Προς το περιεχόμενο

Η Tesla αφαίρεσε τον αμφιλεγόμενο όρο για την μεταπώληση του Cybertruck από το συμβόλαιο αγοράς


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, Tlykog said:

Αν αυτό πάει να καταπόλεμήσει

Δηλαδή, οι πλουσιότερες εταιρείες στον κόσμο, που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και δεν πληρώνουν φόρους χάρη σε παραθυράκια του νόμου, πρέπει να καταπόλεμήσουν την ευκαιρία που μπορεί να έχει κάποιος άλλος για κέρδος; γίνεσαι πλούσιος αγοράζοντας δίκαια και πουλώντας δίκαια; το απέσυρε επειδή τον έκραξαν για υποκρισία θεωρώ. Και τι σχέση έχει η μαύρη αγορά; για αμάξι μιλάμε, όσο θες το πουλάς, θα ήταν παράνομο αν δηλώνες άλλη τιμή στη μεταβίβαση αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, KukuRukuGR είπε

μιλαμε εν τω μεταξυ για πανεξυπνη σχεδιαση:D

image.jpeg.2096dcb7a1ed78b10776775b7d559d57.jpeg

Κι εκεί που λες το αμάξι του καγκουρα με τα led και τα ηχεία club είναι ότι χειρότερο μπορεί να υπάρξει έρχεται ο Elon και σε διαψεύδει….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ,τώρα σοβαρά , πιστεύουν να πουλήσουν αυτήν την αηδία? ….βάλανε και την πέργολα επάνω… και είχαν όρο όχι μεταπώλησης? …. ούτε για κοτέτσι δεν κάνει! Είναι παράγωνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

Δηλαδή, οι πλουσιότερες εταιρείες στον κόσμο, που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και δεν πληρώνουν φόρους χάρη σε παραθυράκια του νόμου, πρέπει να καταπόλεμήσουν την ευκαιρία που μπορεί να έχει κάποιος άλλος για κέρδος; γίνεσαι πλούσιος αγοράζοντας δίκαια και πουλώντας δίκαια; το απέσυρε επειδή τον έκραξαν για υποκρισία θεωρώ. Και τι σχέση έχει η μαύρη αγορά; για αμάξι μιλάμε, όσο θες το πουλάς, θα ήταν παράνομο αν δηλώνες άλλη τιμή στη μεταβίβαση αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο.

Τουλάχιστον παράγουν ένα προϊόν.

Ο μαυραγορίτης τί παράγει; Εκμετάλλευση; Να την χαίρεται.

Με τη λογική σου θα ήθελες να σου πουλάει η εταιρεία ένα Depon πχ 40€; Όσο θέλει πουλάει… θα δηλώνει την πραγματική τιμή και θα πληρώνει φόρους. Είσαι εντάξει με αυτό; Εγώ όχι. Θα ήταν εκμετάλλευση. Γι αυτό και το κράτος θεσπίζει τις μέγιστες τιμές των φαρμάκων. Για να μην το εκμεταλλεύονται οι πονηροί.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Tlykog said:

Τουλάχιστον

Δε νομίζω, δηλαδή όταν το παπουτσάκι κοστίζει 10€ στην παραγωγή από τα σκλαβάκια και έχει 500€ στο μαγαζί, είναι τίμιο; δε μπαίνει κανένας στη μέση να βάλει καπέλο; άλλο λαθρέμπορας μαυραγορίτης (που είναι άσχετα με την περίπτωση) και άλλο κερδοσκόπος, που ας μην κρυβόμαστε, είμαστε όλοι άμα βρούμε την ευκαιρία. Το depon είναι φάρμακο, εξού και το χρησιμοποίησες σαν παράδειγμα αλλιώς δε σου έβγαινε. Και μιλάς για το κράτος που όταν βάζει πλαφόν, ισχύει για όλους. Δηλαδή αν πουλάει η Φερράρι ένα πομολο 1000€, το έχεις ανάγκη όταν είναι σε έλλειψη και το βρεις στο ebay 1500€, πρέπει να βάλει το κράτος πλαφόν στον πωλητή στο ebay; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Δε νομίζω, δηλαδή όταν το παπουτσάκι κοστίζει 10€ στην παραγωγή από τα σκλαβάκια και έχει 500€ στο μαγαζί, είναι τίμιο; δε μπαίνει κανένας στη μέση να βάλει καπέλο; άλλο λαθρέμπορας μαυραγορίτης (που είναι άσχετα με την περίπτωση) και άλλο κερδοσκόπος, που ας μην κρυβόμαστε, είμαστε όλοι άμα βρούμε την ευκαιρία. Το depon είναι φάρμακο, εξού και το χρησιμοποίησες σαν παράδειγμα αλλιώς δε σου έβγαινε. Και μιλάς για το κράτος που όταν βάζει πλαφόν, ισχύει για όλους. Δηλαδή αν πουλάει η Φερράρι ένα πομολο 1000€, το έχεις ανάγκη όταν είναι σε έλλειψη και το βρεις στο ebay 1500€, πρέπει να βάλει το κράτος πλαφόν στον πωλητή στο ebay; 

Δεν απαντάς σε αυτό που ρωτάω. Απαντάς σε άλλα.

Ο μαυραγορίτης θέλω να πεις τί παράγει και θέλει να βγάλει κέρδος. Σε ενοχλεί κάποιος που παράγει κάτι με μικρό κόστος και πουλάνε ακριβά, αλλά όχι αυτοί που δεν έχουν κανένα κόστος, δεν παράγουν τίποτα και ζητάνε κέρδος.

Το depon προφανώς και το ανέφερα επίτηδες. Όχι απλά για να μου βγει, αλλά για να δώσω ένα τρανταχτό παράδειγμα. Έδωσα ένα προϊόν το οποίο εκμεταλεύεται, από τη φύση του, την ανάγκη των ανθρώπων να αγοράσουν το προϊόν. Δηλαδή την πρόθεσή τους να αγοράσουν το προϊόν. Δεν ισχύει η ελευθερη αγορά σε όλα τα προϊόντα. Όταν υπάρχουν συνθήκες μαύρης αγοράς το κράτος πρέπει να λαμβάνει μέτρα. Στα περισσότερα κράτη δεν δουλεύει σωστά και στην Ελλάδα σχεδόν καθόλου, πέρα από τα βασικά αγαθά όπως τα φάρμακα. Τα φάρμακα ανήκουν στα ανελαστικά προϊοντα ως προς την προσφορά προς τη ζήτηση. Δηλαδή η μεταβολή της τιμής τους δεν έχουν ανάλογες μεταβολές στη ζήτησή τους. Δηλαδή όποιος το χρειάζεται θα το πάρει σε κάθε τιμή. 

Ο μαυραγορίτης είναι λαθρέμπορος που πουλάει με παράλογο κέρδος εκμεταλλευόμενος τις συνθήκες της αγοράς. Αν η παραγωγή είναι πολύ μικρότερη της ζήτησης, τότε αναπτύσσονται συνθήκες μαύρης αγοράς. Εκεί πρέπει να μπουν κανόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Tlykog said:

Δεν

Εσύ δεν απάντησες επί της ουσίας. Προφανώς και πρέπει να υπάρχει πλαφόν στα είδη ανάγκης, δεν μιλάμε για αυτά, ούτε για μαύρη αγορά, που υπάρχουν νόμοι και δεν είπα ότι παράγει κάτι (όσο δεν παράγει ο έμπορας όταν βάζει 500% καπέλο. Το παράδειγμα μου είναι επί του θέματος, όχι το δικό σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Εσύ δεν απάντησες επί της ουσίας. Προφανώς και πρέπει να υπάρχει πλαφόν στα είδη ανάγκης, δεν μιλάμε για αυτά, ούτε για μαύρη αγορά, που υπάρχουν νόμοι και δεν είπα ότι παράγει κάτι (όσο δεν παράγει ο έμπορας όταν βάζει 500% καπέλο. Το παράδειγμα μου είναι επί του θέματος, όχι το δικό σου. 

Πόσες φορές θα πρέπει να ρωτήσω: τι παράγει ο μαυραγορίτης και πρέπει να πληρωθεί;

Εθεσα πρώτος το ερώτημα και απάντησες πάνω στο δικό μου ποστ, όποτε περιμένω την απάντηση σε αυτό πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Tlykog said:

Πόσες φορές θα πρέπει να ρωτήσω: τι παράγει ο μαυραγορίτης και πρέπει να πληρωθεί;

Δεν είπα ότι πρέπει να πληρωθεί, είπα ότι είναι άσχετο το θέμα με αυτή τη δουλειά. Τρεις φορές ήδη. Άμα θες πες μου που κάνω λάθος στο παράδειγμα μου και τι πρέπει να γίνετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...