Προς το περιεχόμενο

Webcams - έντονα προβλήματα ποιότητας σε Linux


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, gakos1112 είπε

Logitech C270 usb δοκιμασμενη και φτηνη λυση που δουλευει χρονια τωρα αψογα σε Linux Mint

Bus 001 Device 004: ID 046d:0825 Logitech, Inc. Webcam C270

 

Έχουμε C310, C920, C615, B525 και μάλιστα πολλές. Δεν νομίζω ότι θα έχει διαφορά, για να είμαι ειλικρινής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Orestis_G

Spoiler

lsusb

Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 003 Device 002: ID 145f:02b1 Trust Trust Primo Mouse
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 003: ID 0bda:b00c Realtek Semiconductor Corp. Bluetooth Radio
Bus 001 Device 002: ID 30c9:0013 Luxvisions Innotech Limited HP TrueVision HD Camera
Bus 001 Device 004: ID 046d:081b Logitech, Inc. Webcam C310
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
 

lsusb -t

/:  Bus 04.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=xhci_hcd/2p, 10000M
/:  Bus 03.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=xhci_hcd/4p, 480M
    |__ Port 2: Dev 2, If 0, Class=Human Interface Device, Driver=usbhid, 12M
    |__ Port 2: Dev 2, If 1, Class=Human Interface Device, Driver=usbhid, 12M
/:  Bus 02.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=xhci_hcd/2p, 10000M
/:  Bus 01.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=xhci_hcd/4p, 480M
    |__ Port 2: Dev 4, If 2, Class=Audio, Driver=snd-usb-audio, 480M
    |__ Port 2: Dev 4, If 0, Class=Video, Driver=uvcvideo, 480M
    |__ Port 2: Dev 4, If 3, Class=Audio, Driver=snd-usb-audio, 480M
    |__ Port 2: Dev 4, If 1, Class=Video, Driver=uvcvideo, 480M
    |__ Port 3: Dev 2, If 0, Class=Video, Driver=uvcvideo, 480M
    |__ Port 3: Dev 2, If 1, Class=Video, Driver=uvcvideo, 480M
    |__ Port 4: Dev 3, If 1, Class=Wireless, Driver=btusb, 12M
    |__ Port 4: Dev 3, If 0, Class=Wireless, Driver=btusb, 12M

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζοντας το Ubuntu Studio από χτες, σε live usb, διαπιστώνω ότι οι κάμερες παίζουν όπως ακριβώς και στα windows, αλλά και ο ήχος είναι άψογος. Δηλαδή, δεν έχει καν background noise, ακόμα και χωρίς εξωτερικό μικρόφωνο.

Αυτό το setup, μπορεί με κάποιο τρόπο να εγκατασταθεί πχ σε απλό Ubuntu ή Mint; Έψαξα στο internet, αλλά δεν βρίσκω κάτι σχετικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, BritGreek said:

Δοκιμάζοντας το Ubuntu Studio από χτες, σε live usb, διαπιστώνω ότι οι κάμερες παίζουν όπως ακριβώς και στα windows, αλλά και ο ήχος είναι άψογος. Δηλαδή, δεν έχει καν background noise, ακόμα και χωρίς εξωτερικό μικρόφωνο.

Αυτό το setup, μπορεί με κάποιο τρόπο να εγκατασταθεί πχ σε απλό Ubuntu ή Mint; Έψαξα στο internet, αλλά δεν βρίσκω κάτι σχετικό. 

Τι σε εμποδιζει να χρησιμοποιησεις "κανονικα" το ubuntu studio ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mphxths είπε

Τι σε εμποδιζει να χρησιμοποιησεις "κανονικα" το ubuntu studio ?

Είναι αρκετά πιο βαρύ και αργό. Επίσης, δεν χρειάζομαι τα περισσότερα από τα προγράμματα που έχει. Το εγκατέστησα τώρα σε ένα laptop και το δοκιμάζω. Αν είναι απλά ζήτημα εγκατάστασης κάποιου συγκεκριμένου kernel ή ρυθμίσεων ήχου, θα ήθελα να το προσπαθήσω, αλλά δεν ξέρω από πού να αρχίσω και τι πρέπει να κοιτάξω.

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Είναι αρκετά πιο βαρύ και αργό. Επίσης, δεν χρειάζομαι τα περισσότερα από τα προγράμματα που έχει.

Αφού είναι καινούργια τα περισσότερα μηχανήματα σου, περίεργο δεν είναι αυτό;;

Τα παραπανίσια προγράμματα απεγκατέστησε τα.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Αφού είναι καινούργια τα περισσότερα μηχανήματα σου, περίεργο δεν είναι αυτό;;

Τα παραπανίσια προγράμματα απεγκατέστησε τα.

Ναι, είναι λίγο περίεργο, αλλά ίσως οφείλεται στο ότι έχει πάρα πολλά΄προγράμματα. 5.3Gb το αρχείο iso. Και μετά την εγκατάσταση δεν έχει καμία σχέση σε χρόνους boot ή στην ταχύτητα απόκρισης σε σχέση με ubuntu, kubuntu και mint cinnamon. Είναι αισθητά πιο αργό. Εγώ θέλω μόνο τον ήχο από αυτό και τον τρόπο που βλέπει τις κάμερες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κερνελ πρεπει να εχει real time kernel και τωρα τι ρυθμισεις εχει κανει για ηχο και καμερα... κανεις δεν ξερει λιγο που το εψαξα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mphxths είπε

Απο κερνελ πρεπει να εχει real time kernel και τωρα τι ρυθμισεις εχει κανει για ηχο και καμερα... κανεις δεν ξερει λιγο που το εψαξα...

Σίγουρα έχει real-time kernel? Βλέπω ότι δεν είναι free για επαγγελματική χρήση σε περισσότερους από πέντε υπολογιστές (Ubuntu Pro). Ως προς τις κάμερες και τον ήχο, δεν πιστεύω ότι είναι θέμα ρυθμίσεων, γιατί έχω κάνει όποια ρύθμιση υπάρχει και δεν έχω καν πλησιάσει παρόμοιο αποτέλεσμα. Κάτι άλλο πρέπει να υπάρχει, έτσι όπως το καταλαβαίνω.

https://ubuntu.com/blog/real-time-kernel-technical

Βρήκα, όμως, αυτό και θα το δοκιμάσω.

https://ubuntustudio.org/ubuntu-studio-installer/

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, BritGreek said:

Σίγουρα έχει real-time kernel?

Εσυ θα μας πεις :) Υποθετω οτι εχει real time kernel μιας και απευθυνεται για χρησεις audio και τα σχετικα...
 

2 hours ago, BritGreek said:

Ως προς τις κάμερες και τον ήχο, δεν πιστεύω ότι είναι θέμα ρυθμίσεων, γιατί έχω κάνει όποια ρύθμιση υπάρχει και δεν έχω καν πλησιάσει παρόμοιο αποτέλεσμα.

Εχεις δυο διανομες , ubuntu και ubuntu studio , που η δευτερη στηριζεται στην πρωτη. Το hardware σου δουλευει σωστα στην δευτερη. Τι θεμα ειναι , αν οχι ρυθμισεων ? Και δεν λεω ρυθμισεις στα μενου αλλα σε επιπεδο configuration files ή δεν ξερωγω τι αλλο. Το ubuntu studio απευθυνεται για χρησεις multimedia , audio και video. Δεν κοτσαρανε απλα την λεξη studio και αυτο ηταν ... καποιες τροποποιησεις και ρυθμισεις θα κανανε , δεν γινεται να δουλεψε το hardware σου ως δια μαγειας ;) 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Εσυ θα μας πεις :) Υποθετω οτι εχει real time kernel μιας και απευθυνεται για χρησεις audio και τα σχετικα...
 

Εχεις δυο διανομες , ubuntu και ubuntu studio , που η δευτερη στηριζεται στην πρωτη. Το hardware σου δουλευει σωστα στην δευτερη. Τι θεμα ειναι , αν οχι ρυθμισεων ? Και δεν λεω ρυθμισεις στα μενου αλλα σε επιπεδο configuration files ή δεν ξερωγω τι αλλο. Το ubuntu studio απευθυνεται για χρησεις multimedia , audio και video. Δεν κοτσαρανε απλα την λεξη studio και αυτο ηταν ... καποιες τροποποιησεις και ρυθμισεις θα κανανε , δεν γινεται να δουλεψε το hardware σου ως δια μαγειας ;) 

Αν ήξερα πώς να το δω, θα σου έλεγα. :) Το ψάχνω ακόμα, και σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα ενημερώσω σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχουν λίστες στο google με camera/microphone combo που συνεργάζονται αψογα με καποια διανομη που προτίμας ? εγω ετσι ψάχνω h/w για linux ωστε να μην εχω προβλήματα πχ καρτες wifi

αντί να αλλάξεις μχν θα πάρεις μερικές καμερες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...