Προς το περιεχόμενο

Webcams - έντονα προβλήματα ποιότητας σε Linux


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Orestis_G είπε

Για τρέξε ένα uname -r στο Ubuntu Studio. Σε 22.04 απλό, δίνει 6.2.0-35-generic

Ubuntu Studio 22.04: 6.2.0-1009-lowlatency

Ubuntu Studio 23.10: 6.5.0-9-lowlatency

Spoiler

1.png.09761421a07985cdb78f351640809efe.png

2.png.41c9b011f7c4e55fdb5bd2ebc0d3b3ac.png

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, BritGreek said:

Ubuntu Studio 22.04: 6.2.0-1009-lowlatency

Ubuntu Studio 23.10: 6.5.0-9-lowlatency

Ε ναι , low latency kernels για δουλειες με ηχο.. λογικο και αναμενομενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τρέξεις και στο απλό ubuntu ένα "sudo apt install linux-lowlatency" λογικά.

Βέβαια δεν έχω καταλάβει γιατί εμείς δεν έχουμε αντίστοιχα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Orestis_G είπε

Μπορείς να τρέξεις και στο απλό ubuntu ένα "sudo apt install linux-lowlatency" λογικά.

Βέβαια δεν έχω καταλάβει γιατί εμείς δεν έχουμε αντίστοιχα θέματα.

Αυτό θα κάνω τώρα. Υπάρχουν αρκετά posts με χρήστες που έχουν ανάλογα ή παρόμοια προβλήματα:

 

Update: δεν ξέρω πώς, αλλά φαίνεται ότι βρήκα λύση. Εκ νέου download του Kubuntu 23.10, μετά από παρότρυνση φίλου που έχει πάρει ένα από τα λάπτοπ και κάνει κι εκείνος δοκιμές για να το λύσουμε, ο οποίος με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι δουλεύει κανονικά. Εγκατάσταση από εμένα πριν από λίγο, ενημέρωση και δοκιμές. Με τα πάντα σε default, το πρόβλημα ως δια μαγείας λύθηκε. Καθόλου θόρυβος στο μικρόφωνο, οι κάμερες λειτουργούν όπως πρέπει (και οι Logitech και αυτή που έχει το λάπτοπ). Ειλικρινά δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη, αφού είχα κάνει ξανά εγκατάσταση το ίδιο λειτουργικό πριν από μερικές ημέρες, πάντως είμαι ΟΚ αυτή τη στιγμή. Το δοκιμάζω και θα επανέλθω, αν και ήθελα να αποφύγω τα snap.

Να ενημερώσω ότι σε δύο ίδια ακριβώς λάπτοπ, πέρασα πάλι το πρωί Ubuntu 23.10 και Mint Cinnamon Edge αντίστοιχα. Εκεί το πρόβλημα παραμένει, και αυτό ακριβώς δεν καταλαβαίνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για όσους έχουν προβλήματα με ήχο, background noise, κλπ. Υπάρχει το easyeffects, το οποίο λύνει τα πάντα, με εξαίρεση το LinuxMint, στο οποίο εξακολουθεί να λειτουργεί το μικρόφωνο μόνο αν κλείσει εντελώς το ένα κανάλι του input. 

Για άτομα σαν εμένα, που ψάχνουν κάτι απλό, είναι μια εξαιρετική και πανεύκολη λύση. Επίσης, βελτιώνει την ποιότητα ήχου σε πολύ μεγάλο βαθμό, κάνοντάς την πολύ καλή. Με αυτό, μπορώ να εγκαταστήσω όποια διανομή μου αρέσει χωρίς να έχω τα προβλήματα που αντιμετώπισα ως προς τον ήχο του input.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2023 στις 3:10 ΜΜ, BritGreek είπε

Υπάρχει το easyeffects, το οποίο λύνει τα πάντα, με εξαίρεση το LinuxMint,

Αν και το βλέπω εγω διαθέσιμο για linuxmint, εγω χρησιμοποιώ το PulseEffects. Παρόμοιο το βλεπω να ειναι με το easyeffects.

Screenshot from 2023-11-28 18-26-46.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Petros Electron To PulseEffects είναι η προηγούμενη έκδοση. Έγραψα "με εξαίρεση το LinuxMint", λόγω του ότι στους δικούς μας υπολογιστές, αφαιρεί μεν τον θόρυβο, αλλά για να λειτουργήσουν τα μικρόφωνα (Logitech και ενσωματωμένα) πρέπει να κλείσουμε το αριστερό κανάλι. Σε εμάς δηλαδή το Mint δεν παίζει καθόλου σωστά ως προς αυτό, ή δεν ξέρουμε εμείς να το κάνουμε να δουλέψει σωστά (το πιο πιθανό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...