Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν Hosting!!


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Είμαι άσχετος με όλα αυτα αλλά εχει λίγες μέρες που το παλεύω και εχω φτιάξει ενα site τύπου σαν Bloκ

Ενα κατεβατό ειναι ουσιαστικά ουτε σελίδες εχει ούτε τίποτα,

Εχω αγοράσει και ενα domain και θέλω τώρα να το βάλω live, γενικά είναι προχειροδουλειά, κοιτάω κάτι δωρεάν, αλλά οσο ψάχνω οι πληροφορίες ειναι τόσες πολλές και οι παγίδες άλλες τόσες!

Τι θα μου προτείνατε ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι hosts με την αγορά domain σου δίνουν και δωρεάν hosting.
Για στατική ιστοσελίδα προφανώς, χωρίς βάση δεδομένων και για πολυ βασικα πράγματα με πολλούς περιορισμούς.
Τώρα που έχει αγοράσει ήδη το domain θα πρέπει να κοιτάξεις αν σου προσφέρει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, labros1995 είπε

Κάποιοι hosts με την αγορά domain σου δίνουν και δωρεάν hosting.
Για στατική ιστοσελίδα προφανώς, χωρίς βάση δεδομένων και για πολυ βασικα πράγματα με πολλούς περιορισμούς.
Τώρα που έχει αγοράσει ήδη το domain θα πρέπει να κοιτάξεις αν σου προσφέρει κάτι τέτοιο.

Όχι δεν προσφέρει..

Οπότε υπάρχει κάποια άλλη επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mastoras007 said:

Όχι δεν προσφέρει..

Οπότε υπάρχει κάποια άλλη επιλογή?

Για δωρεάν εντελώς δεν γνωρίζω κάποιο πακέτο, και να υπάρχει θα ειναι για περιορισμένο διάστημα.
Ίσως να μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος άλλος χρήστης.
Η άλλη επιλογή ειναι να κάνεις εσυ host την ιστοσελίδα-blog σε δικό σου μηχάνημα το οποίο χρειάζεται δουλίτσα και δεν ξέρω αν σε συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, labros1995 είπε

Για δωρεάν εντελώς δεν γνωρίζω κάποιο πακέτο, και να υπάρχει θα ειναι για περιορισμένο διάστημα.
Ίσως να μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος άλλος χρήστης.
Η άλλη επιλογή ειναι να κάνεις εσυ host την ιστοσελίδα-blog σε δικό σου μηχάνημα το οποίο χρειάζεται δουλίτσα και δεν ξέρω αν σε συμφέρει.

Οκ ευχαριστώ,

Θα πάω σε μια πληρωτή λύση αν είναι να ξεμπερδεύω, απλά ειναι εντελώς ερασιτεχνική δουλειά.

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν είναι ερασιτεχνική δουλειά ή όχι δεν έχει καμία σχέση. Καλό είναι να πληρώσεις ένα hosting το οποίο είναι αρκετά φθηνό ειδικά αν πας σε στατική σελίδα χωρίς βάση δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια το δωρεάν epizy.com Αν δεν έχει απαιτήσεις ταχύτητας είναι τέλειο. Επίσης χρησιμοποιώ το biz.nf επίσης κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Αγόρασα τελικά για ένα χρόνο ένα hosting.

Βέβαια δεν βγάζω άκρη με το πώς θα κάνω το site να τρέχει αλλά οκ στο ψάξιμο είμαι ακόμα 

Εξαρτάται με τι θες να κατασκευάσεις την ιστοσελίδα. Αν είναι σε CMS υπάρχει έτοιμο installer από το cPanel. Θα χρειαστεί να κάνεις και μια database από το cPanel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stef157 είπε

Εξαρτάται με τι θες να κατασκευάσεις την ιστοσελίδα. Αν είναι σε CMS υπάρχει έτοιμο installer από το cPanel. Θα χρειαστεί να κάνεις και μια database από το cPanel.

Έχω έτοιμη τη σελίδα σε wordpress 

Έχω περάσει τα αρχεία στο public html  αλλά δεν παίζει το site βγάζει ένα σφάλμα το οποίο όταν το googlαρα είδα ότι κάτι με τα database  έχω κάνει λάθος...

Προσπάθησα να ψάξω αλλά δεν βγάζω άκρη μπερδευομαι και το παράτησα προς το παρόν 

Αν μπορούσες να με βοηθήσεις θα το εκτιμούσα!!

Δεν είμαι και σε pc τώρα να σου πω το σφάλμα

Μέχρι στιγμής έχω κάνει τα εξής βήματα: 

-Αγόρασα domain στο παπάκι

-Αγoρασα host στο pointer 

-Έβαλα τα nameservers που μου έδωσε το pointer στο παπάκι

-Ανέβασα τα αρχεία στο public html 

Αυτά, δεν έχω κάνει κάτι άλλο σχετικό με database 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα την φτιαξεις εσυ οπως αναφερθηκε, ονομα βασης, κωδικο, στοιχεια χρηστη και μετα θα τα περασεις στο wp-config.php. Προφανως αν το ειχες τοπικα το site θα υπηρχε και βαση. Σε οποιο πανελ σου δινει host ή στο phpmyadmin αν σου δινει προσβαση θα την φορτώσεις εκει. Πρεπει δηλαδη πρωτα να παρεις αντιγραφο της βασης που υπηρχε τοπικα στο pc σου ή οπου την ειχες την σελιδα.

Επεξ/σία από kostaspatra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/11/2023 at 22:06, mastoras007 said:

Απο που θα πάρω στοιχεία για την βάση?

Error establishing a database connection

αυτο ειναι το μηνυμα που παιρνω!

Επειδή είναι λίγο περίπλοκο για κάποιον που δεν έχει ξανα ασχοληθεί με αυτό το κομμάτι σου βάζω ένα βίντεο που το κάνει βήμα βήμα. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να το κάνεις, ένας από αυτούς είναι στο βίντεο

 

https://www.youtube.com/watch?v=BIpAGG4E974&ab_channel=GerasimosTsiamalos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...