Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγορά εκτυπωτή/πολυμηχάνημα


L-Griever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Ρωτάω για ένα άτομο.

Ψάχνει να αγοράσει ένα εκτυπωτή για να εκτυπώνει σελίδες και να μην πιάνει το άγχος μην χαλάσει η κεφαλή ή στεγνώσει το μελάνι. Συγκεκριμένα δεν θέλει να πάρει είπε εκτυπωτή με μελάνια οπότε πάμε για laser προφανώς.

Από ότι μου έχει πει το budget είναι μέχρι 300 ευρώ.

Για χαρακτηριστικά που θέλει είναι:

  • Wifi
  • Δυνατότητα για διπλής όψης
  • Δυνατότητα για scanning
  • Έγχρωμες σελίδες αν γίνεται διαφορετικά ασπρόμαυρες
  • Οικονομικά καλά toners δηλαδή να υπάρχει και συμβατότητα πέρα από τα γνήσια
  • Αν υπάρχει κάποιος εκτυπωτής με χώρο που να χωράει περισσότερες σελίδες

Ότι άλλα επιπλέον καλά χαρακτηριστικά υπάρχουν, είναι ευπρόσδεκτα.

---------------

Για καλό και κακό προτείνετε και με μελάνια σε περίπτωση που αλλάξει απόφαση έτσι ώστε να υπάρχει και αυτή η επιλογή.

Τώρα για την χρήση το θέλει περισσότερο για την δουλειά, να μπορεί να εκτυπώνει αυτά που κάνει. Φωτογραφίες από ότι μου είπε όχι τόσο αλλά καλύτερα να υπάρχει και αυτή η δυνατότητα για μελλοντική χρήση.

Όποια άλλη ερώτηση παρακαλώ πείτε μου. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου θύμισες το ένταξει ένα καλό σπίτι θέλω με τόσα λεφτά, αλλά να είναι στον τέταρτο όροφο, να έχει μεγάλα μπαλκόνια, τζάκι, τρία δωμάτια, air-condition, αυτόνομη θέρμανση, δυο παρκινγκ, δυο μπάνια, αποθήκη και βάλε 😅 δηλαδή μια σπιταρώνα.

Όταν πας με ένα συγκεκριμένο ποσό, ψάχνεις την αγορά, κοιτάς και σημειώνεις τα χαρακτηριστικά που θέλεις (όπως αυτά που ανέφερες), κοιτάς και σημειώνεις τις τιμές, το κόστος των μελανιών, συμβατότητα με άλλα μελάνια (εάν τα original είναι πολύ ακριβά), την εγγύηση, την ταχύτητα εκτύπωσης, κριτικές από χρήστες σε διάφορα forums, review από διάφορες γνωστές ιστοσελίδες στο διαδίκτυο κ.λπ. Τα βάζεις κάτω και παίρνεις μια απόφαση.

Με λίγα λόγια δε μπορεί να σου πει κάποιος όλα τα παραπάνω, εκτός από τις περιπτώσεις που έχει ιδία πείρα από ένα συγκεκριμένο μηχάνημα και ως εκ τούτου μπορεί να μοιραστεί την επειρία του. 

Προσωπική μου άποψη είναι να πας σε μονόχρωμο για πολλούς λόγους αλλά κυρίως για το αυξανόμενο κόστος συντήρησης (το οποίο βέβαια εξαρτάται από τη χρήση). Με λίγο ψάξιμο (εάν και δε χρησιμοποιώ laser εκτυπωτή) θα σου πρότεινα αυτόν βασιζόμενος σε κάποιες κριτικές και σε μια γρήγορη επισκόπηση διαφόρων sites.

Brother MFC-L2730DW Ασπρόμαυρο Πολυμηχάνημα Laser με WiFi και Mobile Print (εδώ).

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, JPaxilleas said:

Μου θύμισες το ένταξει ένα καλό σπίτι θέλω με τόσα λεφτά, αλλά να είναι στον τέταρτο όροφο, να έχει μεγάλα μπαλκόνια, τζάκι, τρία δωμάτια, air-condition, αυτόνομη θέρμανση, δυο παρκινγκ, δυο μπάνια, αποθήκη και βάλε 😅 δηλαδή μια σπιταρώνα.

Όταν πας με ένα συγκεκριμένο ποσό, ψάχνεις την αγορά, κοιτάς και σημειώνεις τα χαρακτηριστικά που θέλεις (όπως αυτά που ανέφερες), κοιτάς και σημειώνεις τις τιμές, το κόστος των μελανιών, συμβατότητα με άλλα μελάνια (εάν τα original είναι πολύ ακριβά), την εγγύηση, την ταχύτητα εκτύπωσης, κριτικές από χρήστες σε διάφορα forums, review από διάφορες γνωστές ιστοσελίδες στο διαδίκτυο κ.λπ. Τα βάζεις κάτω και παίρνεις μια απόφαση.

Με λίγα λόγια δε μπορεί να σου πει κάποιος όλα τα παραπάνω, εκτός από τις περιπτώσεις που έχει ιδία πείρα από ένα συγκεκριμένο μηχάνημα και ως εκ τούτου μπορεί να μοιραστεί την επειρία του. 

Προσωπική μου άποψη είναι να πας σε μονόχρωμο για πολλούς λόγους αλλά κυρίως για το αυξανόμενο κόστος συντήρησης (το οποίο βέβαια εξαρτάται από τη χρήση). Με λίγο ψάξιμο (εάν και δε χρησιμοποιώ laser εκτυπωτή) θα σου πρότεινα αυτόν βασιζόμενος σε κάποιες κριτικές και σε μια γρήγορη επισκόπηση διαφόρων sites.

Brother MFC-L2730DW Ασπρόμαυρο Πολυμηχάνημα Laser με WiFi και Mobile Print (εδώ).

Πάντως και αυτό Brother MFC-L2710DW που κοστίζει τα 2/3 από αυτό που πόσταρες το έχουμε στην εργασία και είναι πολύ ωραίο και αποτελεσματικό και το ζηλευω.

ΥΓ: Αλήθεια γιατί φωτό Μ.Αλέξανδρου ενώ nickname Αχιλλέας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Πάντως και αυτό Brother MFC-L2710DW που κοστίζει τα 2/3 από αυτό που πόσταρες το έχουμε στην εργασία και είναι πολύ ωραίο και αποτελεσματικό και το ζηλευω.

ΥΓ: Αλήθεια γιατί φωτό Μ.Αλέξανδρου ενώ nickname Αχιλλέας;

χα...χα.. Οι ιστορίες και των δυο μου αρέσαν από μικρός, οπότε ένας στιην εικόνα και ο άλλος στο nickname🙂 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, JPaxilleas είπε

Μου θύμισες το ένταξει ένα καλό σπίτι θέλω με τόσα λεφτά, αλλά να είναι στον τέταρτο όροφο, να έχει μεγάλα μπαλκόνια, τζάκι, τρία δωμάτια, air-condition, αυτόνομη θέρμανση, δυο παρκινγκ, δυο μπάνια, αποθήκη και βάλε 😅 δηλαδή μια σπιταρώνα.

Όταν πας με ένα συγκεκριμένο ποσό, ψάχνεις την αγορά, κοιτάς και σημειώνεις τα χαρακτηριστικά που θέλεις (όπως αυτά που ανέφερες), κοιτάς και σημειώνεις τις τιμές, το κόστος των μελανιών, συμβατότητα με άλλα μελάνια (εάν τα original είναι πολύ ακριβά), την εγγύηση, την ταχύτητα εκτύπωσης, κριτικές από χρήστες σε διάφορα forums, review από διάφορες γνωστές ιστοσελίδες στο διαδίκτυο κ.λπ. Τα βάζεις κάτω και παίρνεις μια απόφαση.

Με λίγα λόγια δε μπορεί να σου πει κάποιος όλα τα παραπάνω, εκτός από τις περιπτώσεις που έχει ιδία πείρα από ένα συγκεκριμένο μηχάνημα και ως εκ τούτου μπορεί να μοιραστεί την επειρία του. 

Προσωπική μου άποψη είναι να πας σε μονόχρωμο για πολλούς λόγους αλλά κυρίως για το αυξανόμενο κόστος συντήρησης (το οποίο βέβαια εξαρτάται από τη χρήση). Με λίγο ψάξιμο (εάν και δε χρησιμοποιώ laser εκτυπωτή) θα σου πρότεινα αυτόν βασιζόμενος σε κάποιες κριτικές και σε μια γρήγορη επισκόπηση διαφόρων sites.

Brother MFC-L2730DW Ασπρόμαυρο Πολυμηχάνημα Laser με WiFi και Mobile Print (εδώ).

Καλησπέρα.

Δεν ξέρω αν το διάβασες καλά αλλά δεν αναφέρομαι για μένα οπότε νομίζω δεν χρειαζόταν να αναφέρεις όλα τα παραπάνω περί σπίτι. Δεν το θέλω εγώ και ξέρω ότι όσο παραπάνω χαρακτηριστικά θέλει κάποιος, θα πρέπει να δώσει και το ανάλογο ποσό.

Πέρα από αυτό γνωρίζω επίσης ότι θέλει αρκετή έρευνα πριν αγοράσει κάποιος κάτι αλλά πάλι δεν αναφέρομαι σε εμένα και ρωτάω εκ μέρους του άλλου ατόμου. Αν ήταν για μένα φυσικά και θα αφιέρωνα χρόνο να ψάξω κάτι και αν χρειαζόμουν βοήθεια θα ρωτούσα.

Όπως και να έχει ευχαριστώ για το χρόνο σου και για την προσπάθεια να βοηθήσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, L-Griever είπε

Καλησπέρα.

Δεν ξέρω αν το διάβασες καλά αλλά δεν αναφέρομαι για μένα οπότε νομίζω δεν χρειαζόταν να αναφέρεις όλα τα παραπάνω περί σπίτι. Δεν το θέλω εγώ και ξέρω ότι όσο παραπάνω χαρακτηριστικά θέλει κάποιος, θα πρέπει να δώσει και το ανάλογο ποσό.

Πέρα από αυτό γνωρίζω επίσης ότι θέλει αρκετή έρευνα πριν αγοράσει κάποιος κάτι αλλά πάλι δεν αναφέρομαι σε εμένα και ρωτάω εκ μέρους του άλλου ατόμου. Αν ήταν για μένα φυσικά και θα αφιέρωνα χρόνο να ψάξω κάτι και αν χρειαζόμουν βοήθεια θα ρωτούσα.

Όπως και να έχει ευχαριστώ για το χρόνο σου και για την προσπάθεια να βοηθήσεις.

Καλησπέρα φίλε. Απλά αστειεύτηκα. Για αυτό φώνξα και τον φίλο εικονίδιο 😅

Διαβάζω πολύ προσεκτικά  εφόσον είναι να δώσω μια απάντηση. 

Παρέθεσα απλά τις απόψεις μου όταν έχω να αντιμετωπίσω μια ερώτηση, η οποία είναι πολύ γενική. Και 100 να σου απαντάγανε εδώ, 100 διαφορετικές απαντήσεις πιθανώς να έπαιρνες, με τέτοια γενική ερώτηση. Και όταν δίνεται μια απάντηση. δε δίνεται μόνο για να τη δει αυτός που ρωτάει αλλά και άλλοι φίλοι εδώ στο insomnia. Οπότε απλά παρέθεσα τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να σκέφτεται ο καθένας μας, όταν πρόκειται να προβεί σε μια αγορά ενός προϊόντος. 

Παράλληλα, για να σου προτείνω τον εν λόγω εκτυπωτή δεν έγινε ως εκ θαύματος. Ερεύνησα και διάβασα για να στον προτείνω. 

Σε κάθε περίπτωση εάν βοήθησα έστω και λίγω, πραγματικά χαίρομαι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σε παρόμοια αναζήτηση, που ήθελα κιόλας να μην είναι ογκόλιθος, πήρα τον παρακάτω (για συμβατά μελανια δεν τοχω πολυψάξει αλλά νομίζω έχει) ο κύριος όγκος του είναι όσο είναι ο σαρωτής

https://www.skroutz.gr/s/29110645/HP-LaserJet-MFP-M234sdw-Aspromayro-Fototypiko.html

αν δε θελεις αυτόματο τροφοδότη για τη σάρωση και αυτός είναι καλός και πολύ μαζεμένος

https://www.skroutz.gr/s/33630957/HP-LaserJet-M140w-Aspromayro-Polymichanima-me-WiFi-kai-Mobile-Print.html

Προσοχή με τους HP: το μοντέλο να προσέξεις να μην τελειώνει σε "e" γιατί πρέπει να βλέπει ιντερνετ μόνιμα για να εκτυπώσει (ώστε να κάνει έλεγχο για επίσημα μελάνια)

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...