Προς το περιεχόμενο

Webcams - έντονα προβλήματα ποιότητας σε Linux


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, tuxpower είπε

giphy2.gif.d464425f20421b2b07831860bf33faf3.gif

 

πέρα απο την πλάκα, είναι θέμα drivers. vendor isn't willing to get their drivers upstreamed properly.

Επειδή πρόκειται για νέα laptop, ψάχνεις διανομές με τον τελευταιο kernel.

Σε τέτοιες περιπτώσεις (επαγγελματίες) που θέλουν να μεταβούν σε linux, υπάρχουν κατ'εμέ 2 επιλογές αναλόγως με το πορτοφόλι.

Μεταχειρισμένα thinkpad 2014-2020 σειράς Τ / L (για εκπαιδευτήρια) που παίζουν τα πάντα όλα, ή laptop για linux (τσιμπημένα)..

https://kde.slimbook.es/

https://www.tuxedocomputers.com/en/Linux-Hardware/Linux-Notebooks.tuxedo

https://system76.com/

 

Είναι πολλά τα laptop και τα desktop που έχουμε και δεν έχουν κλείσει καν χρόνο τα περισσότερα. Θα δοκιμάσω το mint ξανά, με τον τελευταίο kernel που έχει ανέβει στη σελίδα τους για να δω αν λύνεται το θέμα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Θα δοκιμάσω το mint ξανά, με τον τελευταίο kernel που έχει ανέβει στη σελίδα τους για να δω αν λύνεται το θέμα.

Στο mint δοκίμασες να βαλεις driver της καρτας γραφικών που να μην ειναι ο generic nouveau ?. Εγω αυτον ειχα μεχρι που βγηκε σωστό (για το δικο μου laptop) Νvidia και εκανα την μετάβαση σε αυτον. Οταν βάλεις το mint τρεξε το driver manager να δεις τι άλλες επιλογές εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BritGreek είπε

Είναι πολλά τα laptop και τα desktop που έχουμε και δεν έχουν κλείσει καν χρόνο τα περισσότερα. Θα δοκιμάσω το mint ξανά, με τον τελευταίο kernel που έχει ανέβει στη σελίδα τους για να δω αν λύνεται το θέμα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

Έτσι για την απορία.

Γιατί δεν μένετε με τα win αφού όλα λειτουργούν απροβλημάτιστα και από ότι είπες όλα τα μηχανήματα είναι επώνυμα, άρα έχετε λογικά αγοράσει και τις άδειες οπότε είστε legit από αυτήν την άποψη.

Τί ακριβώς πρόβλημα έχετε και θέλετε να αλλάξετε λειτουργικό ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Στο mint δοκίμασες να βαλεις driver της καρτας γραφικών που να μην ειναι ο generic nouveau ?. Εγω αυτον ειχα μεχρι που βγηκε σωστό (για το δικο μου laptop) Νvidia και εκανα την μετάβαση σε αυτον. Οταν βάλεις το mint τρεξε το driver manager να δεις τι άλλες επιλογές εχει.

Σε Ryzen 5 δεν μου βγάζει καμία επιπλέον επιλογή.

2 ώρες πριν, dpolal είπε

Έτσι για την απορία.

Γιατί δεν μένετε με τα win αφού όλα λειτουργούν απροβλημάτιστα και από ότι είπες όλα τα μηχανήματα είναι επώνυμα, άρα έχετε λογικά αγοράσει και τις άδειες οπότε είστε legit από αυτήν την άποψη.

Τί ακριβώς πρόβλημα έχετε και θέλετε να αλλάξετε λειτουργικό ;;

Δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα και είναι όντως όλα legit. Θέλουμε να έχουμε μια κάποια παραπάνω προστασία από ιούς, malware, κλπ χωρίς telemetry, δεδομένου ότι χρησιμοποιούν πολλοί χρήστες όλους τους υπολογιστές σε καθημερινή βάση, και να είναι οι υπολογιστές πιο γρήγοροι. Σε εκπαιδευτικό περιβάλλον, πολλοί από τους φορείς που συνεργαζόμαστε έχουν ήδη κάνει τον τελευταίο χρόνο πλήρη μετάβαση σε Linux με επιτυχία και είναι σημαντικό για εμάς να χρησιμοποιούν όλοι το ίδιο λειτουργικό με τις παραλλαγές του (διανομές, DE, κλπ). Επίσης τα online accounts της Google και η ενσωμάτωσή τους με τον τρόπο που γίνεται στο Linux, εμάς μας εξυπηρετεί πάρα πολύ. Μεγάλο επίσης θέμα οι εκτυπωτές. Έχουμε πολλούς laserjet για τους οποίους δεν υπάρχουν drivers για Windows, ενώ παίζουν κανονικά σε Linux. Τέλος, θέλουμε να απαλλαγούμε από τις άδειες χρήσης μακροπρόθεσμα γιατί δεν μας είναι απαραίτητες με τον τρόπο που δουλεύουμε, και να αυξήσουμε τον χρόνο ζωής των παλαιότερων μηχανημάτων.

Ήδη έχει γίνει από πλευράς μας η μετάβαση, αλλά ακόμα αναγκαζόμαστε να κρατάμε το dual boot, για να γίνονται σωστά οι βιντεοκλήσεις που αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της δουλειάς μας.

Επεξ/σία από BritGreek
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BritGreek είπε

Δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα και είναι όντως όλα legit. Θέλουμε να έχουμε μια κάποια παραπάνω προστασία από ιούς, malware, κλπ χωρίς telemetry, δεδομένου ότι χρησιμοποιούν πολλοί χρήστες όλους τους υπολογιστές σε καθημερινή βάση, και να είναι οι υπολογιστές πιο γρήγοροι. Σε εκπαιδευτικό περιβάλλον, πολλοί από τους φορείς που συνεργαζόμαστε έχουν ήδη κάνει τον τελευταίο χρόνο πλήρη μετάβαση σε Linux με επιτυχία και είναι σημαντικό για εμάς να χρησιμοποιούν όλοι το ίδιο λειτουργικό με τις παραλλαγές του (διανομές, DE, κλπ). Επίσης τα online accounts της Google και η ενσωμάτωσή τους με τον τρόπο που γίνεται στο Linux, εμάς μας εξυπηρετεί πάρα πολύ. Μεγάλο επίσης θέμα οι εκτυπωτές. Έχουμε πολλούς laserjet για τους οποίους δεν υπάρχουν drivers για Windows, ενώ παίζουν κανονικά σε Linux. Τέλος, θέλουμε να απαλλαγούμε από τις άδειες χρήσης μακροπρόθεσμα γιατί δεν μας είναι απαραίτητες με τον τρόπο που δουλεύουμε, και να αυξήσουμε τον χρόνο ζωής των παλαιότερων μηχανημάτων.

Ήδη έχει γίνει από πλευράς μας η μετάβαση, αλλά ακόμα αναγκαζόμαστε να κρατάμε το dual boot, για να γίνονται σωστά οι βιντεοκλήσεις που αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της δουλειάς μας.

Τότε θα πρέπει να απευθυνθείς σε αυτούς τους συνεργαζόμενους φορείς που αναφέρεις που έχουν ήδη κάνει την μετάβαση και να μάθεις ποιά διανομή χρησιμοποιούν και δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα.

Επίσης, αφού το θέμα είναι μόνο στις κάμερες θα πρότεινα να βρείτε κάποιο εναλλακτικό, φθηνό, μοντέλο που να είναι πλήρως συμβατό με linux και να αντικαταστήσετε τις logi από τη στιγμή που υπολειτουργούν σε ότι διανομή έχετε δοκιμάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Εμείς, για τουλάχιστον τα τελευταία 6 χρόνια με ενσωματωμένες σε Dell φορητά και με εξωτερικές (πλέον έχω Logitech C270) δεν έχουμε πρόβλημα, με αρκετές ώρες σε Google meet/MS teams chats αλλά και Skype παλιότερα. Τρέχουμε Ubuntu.

Σε Ryzen 5 δεν μπαίνει κάποιος driver (nouveau == nVIDIA)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Orestis_G είπε

Καλημέρα! Εμείς, για τουλάχιστον τα τελευταία 6 χρόνια με ενσωματωμένες σε Dell φορητά και με εξωτερικές (πλέον έχω Logitech C270) δεν έχουμε πρόβλημα, με αρκετές ώρες σε Google meet/MS teams chats αλλά και Skype παλιότερα. Τρέχουμε Ubuntu.

Σε Ryzen 5 δεν μπαίνει κάποιος driver (nouveau == nVIDIA)

Καλημέρα! Θα δοκιμάσω με ένα Dell Inspiron που έχω στο σπίτι. Με έβαλες σε σκέψεις.

7 ώρες πριν, dpolal είπε

Τότε θα πρέπει να απευθυνθείς σε αυτούς τους συνεργαζόμενους φορείς που αναφέρεις που έχουν ήδη κάνει την μετάβαση και να μάθεις ποιά διανομή χρησιμοποιούν και δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα.

Ubuntu και Mint έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σημερινή δοκιμή με iso του Debian και με Linux Mint Edge. Το πρόβλημα του ήχου δεν υπάρχει, έχει μόνο λίγο background noise το οποίο θα διορθώσω. Το πρόβλημα με τις κάμερες παραμένει. Δίνει μέγιστη ανάλυση 640Χ480 και η κίνηση είναι σαν να είναι slow motion. Το ψάχνω ακόμα λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ιδεα ....
- Βαλε τις usb καμερες (εξωτερικες) σε {usb hub με τροφοδοσια}
αααν εχεις.
Και ξαναδοκιμασε.
Λεω "αν".

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Le Perv είπε

Μια ιδεα ....
- Βαλε τις usb καμερες (εξωτερικες) σε {usb hub με τροφοδοσια}
αααν εχεις.
Και ξαναδοκιμασε.
Λεω "αν".

Μου το πρότεινε και τεχνικός αυτό. Δεν άλλαξε κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τρέξεις lsusb αναγνωρίζεται κανονικά η κάμερα; Επίσης, τι drivers γράφει ότι χρησιμοποιεί αν τρέξεις lsusb -t και κοιτάξεις το ID της συσκευής (bus/device);

π.χ.

Bus 001 Device 006: ID 046d:0825 Logitech, Inc. Webcam C270


|__ Port 3: Dev 6, If 2, Class=Audio, Driver=snd-usb-audio, 480M
            |__ Port 3: Dev 6, If 0, Class=Video, Driver=uvcvideo, 480M
            |__ Port 3: Dev 6, If 3, Class=Audio, Driver=snd-usb-audio, 480M
            |__ Port 3: Dev 6, If 1, Class=Video, Driver=uvcvideo, 480M

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Orestis_G είπε

Αν τρέξεις lsusb αναγνωρίζεται κανονικά η κάμερα; Επίσης, τι drivers γράφει ότι χρησιμοποιεί αν τρέξεις lsusb -t και κοιτάξεις το ID της συσκευής (bus/device);

Στις ενσωματωμένες μου δίνει αυτό:

Bus 001 Device 002: ID 30c9:0013 Luxvisions Innotech Limited HP TrueVision HD Camera


/:  Bus 01.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=xhci_hcd/4p, 480M
    |__ Port 3: Dev 2, If 0, Class=Video, Driver=uvcvideo, 480M
    |__ Port 3: Dev 2, If 1, Class=Video, Driver=uvcvideo, 480M
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό φαίνεται μια χαρά. Βλέπω 2-3 δημοσιεύσεις από κάποιους που το σύστημα δεν βλέπει την κάμερά τους καθόλου, αλλά δεν έχω δει κάτι για κακή ποιότητα. Στείλε και για τις logitech αν μπορέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: πριν από λίγο έκανα καθαρή εγκατάσταση Linux Mint Cinnamon Edge σε τρία ίδια λάπτοπ. Κατάφερα και έφτιαξα σε αποδεκτό για τις ανάγκες μας βαθμό το θέμα του ήχου σε όλα, ακολουθώντας τις οδηγίες ενός βίντεο που δεν είχα προσέξει στο youtube. ΟΚ, δεν είναι όπως στα Windows 100%, αλλά πλέον είναι ελάχιστο εώς καθόλου το background noise.

Πρακτικά πρόσθεσα στο /etc/pulse/default.pa, την παράμετρο load-module module-echo-cancel. 

Τώρα με την καθαρή εγκατάσταση, η εικόνα από την κάμερα είναι μεν καθαρή, αλλά είναι σαν να αναπαράγεται σε slow motion. Δηλαδή, αν κινήσω το χέρι μου, το δείχνει πολύ αργά σε frames.

To ψάχνω κι αυτό, νομίζω ότι θα το λύσω. Η σημερινή μέρα είναι αφιερωμένη σε troubleshooting, με παρέα. Θα ενημερώσω.

 

 

1 ώρα πριν, Orestis_G είπε

Αυτό φαίνεται μια χαρά. Βλέπω 2-3 δημοσιεύσεις από κάποιους που το σύστημα δεν βλέπει την κάμερά τους καθόλου, αλλά δεν έχω δει κάτι για κακή ποιότητα. Στείλε και για τις logitech αν μπορέσεις.

Αν το 480M που βγάζει, είναι η ανάλυση, τότε δεν είναι μια χαρά. Λάθος το σκέφτομαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...