Προς το περιεχόμενο

Πρώτη κάμερα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια full frame Sony Α7ΙΙΙ ή νεότερο/ακριβότερο μοντέλο με έναν prime f/1.4 φακό θα σου δώσουν αυτό που ζητάς. Αλλά μιλάμε για ~3000 ευρώ.

Σε κάθε άλλη περίπτωση θέλεις έξτρα φωτισμό τύπου:

 image.png.7065f5ff186fe121f437650eafbc1cb0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για vlogging είναι δύσκολο με φτηνή λύση κάμερας να ξεπεράσεις την εικόνα που θα δώσει ένα καλό κινητό.
Αν είναι να πάρεις κομπακτ φωτογραφική στην θέση σου δεν θα το σκεφτόμουν καν, αν είχα ένα αξιόλογο κινητό.
Θα έδινα 100-200 ευρώ για φωτισμό led και τέλος.

Αν δηλαδή η φωτογραφία περνάει σε δεύτερη φάση, και αν δεν θέλεις στο βίντεο "περίεργα" fps ή φακό που θα σου δώσει εξαιρετικά ευρυγώνια πλάνα ή πλάνα που θες τηλεφακό 200mm πχ, τότε η λυση κινητού + φωτισμός ίσως να είναι η καλύτερη επιλογή. 

Επίσης, σου έχω και μια άλλη λύση, αν μιλάμε για vlogging
Τα πολύ παρεξηγημένα camcorder!
Τρομερή σταθεροποίηση, τεράστιος χρόνος εγγραφής, φοβερό autofocus, ομαλότατο ζουμ με rocker button και ως 300-400mm! και κυρίως, δεν πρόκειται να σου σβήσουν απο υπερθέρμανση.
Μοναδικό μειονέκτημα το "όλα σε focus"  DoF σε περίπτωση που θέλεις bokeh κρέμα πίσω απο το θέμα σου. Το θεωρώ μικρής σημασίας όμως

Με 500 έως 800 ευρώ παίρνεις πολύ αξιόλογα μοντέλα, για εικόνα που δύσκολα θα πετύχεις με φωτογραφική ή κινητό.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω μπερδευτεί τώρα δηλαδή άμα πάρω την ZV-E10 η την a6400 με έναν φωτεινό καλο και γρήγορο φακό για χαμηλό φωτισμό και με οπτική σταθεροποίηση εικόνας αργότερα.. δεν θα τραβάω καλύτερα βίντεο και φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό κατά πολύ!! και χωρίς πρόβλημα!! από ένα καλό κινητό πχ iPhone 15 pro max η μία premium compact camera με αισθητήρα μιας ίντσας με γρήγορο φακό πχ την ZV-1 II ???

2 ώρες πριν, highpriest είπε

Θα έδινα 100-200 ευρώ για φωτισμό led και τέλος.

Όπως?? Για παράδειγμα??

 

2 ώρες πριν, highpriest είπε

Με 500 έως 800 ευρώ παίρνεις πολύ αξιόλογα μοντέλα, για εικόνα που δύσκολα θα πετύχεις με φωτογραφική ή κινητό.

Όπως?? Για παράδειγμα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Vasilis T 92 είπε

Επειδή έχω μπερδευτεί τώρα δηλαδή άμα πάρω την ZV-E10 η την a6400 με έναν φωτεινό καλο και γρήγορο φακό για χαμηλό φωτισμό και με οπτική σταθεροποίηση εικόνας αργότερα.. δεν θα τραβάω καλύτερα βίντεο και φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό κατά πολύ!! και χωρίς πρόβλημα!! από ένα καλό κινητό πχ iPhone 15 pro max

Θα τραβάς καλύτερο βίντεο σε σκοτάδι, αλλά δε θα τραβάς αυτό που ζητάς. Σε καμία περίπτωση δε θα "βλέπεις αυτό που βλέπουν τα μάτια σου" ιδιαίτερα αν έχεις περάσει λίγη ώρα σε χαμηλό φωτισμό και έχει προσαρμοστεί η όρασή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Vasilis T 92 είπε

Επειδή έχω μπερδευτεί τώρα δηλαδή άμα πάρω την ZV-E10 η την a6400 με έναν φωτεινό καλο και γρήγορο φακό για χαμηλό φωτισμό και με οπτική σταθεροποίηση εικόνας αργότερα.. δεν θα τραβάω καλύτερα βίντεο και φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό κατά πολύ!! και χωρίς πρόβλημα!! από ένα καλό κινητό πχ iPhone 15 pro max η μία premium compact camera με αισθητήρα μιας ίντσας με γρήγορο φακό πχ την ZV-1 II ???

 

Χμμ, όχι απαραίτητα. 
Μόνο αν ξέρεις τι κάνεις. Πράγμα που δεν νομίζω πως ισχύει ακόμη. 
Οπότε θα  πρέπει να δουλευεις στο auto. Κι εκει το κινητό κάνει καλύτερη δουλειά, επειδή είναι φτιαγμένο για να είναι όλα αυτόματα και computational.
Αν όμως μάθεις, ναι, θα πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα με την κάμερα και έναν καλό φακό
 

10 λεπτά πριν, Vasilis T 92 είπε

 

 

Όπως?? Για παράδειγμα??

Οποιοδήποτε δυνατό led. Αν είσαι σε σταθερό μέρος, πάρε ρεύματος με ένα softbox, αν το vlogging είναι κινούμενο, πάρε ένα καλό led χειρός, αλλά με δύναμη.
Μερικές ιδέες εδώ: https://www.skroutz.gr/c/4676/synechis-fotismos.html?keyphrase=video+led&o=led+video

 

 

13 λεπτά πριν, Vasilis T 92 είπε

 

 

Όπως?? Για παράδειγμα??

εδώ μερικές:
https://www.skroutz.gr/c/58/videocameres.html?keyphrase=camcorder&order_by=pricevat&order_dir=asc&o=camcorder&price_min=500&price_max=800

 

εμένα μου αρέσει η VX1 της Panasonic, αλλά και η FDR-AX43 της Sony είναι κορυφή.
Γενικά έχει απο 250 ευρώ αν δεν θέλεις απαραίτητα 4K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων με μια Α6400 και έναν Viltrox 13mm AF f1.4 (συνολικό κόστος ~1300ευρώ καινούργια) θα πλησιάσεις αυτό που θέλεις.

(υποθέτω θέλεις ευρυγώνιο φακό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Vasilis T 92 είπε

Επειδή έχω μπερδευτεί τώρα δηλαδή άμα πάρω την ZV-E10 η την a6400 με έναν φωτεινό καλο και γρήγορο φακό για χαμηλό φωτισμό και με οπτική σταθεροποίηση εικόνας αργότερα.. δεν θα τραβάω καλύτερα βίντεο και φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό κατά πολύ!!

Τι ακριβώς εννοείς χαμηλό φωτισμό, και γιατί θέλεις να τραβάς σε χαμηλό φωτισμό; Τι ακριβώς θέλεις να βγάζεις;
Με ένα led φως θα την βγάλεις πολύ πιο φτηνά αλλά και με ποιοτικότερο αποτέλεσμα, αντι να πάρεις μια πολύ καλή μηχανή με έναν πολύ καλό φακό και απλά ανεβάσεις το iso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοώ σε εσωτερικό χώρο σπιτιού με χαμηλό φωτισμό κυριος από πολύφωτα να φωτίζουν προς τα κάτω θέλω να βγάζω οικογενειακές στιγμές και διάφορα αντικείμενα μέσα στο σπίτι φαγητά πχ οθόνη τηλεόρασης, κινητών, υπολογιστή για να σε βοηθήσω να καταλάβεις της απαιτήσεις μου για να τραβάω βίντεο και φωτογραφίες μέσα στο σπίτι αυτή την στιγμή έχω το a52s και η ποιότητα των φωτογραφιών και ειδικά στο βίντεο σε 1080 δεν με ικανοποιεί καθόλου είναι άθλια μέσα στο θόρυβο και επίσης ο υπερκορεσμος στο Θεό!!! Και ψάχνω να βρω το κάτι παραπάνω το βέλτιστο δυνατό αποτέλεσμα για αυτές της συνθήκες φωτισμού που σου περιέγραψα και όσο το δυνατόν ποίο κόμπακτ συμπαγές γίνεται σώμα και από θέμα βάρους για να βγάζω σε ικανοποιητική ποιότητα τα πράγματα που θέλω να τραβήξω μέσα στο σπίτι για αυτό κοιτάω κάτι σε Mirrorless σώμα για τον μεγάλο τους αισθητήρα που πιστεύω θα με βοηθήσει πολύ σε αυτές τις συνθήκες φωτισμού με έναν καλό γρήγορο φακό κιόλας 

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilis T 92 είπε

Εννοώ σε εσωτερικό χώρο σπιτιού με χαμηλό φωτισμό κυριος από πολύφωτα να φωτίζουν προς τα κάτω θέλω να βγάζω οικογενειακές στιγμές και διάφορα αντικείμενα μέσα στο σπίτι φαγητά πχ οθόνη τηλεόρασης, κινητών, υπολογιστή για να σε βοηθήσω να καταλάβεις της απαιτήσεις μου για να τραβάω βίντεο και φωτογραφίες μέσα στο σπίτι αυτή την στιγμή έχω το a52s και η ποιότητα των φωτογραφιών και ειδικά στο βίντεο σε 1080 δεν με ικανοποιεί καθόλου είναι άθλια μέσα στο θόρυβο και επίσης ο υπερκορεσμος στο Θεό!!! Και ψάχνω να βρω το κάτι παραπάνω το βέλτιστο δυνατό αποτέλεσμα για αυτές της συνθήκες φωτισμού που σου περιέγραψα και όσο το δυνατόν ποίο κόμπακτ συμπαγές γίνεται σώμα και από θέμα βάρους για να βγάζω σε ικανοποιητική ποιότητα τα πράγματα που θέλω να τραβήξω μέσα στο σπίτι για αυτό κοιτάω κάτι σε Mirrorless σώμα για τον μεγάλο τους αισθητήρα που πιστεύω θα με βοηθήσει πολύ σε αυτές τις συνθήκες φωτισμού με έναν καλό γρήγορο φακό κιόλας 

Δεν ξέρω πως βγάζει το a52s αλλά με ένα realme 8 του 2021 που δοκίμασα μόλις, και με φώτα απο Χριστουγεννιάτικο δέντρο και τηλεόραση και ένα λαμπατέρ δαπέδου (πολύ λιγότερο φως απο τις συνθήκες που περιγράφεις), το αποτέλεσμα με 4κ 30fps είναι πολύ αξιοπρεπές.
Το Α52s τραβάει και 4κ αν δεν κάνω λάθος. Βάλτο σε ένα flat προφιλ (αν έχει) να μην δίνει υπερκορεσμό και θα είσαι μια χαρά.
Επίσης χρησιμοποίησε το led του κινητού σου για να δώσεις περισσότερο φως στη σκηνή. Είτε σαν συνεχές φως για βιντεο, είτε σαν φλας για φώτο.

Η πιο φτηνή απο όλες τις λύσεις είναι να δώσεις έξτρα φως στην σκηνή σου. Με ένα εξωτερικό led. Μικρό ή μεγάλο ανάλογα το θέμα που θες να φωτίσεις. Απο εκεί θα ξεκινούσα εγώ.

Από εκεί και πέρα, όλες οι mirrorles που ανέφερες θα σου κάνουν δουλειά. Ίσως και χωρίς έξτρα φως. Θα ανεβάσεις απλά το iso και σε συνδυασμό με έναν γρηγορο φακό θα πάρεις αποτέλεσμα. Αλλά 1000+ ευρώ για να πάρεις απλά οικογενειακές στιγμές; Κάτι που μπορείς να κάνεις πχ με αυτό;
https://www.skroutz.gr/s/30847865/Godox-LED6R-Video-Light-3200-6500K-6W-me-Foteinotita-LUX-270-Lux.html

Δεν θα τα έδινα.

Το παραπάνω led το έχω και έχω τραβήξει τόσο φώτο όσο και βίντεο με αυτό για fill + ότι άλλο φως είχε ο χώρος (είτε ηλίου, είτε λάμπες) και το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, highpriest είπε

Δεν ξέρω πως βγάζει το a52s αλλά με ένα realme 8 του 2021 που δοκίμασα μόλις, και με φώτα απο Χριστουγεννιάτικο δέντρο και τηλεόραση και ένα λαμπατέρ δαπέδου (πολύ λιγότερο φως απο τις συνθήκες που περιγράφεις), το αποτέλεσμα με 4κ 30fps είναι πολύ αξιοπρεπές.
Το Α52s τραβάει και 4κ αν δεν κάνω λάθος. Βάλτο σε ένα flat προφιλ (αν έχει) να μην δίνει υπερκορεσμό και θα είσαι μια χαρά.
Επίσης χρησιμοποίησε το led του κινητού σου για να δώσεις περισσότερο φως στη σκηνή. Είτε σαν συνεχές φως για βιντεο, είτε σαν φλας για φώτο.

Η πιο φτηνή απο όλες τις λύσεις είναι να δώσεις έξτρα φως στην σκηνή σου. Με ένα εξωτερικό led. Μικρό ή μεγάλο ανάλογα το θέμα που θες να φωτίσεις. Απο εκεί θα ξεκινούσα εγώ.

Από εκεί και πέρα, όλες οι mirrorles που ανέφερες θα σου κάνουν δουλειά. Ίσως και χωρίς έξτρα φως. Θα ανεβάσεις απλά το iso και σε συνδυασμό με έναν γρηγορο φακό θα πάρεις αποτέλεσμα. Αλλά 1000+ ευρώ για να πάρεις απλά οικογενειακές στιγμές; Κάτι που μπορείς να κάνεις πχ με αυτό;
https://www.skroutz.gr/s/30847865/Godox-LED6R-Video-Light-3200-6500K-6W-me-Foteinotita-LUX-270-Lux.html

Δεν θα τα έδινα.

Το παραπάνω led το έχω και έχω τραβήξει τόσο φώτο όσο και βίντεο με αυτό για fill + ότι άλλο φως είχε ο χώρος (είτε ηλίου, είτε λάμπες) και το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλό.

Έχω βρει φως τέτοιο από το temu μαζί με τρίποδο που εννοείται το πήρα με 22€. Και usb παρακαλώ! Δουλεύει και με powerbank...

https://www.temu.com/gr/1-πακέτο-φωτιστικό-γεμίσματος-βίντεο-φωτιστικό-10-ιντσών-με-ρυθμιζόμενη-βάση-τριπόδου-1-1-μέτρου-για-photo-studio-speedlight-photography-makeup-group-meeting-selfie-ζωντανή-ροή-g-601099515092033.html?thumb_url=https%3A%2F%2Fimg.kwcdn.com%2Fproduct%2FFancyalgo%2FVirtualModelMatting%2F6e5991a7be6078717a80fe9e1678dc9d.jpg%3FimageView2%2F2%2Fw%2F500%2Fq%2F60%2Fformat%2Fwebp&_web_cover=thumb_url&pic_h=1200&pic_w=1200&spec_gallery_id=20864008&refer_page_sn=10009&refer_source=10001&freesia_scene=2&_oak_freesia_scene=2&_oak_rec_ext_1=MjE5OA&refer_page_el_sn=200049&enable_cache=1&_x_sessn_id=hktu9bevja&refer_page_name=search_result&refer_page_id=10009_1700971251091_ro1tbq3wez

Με 60€ το κάνεις και οακα το δωμάτιο!!!

Ζεστό, λευκό και φως ημέρας και dimmable. Ο Κινέζος έδωσε λύση πάλι για τους φτωχούς. Ότι είχαμε πήγανε στη μηχανή 😂

Επεξ/σία από jimis_vts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την ZV-E10 η την a6400 δεν μπορείς να τραβήξεις βίντεο και φωτογραφίες στο αυτόματο όπως γίνεται και στο κινητό?? Μόνο σε χειροκίνητες ρυθμίσεις μπορείς να τραβήξεις κάτι αν καταλάβα καλά??

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Vasilis T 92 είπε

Με την ZV-E10 η την a6400 δεν μπορείς να τραβήξεις βίντεο και φωτογραφίες στο αυτόματο όπως γίνεται και στο κινητό?? Μόνο σε χειροκίνητες ρυθμίσεις μπορείς να τραβήξεις κάτι αν καταλάβα καλά??

Μπορείς. Αλλά αν είναι να πάρεις μηχανή και να τραβάς στο αυτόματο, πρακτικά θα πάρεις μια έτοιμη εικόνα jpeg παρόμοια με αυτή που θα σου δώσει το κινητό.

Θα στο πω απλά. Λες πως θέλεις να τραβάς όπως βλέπεις το φως στο δωμάτιο.
Όμως παραβλέπεις πως το μάτι σου είναι ένας φακός πρακτικά. Εστιάζεις εκεί που θέλεις, δίνεις λίγο παραπάνω χρόνο στο μάτι στο ίδιο σημείο για να πάρεις τις πληροφορίες που θέλεις. "Θολώνεις" τα γύρω γύρω που δεν σε ενδιαφέρουν κλπ

Στο αυτόματο η μηχανή ή το κινητό δεν μπορεί να ξέρει τι θέλεις να δεις εσύ απο την σκηνή. Θα φωτομετρήσει κατα πάσα πιθανότητα σύμφωνα με το συνολικό φως, και θα πάρει φώτο με focus σε ότι επιλέξει αυτή.
Οπότε σίγουρα δεν θα πάρεις την εικόνα που βλέπεις. Δεν ξέρει η μηχανή τι βλέπεις απο την εικόνα. Δεν ξέρει πχ αν θέλεις να επικεντρώσεις στο μάτι του παιδιού σου ή στην πιατέλα απο πίσω του. Κι όχι μόνο για focus, αλλά και για φωτομέτρηση και πολλές ακόμη ρυθμίσεις

Στο αυτόματο δεν έχεις έλεγχο. Γι αυτό και θα διαπιστώσεις πως οι περισσότερες φώτο στο αυτόματο είναι απλά snapshots μιας σκηνής, χωρίς καμία φωτογραφική σημασία.

Όπως και να έχει, αν τραβάς στο αυτόματο και με ότι και αν τραβάς, η πιο σίγουρη λύση είναι να δώσεις παραπάνω φως με τεχνητό τρόπο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για βλογκ δεν με βολεύει και δεν μου αρέσει καθόλου η μπροστινή κάμερα του κινητού μου a52s για μέσα στο σπίτι μιλάω γιατι με παραμορφώνει και γιατί το πλάνο της είναι πολύ σφιχτό μιλάω για οριζόντιο πλάνο όταν τραβάω βίντεο όχι κάθετο αλλά και από θέμα ποιότητα εικόνας θεωρώ ότι δεν συγκρίνεται με την πίσω κάμερα του κινητού σωστά ?? και εγώ θέλω να βλέπω τον εαυτό μου την ώρα που θα με δείχνω στο πλάνο για να δω πως φαίνομαι και αν χρειαστεί να ρυθμίσω κάτι στην εικόνα και ξέρω τι κάνω τεσπά οπότε η Mirrorless που θα πάρω για βίντεο θα κοιτάξω να έχει και έξτρα φωτισμό?? Για βλογκ μέσα στο σπίτι??? Πχ αυτό έδω που μου προτείνατε?? https://www.skroutz.gr/s/30847865/Godox-LED6R-Video-Light-3200-6500K-6W-me-Foteinotita-LUX-270-Lux.html

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...