Προς το περιεχόμενο

Θέλω να βάλω το speed port plus 2 σε public ip


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Edit :

Καλημέρα σε όλους Αν Θέλω να βάλω το speed port plus 2 σε cgnat Ποιος είναι Ο ευκολότερος τρόπος; Έχω δυο ρουτερ και θέλω να δοκιμάσω διπλή ppoe κλήση .
Σκεφτηκα να του κάνω ένα reset και να πάρει τα generic  στοιχεία του ΟΤΕ μόνο του αλλά δεν ξέρω αν θα χάσω την τηλεφωνία έτσι .

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημόσια (public) ΙΡ έχεις πάντα. Φαντάζομαι αυτό που εννοείς είναι να μην είσαι πίσω από CGNAT.

Μπορείς να κάνεις reset και θα κάνει πάλι αυτόματα συγχρονισμό μαζί με την τηλεφωνία, είτε έχεις τα γενικά στοιχεία σύνδεσης είτε τα ατομικά. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι σίγουρο ότι θα βγεις από το SGNAT. Μόνο με τηλεφωνική κλήση και ζητώντας να σε βγάλουν θα το πετύχεις στα σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλε και ευχαριστώ για την βοήθεια, θέλω να κάνω διπλή κλήση ppoe .Δεν είμαι πίσω από cgnat . Πειραματίζομαι με δικό μου router (pfsense)και αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω ένα switch πάνω στο ONT και να τραβήξω δύο καλώδια το ένα να πάει στο δικό μου router όπου θα έχει δημόσια IP και το speed port plus 2 να είναι πίσω από cgnat 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το πως θα βάλω τα γενικά στοιχεία κλήσης  του Ο.Τ.Ε. στο speed port plus 2

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον λόγο βάζεις switch στο ΟΝΤ και θέλεις να κάνεις ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ από τα 2 Router;

Βάζεις απλά το Speedport πίσω από το pfsense, για να δουλεύει ως απλό Router μαζί με την τηλεφωνία. Δεν χρειάζεται η κλήση ΡΡΡ στο Speedport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε jkoukos το speedport plus 2 εχει κουτσουρεμενο μενου και οσο και να προσπαθω δεν βγαζω ακρη.

Εχω αυτην την τοπολογια:

 SPd.jpg.21796a794839697a7128515573961a52.jpg

 

και εχω κανει απο πλευρας speedport plus 2 τα παρακατω:

internet->Wan->HSI_VOICE_MGNT γραναζακι ,

802.1q VLANID: 0
Connection TYpe : DHCP
(save)

Μια φορα δουλεψε αλλα στην επομενη επανεκινηση του pfsense ξεσυνδεθηκε παλι.Ας φτιαξω την τηλεφωνια εστω και με τον τροπο που σας ειπα μιας και περισευει ενα switch ,και καποια στιγμη που θα εχω χρονο θα ξαναδω τις δυστροπιες του speedport plus 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουλέψει η τηλεφωνία στο Speedport, το μόνο που χρειάζεται είναι σύνδεση στο διαδίκτυο (που την παίρνει μέσω του pfsense) και ως DNS να έχει αυτούς του ΟΤΕ (195.170.0.1 και 212.205.212.205) και όχι αυτούς που παίρνει μέσω DHCP του pfsense, που πιθανόν να τους έχεις αλλάξει (π.χ. google ή cloudflare).

Για την λύση με το switch στο ΟΝΤ, δεν χρειάζεται κάποια επιπλέον ρύθμιση και απλά κάνεις reset το Speedport και το βάζεις πάνω του. To θέμα είναι να επιτρέπει ο πάροχος ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ κι επιπλέον να δέχεται τα γενικά credentials (που τα ορίζεις στην συγκεκριμένη σύνδεση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους ,τοποθέτησα το speedport plus 2 στην λαν του ρουτερ και έδωσα dns του ΟΤΕ αλλά πάλι δεν δούλεψε .Τελικά Εκανα reset σύνδεσα το switch στο ONT από εκεί έκανα δυο κλήσεις ppp,και έλυσα το πρόβλημα μου .Σας ευχαριστώ παιδιά .

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε jkoukos υπαρχει τροπος να κρατησω στο pfsense τα dns που εχω ορισει εγω και να εχει μονο το speedport τα dns του οτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το Speedport κάνει την δική του κλήση ΡΡΡ όπως το έχεις τώρα στο switch, είναι αδιάφορο καθώς ο κάθε router έχει την δική του σύνδεση και επιλογές DNS.

Αν όμως το Speedport παίρνει σύνδεση από το pfsense, τότε μπορείς να του ορίσεις να έχει διαφορετικό DNS. Προϋπόθεση να μην έχεις κανόνα στο firewall του pfsense να χρησιμοποιούν οι συσκευές (άρα και το Speedport) αποκλειστικά τον δικό του DNS ή τουλάχιστον με κατάλληλο κανόνα να μπορεί το Speedport να κάνει χρήση συγκεκριμένου DNS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...