμόζει. Δεν είναι gatekeepers όλοι και παντού.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν μίλησα για πειρατεία εγώ. Με το sideloading μπορείς να εγκαταστήσεις ένα σωρό ΕΠΙΣΗΜΕΣ εφαρμογές που θέλουν να αποφύγουν τη χρέωση του app store ή να προσθέσουν νέες δυνατότητες.

... ή να προσπεράσουν τους ελέγχους της Apple, ή να κάνουν απλά ένα άθλιο port από android χωρίς να αλλάξουν καν το interface...

Εσύ δε μίλησες, αλλά αν η Apple πχ βρει τρόπο να ελέγχει την πειρατεία και από sideloading να δούμε πόσοι θα βγούν να διαμαρτυρηθούν ότι τους "καταπιέζει την ελευθερία"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, Tlykog said:

Το sideloading δεν είναι απλά μια επιλογή στο μενού. Εηρρεάζει την ασφάλεια, την εμπειρία χρήσης και των άλλων χρηστών. Με το sideloading μπορεί να φορτώσει μια κακόβουλη εφαρμογή και να την προτείνει και σε άλλους ή ακόμα και να διαφημιστεί μια κακόβουλη εφαρμογή και να την πατήσουν πολλοί μέχρι να το καταλάβουν. Δεν είναι όλοι υποχρεωμένοι να είναι στην "τσίτα" και να γνωρίζουν  παράλληλα και όλους τους πιθανούς κινδύνους. Κινητά έχουν και μικρά παιδάκια (δυστυχώς) και ηλικιωμένοι και άνθρωποι που δεν έχουν ολοκληρωμένη βασική παιδεία.

Επιπλεόν, οι κατασκευαστές εφαρμογών σε iOS ασχολούνται και παραμετροποιούν τις εφαρμογές τους, ώστε να τρέχουν σωστά και να δουλεύουν άρτια. Ένας από τους λόγους είναι γιατί η Apple τους υποχρεώνει σε κάποια στάνταρ και άλλος λόγος είναι γιατί ξέρουν ότι θα πληρωθούν από όσους θέλουν να χρησιμοποιήσουν τις εφαρμογές τους. Υπάρχουν και άλλοι λόγοι, αλλά είναι άσχετοι με το θέμα. Τα αναφέρεις και εσύ.

Άρα δεν επηρρεάζουν και τους υπόλοιπους χρήστες; Προφανώς και σε μεγάλο βαθμό.

Οι τιμές δεν θα πέσουν. Όπως και στο Epic store. Οι τιμές ήταν ίδιες με το appstore, απλά το μερίδιο της προμήθειας της Apple το τσέπωνε η Epic και χωρίς κανένα λόγο. Πιθανολογώ και να το θυμηθείς: 5-10% κάτω από το Appstore, ενώ η προμήθεια της Apple είναι μεγαλύτερη... Για αρχή. Μετά εξίσωση και προσφορές κατά διαστήματα.

Καμια ασφαλεία δεν επηρεάζεται απο το sideloading. Ουτε στο android δεν γίνεται απο άσχετο.  Και πατας σε ενα καρο μενου που αποδέχεσαι τους κινδύνους που πρέπει να εισαι καθυστερημένος αν δεν ξέρεις τι κάνεις.  Προφανώς δεν καταλάβαινεις και πολλά απο τεχνολογία για να το ισχυρίζεσαι αυτό πάρα τα σεντόνια που γράφεις. Επειδή εχεις όρεξη να γράφεις δε σημαίνει και οτι είναι σωστα αυτα που γράφεις. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MikeKata είπε

1. Η Google δεν έχει μονοπώλιο στα mobile λειτουργικά.

2. Το Android δεν είναι "κλειστό" σύστημα. Να το πω πιο απλά, αν αύριο χανόταν το Android, θα μπορούσε μια εταιρεία, παίρνοντας τον κώδικα να το αντικαταστήσει. Ακόμα και να μην το αντικαθιστούσε 1 προς 1, θα μπορούσε να το αναδημιουργήσει, καθώς στην ουσία στηρίζεται στο Linux LTS kernel. Αυτό δε συμβαίνει με το iOS.

3. Για να μην παρεξηγηθεί το "2", τα μπλέξαμε. Δε μίλησε κανένας για το ίδιο το λειτουργικό σαν gatekeeper (επειδή το αναφέρεις ξανά και ξανά), αλλά για το πώς ορισμένα κομμάτια του λειτουργικου αποκλείουν χρήστες/developers/εταιρείες. Δηλαδή το πώς π.χ η Apple δεν επιτρέπει εγκατάσταση εκτός του store. Αντιστοίχως, είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με την απαγόρευση στην Google να υποχρεώνει τους κατασκευαστές τηλεφώνων να περνάνε Google εφαρμογές προεγκατεστημένες ή Google Services. Το ίδιο το Android μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς Google services, νόμιμα, δε σε υποχρεώνει κανείς.

https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=7423107b-b748-4836-b1f0-0f1e73e2534f

Ο καθένας ορίζεται ως Gatekeeper με βάση τις μονοπωλιακές πρακτικές του στο πεδίο που τις εφαρμόζει. Δεν είναι gatekeepers όλοι και παντού.

1. Άρα ούτε και η Apple. Γιατί της βάζουν χέρι;

2. Το έκαναν πολλοί (custom ROM) και είδαμε τα ποσοστά. Εναλλακτικά είδαμε τα ποσοστά της Huawei... Ο περισσότερος κόσμος βάζει android για τη Google. Ακόμα και αυτοί που φτιάχνουν custom ROMs δίνουν επιλογή να φορτώσεις τα Google services. Όσοι δοκίμασαν Linux σε κινητά είναι απλά στον πάτο: Ubuntu touch, Libem 5 phone, Sailfish κτλ.

3. Άρα για να το ξεκαθαρίσουμε. Άλλο το Android (AOSP, ανοικτό λογισμικό) και άλλο το Google Android (Πολλά κλειστά κομμάτια κώδικα με περιορισμούς ελευθερίας από τη Google εκεί που στη συμφέρει). Όλες οι υπηρεσίες της Google είναι κλειστού κώδικά και πολλά βασικά κομμάτι, όπως ο έλεγχος του Wifi που αντικαθίσταται με αυτό της Google...

Μια χαρά μονοπώλιακή τακτική έχει και η Google. Η διαφορά είναι ότι την εφαρμόζει σε ανοικτό λειτουργικό... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Και δεν είδα πως υπονομεύεται η ανάπτυξη. Η apple κερδίζει ένα σωρό λεφτά μόνο και μόνο από το hw. Πόσο πιστεύεις θα χάσει αν επιτραπεί το sideloading (αν χάσει) που να την οδηγήσει στο γεγονός να πουλάει τα δεδομένα σου;

Όχι ο φόβος μου δεν είναι μην και πουλήσει τα δεδομένα μου, ο φόβος μου είναι να μην χαθεί η δεύτερη επιλογή που έχω… εσύ ο ίδια με διόρθωσες ότι εκτός του iOS και του Android άλλη επιλογή δεν υπάρχει… 

17 λεπτά πριν, MikeKata είπε

1. Η Google δεν έχει μονοπώλιο στα mobile λειτουργικά.

2. Το Android δεν είναι "κλειστό" σύστημα. Να το πω πιο απλά, αν αύριο χανόταν το Android, θα μπορούσε μια εταιρεία, παίρνοντας τον κώδικα να το αντικαταστήσει. Ακόμα και να μην το αντικαθιστούσε 1 προς 1, θα μπορούσε να το αναδημιουργήσει, καθώς στην ουσία στηρίζεται στο Linux LTS kernel. Αυτό δε συμβαίνει με το iOS.

3. Για να μην παρεξηγηθεί το "2", τα μπλέξαμε. Δε μίλησε κανένας για το ίδιο το λειτουργικό σαν gatekeeper (επειδή το αναφέρεις ξανά και ξανά), αλλά για το πώς ορισμένα κομμάτια του λειτουργικου αποκλείουν χρήστες/developers/εταιρείες. Δηλαδή το πώς π.χ η Apple δεν επιτρέπει εγκατάσταση εκτός του store. Αντιστοίχως, είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με την απαγόρευση στην Google να υποχρεώνει τους κατασκευαστές τηλεφώνων να περνάνε Google εφαρμογές προεγκατεστημένες ή Google Services. Το ίδιο το Android μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς Google services, νόμιμα, δε σε υποχρεώνει κανείς.

https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=7423107b-b748-4836-b1f0-0f1e73e2534f

Ο καθένας ορίζεται ως Gatekeeper με βάση τις μονοπωλιακές πρακτικές του στο πεδίο που τις εφαρμόζει. Δεν είναι gatekeepers όλοι και παντού.

Το Android είναι μονοπώλειο αφού έχει μερίδιο πάνω από το 70% στην Ευρώπη, είναι επίσης πιο “κλειστό” μιας και είναι υποχρεωτική η χρήση των Google services, δες τι έγινε στην Huawei ή παλιότερα στα windows phone…

Πραγματικά τώρα βρήκαμε να “χτυπήσουμε” την Apple όταν η Google κυριαρχεί στα mobile λειτουργικά? Και όλα αυτά στο όνομα των αντιμονοπωλιακών τακτικών? Δεν βλέπετε την ειρωνία?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tlykog said:

Θέλουν, δηλαδή, όλα να δουλεύουν όπως στα Windows, αλλά να τρέχουν Linux....

 

4 minutes ago, Tlykog said:

βρήκες ότι το software ή το λειτοργικό είναι που αλλάζει τη λογική..

Ναι. Ξεκάθαρα. Και είναι ακριβώς ο λόγος που το ChromeOS ήταν επιτυχημένο. Γιατί το software (browser) είναι cross platform και εκεί γινόταν ένα μεγάλο μέρος (μη σου πω σχεδόν όλα) από αυτά που κάνει ένας μέσος χρήστης. Επομένως δε χρειαζόταν να ασχοληθεί με τις διαφορές του λειτουργικού.

6 minutes ago, Tlykog said:

Δεύτερο λάθος, παρουσιάζεις κάποια πλεονεκτήματα του Linux ή ασχετες μικροδιαφορές για να στηρίζεις τί; Ότι μερικοί ξενερώνουν από τον τρόπο λειτουργίας των Linux, γιατί έχουν μάθει σε Windows; Αυτό είναι δεδομένο ότι συμβαίνει. Δε θες να το δεις; Οκ.

Προσωπική σου άποψη. Σαν άνθρωπος που έχει μεγαλώσει με Windows αποκλειστικά και έχω χρησιμοποιήσει επαγγελματικά όλα τα λειτουργικά, μπορώ να κρίνω ποια κομμάτια του workflow μεταφέρονται ή όχι και αν αποτελούν "μικροδιαφορές" όπως τις είπες ή όχι. Όταν π.χ είσαι developer και έχεις όλα τα εργαλεία στο δευτερόλεπτο στον package manager αντί να ψάχνεις το κάθε .exe, δεν είναι μικροδιαφορές.

10 minutes ago, Tlykog said:

Δε θα γυρίσει πχ όταν τη βρεί, αλλά θα πρέπει να προσθέσει το repository, γιατί έτσι αποφάσισε ο δημιουργος της εφαρμογής. Σε Ubuntu είναι σχετικά εύκολο (αν και όχι για αρχάριο χρήστη), σε άλλες εκδόσεις δύσκολο και σε άλλες απλά δεν γίνεται.

Αλήθεια; Αλήθεια; Δηλαδή το επιχείρημα σου είναι ότι θα φύγει όταν θα πρέπει να κάνει copy paste μια εντολή για το repo (ΑΝ δεν υπάρχει στο store) η οποία είναι παντού η ίδια, αλλά θα του φαίνεται παιχνιδάκι να Googlαρει και να βρει το σωστό site για το .exe (που πρέπει να το κάνει πάντα και θα έχει διαφορετικά .exe με διαφορετικά versions);

Επομένως, όχι. Τα apps και η διαθεσιμότητα τους είναι που κάνουν τη διαφορά κυρίως στο αν θα μείνει κάποιος σε ένα λειτουργικό. Μπορείς να το δεις και από τα σχόλια σε οποιοδήποτε άρθρο γίνεται "Windows vs Linux". Το πιο συνηθισμένο επιχείρημα είναι "μου άρεσε, αλλά γύρισα στα Windows γιατί δεν έβρισκα το τάδε app". Όχι γιατί ήταν έτσι το installation ή το workflow.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, oldnew είπε

Καμια ασφαλεία δεν επηρεάζεται απο το sideloading. Ουτε στο android δεν γίνεται απο άσχετο.  Και πατας σε ενα καρο μενου που αποδέχεσαι τους κινδύνους που πρέπει να εισαι καθυστερημένος αν δεν ξέρεις τι κάνεις.  Προφανώς δεν καταλάβαινεις και πολλά απο τεχνολογία για να το ισχυρίζεσαι αυτό πάρα τα σεντόνια που γράφεις. Επειδή εχεις όρεξη να γράφεις δε σημαίνει και οτι είναι σωστα αυτα που γράφεις. 

Ποιες πολλές προειδοποιήσεις που είναι και κάρο? Μια είναι…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ποιες πολλές προειδοποιήσεις που είναι και κάρο? Μια είναι…

Εγώ πάντως όταν πατάω να επιτρέψω σε μία εφαρμογή να κάνει sideloading τότε μου ζητάει 2 φορές επιβαίωση με διαφορετικό prompt κάθε φορά, και μου λέει τι κίνδυνοι υπάρχουν, τι κάνει το sideloading , αν είμαι σίγουρος αν ξέρω τι κανω κτλ. Και κάθε φορά με βάζει να περιμένω και 10 δευτερόλεπτα για να κάτσω να το διαβάσω και όχι να πατήσω οκ, οκ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Εγώ πάντως όταν πατάω να επιτρέψω σε μία εφαρμογή να κάνει sideloading τότε μου ζητάει 2 φορές επιβαίωση με διαφορετικό prompt κάθε φορά, και μου λέει τι κίνδυνοι υπάρχουν, τι κάνει το sideloading , αν είμαι σίγουρος αν ξέρω τι κανω κτλ. Και κάθε φορά με βάζει να περιμένω και 10 δευτερόλεπτα για να κάτσω να το διαβάσω και όχι να πατήσω οκ, οκ.

Στα Samsung είτε από play store είτε από Samsung store δεν είχα τέτοιες προειδοποιήσεις ενώ στου φίλου μου τα Xiaomi το ίδιο…

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, AtiX είπε

Στα Samsung είτε από play store είτε από Samsung store δεν είχα τέτοιες προειδοποιήσεις ενώ στου φίλου μου τα Xiaomi το ίδιο…

Δεν ξέρω αν το έχεις αντιληφθεί, αλλά η εγκατάσταση εφαρμογών από το play store και το samsung store,  ΔΕΝ θεωρείται sideloading. Αν δεν κάνεις sideloading λοιπόν, τι προειδοποίηση θές να σου κάνει το λειτουργικό?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...