Προς το περιεχόμενο

Αγορά πρώτου αυτοκινήτου


Vassilis_Pyrgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, makiskous είπε

Αγαπητέ φίλε Βασίλη.. μιας και βρέθηκα ακριβώς στη θέση σου το 2019, θα σου πω πως το βλέπω τώρα.

Δεν με ενδιαφέρει τόσο το αυτοκίνητο. Θέλω να με πηγαίνει από το σημείο Α στο Β, να έχει υδραυλικό τιμόνι και a/c. Όταν αποφάσισα να αλλαξω αυτοκίνητο με έπιασε μια μανία να είναι όλα τέλεια. Είχα το ίδιο budget με εσένα και μετά από 1 μήνα όπου το ένα μου ξίνιζε και το άλλο μου βρώμαγε (Θεσσαλονίκη - μεγαλύτερη δεξαμενή μεταχειρισμένων από τον Πύργο), αποφάσισα να το διπλασιάσω. Ακόμα και εκεί όμως μια από τα ίδια. Αναποφάσιστος φουλ.

Μέχρι που έστειλα τον πατέρα μου να δει ένα Ibiza 09 εκτός Θεσσαλονίκης και ενώ το τσέκαρε κιόλας σε μηχανικό (ο Θεός να τον κάνει), που τα βρήκε όλα τέλεια, έδωσε προκαταβολή και το έκλεισε. Δεν τον κατηγορώ, τον είχα αφήσει χωρίς αμάξι για 1,5 μήνα. Συνταξιούχος μεν, αλλά αγανάκτησε ο άνθρωπος.

Τι να κάνω, μετέφερα τα χρήματα και το πήρα. Όταν ήρθε έκανε μπαμ ότι ήταν τρακαρισμένο και επισκευασμένο. Βαμμένο καπό, το ένα φανάρι καινούριο, το άλλο απλά καθαρισμένο, καινούρια μάσκα, αόρατο σηματάκι φίρμας κτλ. Και να συμπληρώσω εδώ, ότι συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο που ανέφερε για τα νοικιάρικα από Ιταλία. Και το δικό μου τέτοιο είναι, έχουν αφήσει το αυτοκόλλητο της εταιρίας στο εσωτερικό της πόρτας. Βέβαια περνάνε όλα πρώτα από Βουλγαρία, ρίχνουν τα χλμ, κάνουν σουλούπωμα και έρχονται στην Ελλάδα. Το τελωνείο ζητάει ΚΤΕΟ προηγούμενης χώρας και η Βουλγαρία είναι χώρα της ΕΕ, οπότε δεν ελέγχουν και πολλά.

Εν κατακλείδι. Το αμάξι το έχω 5 χρόνια, έχει φτάσει μαϊμού 192k χλμ (τα πραγματικά κανείς δεν τα ξέρει), νορμάλ χρήση, τακτικά service και μου έχει ζητήσει λιγότερο απο 800€ σε μη προγραμματισμένες επισκευές (fan από το καλοριφέρ, ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές και μια πεταλούδα γκαζιού που τζάμπα την άλλαξα, έφταιγε το LPG).

Κοιτώντας τώρα προς τα πίσω, σκέφτομαι πόσο πολύ χρόνο ξόδεψα ψάχνωντας. Σε αυτά τα χρήματα 7 στις 10 περιπτώσεις είναι το ίδιο αυτοκίνητο με τα ίδια προβλήματα. Έχοντας μπόλικο feedback από τις συμβουλές των παιδιών εδώ, βρες 2-3 περιπτώσεις που σου φαίνονται πιο σωστές (έλεγχο σε μηχανικό, αλλά όχι στον δικό μου, εννοείται) και πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Θα σου βγάλει θεματάκια και θα αναγκαστείς να πληρώσεις κάτι παραπάνω σε βάθος χρόνου. Δέξου το, δεν γίνεται κάτι. Είσαι μικρός και αυτό το αυτοκίνητο θα το αλλάξεις σύντομα. Μην αναλώνεσαι σε ατελείωτες αναζητήσεις, δεν πρόκειται να βρεις το τέλειο αυτοκίνητο 20ετίας με 2500€. Και αν μπορείς μείνε μακριά από μαντρά..

Ότι και να πάρεις καλοτάξιδο να είναι..

Φίλε Μάκη δεν έχω σκοπό να το κρατήσω αιώνια το αμάξι σε 2 χρόνια 3 το πολύ θα το έχω διώξει... απλά φοβάμαι μην μου βγάλει χοντρή ζημιά και κλαίω τα λεφτά μου...

Επεξ/σία από Vassilis_Pyrgos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θα το έπαιρνα πάντως.

Τα χιλιόμετρα σε τέτοια αμάξια πάνω κάτω τα ίδια είναι, δεν πρόκειται να βρεις κάνα κρυμμένο κελεπούρι. Και από πίσω που είναι αλλαγμένο δεν πιστεύω να έχει μεγάλη σημασία.

Αν το είδε και μάστορας από κάτω ότι είναι εντάξει εγώ θα έλεγα χτυπά το γιατί σε βλέπω στο τέλος να παίρνεις κάνα χρέπι του 90 όπως αυτά που έβαζες στις αρχές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοταξιδο. Κοιταζα και εγω το ιδιο αλλα στα λιγοτερα κυβικα (τελη). Ειχα κανει τρελη αναζητηση και διαβασμα για τα μηχανικα του, οτι θες ρωτα. Μη δινεις λεφτα για μεγαλυτερα λαστιχα, να βαλεις android και να ανεβασεις ιπποδυναμη (φιλτρα/εξατμιση) κτλ. Ειναι ενα αυτοκινητακι πολης που με υπομονη κανει και ταξιδακια.

Φροντισε να κανεις τα σερβις του ετησια, δες τα λαστιχακια και εισαι κομπλε. Εγω θα εδινα χρηματα (εκτος απο μηχανικα) σε ενα γερο πλυσιμο και ισως κανενα πατακι/καλλυμα καθισματα αν δεν ειναι καλο οτι εχει και τελος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

καλοταξιδο. Κοιταζα και εγω το ιδιο αλλα στα λιγοτερα κυβικα (τελη). Ειχα κανει τρελη αναζητηση και διαβασμα για τα μηχανικα του, οτι θες ρωτα. Μη δινεις λεφτα για μεγαλυτερα λαστιχα, να βαλεις android και να ανεβασεις ιπποδυναμη (φιλτρα/εξατμιση) κτλ. Ειναι ενα αυτοκινητακι πολης που με υπομονη κανει και ταξιδακια.

Φροντισε να κανεις τα σερβις του ετησια, δες τα λαστιχακια και εισαι κομπλε. Εγω θα εδινα χρηματα (εκτος απο μηχανικα) σε ενα γερο πλυσιμο και ισως κανενα πατακι/καλλυμα καθισματα αν δεν ειναι καλο οτι εχει και τελος

έχει το μαμά στερεοφωνικό ακόμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ακουγεται το ραδιο αστο ακομα και με 2 ηχεια. Μην επενδυεις πολλα λεφτα. Ακομα και νεα πηγη να βαλεις, αν παρεις αλλο ιχ μπορει να μη χρειαστει. Καλυτερα ξοδεψε σε μηχανικα γιατι σιγουρα θα θελει καποια δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Vassilis_Pyrgos said:

καλημέρα λεβέντες το πήραμε τελικά 

Άντε και καλά μας χιλιόμετρα ❤️

Δε σε πρόλαβα ρε παιδί μου...

Με λιιιγο στρίμωγμα, εάν έβαζες δηλαδή 40 χιλιαρικάκια ακόμα, βάραγες ένα Tesla model 3.

Με κονέ σε κοντινό καταυλισμό, θα γέμιζες δωρεάν, εάν έκανες 20.000χλμ τον χρόνο, θα γλύτωνες κάπου 2.000€. Σε 10 δηλαδή χρονάκια θα έπαιρνες πίσω 20.000€ από τα καύσιμα, θα το έσπρωχνες και 20.000€ και θα ήσουν στα ίσια σου. Θα έπαιρνες και την επιδότηση 8.000€ και θα έκανες και ταξιδάκια Μπαχάμας.

Τώρα με το μεταχειρισμένο θα ταλαιπωρηθείς ρε παιδάκι μου. 

Καλοτάξιδο !!!

Επεξ/σία από Vasilisxd
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

αν ακουγεται το ραδιο αστο ακομα και με 2 ηχεια. Μην επενδυεις πολλα λεφτα. Ακομα και νεα πηγη να βαλεις, αν παρεις αλλο ιχ μπορει να μη χρειαστει. Καλυτερα ξοδεψε σε μηχανικα γιατι σιγουρα θα θελει καποια δουλεια

ακούγεται αλλά έχει κοντή κεραία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...