Προς το περιεχόμενο

Νέο μηχάνημα 3Κ


ΓιώργοςΒ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

All around χρήση υπολογιστής .

CPU Ryzen 9 7900x 3d 500€ ( Το έχω )

CPU Cooler Deepcool ag620 argb 65€

( Το περιμένω )

Motherboard 

Ή Asus ROG B650 E-F Gaming Wifi 260€ ( Το έχω )

Storage 2X SSD Kingston KC3000 2 TB M.2 NVME 210€ ( το περιμένω )

Ram Kingston Fury Beast 32 GB single channel cl36 125€ ( το περιμένω )

GPU RX 7900 XTX Asrock Taichi 1000 € ( Το έχω )

PSU Corsair rm 1000x 175€

Case Lian Li Lancool III RGB 165€ ( το περιμένω )

Case Fans

2x Arctic PWM P14 ARGB 32€

1X NZXT F140 RGB 21€

1x supercase combo (2x120mm) 20€ 

( Περιμενω ολα τα case fans )

Υ.Γ. Έχω κι ένα ακόμα 120 mm από προηγούμενο pc αχρησιμοποίητο αν χρειαστεί να το βάλω .

Πάστα cpu 

Arctic Mx-6 4 gr 5€ ( Το περιμένω  )

Όλα μαζί βγαίνουν περίπου 2550 €

Υ.Γ. Όλα άμεσα διαθέσιμα , θα τα έχω την Τετάρτη στην κατοχή μου ( εκτός απ ότι έχω ήδη )

Επεξ/σία από ΓιώργοςΒ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 H μονη αναβαθμιση που σε περνει να κανεις στο μελλον σε cpu ειναι να πας σε εναν threadripper pro, οποτε θα κλεισεις και σαν πισας (οπως εκλεισε η Μιμη σαν γυναικα με τον Ανδρεα)  Με αυτη την ψυκτρα, τερας, κυνδινευει το pc σου να παθει υποθερμια. Ενταξει PSU και το vertex PX850 80+Platinum σου εκανε νομιζω.Πολυ τα γουσταρω τα 6 φανακια. Μαρεσει, ρε παιδια, να μπαινω μεσα στο κουτι του πισιου μου και να περνω και το παλτο μου μαζυ! Να το κοιταξω, λετε?

Καλορυζικο το μηχανακι και πολλα πολλα χρονια απροβληματιστης λειτουργιας ευχομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΓιώργοςΒ. είπε

All around χρήση υπολογιστής .

CPU Ryzen 9 7950x 617€

CPU Cooler Noctua NH-15DNH-15 119€

Motherboard Asus TUF Gaming B650-PLUS ATX 229€

Storage SSD Kingston KC3000 2 TB M.2 NVME 123€

Ram Corsair Vegeance RGB 32 GB ( 2 X 16 ) dual channel cl30 140€

GPU SAPPHIRE RX 7900 XTX Nitro + Vapor - X  1140€

PSU Seasonic Focus GX 1000 Full Modual 80+ Gold 200€

Case Lian Li Dynamic 011D Evo 175€

Case Fans

6X Arctic PWM P12 ARGB 70€

Πάστα cpu 

Arctic Mx-6 8 gr 10€

Όλα μαζί βγαίνουν κοντά στα 2822,5€ 

 

Υ.Γ. Όλα άμεσα διαθέσιμα , θα τα έχω την Τρίτη στην κατοχή μου αν τα παραγγείλω μέχρι Δευτέρα 2 μμ .

Ερώτηση , μα αλλάξω κάτι ; 

Αν ναι , ο λόγος ;

Οι τιμές γενικά μου φαίνονται λογικές, ειδικά για ετοιμοπαράδοτα πράγματα, και γενικά έχεις διαλέξει ποιοτικά προϊόντα. Όσον αφορά το μπάτζετ και πως έχει μοιραστεί στα υποσυστήματα επίσης δεν έχω κάποια μεγάλη ένσταση, κυρίως επειδή δεν ξέρω τι χρήση θα έχεις όταν λες all around. 

Οπότε απλά θα σου πω λίγες σκόρπιες παρατηρήσεις, που μπορεί να σε βοηθήσουν, μπορείς και να τις αγνοήσεις, γιατί προφανώς φαίνεται ότι γνωρίζεις σε γενικές γραμμές τι παίρνεις. 

1) Aν το all around που λες έχει και 4k gaming σε AAA τίτλους, θα πρότεινα ξεκάθαρα να δεις 4080 περίπου στο ίδιο budget και ακόμα και 4090 αν ανέβεις στο σύνολο λίγο πάνω από 3000 και κόψεις κάποια πράγματα από τα γύρω υποσυστήματα (μπορώ να σκεφτώ κάποιες προτάσεις αν κινηθείς προς τα εκεί, αν και θα σφίξουμε αρκετά τα λουριά, και θα βγούμε σίγουρα ένα 400ρι με 500άρι πάνω). Ο λόγος είναι πολύ απλά ότι 4080 και 7900 XTX έχουν περίπου ίδιο raster performance, ενώ η διαφορά σε ray tracing και dlss, όταν μιλάμε για ένα τέτοιο premium σύστημα, πλέον αξίζει ένα 10% παραπάνω τιμής που έχει η 4080. Επίσης αν έχεις productivity δραστηριότητες που χρειάζονται την gpu, στις πλείστες των περιπτώσεων η nvidia επίσης δίνει πλεονεκτήματα. Έχε υπόψη αυτό το λέω όντας κακά τα ψέμματα amd fanboy ουσιαστικά. Αλλά στις gpu στην πάνω κατηγορία υπάρχει θέμα και στην απόδοση και στο pricing. 

2) Επίσης, αν ισχύει η προϋπόθεση για το gaming, θα έλεγα να δεις ή τον 7800x3d, που είναι διαθέσιμος στα 415, ή τον 7950x3d που πάμε στα 750. Μπορείς να δεις benchmark για το πόσο καλά αποδίδουν αυτήν την στιγμή. Ειδικά ο πρώτος για την τιμή του. Βέβαια έχει μικρότερη απόδοση σε productivity, αλλά και αντίστοιχη πτώση στην τιμή. 

3) Προσωπική μου άποψη είναι ότι εφόσον χωράνε P14 arctic ανεμιστηράκια τα προτιμάω από τα p12 σε κάθε περίπτωση. Θέλουν λίγο παραπάνω tweak στο profile γιατί έχουν έναν θόρυβο περίεργο κάπου στα 1000rpm και πρέπει να το ρυθμίσεις κάπως να κάνουν dodge τελείως αυτήν την ταχύτητα αν γίνεται. Παρόλα αυτά συνολικά είναι αρκετά πιο αθόρυβα στο σύνολο από τα p12 ή πιο αποτελεσματικά στον ίδιο θόρυβο, όπως θες το παίρνεις. 

4) Κουτί, ψύκτρα μπορείς να πάρεις και φτηνότερα αν θες να ανεβάσεις κάτι στα άλλα υποσυστήματα, αλλά είναι και θέμα γούστου αυτό. Πάντως και τα δύο είναι μια χαρά επιλογές, δεν εννοώ ότι είναι κακά προφανώς, για noctua κορυφαία ψύκτρα και lian - li μιλάμε. 

Απλά σαν μια έξτρα οπτική είπα τα παραπάνω, και να τα αγνοήσεις μια χαρά θα είσαι. Καλορίζικο σε κάθε περίπτωση!

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια, σκεφτόμουν να στήσω κάτι αντίστοιχο

Ίδιο επεξεργαστή, ψύκτρα, μητρική,

αλλά για ram κοιτάζω Kingston Fury Beast White RGB XMP DDR5 128GB 5600MT/s CL40 DIMM, γιατί τη δίνει για 128 στην μητρική και φοβάμαι να πάω σε λύσεις που δεν είναι εγγυημένες για 128GB. (Μπορεί να λέω και χαζομάρες, οπότε αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση θα χαιρόμουν να την ακούσω.)

GPU θα είναι η 4070ti που κάθεται στην άκρη αυτή την στιγμή.

Κουτί το Fractal Design North Charcoal Black. Το μηχανάκι θα τρέχει κατα 95% προγράμματα 2D και κάποια 3D.

 

ΓιώργοςΒ. Αν θεωρείς ότι κακώς τα έγραψα σ΄αυτό το νήμα και δεν άνοιξα καινούργιο στείλε μου ένα pm να το σβήσω.

Ευχαριστώ για την φιλοξενία.

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα ψήκτρα σε deepcool ag620 argb 65€

Έβαλα 4 gr Πάστα γιατί σε 2-3 χρόνια θα πάρω καινούργια ούτως ή άλλως , έριξα τα ανεμιστηράκια σε 5 και θα προσθέσω κάποια ( 3 των 140 mm , τα 2 Arctic p14 argb και το άλλο nzxt f140 rgb για πίσω )

Επίσης θα ψάξω για ετοιμοπαράδοτα σφραγισμένα πράγματα σε Facebook marketplace / insomnia και αντίστοιχα site , με εγγυήσεις , μήπως ρίξω τη συνολική τιμή ή ανέβω κι άλλο level . ( Παίζει να πάω σε πιο δυνατά πράγματα ή στα ίδια με καλύτερες ακόμα τιμές )

Όσον αφορά την 4080 , το σκέφτομαι , αρκεί να βρω κατάλληλη υλοποίηση σε καλή τιμή και ετοιμοπαράδοτη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update

Περιμένω 5 παραγγελίες την Τετάρτη και 3 πράγματα τα πήρα απευθείας από Facebook !

Επεξ/σία από ΓιώργοςΒ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

SOS Είναι έτοιμο το pc ,  όλα ΟΚ εκτός από 1 πράγμα .

Τα Windows (11 pro , αλλά και πριν τα 10 pro ) δεν αναγνωρίζουν τον δεύτερο ssd - θδιος με τον πρωτο εινσι - , ενώ φαίνεται κανονικά στο BIOS .

Λέτε να θέλει BIOS update ; Φοράει αυτό από την 6/3/23 .

Κατά τα άλλα είναι πραγματικό τέρας ...

Δεν του έχω περάσει ακόμα τα επιπλέον φανάκια  , τελικά πήρα 2 nzxt αντί για 1 και ακύρωσα τα 2 Arctic καθώς καθυστέρησαν , θα τα βάλω αύριο πάνω αν και με τα 4 μαμά φανάκια είναι ήδη ψυγείο το μηχάνημα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΓιώργοςΒ. είπε

SOS Είναι έτοιμο το pc ,  όλα ΟΚ εκτός από 1 πράγμα .

Τα Windows (11 pro , αλλά και πριν τα 10 pro ) δεν αναγνωρίζουν τον δεύτερο ssd - θδιος με τον πρωτο εινσι - , ενώ φαίνεται κανονικά στο BIOS .

Λέτε να θέλει BIOS update ; Φοράει αυτό από την 6/3/23 .

Κατά τα άλλα είναι πραγματικό τέρας ...

Δεν του έχω περάσει ακόμα τα επιπλέον φανάκια  , τελικά πήρα 2 nzxt αντί για 1 και ακύρωσα τα 2 Arctic καθώς καθυστέρησαν , θα τα βάλω αύριο πάνω αν και με τα 4 μαμά φανάκια είναι ήδη ψυγείο το μηχάνημα !

Format έκανες τον  2ο δίσκο μέσα από την διαχείριση δίσκων ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Format έκανες τον  2ο δίσκο μέσα από την διαχείριση δίσκων ;

 

Δεν τον δείχνει στη διαχείριση δίσκων ! Πουθενά αφού ανοίξουν τα Windows ούτε με εντολή ούτε με κανένα τρόπο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ΓιώργοςΒ. είπε

 

Δεν τον δείχνει στη διαχείριση δίσκων ! Πουθενά αφού ανοίξουν τα Windows ούτε με εντολή ούτε με κανένα τρόπο .

Στο bios λες τον βλέπει για ανέβασε φώτο και κάνε update βάλε το τελευταίο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε ένα δωρεάν πρόγραμμα partition και δημιούργησε με αυτό ένα νέο partition στον δίσκο που δεν φαίνεται στα windows, θα σου πάρει μερικά δευτερόλεπτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, music_lover είπε

Κατέβασε ένα δωρεάν πρόγραμμα partition και δημιούργησε με αυτό ένα νέο partition στον δίσκο που δεν φαίνεται στα windows, θα σου πάρει μερικά δευτερόλεπτα.

Partition δεν τον βγάζει ... Αν δεν βρω άλλο τρόπο αύριο θα κάνω bios update  ! Tnx σε όλους !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ΓιώργοςΒ. said:

Partition δεν τον βγάζει ... Αν δεν βρω άλλο τρόπο αύριο θα κάνω bios update  ! Tnx σε όλους !!

Update το BIOS να κάνεις ούτως ή άλλως!

Τα πρώτα έχουν πολλύ aggressive voltage στους X3D και μπορεί να στον κάψουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update 2 : Το έφτιαξα , ήθελε ενεργοποίηση του φυσικού μέρους , από ρυθμίσεις στα windows . 

Τώρα ψάχνω για (apc) ups , βρήκα ένα από e-shop στα 250€ αλλά είναι 550 watt/900 va. Νομίζω δεν είναι αρκετό για αυτό το σύστημα ... Να περιμένω μέχρι Κυριακή μήπως βρεθεί κάτι καλύτερο σε επόμενη προσφορά ή υπάρχει κάτι αξιόλογο σε αυτή την τιμή πιο πολλά watt ; ( Να είναι τέρμα αξιόπιστο και αν γίνεται να κρατάει για λίγη ώρα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, ΓιώργοςΒ. said:

Update 2 : Το έφτιαξα , ήθελε ενεργοποίηση του φυσικού μέρους , από ρυθμίσεις στα windows . 

Τώρα ψάχνω για (apc) ups , βρήκα ένα από e-shop στα 250€ αλλά είναι 550 watt/900 va. Νομίζω δεν είναι αρκετό για αυτό το σύστημα ... Να περιμένω μέχρι Κυριακή μήπως βρεθεί κάτι καλύτερο σε επόμενη προσφορά ή υπάρχει κάτι αξιόλογο σε αυτή την τιμή πιο πολλά watt ; ( Να είναι τέρμα αξιόπιστο και αν γίνεται να κρατάει για λίγη ώρα )

Δες και Cyberpower. Έχω ένα εδώ και 6-7 χρόνια. Του έχω πιεί το αίμα και παραμένει άψογο. Μια φορά άλλαξα μπαταρίες και τέλος. Στα λεφτά που δίνεις μπορείς να πάρεις κάτι πολύ ποιοτικό από αυτή την εταιρεία. https://www.skroutz.gr/s/374107/CyberPower-CP1300EPFCLCD-UPS-Line-Interactive-1300VA-780W-me-6-Schuko-Prizes.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...