Προς το περιεχόμενο

[TV] TCL P635 75' ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ 639€


Pantoud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/281923-tv-led-75-tcl-75p635

Ψάχνω μια low budget τηλεόραση 75 ιντσών και η τιμή της μου φαίνεται πολύ ελκιστικη και με καλές κριτικές. 

Να περιμένω το actual black friday να δω τι θα βγάλουν και οι υπόλοιποι ή δεν θα πέσει άλλο η τιμή της; 

Την έχει στην ίδια τιμή ο γερμανος και η cosmote και αν βγάλουν επιστροφή με eurobank ή payzy θα την τσιμπήσω από εκεί 

Επεξ/σία από Pantoud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε TCL P635 75' ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ 639€
18 λεπτά πριν, Pantoud είπε

https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/281923-tv-led-75-tcl-75p635

Ψάχνω μια low budget τηλεόραση 75 ιντσών και η τιμή της μου φαίνεται πολύ ελκιστικη και με καλές κριτικές. 

Να περιμένω το actual black friday να δω τι θα βγάλουν και οι υπόλοιποι ή δεν θα πέσει άλλο η τιμή της; 

Την έχει στην ίδια τιμή ο γερμανος και η cosmote και αν βγάλουν επιστροφή με eurobank ή payzy θα την τσιμπήσω από εκεί 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
  • Το θέμα έχει ενεργοποιηθεί και πάλι
  • Moderators

https://www.skroutz.gr/s/41178800/TCL-Smart-Tileorasi-75-4K-UHD-LED-75P635-HDR-2022.html

Στο σκρουτζ αλλα και αλλου, αναφερεται οτι ειναι μοντελο 2022. Στο ιστορικο προσφατα το καλοκαιρι και τον Σεπτεμβρη ηταν στα 699, η τιμη ειναι τωρα χαμηλοτερη, αλλα οπως κι εσυ λες, αν την θες την συγκεκριμενη, ισως πρεπει να περιμενεις λιγες ημερες ακομα.

image.png.aabc93ffb0b09e126fe811ae45322f12.png

To panel ειναι 50/60Hz. Πηγη και επιπλεον πληροφοριες στο https://www.displayspecifications.com/en/model/32b72c95

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε [TV] TCL P635 75' ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ 639€
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 hours ago, Pantoud said:

https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/281923-tv-led-75-tcl-75p635

Ψάχνω μια low budget τηλεόραση 75 ιντσών και η τιμή της μου φαίνεται πολύ ελκιστικη και με καλές κριτικές. 

Να περιμένω το actual black friday να δω τι θα βγάλουν και οι υπόλοιποι ή δεν θα πέσει άλλο η τιμή της; 

Την έχει στην ίδια τιμή ο γερμανος και η cosmote και αν βγάλουν επιστροφή με eurobank ή payzy θα την τσιμπήσω από εκεί 

Είχα πάρει την p635 65inch περισυ στο bf στα 420(θα γράψω τις εντυπώσεις μου στο τέλος του post)

4 hours ago, phanispal said:

Για χρήση Cosmote TV app, YouTube και Netflix δεν αξίζει;

Ναι, αλλά εξαρτάτε σε τι δωμάτιο θα την βάλεις*

3 hours ago, john654321 said:

Android ειναι το λογισμικο ?

 

Android tv 11 έχει, -δεν έχει καμία σχέση με το android του κινητου

2 hours ago, phanispal said:

https://www.tcl.com/gr/el/tvs/p635

 

https://www.tcl.com/gr/el/tvs/p635

Google TV, Android TV, κάτι είναι τέλος πάντων.

* Λοιπόν όπως ανέφερα και πριν έχω την p635 65inch 1 χρόνο ακριβώς.

Θα πω εξαρχής ότι δεν κάνει για δωμάτια με πολύ φως γιατί έχει χαμηλής φωτεινότητας panel(βέβαια έχει και από τις χαμηλότερες καταναλώσεις -65watt η δική μου)

Το Android tv 11 τελικά δεν είναι τόσο μανιτζιβελο όσο το περίμενα, έχει ελάχιστες εφαρμογές σε σχέση με android κινητού.Μπορεις να φορτώσεις βέβαια παραπάνω με Aptoide tv αλλά θέλει λίγο ψάξιμο+οι περισσότερες χρειάζονται έξτρα ποντίκι.Ειναι επίσης λίγο "δύστροπη" με τα USB για shared memory.

Τρέχει μια εφαρμογή την φορά(ότι είναι στο background το απεργοποιει).

Είναι γενικά λίγο αργη-απο ότι καταλαβαίνω όλες με android δεν είναι το ίδιο "snappy" με τα "κλειστά" λογισμικά.Αναφερομαι από το να ανάψει, πλοηγηθεις στο μενού, ακόμα και στην αλλαγή των καναλιών.

Τα παραπάνω δεν είναι τόσο χάλια που να την κάνουν μη λειτουργική, αλλά υπάρχουν.

Δεν έχει προφανώς κανένα πρόβλημα να αναπαράγει 4k σε YouTube/disney+/Netflix κτλ.

Φωτεινότητα όπως προείπα αρκετά χαμηλή, ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ για θέσεις δίπλα από μπαλκονόπορτα/παράθυρο.

Εμένα είναι γενικά σκοτεινό το σαλόνι οπότε είμαι οκ.

Το hdr είναι gimmick, το χω απεργοποιημενο.

Τα μαύρα πολύ μετρια.

Ο ήχος μέτριος.

Στο 1 έτος που την έχω έχει χρειαστεί να την βγάλω από την μπριζα καμιά 15αρια φορές γιατί είτε δεν άναβε καθόλου,είτε κολλούσε μεταξύ apps(not a deal breaker η συχνότητα, αλλά είναι σχετικα ημισπαστικο feature)

Στα θετικά της->

Είναι Android tv οπότε -εστω και εμμεσα- έχεις πρόσβαση σε αρκετές εφαρμογές.

Είναι αρκετά ελαφριά, δεν χρειαζετε τίποτα ιδιαίτερο από βραχίονα για να την βάλεις στον τοίχο.Εμενα μου βρισκόταν ένας αρθρωτός (μονος) βραχίονας για tv ως "32inch"(του 15ευρου) και δεν έχει κανένα θέμα.

Γωνίες θέασης παρόλο το va panel είναι μια χαρά.

Συνδέετε σε wifi εύκολα χωρίς παράξενα.

Κάνει εύκολα και ωραία cast YouTube/vlc.

Συνδέετε εύκολα με Bluetooth ακουστικά/ηχεία.

Μέγεθος για τα χρήματα.

Χρώματα και κίνηση μια χαρά(εάν απενεργοποιήσεις τα μπλιμπλικια της)

Χαμηλή κατανάλωση.

Γενικά όμως πιστεύω πως η 65αρα είναι καλύτερο vfm στα 399 παρά την 75αρα στα 640.

Το Android tv παρόλο που ήμουν πορωμενος να το δουλέψω αρκετά, τελικά και να μην το είχα θα ήμουν οκ(π.χ LG/Samsung).

Εάν θα την ξαναπερνα φέτος στα 399?

Για τον χώρο που έχω(σκοτεινός) πιθανότατα, σε φωτεινό χώρο σίγουρα όχι.

Γενικά τα αρνητικά της μπορεί να φαίνονται αρκετά, αλλά στο τέλος της μέρας είναι μια low budget tv οπότε τα βλέπω ως "quirks and features" της.Μονο η φωτεινότητα θα έλεγα ότι είναι λόγος να μην την προτιμήσει καποιος

Εάν θα την έπαιρνα για κανένα πατέρα/θεία/γιαγια κτλ(κάπου διάβασα ότι ενδιαφερόταν κάποιος για κάτι τετοιο)

Σίγουρα οχι, δεν είναι τόσο straitforward το μενου /εμπειρία όσο μια π.χ LG.

Spoiler

Εάν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι πιο συγκεκριμένο εδώ είμαι.

 

 

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά κατατοπιστικό post.

Το θέμα είναι πώς τα πάει συγκρινόμενη με άλλες, π.χ. τη δική μου (Samsung UE60KU6000).

1 ώρα πριν, @topos είπε

Θα πω εξαρχής ότι δεν κάνει για δωμάτια με πολύ φως γιατί έχει χαμηλής φωτεινότητας panel

Σε σαλόνι θα μπει, το οποίο γενικά είναι ευήλιο, αλλά αυτό δε λέει κάτι από μόνο του, αφού οι ώρες που τη χρησιμοποιούμε κυρίως είναι απόγευμα και βράδυ τις καθημερινές. Μόνο τα Σαββατοκύριακα μπορεί να δουλέψει και πρωί προς μεσημέρι.

Αλλά και πάλι, προσωπικά για μένα έχει σημασία αν έχει χαμηλότερη φωτεινότητα σε σχέση με αυτή που έχω.

1 ώρα πριν, @topos είπε

Είναι γενικά λίγο αργη-απο ότι καταλαβαίνω όλες με android δεν είναι το ίδιο "snappy" με τα "κλειστά" λογισμικά.Αναφερομαι από το να ανάψει, πλοηγηθεις στο μενού, ακόμα και στην αλλαγή των καναλιών.

Μ' ενδιαφέρει κυρίως πόσο γρήγορα μπορώ να μπω στην εφαρμογή της Cosmote, γιατί μέσω αυτής βλέπουμε τηλεόραση, όχι από Digea.

1 ώρα πριν, @topos είπε

Ο ήχος μέτριος.

Κι αυτό μ' ενδιαφέρει συγκριτικά με αυτή που έχω. Και πού ξέρεις εσύ τι ήχο βγάζει αυτή που έχω θα μου πεις, και θα έχεις και δίκιο.

Τέλος πάντων αν είναι τόσο χάλια παίρνω ηχόμπαρα.

1 ώρα πριν, @topos είπε

Γενικά όμως πιστεύω πως η 65αρα είναι καλύτερο vfm στα 399 παρά την 75αρα στα 640.

Όπως είπα έχω 60άρα και δε θεωρώ αναβάθμιση το να πάω σε 65άρα. ΟΚ, κυρίως για την εφαρμογή της Cosmote TV ψάχνομαι να την αλλάξω, αλλά μην ανέβω μόνο 5 ίντσες άμα μπω στη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, phanispal said:

Αρκετά κατατοπιστικό post.

Το θέμα είναι πώς τα πάει συγκρινόμενη με άλλες, π.χ. τη δική μου (Samsung UE60KU6000).

Σε σαλόνι θα μπει, το οποίο γενικά είναι ευήλιο, αλλά αυτό δε λέει κάτι από μόνο του, αφού οι ώρες που τη χρησιμοποιούμε κυρίως είναι απόγευμα και βράδυ τις καθημερινές. Μόνο τα Σαββατοκύριακα μπορεί να δουλέψει και πρωί προς μεσημέρι.

Αλλά και πάλι, προσωπικά για μένα έχει σημασία αν έχει χαμηλότερη φωτεινότητα σε σχέση με αυτή που έχω.

Μ' ενδιαφέρει κυρίως πόσο γρήγορα μπορώ να μπω στην εφαρμογή της Cosmote, γιατί μέσω αυτής βλέπουμε τηλεόραση, όχι από Digea.

Κι αυτό μ' ενδιαφέρει συγκριτικά με αυτή που έχω. Και πού ξέρεις εσύ τι ήχο βγάζει αυτή που έχω θα μου πεις, και θα έχεις και δίκιο.

Τέλος πάντων αν είναι τόσο χάλια παίρνω ηχόμπαρα.

Όπως είπα έχω 60άρα και δε θεωρώ αναβάθμιση το να πάω σε 65άρα. ΟΚ, κυρίως για την εφαρμογή της Cosmote TV ψάχνομαι να την αλλάξω, αλλά μην ανέβω μόνο 5 ίντσες άμα μπω στη διαδικασία.

Με μία αναζήτηση στο google φαίνεται να είναι πιο φωτεινή η TCL στα 330cd η Samsung λέει έχει 180cd
Και για ήχο η TCL βγάζει 2x 15W ενώ η Samsung 2x 10W
Τώρα αν δεν τις βάλεις δίπλα δίπλα να τις δεις και να τις ακουσεις, θα είσαι στο περίπου. Πάρε τηλέφωνο στον Κωτσο μήπως την έχουν σε κάποιο κατάστημα εκθεσιακή να την δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, spook said:

Με μία αναζήτηση στο google φαίνεται να είναι πιο φωτεινή η TCL στα 330cd η Samsung λέει έχει 180cd
Και για ήχο η TCL βγάζει 2x 15W ενώ η Samsung 2x 10W
Τώρα αν δεν τις βάλεις δίπλα δίπλα να τις δεις και να τις ακουσεις, θα είσαι στο περίπου. Πάρε τηλέφωνο στον Κωτσο μήπως την έχουν σε κάποιο κατάστημα εκθεσιακή να την δεις.

Και εγω το ιδιο βρηκα, αλλα το πως τα μετραει η καθε εταιρια ειναι αλλο καπελο.

Y.Γ Ισως εχει καλυτερα ηχεια η 75αρα σε σχεση με "το μετρια" που εγραψα για την δικη μου 65αρα(αυτη εχει σιγουρα 2χ10watt), αλλα γενικα ο ηχος στις καινουργιες που ειναι λεπτοτερες υστερει σε σχεση με παλιοτερες "χοντροκομενες"(π.χ η προηγουμενη μου u6200 του 2014 50inch ειχε καλυτερο/πιο "βαθυ" ηχο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι στη χειρότερη το ίδιο φωτεινή με τη Samsung που έχω τώρα μια χαρά είμαι.

Τον ήχο τον φτιάχνεις αν είναι τραγικός. Έχω και κάτι Logitech Z2300 αλλά μάλλον δε συνδέονται στην TCL.

Αν δεν έχει σημαντικό lag σε βασικές λειτουργίες όπως έχουν κάποιες Turbo X που έχω δει σε φίλους και αναρωτιέμαι ποιος τις αγοράζει και αφού τις αγοράζει δεν τις πετάει απ' το μπαλκόνι απευθείας στον κάδο από κάτω, νομίζω θα είναι αναβάθμιση. Ελπίζω δηλαδή.

Θα προσπαθήσω να τη δω στον Κώτσο. Το θέμα είναι αν θα την προλάβω όσο πλησιάζει η BF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, phanispal said:

Αν είναι στη χειρότερη το ίδιο φωτεινή με τη Samsung που έχω τώρα μια χαρά είμαι.

Τον ήχο τον φτιάχνεις αν είναι τραγικός. Έχω και κάτι Logitech Z2300 αλλά μάλλον δε συνδέονται στην TCL.

Αν δεν έχει σημαντικό lag σε βασικές λειτουργίες όπως έχουν κάποιες Turbo X που έχω δει σε φίλους και αναρωτιέμαι ποιος τις αγοράζει και αφού τις αγοράζει δεν τις πετάει απ' το μπαλκόνι απευθείας στον κάδο από κάτω, νομίζω θα είναι αναβάθμιση. Ελπίζω δηλαδή.

Θα προσπαθήσω να τη δω στον Κώτσο. Το θέμα είναι αν θα την προλάβω όσο πλησιάζει η BF.

~20 sec από σβηστη να ανοίξει και να δώσει εικόνα σε ψηφιακά καναλια

~27 sec από σβηστη να ανοιξει το Disney plus-wifi συνδεση-(δεν έχω εφαρμογή cosmote για να δοκιμάσω, έβαλα αυτή ενδεικτικα)

-Γενικά πρέπει να μπαίνει σε κάτι σαν hibernate γιατί άπαξ και την βάλεις-βγαλεις από το ρεύμα δείχνει λογότυπο TCL και κάνει κανένα ~λεπτό να ανοιξει-

Από την στιγμή που μπεις σε Disney+/prime video/Netflix η εμπειρία είναι μια χαρά(εάν είσαι με το χρονόμετρο ίσως έχει λίγο lag)

2-3sec αλλαγή καναλιού digea.

Υ.γ Όσο για τα z2300, θα κοιτάξω όταν πάω σπίτι, νομίζω ότι έχει 3,5αρη input αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει.Παντως και να μην έχει μπορείς να πάρεις ανταπτορα Bluetooth για τα Logitech με 10ευρω.

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, @topos είπε

~20 sec από σβηστη να ανοίξει και να δώσει εικόνα σε ψηφιακά καναλια

~27 sec από σβηστη να ανοιξει το Disney plus-wifi συνδεση-(δεν έχω εφαρμογή cosmote για να δοκιμάσω, έβαλα αυτή ενδεικτικα)

-Γενικά πρέπει να μπαίνει σε κάτι σαν hibernate γιατί άπαξ και την βάλεις-βγαλεις από το ρεύμα δείχνει λογότυπο TCL και κάνει κανένα ~λεπτό να ανοιξει-

Από την στιγμή που μπεις σε Disney+/prime video/Netflix η εμπειρία είναι μια χαρά(εάν είσαι με το χρονόμετρο ίσως έχει λίγο lag)

2-3sec αλλαγή καναλιού digea.

Πω αυτοί οι χρόνοι είναι τραγικοί, ειδικά η εναλλαγή καναλιών (αν και δε με απασχολεί προσωπικά αφού δεν πιάνει η κεραία).

Η Cosmote TV απ' ότι καταλαβαίνω θα χρειάζεται χρόνο, είναι deal breaker.

Απ' την άλλη, ποιες τηλεοράσεις είναι ταχύτατες να πατάς το On και σε 4-5 δευτερόλεπτα να βλέπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, phanispal said:

Πω αυτοί οι χρόνοι είναι τραγικοί, ειδικά η εναλλαγή καναλιών (αν και δε με απασχολεί προσωπικά αφού δεν πιάνει η κεραία).

Η Cosmote TV απ' ότι καταλαβαίνω θα χρειάζεται χρόνο, είναι deal breaker.

Απ' την άλλη, ποιες τηλεοράσεις είναι ταχύτατες να πατάς το On και σε 4-5 δευτερόλεπτα να βλέπεις;

Πρακτικά είναι σαν το κινητό, στο άνοιγμα περιμένεις περίπου τόσο.Λογικο να θέλει και κάποια sec να συνδεθεί στο wifi.

Για cosmote tv δεν ξέρω καθόλου

Πάντως σε φίλου Samsung -περσινή και αυτή+ακριβοτερης κατηγοριας- όλα πάνε λίγο πιο γρήγορα.Βεβαια παραπονιέτε για την ελειψη app.

Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις..

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πιο γρήγορα δε μου λέει κάτι αν πάλι θέλει 15-20 δευτερόλεπτα να ανοίξει, να συνδεθεί στο internet και να φορτώσει η εφαρμογή που θες.

Αυτό που είπες με το Hibernate τι παίζει; Υπάρχει τέτοια λειτουργία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...