Προς το περιεχόμενο

Θεματάκια με Xeon e3 1270v3


TeMeTeRoN98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα. Έκανα μια αναβάθμιση στο ταλαίπωρο i5 4460, σε ένα άλλο ταλαίπωρο cpu Xeon e3 1270v3... Με το που το έβαλα όμως μου έβγαλε ένα σωρό προβλήματα... Το σύστημα που έχω είναι το εξής:

Ο cpu που προανέφερα

Gpu: Gigabyte RTX 2080 Super

Ram: 12GB

Mobo: Gigabyte Z97X Gaming 5 

PSU: Cougar 600w bronze

 

Λοιπόν με τον i5 4460 που είχα έτρεχα Dead Island 2 σε 1080p αρκετά καλά πέραν του Alan Wake 2 που είχα αρκετά προβλήματα με τα frames ωστόσο το πρόβλημα δεν ήταν αυτό αφού με το που έβαλα τον xeon τα games πλέον δεν έτρεχαν καθόλου... Με τα που τα άνοιγα έμπαιναν στο menu, πήγαινα να μπω στο game και κράσαραν... Το περίεργο είναι το εξής τώρα... Έκανα Dual Boot με φρέσκια εγκατάσταση των windows 10 και για κάποιο λόγο τώρα τρέχουν... Έχετε κάποια ιδέα για ποιο λόγο γίνεται όλο αυτό? Επίσης έχω τα ποιο πρόσφατα update σε BIOS και σε όλα τα driver. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού λειτουργεί με νέα εγκατάσταση τότε δεν ειναι θέμα hardware.

Ειτε θα πας για format και νεα εγκατάσταση, ειτε αν θες να κρατήσεις την παλιά, τότε έχοντας ανοικτό το interenet (το αναφέρω αν το κλεινεις), κάνε inplace upgrade των windows με νέο iso. Κατέβασε το νεο iso από το site της Microsoft. Έχοντας ανοικτο το δικτυο θα ψάξει για drivers και updates κατά την διαδικασία της εγκατάστασης.

Μπορείς να χρησιμοποιησεις και το εργαλείο της Microsoft:

https://www.microsoft.com/software-download/windows10
https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10

Σημείωση: Κeep your files, apps and settings (πρεπει να είναι ηδη τσεκαρισμένο). Αν το ξετσεκάρεις την πάτησες, και χάνεις τα αρχεία και της εφαρμογές και παιχνιδια που είναι εγκατεστημένα και φυσικά όλα τα settings σου.

Προσοχή: Υποθέτω ότι δεν χρησιμοποιείς την στοκ Intel ψύκτρα, αλλά κάποια καλή aftermarket ψυκτρα.

π.χ. στον I7-4790K χρησιμοποιώ την Arctic Freezer 33 eSports Edition.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια arctic alpine 11 κοίτα από θερμοκρασίες γενικά είναι σχετικά κομπλέ δηλαδή σε full load φτάνει 70°C τώρα κάτι που παρατήρησα χθες έτρεξα παλι το alan wake και εκεί που έτρεχε ξαφνικά κόλλησε το pc τελείως! Μέσα σε πέντε λεπτά... Είναι θέμα του game δεν ξέρω, στο παλιό όμως έριξα 10+ ώρες και δεν είχα κάτι τέτοιο...Στο dead island που έτρεξα σήμερα δεν είχε κάποιο θέμα... τώρα το παλιό boot τον windows 10 το έκανα αναβάθμιση στα 11 και εκει παλι δεν τρέχει τίποτα! Μόνο το gta san andreas και εκεινο 60 fps με το ζόρι😂 αλήθεια δεν ξέρω τι γίνεται

Επεξ/σία από TeMeTeRoN98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, TeMeTeRoN98 said:

Έχω μια arctic alpine 11 κοίτα από θερμοκρασίες γενικά είναι σχετικά κομπλέ δηλαδή σε full load φτάνει 70°C τώρα κάτι που παρατήρησα χθες έτρεξα παλι το alan wake και εκεί που έτρεχε ξαφνικά κόλλησε το pc τελείως! Μέσα σε πέντε λεπτά... Είναι θέμα του game δεν ξέρω, στο παλιό όμως έριξα 10+ ώρες και δεν είχα κάτι τέτοιο...Στο dead island που έτρεξα σήμερα δεν είχε κάποιο θέμα... τώρα το παλιό boot τον windows 10 το έκανα αναβάθμιση στα 11 και εκει παλι δεν τρέχει τίποτα! Μόνο το gta san andreas και εκεινο 60 fps με το ζόρι😂 αλήθεια δεν ξέρω τι γίνεται

Παρόλο που ο xeon δεν τραβάει τα άντερα του από watt τρέξε κανένα bench για cpu και τσεκαρε θερμοκρασίες γιατί η alpine 11 είναι -γενικα- κακή ψυκτρα(την είχα σε 775).

Από εκεί κ πέρα εάν βγει οκ το bench, ξενατρεξτο και άνοιξε παράλληλα και το furmark για να δεις μήπως σε αφήνει το τροφοδοτικό.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή στο πολύ μέλλον θα γίνει μια αναβαθμισούλα και σε αυτό....

Έχω τρέξει aida 64 και cinebench οι θερμοκρασίες όπως προανέφερα περίπου στους 70 βαθμούς... Αλλά να τρέξω και το δύο μαζί θα το δοκιμάσω αύριο... αν και λίγο overkill μου ακούγεται:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, TeMeTeRoN98 είπε

Κάποια στιγμή στο πολύ μέλλον θα γίνει μια αναβαθμισούλα και σε αυτό....

Έχω τρέξει aida 64 και cinebench οι θερμοκρασίες όπως προανέφερα περίπου στους 70 βαθμούς... Αλλά να τρέξω και το δύο μαζί θα το δοκιμάσω αύριο... αν και λίγο overkill μου ακούγεται:lol:

Δεν εννοούσε ο άνθρωπος  να τρέξεις δύο stress test ταυτόχρονα στον cpu βρε τρελοκομείο ,αλλά να τρέξεις furmark για την 2080s και ένα για το cpu παραλληλα.Να φτάσεις την φουλ κατανάλωση σε watt συνολικά το pc ,με cpu+gpu στο τέρμα.Να δεις μήπως δεν την παλεύει το τροφοδοτικό σε μεγάλα φορτία.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, niko13 said:

Δεν εννοούσε ο άνθρωπος  να τρέξεις δύο stress test ταυτόχρονα στον cpu βρε τρελοκομείο ,αλλά να τρέξεις furmark για την 2080s και ένα για το cpu παραλληλα.Να φτάσεις την φουλ κατανάλωση σε watt συνολικά το pc ,με cpu+gpu στο τέρμα.Να δεις μήπως δεν την παλεύει το τροφοδοτικό σε μεγάλα φορτία.

👍

Είναι πιθανόν με τον Xeon και την 2080 Super να ζορίζεται πλέον το τροφοδοτικό Cougar 600w bronze, το οποίο μπορεί να μην είναι τελείως πατάτα, αλλά δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, niko13 είπε

Δεν εννοούσε ο άνθρωπος  να τρέξεις δύο stress test ταυτόχρονα στον cpu βρε τρελοκομείο ,αλλά να τρέξεις furmark για την 2080s και ένα για το cpu παραλληλα.Να φτάσεις την φουλ κατανάλωση σε watt συνολικά το pc ,με cpu+gpu στο τέρμα.Να δεις μήπως δεν την παλεύει το τροφοδοτικό σε μεγάλα φορτία.

Παλι καλά που δεν το ξεκίνησα δηλαδή😂 κομπλε θα το ξεκινήσω αλλα και πάλι δεν εξηγει γιατί δεν τρέχει games στο παλιό partition που είχα πλέον με windows 11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, TeMeTeRoN98 said:

Παλι καλά που δεν το ξεκίνησα δηλαδή😂 κομπλε θα το ξεκινήσω αλλα και πάλι δεν εξηγει γιατί δεν τρέχει games στο παλιό partition που είχα πλέον με windows 11

Μιλάμε για δύο διαφορετικά προβλήματα.

Το ένα ήταν θέμα software, π.χ. έπαθε κοκομπλόκο γιατί άλλαξες cpu. Το άλλο (total freeze, μαύρη οθόνη, BSOD κλπ.) είναι θέμα hardware και πιθανώς του τροφοδοτικου, που λόγω του Xeon άρχισε να ζορίζεται, γιατί και ο επεξεργαστής τρώει περισσότερη ενέργεια, αλλά και η κάρτα γραφικών τρώει παραπάνω ενέργεια (π.χ. λόγω γρηγορότερου επεξεργαστή, η κάρτα γραφικών boostάρει/pushάρεται παραπάνω και έχει μεγαλύτερο usage).

Αφού είσαι καλά σε ότι αφορά τις θερμοκασίες cpu και gpu, τότε ψάξε το θέμα με το τροφοδοτικό.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι και πάλι μιας και είπα να ξανα ασχοληθώ.... Έκανα stress test αυτή την φορά με Prime 95 και τώρα αν γνωρίζεται θα ήθελα τα φώτα σας

Capture.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2023 στις 10:31 ΠΜ, TeMeTeRoN98 είπε

Επανέρχομαι και πάλι μιας και είπα να ξανα ασχοληθώ.... Έκανα stress test αυτή την φορά με Prime 95 και τώρα αν γνωρίζεται θα ήθελα τα φώτα σας

Capture.PNG

Όπως είσαι βάζεις τον i5 4460 και τρέχεις πάλι το prime95 για ένα 24ωρο , αν δεν βαρέσει τότε η υπάρχει πρόβλημα με τον Xeon η δεν "θέλει" να παίξει σταθερά με τις μνήμες είναι ασύμβατες δηλαδή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεει και ο @Dark_Nightfall, οι xeon ειναι λιγο "ευαισθητοι" στις ram/xmp (τουλαχιστον αυτο ειδα απο τους δικους μου). 

Τωρα τι εχεις 4+8?. Ασε μονο την 8αρα και δοκιμασε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...