Προς το περιεχόμενο

Πληροφορική ΕΑΠ ή ΟΠΑ


Sot Wes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,
Είμαι απόφοιτος Στατιστικής ΟΠΑ και εργάζομαι ως προγραμματιστής. Ενδιαφέρομαι για σπουδές σε τμήμα Πληροφορικής. Ύστερα από προσωπικό ψάξιμο, στο τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ λόγω συνάφειας με το Στατιστικής, χρειάζομαι 24 μαθήματα για πτυχίο(μαζί με τα των κατατακτηρίων), ενώ στο ΕΑΠ σίγουρα θα μου αναγνωριστεί η ΠΛΗ12 και ίσως και η ΠΛΗΠΡΟ(μιας και είχα δώσει την Python στο Πληροφορικής ΟΠΑ). Ποιο θεωρείτε ότι είναι καλύτερο βήμα; Να σημειωθεί ότι μελλοντικός στόχος είναι το μεταπτυχιακό της Πληροφορικής του ΕΚΠΑ, όπου αυτό θα μου καλύψει τα "κενά" των εξειδικευμένων μαθημάτων που δεν καλύπτει το ΕΑΠ(πχ Υπολογιστική Γεωμετρία, Παράλληλα Συστήματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι θα σου αναγνωριστει τιποτα στο ΕΑΠ. Η Πληροφορικη στο ΟΠΑ δεν εχει υποχρεωτικα μαθηματα που θα πρεπει να παρακολουθεις; Νομιζω ΕΑΠ ειναι πιο ρεαλιστικος στοχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/11/2023 στις 4:24 ΜΜ, zenwalk23 είπε

Δε νομιζω οτι θα σου αναγνωριστει τιποτα στο ΕΑΠ. Η Πληροφορικη στο ΟΠΑ δεν εχει υποχρεωτικα μαθηματα που θα πρεπει να παρακολουθεις; Νομιζω ΕΑΠ ειναι πιο ρεαλιστικος στοχος.

Η ΠΛΗ12 αποτελείται από Λογισμό 1, Γραμμική Άλγεβρα 1 και Πιθανότητες 1, όπου εγώ είχα κάνει το καθένα από τα τρία μαθήματα σε ξεχωριστό, οπότε θα μου αναγνωριστεί μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με την γραμματεία κατά πάσα πιθανότητα. Του ΟΠΑ δεν έχει υποχρεωτική παρακολούθηση η αλήθεια είναι, απλώς γενικά θεωρώ ότι θα "υστερώ" αν δεν παρακολουθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Στο ΕΑΠ, μπορεί ένας φοιτητής να κατοχυρώσει/ αναγνωρίσει έως τρεις (3) ετήσιες Θ.Ε. (Θεματικές Ενότητες) και υποθέτω έως 6 εξαμηνιαίες Θ.Ε. αν είναι κάτοχος Πτυχίου άλλου Πανεπιστημίου. Αλλά μετά από μια συγκεκριμένη διαδικασία, ενημερώθηκες για το ποια είναι αυτή; Αν όχι, χρειάζεται να ανατρέξεις στον Κανονισμό Σπουδών του Πανεπιστημίου και της ίδιας της Σχολής που θέλεις να παρακολουθήσεις, γιατί είναι πιθανόν να υπάρχουν κάποιες διαφοροποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

- Στο ΕΑΠ, μπορεί ένας φοιτητής να κατοχυρώσει/ αναγνωρίσει έως τρεις (3) ετήσιες Θ.Ε. (Θεματικές Ενότητες) και υποθέτω έως 6 εξαμηνιαίες Θ.Ε. αν είναι κάτοχος Πτυχίου άλλου Πανεπιστημίου. Αλλά μετά από μια συγκεκριμένη διαδικασία, ενημερώθηκες για το ποια είναι αυτή; Αν όχι, χρειάζεται να ανατρέξεις στον Κανονισμό Σπουδών του Πανεπιστημίου και της ίδιας της Σχολής που θέλεις να παρακολουθήσεις, γιατί είναι πιθανόν να υπάρχουν κάποιες διαφοροποιήσεις.

Η αλήθεια είναι πως έχω δει τον κανονισμό σπουδών για την κατοχύρωση ΘΕ και το άθροισμα των ECTS των τριών μαθημάτων μου ξεπερνά τα ECTS της ΠΛΗ10(24-18), οπότε τι άλλο υπάρχει που ίσως δεν γνωρίζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...