Προς το περιεχόμενο

Z590I AORUS ULTRA και NVME


LLLEFTERIS
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Dark_Nightfall,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την μητρική του τίτλου με i5-10400 και πήρα έναν WD 850X 2TB

Επειδή είναι PCIE 4 δεν τον βλέπει στην πάνω θύρα λόγω επεξεργαστή πρέπει να βάλω 11ης γενιάς.

Τον έβαλα στην κάτω θύρα εκεί τον βλέπει αλλά τον βλέπει σαν PCIE 3

Η ερώτηση μου είναι η κάτω θύρα είναι και αυτή PCIE 4 αλλά μπορεί να δουλέψει και σαν 3 η είναι μόνο PCIE 3?

Με το manual δεν έβγαλα άκρη γνωρίζω λίγα αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Έχω την μητρική του τίτλου με i5-10400 και πήρα έναν WD 850X 2TB

Επειδή είναι PCIE 4 δεν τον βλέπει στην πάνω θύρα λόγω επεξεργαστή πρέπει να βάλω 11ης γενιάς.

Τον έβαλα στην κάτω θύρα εκεί τον βλέπει αλλά τον βλέπει σαν PCIE 3

Η ερώτηση μου είναι η κάτω θύρα είναι και αυτή PCIE 4 αλλά μπορεί να δουλέψει και σαν 3 η είναι μόνο PCIE 3?

Με το manual δεν έβγαλα άκρη γνωρίζω λίγα αγγλικά.

bro εδω εχει ανοιξει καποιος θεμα με 590 μητρικη και ψαχνει  λυση  για να τον δει σαν  pci 4.0 δες μηπως βρεις λυση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
12 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Έχω την μητρική του τίτλου με i5-10400 και πήρα έναν WD 850X 2TB

Επειδή είναι PCIE 4 δεν τον βλέπει στην πάνω θύρα λόγω επεξεργαστή πρέπει να βάλω 11ης γενιάς.

Τον έβαλα στην κάτω θύρα εκεί τον βλέπει αλλά τον βλέπει σαν PCIE 3

Η ερώτηση μου είναι η κάτω θύρα είναι και αυτή PCIE 4 αλλά μπορεί να δουλέψει και σαν 3 η είναι μόνο PCIE 3?

Με το manual δεν έβγαλα άκρη γνωρίζω λίγα αγγλικά.

Μόνο PCie 3.0 είναι η κάτω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να μπεις στο manual (επιβεβαιώνοντας απλά ότι λέει ο darknight)

https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z590I-AORUS-ULTRA-rev-10/sp#sp

image.png.51e522523b3e8c751e32a52e9e3ce02d.png

 

Γενικότερα ακόμα και όταν το pcie δίδεται από το chipset δεν μπορεί να υποστηριχθεί η ταχύτητα αν δεν υπάρχει ο κατάλληλος επεξεργαστής (που το υποστηρίζει επίσης).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

bro εδω εχει ανοιξει καποιος θεμα με 590 μητρικη και ψαχνει  λυση  για να τον δει σαν  pci 4.0 δες μηπως βρεις λυση

 

Δηλαδή όπως διάβασα μπορεί να βάλω 11ης γενιάς επεξεργαστή και πάλι να μην δουλεύει η πάνω θύρα η να δουλέψει αλλά σαν 3 και όχι 4

Πάντως η κάρτα γραφικών μου δουλεύει σαν 4 αλλά δεν θα έπρεπε να δουλεύει Χ16 γιατί είναι Χ8 ;

IMG_20231118_213046.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δηλαδή όπως διάβασα μπορεί να βάλω 11ης γενιάς επεξεργαστή και πάλι να μην δουλεύει η πάνω θύρα η να δουλέψει αλλά σαν 3 και όχι 4

Πάντως η κάρτα γραφικών μου δουλεύει σαν 4 αλλά δεν θα έπρεπε να δουλεύει Χ16 γιατί είναι Χ8 ;

 

Όλα τα δεδομένα αλληλεπιδρούν μέσω του επεξεργαστή,σωστά;

Όταν ο επεξεργαστής δεν υποστηρίζει gen4 δεν γίνεται η αλληλεπίδραση αυτή να γίνεται στο bandwithg του gen4.

Αυτό που βλέπεις είναι τα γραμμένα specs της κάρτας στο bios και όχι του τύπου διασύνδεσης.

Η κάρτα μπορεί να χρησιμοποιείσει μόνο τα 8 από τα 16 lanes που διαθέτει η θύρα σου, είναι κατασκευαστικό θέμα

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickol-us είπε

Όλα τα δεδομένα αλληλεπιδρούν μέσω του επεξεργαστή,σωστά;

Όταν ο επεξεργαστής δεν υποστηρίζει gen4 δεν γίνεται η αλληλεπίδραση αυτή να γίνεται στο bandwithg του gen4.

Αυτό που βλέπεις είναι τα γραμμένα specs της κάρτας στο bios και όχι του τύπου διασύνδεσης.

Η κάρτα μπορεί να χρησιμοποιείσει μόνο τα 8 από τα 16 lanes που διαθέτει η θύρα σου, είναι κατασκευαστικό θέμα

Όταν λες κατασκευαστικό θέμα; έχει θέμα η κάρτα η μητρική η επειδή ο επεξεργαστής δεν κάνει;

Η κάρτα είναι ούτε 20 ημερών MSI 4060 TI 16GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

Όταν λες κατασκευαστικό θέμα; έχει θέμα η κάρτα η μητρική η επειδή ο επεξεργαστής δεν κάνει;

Η κάρτα είναι ούτε 20 ημερών MSI 4060 TI 16GB

Οι κατασκευαστές με το αυξημένο bandwith του gen4, βρήκαν τρόπο να μειώσουν το κόστος παραγωγής κόβωντας τα lanes απο x16 σε x8 διατηρώντας το ίδιο bandwith(δες).

H κάρτα είναι κατασκευασμένη να χρησιμοποιεί μόνο τα 8 lanes.

Η μητρική σου διαθέτει 16 lanes αλλά η κάρτα δεν τα αξιοποιεί.

Τα 8 lanes του gen3 με τα 8 lanes gen4 έχουν διαφορά στο bandwith, ένας επεξεργαστής με gen3 δημιουργεί το φαινόμενο του μπουκαλιού.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Οι κατασκευαστές με το αυξημένο bandwith του gen4, βρήκαν τρόπο να μειώσουν το κόστος παραγωγής κόβωντας τα lanes απο x16 σε x8 διατηρώντας το ίδιο bandwith(δες).

H κάρτα είναι κατασκευασμένη να χρησιμοποιεί μόνο τα 8 lanes.

Η μητρική σου διαθέτει 16 lanes αλλά η κάρτα δεν τα αξιοποιεί.

Τα 8 lanes του gen3 με τα 8 lanes gen4 έχουν διαφορά στο bandwith, ένας επεξεργαστής με gen3 δημιουργεί το φαινόμενο του μπουκαλιού.

 

 

Κατάλαβα, απλά φοβάμαι ότι θα πάρω καλύτερο επεξεργαστή 11ης γενιάς και πάλι η πάνω θύρα για τον δίσκο nvme η δεν θα δουλεύει η θα δουλεύει σε gen 3 και όχι σε gen 4 που είναι ο δίσκος μου.

Να.ρωτησω είναι όλες οι 4060 ti X8 η μόνο αυτή που έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Κατάλαβα, απλά φοβάμαι ότι θα πάρω καλύτερο επεξεργαστή 11ης γενιάς και πάλι η πάνω θύρα για τον δίσκο nvme η δεν θα δουλεύει η θα δουλεύει σε gen 3 και όχι σε gen 4 που είναι ο δίσκος μου.

Να.ρωτησω είναι όλες οι 4060 ti X8 η μόνο αυτή που έχω;

Έχω την εντύπωση όλες, θα κρατήσω μικρή επιφύλαξη.

Για τον δίσκο νομίζω δεν έχει νόημα αλλαγή cpu. Για την gpu το συζητάμε μιας και αν είδα σωστά, παίζει μπουκάλι 5-10%...

Οι διαφορές nvme (3 vs 4)σε gaming χρήση είναι αμελητέες.

Μόνο σε επαγγελματικά σενάρια χρήσης θα βρει κάποιος εμφανή διαφορά και αυτό σε μεγάλες εργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Με επεξεργασία βίντεο ασχολούμαι ε παίζει και ο μικρός κάνα παιχνίδι γιατί δεν του φτάνει το PS5

Ε τότε έχει νόημα να πας σε gen4 ή/& σε πιο δυνατό cpu.

Είτε χάνεις σε επιδόσεις δίσκου, είτε κάρτας είτε δύναμη cpu....

Δεν ξέρω αν αξίζει να αναβαθμίσεις cpu (αν και εσύ ίσως βρεις καμιά καλή ευκαιρία στα μεταχειρισμένα) ή αν αξίζει να κάνει ολική αλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ε τότε έχει νόημα να πας σε gen4 ή/& σε πιο δυνατό cpu.

Είτε χάνεις σε επιδόσεις δίσκου, είτε κάρτας είτε δύναμη cpu....

Δεν ξέρω αν αξίζει να αναβαθμίσεις cpu (αν και εσύ ίσως βρεις καμιά καλή ευκαιρία στα μεταχειρισμένα) ή αν αξίζει να κάνει ολική αλλαγή

Ναι για μεταχειρισμένα δεν αγοράζει κανείς πλέον καινούριο 11η γενιά όταν έχουν βγει 14ης.

Ίσως πάω σε ολόκληρο σετάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Δηλαδή όπως διάβασα μπορεί να βάλω 11ης γενιάς επεξεργαστή και πάλι να μην δουλεύει η πάνω θύρα η να δουλέψει αλλά σαν 3 και όχι 4

Πάντως η κάρτα γραφικών μου δουλεύει σαν 4 αλλά δεν θα έπρεπε να δουλεύει Χ16 γιατί είναι Χ8 ;

IMG_20231118_213046.jpg

Η καρτα σου δουλευει σε Χ8 3.0 .Δηλ σε PCIe 3 που το ειδες το 4 .Και λογικο ειναι μιας και δεν το υποστηρηζει ο πεξεργαστησ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, filipprin είπε

Η καρτα σου δουλευει σε Χ8 3.0 .Δηλ σε PCIe 3 που το ειδες το 4 .Και λογικο ειναι μιας και δεν το υποστηρηζει ο πεξεργαστησ σου.

Με μπερδεψε το πρωτο που λεει Χ4 αλλα μαλλον λεει τι ειναι η καρτα και διπλα ποσο τρεχει η καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...