Προς το περιεχόμενο

Macbook Pro 16 M1 Max


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλεια! Το πήραμε το λαπτοπ από το ιστορμ αλλά τώρα έχω ένα θέμα. Συνδέω εξωτερική οθόνη και παίζει μια χαρά. Όμως η οθόνη είναι 165hz, στις ρυθμίσεις μου εμφανίζει 144ηζ αλλά όταν είναι διαλεγμένο δεν δείχνει. Στα 120ηζ και κάτω δείχνει κανονικά. Ίσως φταίει που είναι με HDMI και θέλει DP από Thunderbolt 4. 

Το μεγάλο μου όμως θέμα είναι ότι όταν κλείνω την οθόνη του λαπτοπ κλείνει και η εξωτερική! Έχω ψάξει λίγο στο ιντερνετ, τον έχω στο ρεύμα, έβαλα να μην απενεργοποιείται η οθόνη όταν είναι στο ρευμα, και το παρακάτω:

image.png.a2fe022503338e9e7a145804c0416a04.png

και φυσικά έχω εξωτερικό πληκτρολόγιο usb και bluetooth mouse αλλά συνεχίζει να κλείνει! 

Δεν αρχίσαμε καλά... :P

Επεξ/σία από PaNtErAz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, enlightened είπε

Τι λογισμικό εχει; Αυτο λογικα εχει μείνει στο κουτί του 3 χρόνια. Αναβάθμιση εχεις κανει;

Εννοείται πρώτο πράγμα! Sonoma 14 κάτι έχει πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PaNtErAz είπε

Τέλεια! Το πήραμε το λαπτοπ από το ιστορμ αλλά τώρα έχω ένα θέμα. Συνδέω εξωτερική οθόνη και παίζει μια χαρά. Όμως η οθόνη είναι 165hz, στις ρυθμίσεις μου εμφανίζει 144ηζ αλλά όταν είναι διαλεγμένο δεν δείχνει. Στα 120ηζ και κάτω δείχνει κανονικά. Ίσως φταίει που είναι με HDMI και θέλει DP από Thunderbolt 4. 

Θέμα καλωδίου σωστά. 

2 ώρες πριν, PaNtErAz είπε

Το μεγάλο μου όμως θέμα είναι ότι όταν κλείνω την οθόνη του λαπτοπ κλείνει και η εξωτερική! Έχω ψάξει λίγο στο ιντερνετ, τον έχω στο ρεύμα, έβαλα να μην απενεργοποιείται η οθόνη όταν είναι στο ρευμα, και το παρακάτω:

image.png.a2fe022503338e9e7a145804c0416a04.png

και φυσικά έχω εξωτερικό πληκτρολόγιο usb και bluetooth mouse αλλά συνεχίζει να κλείνει! 

Δεν αρχίσαμε καλά... :P

Χρησιμοποιείς κάποιο dock;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Θέμα καλωδίου σωστά. 

Χρησιμοποιείς κάποιο dock;

HDMI για την οθόνη απευθείας και ένα satechi adaptor που βγάζει 3xUSB και ethernet. Εκεί έχω το πληκτρολόγιο. Το mouse bluetooth.

Επεξ/σία από PaNtErAz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PaNtErAz είπε

HDMI για την οθόνη απευθείας και ένα satechi adaptor που βγάζει 3xUSB και ethernet. Εκεί έχω το πληκτρολόγιο. Το mouse bluetooth.

Καλημέρα. Ρώτησα επειδή κάποια έχουν θέμα αν έχεις κουμπώσει πάνω το καλώδιο φόρτισης και δεν παίζει σε clamshell. Εσύ απ' ότι καταλαβαίνω το έχεις απευθείας στο mbp σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά η οθονη τα 165 τα δινει σε hdmi ή μονο σε displayport θύρα? Επίσης το λαπτοπ αν δε κανω λαθος εχει HDMI 2.0 που σημαινει μέχρι 144 Hz στα 1440p που υποθετω ειναι η οθονη.  Για να παρεις τα 165 απο το λαπτοπ θελει να συνδεσεις στις usb c με κατάλληλο καλώδιο.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jodact είπε

Αρχικά η οθονη τα 165 τα δινει σε hdmi ή μονο σε displayport θύρα? Επίσης το λαπτοπ αν δε κανω λαθος εχει HDMI 2.0 που σημαινει μέχρι 144 Hz στα 1440p που υποθετω ειναι η οθονη.  Για να παρεις τα 165 απο το λαπτοπ θελει να συνδεσεις στις usb c με κατάλληλο καλώδιο.  

ναι ναι αυτο το λύσαμε. Γιατί κλείνει η εξωτερική ειναι το θεμα μου :(

1 ώρα πριν, M A T R I X είπε

Καλημέρα. Ρώτησα επειδή κάποια έχουν θέμα αν έχεις κουμπώσει πάνω το καλώδιο φόρτισης και δεν παίζει σε clamshell. Εσύ απ' ότι καταλαβαίνω το έχεις απευθείας στο mbp σωστά; 

σωστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, PaNtErAz είπε

ναι ναι αυτο το λύσαμε. Γιατί κλείνει η εξωτερική ειναι το θεμα μου :(

σωστα!

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις σε clamshell mode, είμαι 99% σίγουρος ότι έχει άμεση σχέση με το πρόβλημα του καλωδίου δεδομένου του resolution/refresh rate που έχεις. Οπότε θα πρότεινα να ξεκινήσεις από αυτό. Αν βρίσκεσαι Αθήνα, στείλε μου ένα dm έχω αυτό το οποίο θα μπορούσα να στο δώσω να τεστάρεις τα 2 παραπάνω, καθώς δεν το χρησιμοποιώ. 

Αν δεν βρίσκεσαι Αθήνα, πήγαινε settings>displays/external>advanced>show all resolutions και δοκίμασε να κάνεις ένα τεστ αλλάζοντας resolution+refresh rate. Και δοκίμασε αν σου φέρνει σήμα με κλειστό το mbp και πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, M A T R I X είπε

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις σε clamshell mode, είμαι 99% σίγουρος ότι έχει άμεση σχέση με το πρόβλημα του καλωδίου δεδομένου του resolution/refresh rate που έχεις. Οπότε θα πρότεινα να ξεκινήσεις από αυτό. Αν βρίσκεσαι Αθήνα, στείλε μου ένα dm έχω αυτό το οποίο θα μπορούσα να στο δώσω να τεστάρεις τα 2 παραπάνω, καθώς δεν το χρησιμοποιώ. 

Αν δεν βρίσκεσαι Αθήνα, πήγαινε settings>displays/external>advanced>show all resolutions και δοκίμασε να κάνεις ένα τεστ αλλάζοντας resolution+refresh rate. Και δοκίμασε αν σου φέρνει σήμα με κλειστό το mbp και πες μας.

Δεν είναι Αθήνα, αλλά όπως και να έχει πιο καλώδιο προτείνεις για 2Κ@165hz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PaNtErAz είπε

Από περιέργεια, γιατί επέλεξες 1.2; Λόγω τιμής; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Από περιέργεια, γιατί επέλεξες 1.2; Λόγω τιμής; 

Κυρίως γιατί στα σχόλια μιλάνε για απροβλημάτιστο 2Κ@165hz κ είναι αρκετά τα σχόλια... Βλακεία έκανα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...