Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με cpanel email / Εναλλακτικό Email


killer76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν περνάς το e-mail στο gmail με POP3 μετά σε ρωτάει εάν θέλεις να προσθέσεις και SMTP. Περνάς και εκεί τα στοιχεία του server σου και έτσι οι αποστολές γίνονται μέσω του δικού σου SMTP και θα φαίνεται κανονικά του e-mail του ως αποστολέας χωρίς να εμφανίζει το domain του μέσα στην παρένθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2023 στις 8:49 ΜΜ, CyberCr33p είπε

Όταν περνάς το e-mail στο gmail με POP3 μετά σε ρωτάει εάν θέλεις να προσθέσεις και SMTP. Περνάς και εκεί τα στοιχεία του server σου και έτσι οι αποστολές γίνονται μέσω του δικού σου SMTP και θα φαίνεται κανονικά του e-mail του ως αποστολέας χωρίς να εμφανίζει το domain του μέσα στην παρένθεση.

Αρα αν περνάει μέσα από το δικό μου SMTP τότε δεν φτάνουμε στον ίδιο παρανομαστή. Αν δηλαδή ο υπολογιστής του σπαμάρει, τότε πάλι θα μου μπλοκάρουν το χώρο. Τεσπα θα του πω να πάρει έναν δικό του χώρο. Υπάρχει κάποιος χώρος/υπηρεσία που να είναι ειδικά για email? Δεν ξέρω γιατί, κάπου έχω ακούσει αυτό το zoho και μου έχει κολλήσει. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Γιατί είναι και οικονομικό από οτι βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, killer76 said:

Αρα αν περνάει μέσα από το δικό μου SMTP τότε δεν φτάνουμε στον ίδιο παρανομαστή. Αν δηλαδή ο υπολογιστής του σπαμάρει, τότε πάλι θα μου μπλοκάρουν το χώρο. Τεσπα θα του πω να πάρει έναν δικό του χώρο. Υπάρχει κάποιος χώρος/υπηρεσία που να είναι ειδικά για email? Δεν ξέρω γιατί, κάπου έχω ακούσει αυτό το zoho και μου έχει κολλήσει. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Γιατί είναι και οικονομικό από οτι βλέπω

Ναι στο Zoho μπορείς να έχεις με ~12€/χρόνο ανά χρήστη. Προσωπικά επειδή οι εφαρμογές που στήνω παίζουν σε server χωρις emails, τους στήνω ένα zoho ως mail server και στη συνέχεια το συνδέω πάνω σε (υπάρχων ή νέο)  gmail για να έχουν γνώριμο interface.

Επίσης μπορείς να έχεις και με 2,5€/10000 email, smtp server για την ιστοσελίδα σου μέσω του zeptomail. Προσοχή όμως, μόνο για transactional emails (register, shop checkout κλπ), όχι για newsletters και διαφημιστικά

Επεξ/σία από WebDevGr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...