Προς το περιεχόμενο

modem router Vodafone ως access point


vandamme18aj
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από jkoukos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φόρουμ. Σε σπίτι διώροφο στον πάνω όροφο υπάρχει ένα Modem της Vodafone για γραμμή 100Μbps .Από το modem φεύγει ένα utp στον κάτω όροφο και εκεί προς το παρών έχει συνδεθεί ένα tp-link rereater σχετικά παλιό και έτσι δεν βλέπω πάνω από 30mbps . Είμαι σε φάση αγοράς ενός access point αλλά πριν το κάνω ήθελα να δω μήπως την βγάλω οικονομικά και σκεφτόμουν επειδή υπάρχει και άλλο Modem ίδιο ακριβώς με το πρώτο μήπως υπάρχει δυνατότητα να ρυθμιστεί το δεύτερο ως access point . Υπάρχει τέτοια δυνατότητα και αν ναι τι ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν ; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

1. Στο κύριο DSL Router, ορίζεις (θεωρώντας ότι το ίδιο έχει ΙΡ 192.168.1.1) στον DHCP να δίνει αυτόματα διευθύνσεις από 192.168.1.2 έως 1.200.

2. Στο άλλο DSL Router που θα μπει στη θέση του Repeater, ορίζεις σταθερή ΙΡ 192.168.1.254 και κλείνεις αν είναι δυνατόν το firewall.

3. Συνδέεις τις συσκευές με το καλώδιο δικτύου μεταξύ θυρών LAN και κάνεις επανεκκίνηση στο 2ο DSL Router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ,το κεντρικό έχει προεπιλογή από 192.168.2.1 έως .254 . Αν έχω καταλάβει καλά με το σταθερή IP εννοείς να πάω στο δεύτερο να την καρφώσω . Έχω δοκιμάσει να βάλω .054 και κλειστώ  DHCP και ίδιο όνομα στο wifi άρα μάλλον έκανα τα βήματα που αναφέρεις ,βέβαια δεν ξέρω αν στην διαδικασία έκανα κάποιο λάθος αφού όλα έγιναν πάνω στον ίδιο υπολογιστή αλλάζοντας τα modems δηλαδή έβγαλα το αρχικό έβαλα το repeater έκανα ρυθμίσεις και ξανά κούμπωσα το αρχικό . Περιττό να πω ότι δεν λειτούργησε . Μήπως πρέπει να ετοιμάσω το δεύτερο ενώ το πρώτο βρίσκεται σε λειτουργία ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτογραφία αποκλείεται γιατί πλέον δεν μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις του μοντεμ ακόμα και μετά από reset πατώντας 192.168.2.1  δεν μπαίνει στη σελίδα του μόντεμ. όταν το συνδέω ως πρώτο έχω ιντερνετ αλλά και πάλι δεν μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις , άλλαξα ip στο δεύτερο 192.168.2.54 έκλεισα HDCP αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από reset δεν γίνεται να μην μπαίνει στο μενού του, μήπως βάζεις λάθος ip; πιάσε το από την αρχή. Αν το πρώτο ρούτερ είναι 192.168.2.1 το δεύτερο βάλε το 192.168.2.254.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κύριο DSL Router και το δεύτερο που θέλεις να βάλεις στην θέση του repeater έχουν εξαρχής την ίδια ΙΡ (192.168.2.1) τότε είναι λογικό να μην μπορείς να μπεις στο μενού του δεύτερου. Απαγορεύεται σε ένα δίκτυο η ίδια ΙΡ να υπάρχει σε πάνω από μία συσκευές.

Τις ρυθμίσεις θα τις κάνεις με συνδεδεμένη κάθε συσκευή ξεχωριστά στον υπολογιστή σου και μόνον όταν έχεις ολοκληρώσει σωστά τις ρυθμίσεις, θα τις συνδέσεις μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλι σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και την υπομονή σας . Λοιπόν θα πω τι έκανα ακριβώς για να καταλάβετε πως έχουν τα πράγματα . Έχω το κύριο μοντεμ κουμπωμένο , μπαίνω στις ρυθμίσεις του και βλέπω ότι στις συνδεδεμένες συσκευές με το μοντεμ πρέπει να βάλω Ip 192.168.2.2-254, δεν πειράζω τίποτα εκεί και απλώς το κλείνω το αποσυνδέω και στη θέση του βάζω το δεύτερο που θα χρησιμοποιήσω ως ac. μπαίνω και σε αυτό στις ρυθμίσεις χρησιμοποιώντας 192.168.2.1 αφού είναι πανομοιότυπα και μπαίνω κανονικά στις ρυθμίσεις του, αλλάζω το ip του σε 192.168.2.54 κλείνω και το dhcp στο δεύτερο και αλλάζω και το όνομα και κωδικό για το wifi στο ίδιο με το πρώτο και φυσικά συνεχίζω να έχω πρόσβαση στο ιντερνετ με κουμπωμένο το δεύτερο . Αλλάζω πάλι μοντεμ και βάζω πάλι το πρώτο συνδέομαι κανονικά στο ιντερνετ κλείνω και το wifi του πρώτου κουμπώνω το δεύτερο στο καλώδιο που έχω τραβήξει στον άλλο όροφο και το ανοίγω  αλλά από σύνδεση γιοκ . Λέω κάτι έχω ξεχάσει να κάνω, ξανά βγάζω το πρώτο βάζω το δεύτερο να δω τις ρυθμίσεις που έχω κάνει αλλά πλέον δεν μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις , το κάνω reset αλλά και πάλι δεν μπορώ μπω στις ρυθμίσεις ενώ δίκτυο έχω κανονικά , αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vandamme18aj είπε

αλλάζω το ip του σε 192.168.2.54 κλείνω και το dhcp στο δεύτερο και αλλάζω και το όνομα και κωδικό για το wifi στο ίδιο με το πρώτο και φυσικά συνεχίζω να έχω πρόσβαση στο ιντερνετ με κουμπωμένο το δεύτερο .

Εδώ μπερδεύω φίλε, πως γίνεται να έχεις ίντερνετ στο δεύτερο; όταν λες κουμπωμενο που εννοείς στο πρώτο ή στον υπολογιστή; 

Από την στιγμή που αλλάζεις την ip όπως λες σε 192.168.2.54 (καλύτερα 254  τεσπα) πρόσβαση στο δεύτερο θα έχεις σε αυτή που έχεις αλλάξει. Είναι τόσο απλές οι ρυθμίσεις που πρέπει να κάνεις και τα κάνεις δύσκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω είχα την εντύπωση πως έκανα ακριβώς ότι έχει προταθεί . Το ip θα το άλλαζα σε 254 αν μπορούσα να μπω στις ρυθμίσεις που πλέον δεν μπορώ με το δεύτερο αφού ούτε 192.168.2.1 παίρνει μετά το reset ούτε καμία άλλη ip με βάζει στις ρυθμίσεις του μοντεμ επίσης με το '' κουμπωμένο'' εννοώ συνδεδεμένο  σε υπολογιστή και καλώδιο τηλεφώνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλώδιο τηλεφώνου στο δεύτερο για πιο λόγο βάζεις; access point θα το κάνεις. 

Προφανώς και δεν αλλάζεις σωστά την  ip γι'αυτό δεν μπορείς να μπεις. Κάνε reset και πάρε το από την αρχή.

 

Θα μπορούσα Με anydesk να στο ρυθμίσω σε δύο λεπτά αλλά πρέπει ο υπολογιστής να παίρνει ίντερνετ από πχ κάποιο κινητό για να έχω πρόσβαση στις ρυθμίσεις του ρούτερ.

Επεξ/σία από chios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συνδέω με καλώδιο τηλεφώνου γιατί όταν δοκίμασα χωρίς καλώδιο δεν έμπαινε στις ρυθμίσεις πετούσε μήνυμα εκτός σύνδεσης , έχω κάνει reset φυσικά αλλά τίποτα . Θα δοκιμάσω reset και να κάνω ρυθμίσεις σε άλλο χώρο εκτός σπιτιού ή δοκιμάσω και το τρίτο ίδιο ρουτερ που έχω  αλλιώς θα πάρω ένα ac 35 ευρώ που βρήκα στο σκρουτζ και θα ησυχάσω σε ευχαριστώ για το χρόνο και την υπομονή σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...