Προς το περιεχόμενο

Πρώτη κάμερα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.Τι κάμερα προτείνετε ως πρώτη κάμερα σε εναν αρχάριο που θέλει να ξεκινήσει τα βλογκ κύριος σε εσωτερικούς χώρους με χαμηλό φωτισμό και με budget κατω απο χίλια ευρώ??? με ενδιαφέρει πάρα πολύ το autofocus είτε σε βίντεο είτε σε φωτογραφία θέλω να είναι ακαριαίο και απροβλημάτιστο σε όλες τις συνθήκες φωτισμού και ειδικά στον χαμηλό φωτισμό είμαι ανάμεσα στην a6400 και την Sony ZV-E10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, Vasilis T 92 είπε

Καλημέρα.Τι κάμερα προτείνετε ως πρώτη κάμερα σε εναν αρχάριο που θέλει να ξεκινήσει τα βλογκ κύριος σε εσωτερικούς χώρους με χαμηλό φωτισμό και με budget κατω απο χίλια ευρώ??? με ενδιαφέρει πάρα πολύ το autofocus είτε σε βίντεο είτε σε φωτογραφία θέλω να είναι ακαριαίο και απροβλημάτιστο σε όλες τις συνθήκες φωτισμού και ειδικά στον χαμηλό φωτισμό είμαι ανάμεσα στην a6400 και την Sony ZV-E10

Μια χαρά είναι και οι δύο για αυτό που θέλεις.
Θα προτιμούσα στην θέση σου (για αυτό που θέλεις να κάνεις) την ZV-E10 λόγω γυροσκοπικής σταθεροποίησης και product mode (σε περίπτωση που το vlog σου θα έχει και παρουσίαση προϊόντων). Είναι πιο προσανατολισμένη σε χρήση για βίντεο.
Η a6400 είναι πιο κλασική φωτογραφική μηχανή με δυνάμεις σε σημεία που δεν σε πολυενδιαφέρουν απο ότι καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, highpriest είπε

Μια χαρά είναι και οι δύο για αυτό που θέλεις.
Θα προτιμούσα στην θέση σου (για αυτό που θέλεις να κάνεις) την ZV-E10 λόγω γυροσκοπικής σταθεροποίησης και product mode (σε περίπτωση που το vlog σου θα έχει και παρουσίαση προϊόντων). Είναι πιο προσανατολισμένη σε χρήση για βίντεο.
Η a6400 είναι πιο κλασική φωτογραφική μηχανή με δυνάμεις σε σημεία που δεν σε πολυενδιαφέρουν απο ότι καταλαβαίνω.

Η a6400 δεν κάνει για βίντεο??? Απλά με προβληματίζει το γεγονός ότι αν επιλέξω την ZV-E10 θα χάσω το viewfinder της a6400 μην το χρειαστώ  γιατί θέλω να βγάζω και φωτογραφίες όπως τα βλέπω με τα μάτια μου από αυτή την οπτική απόσταση για πολλούς λόγους επίσης η ZV-E10 βγάζει καλές φωτογραφίες?? Η μόνο για βίντεο κάνει?? Επίσης η γυροσκοπική σταθεροποίηση της ZV-E10 φαντάζομαι ότι κάνει κροπ στην εικόνα και αν ναι πόσο??? Επίσης η ZV-E10 καί η a6400 έχουν χρονικό όριο εγγραφής βίντεο?? και αν υπερθερμαίνονται στο βίντεο και κλείνουν Επίσης μήπως υπάρχει τρόπος στην ZV-E10 να μπει εξωτερικό viewfinder??? 

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Vasilis T 92 είπε

Η a6400 δεν κάνει για βίντεο??? 

 

41 λεπτά πριν, Vasilis T 92 είπε

επίσης η ZV-E10 βγάζει καλές φωτογραφίες?? Η μόνο για βίντεο κάνει?? 

Ξαναδες εδώ:
 

 

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Μια χαρά είναι και οι δύο για αυτό που θέλεις.
 

Το ότι η μια υπερέχει σε ένα σημείο στο 98% έναντι της άλλης στο 95% και το αντίθετο σε κάποιο άλλο σημείο, δεν σημαίνει πως και οι δύο δεν κάνουν για αυτό που θέλεις.
Πρότεινα με βάση το vlogging, επειδή αυτό είπες πως θέλεις να κάνεις κυρίως.
Αν έλεγες πως θες να βγάζεις κυρίως φωτογραφίες θα σου πρότεινα την άλλη.

Οι απαντήσεις δίνονται με βάση τα ζητούμενα της ερώτησης. Όχι γενικά και αόριστα "ποια είναι καλύτερη";

για να σε βγάλω απο μεγάλο ψάξιμο και κόπο....δεν υπάρχει καλύτερη. υπάρχει μονο καλύτερη για συγκεκριμένες ανάγκες. Ιεράρχησε τις ανάγκες σου πρώτα.
Επίσης όταν μια είναι καλύτερη απο μια άλλη σε κάποιον τομέα, δεν σημαίνει πως η άλλη είναι για πέταμα ή πως δεν κάνει την δουλειά. Οι διαφορές πλέον έχουν να κάνουν περισσότερο με features παρά με ποιότητα εικόνας σε ίδιου μεγέθους αισθητήρες. Κοίτα ποια features χρειάζεσαι περισσότερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/11/2023 στις 9:46 ΠΜ, highpriest είπε

Η a6400 είναι πιο κλασική φωτογραφική μηχανή με δυνάμεις σε σημεία που δεν σε πολυενδιαφέρουν απο ότι καταλαβαίνω.

Τι εννοείτε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Vasilis T 92 είπε

Τι εννοείτε;;

Ότι είναι πιο προσανατολισμένη στην φωτογραφία απο την άλλη που είναι προσανατολισμένη περισσότερο στο βίντεο.
Εχει viewfinder, έχει ενσωματωμένο φλας, έχει προστασία απο καιρικές συνθήκες. Πράγματα που η άλλη δεν έχει. 


 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vasilis T 92 είπε

Τι γνώμη έχετε για την ZV-1 II??

Δεν έχω κάποια γνώμη για αυτή την μηχανή. Είναι compact, οπότε δεν την έχω ψάξει ιδιαίτερα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα χρειαστείς γρήγορους φακούς για χαμηλό φωτισμό... δε θα κάνεις τίποτα καλύτερο από ένα Iphone σε χαμηλό φωτισμό χωρίς ακριβούς φακούς.

Μόνο με fullframe και ένα f1.4 φακό μπορείς πραγματικά να τραβήξεις video σε σκοτεινά σημεία χωρίς φως.

Οπότε σκέψου την προσθήκη μιας πηγής φωτός στα video σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickolas είπε

θα χρειαστείς γρήγορους φακούς για χαμηλό φωτισμό... δε θα κάνεις τίποτα καλύτερο από ένα Iphone σε χαμηλό φωτισμό χωρίς ακριβούς φακούς.

Μόνο με fullframe και ένα f1.4 φακό μπορείς πραγματικά να τραβήξεις video σε σκοτεινά σημεία χωρίς φως.

Οπότε σκέψου την προσθήκη μιας πηγής φωτός στα video σου.

 

Η ZV-1 II που έχει φωτεινό φακό F1.8-4 και αισθητήρα 1 ίντσας

Τραβάει καλύτερο βίντεο σε χαμηλό φωτισμό από ένα iPhone 15 Pro Max και από την ZV-E10 με τον Kit φακό στα σκοτεινά σημεία χωρίς φως??

 

Υ.Γ. Θέλω να τραβάω βίντεο όπως τα βλέπω με τα μάτια μου εκείνη την στιγμή στα σκοτεινά σημεία και μη χωρίς το autofocus να ζορίζεται και να χάνεται και το θέμα που θέλω να τραβήξω εκείνη την στιγμή με την μία να είναι πλήρως εστιασμένο σε όλα τα άκρα της φωτογραφίας είτε του βίντεο και όσο το δυνατόν μη κούνημενο με φωτογραφία και βίντεο στο χέρι είτε σταθερός σε ένα σημείο να στέκομαι όρθιος είτε εν κινήσει στο αμάξι πχ όχι σαν τα Samsung πχ που η φωτογραφία είναι ποίο φωτεινή από το βίντεο στα σκοτεινά σημεία δεν βλέπεις τίποτα δεν ξεχωρίζεις Πίσα σκοτάδι έτσι είναι και με τα iPhone στο βίντεο??? Γνωρίζει κάποιος?? τι πρέπει να πάρω για να βγαίνουν τα θέματα μου έτσι όπως τα θέλω ??? Συγνώμη για το σεντόνι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nickolas είπε

θέλει επαγγελματικό εξοπλισμό. 

Όπως??? Μια Mirrorless Camera ας πούμε με έναν καλό και γρήγορο φακο για χαμηλό φωτισμό??

31 λεπτά πριν, nickolas είπε

Το καλυτερο κινητό σε βίντεο είναι το iPhone.

Το γνωρίζω.αλλά σε χαμηλό φωτισμό το βίντεο του πως τα πάει?? είναι καλύτερο από τα Samsung ποιο φωτεινό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...