Προς το περιεχόμενο

(τροφοδοτικο) RM750E V2 750W 80 PLUS GOLD FULLY MODULAR 76.40€ + μεταφορικα e-shop.gr [ΤΕΛΟΣ]


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

Κοίτα, με 76€ να βρίσκεις επώνυμο τροφοδοτικό 750w ATX 3.0 και 7 χρόνια εγγύηση είναι ανέκδοτο...

Επειδή η Corsair είναι σοβαρή εταιρεία στο θέμα after-sales, σε προκαλεί να το πάρεις και να το αλλάξεις όσες φορές χρειαστεί μέχρι να είναι "σωστό" η να αναγκαστούν να σου στείλουν άλλη σειρά.

Το να δώσεις "κάτι παραπάνω" για να πάρεις το RMx του 2021 στα 120€ δεν είναι συγκρίσιμη κατάσταση... Ούτε ATX 3.0 είναι, ούτε συγκρίσιμη η τιμή αλλά +50%

Κατανοώ τη λογική βέβαια, "άμα δε σου κάνει τη δουλειά σου, δε πα Να'ναι και τσαμπα....δεν έχει νόημα" 

Σωστα τα παραπάνω αλλά γενικά οι κριτικές δεν είναι και πολύ καλές με περιπτώσεις μέχρι και καμένες μητρικές μέσα στον μήνα. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες θα μου πεις και θα συμφωνήσω.

Οι περικοπές είναι εμφανείς. Μικρότερος ανεμιστήρας με χειρότερα ρουλεμάν, non-Japan capacitors, lower temperature rating 40oC vs 50oC, μικρότερη εγγύηση, ανταπτορας για PCIE5.0.

Οποτε το μυαλό μου εμένα πάει και σε αυτά που δεν φαίνονται και είναι η σταθερότητα στα ρεύματα κλπ. που λογικά θα είναι υποδεέστερη και αυτή του RMX που και αυτό μέση σειρά είναι.

Εννοειται ότι η τιμή της προσφοράς είναι δελεαστικόταρη οπότε κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις.

Προσωπικες πάντα οι επιλογές (και από ανάγκη καμία φορά). Εάν εστεινα πιο φθηνό σετακι AM4 αντί για ΑΜ5 ίσως το σκεφτόμουν αλλά και πάλι μπορεί να πήγαινα σε κάτι ελαφρά μεταχειρισμένο. Στην σήμερον ημέρα το να μην σου παίρνει τα αυτιά ο ανσμιστηρας είναι σημαντικό. Ή ίσως εγώ γερασα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δινεις 15€ παραπανω και παιρνεις το RM750 που ειναι πολυ καλυτερο του RMe.Κινεζικοι πυκνωτες και ενα σκαλι κατω ο ανεμιστηρας του σε σχεση με του RMx αλλα κανονικα 10 χρονια εγγυηση και σε αποδοση ιδιο με το RMx.Το μονο θεμα ισως για καποιους ειναι το οτι εναι ασπρο.Εμενα αυτο λιγο με "χαλαει" και το σκεφτομαι να το παραγγειλω ή οχι.Μαλλον θα το παραγγειλω γιατι 90€ τροφοδοτικο με 10 χρονια εγγυηση και Corsair δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Λιγότερα παράπονα έχω διαβάσει για το 850e αλλά πιστεύω ότι γενικά η όλη σειρά είναι θέμα τύχης.

Δεν χάνεις τίποτε να το δοκιμάσεις. Όπως αποδείχθηκε με τον φίλο παραπάνω η αντιπροσωπεία αναγκωριζει το θέμα όταν υπάρχει.

Απο την άλλη γιατί να μπλέξεις. Υπάρχουν και τα μεταχειρισμένα με αρκετό υπόλοιπο εγγύησης. Ρίσκο αλλά τουλάχιστον κάποιος το έχει δοκιμάσει πριν από εσένα.

Σε 15 ημέρες θα βγουν οι χριστουγεννιάτικες προσφορές. Εγώ θα περιμένω να δω τις επιλογές μου εκεί.

Έκοψαν στην RX κόστος από τα ρουλεμάν του ανεμιστήρα και λογικά την βγάλαν σε προσφορές για να φύγει από τις αποθήκες.

Στο Amazon που κοίταξα στα σχόλια δεν είδα κάποιο αρνητικό σχόλιο ίσα ίσα το εκθειάζουν αν θέλεις ερεύνησέ το κι εσύ σε κάποια φόρουμς κλπ, το τροφοδοτικό είναι 100% Value For Money .

Εdit: Σορρυ η απάντηση είναι για τον Thrylos7

Επεξ/σία από zvarthangalos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα ολα ειναι πολυ καλυτερα απο πχ κανα deer , η οτι αλλο κερατο πανε και παιρνουν και καποια στιγμη αρχιζουν να καιγονται πραγματα . Προσωπικα δεν εχω χρειαστει ποτε τοσα χρονια τιποτα πανω απο 700W

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παραλαβές από e-shop τι γίνεται ; Έχει παραλάβει κανένας γιατί εμενα ακομα με έχουν στα περίμενε. Υποτίθεται μου είχαν πει μέσο επικοινωνίας οτι θα είχαν παραλαβή την 1η του μηνα αλλα ακομα τιποτα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, koukis hlias είπε

Με παραλαβές από e-shop τι γίνεται ; Έχει παραλάβει κανένας γιατί εμενα ακομα με έχουν στα περίμενε. Υποτίθεται μου είχαν πει μέσο επικοινωνίας οτι θα είχαν παραλαβή την 1η του μηνα αλλα ακομα τιποτα . 

Στο περίπου θέλει ένα 20ημερο το eshop από την μέρα παραγγελίας αν δεν είναι διαθέσιμο το προϊόν. Αν είναι διαθέσιμο μια εβδομάδα περίπου. Μιλάω για επαρχία..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη κάποιο κατάστημα βγάζει προσφορά ένα προιόν ,δεν σημαίνει πρέπει να το αγοράσουμε αν υπάρχουν αμφιβολίες  σε οτιδήποτε .

Το e-shop επίσης αν χρειαστεί να στείλει βλάβη συσκευής στον εισαγωγεα του ,αργει σε επισκευή ή αντικατάσταση προιόντος .

Επίσης τελευταία πολλες προσφορές Corsair από τις αλυσίδες .Αγνωστο γιατι ...

Αν είναι όμως να "χαλά" κάτι ,να το καλυπτει η εγγγυση κάθε φορά ,δεν έχει νόημα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/12/2023 at 21:37, LouCi4er said:

Δινεις 15€ παραπανω και παιρνεις το RM750 που ειναι πολυ καλυτερο του RMe.Κινεζικοι πυκνωτες και ενα σκαλι κατω ο ανεμιστηρας του σε σχεση με του RMx αλλα κανονικα 10 χρονια εγγυηση και σε αποδοση ιδιο με το RMx.Το μονο θεμα ισως για καποιους ειναι το οτι εναι ασπρο.Εμενα αυτο λιγο με "χαλαει" και το σκεφτομαι να το παραγγειλω ή οχι.Μαλλον θα το παραγγειλω γιατι 90€ τροφοδοτικο με 10 χρονια εγγυηση και Corsair δεν υπαρχει.

Αυτό παρήγγειλα και περιμένω.... 

Έχω φάει 3 καθυστερήσεις απο τη μέρα παραγγελίας (23/11), απο τέλος Νοέμβρη πήγε 6 Δεκέμβρη και τώρα 13 Δεκέμβρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, leros2004 είπε

Αυτό παρήγγειλα και περιμένω.... 

Έχω φάει 3 καθυστερήσεις απο τη μέρα παραγγελίας (23/11), απο τέλος Νοέμβρη πήγε 6 Δεκέμβρη και τώρα 13 Δεκέμβρη

Το είδα και εγώ φίλε.Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν το βιάζομαι γιατί περιμένω και τα υπόλοιπα parts αλλά ψιλο αγχωνομαι μην φάμε κανένα άκυρο.Μακαρι 13 να παραλάβουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις παρέλαβα από την corsair από τα κεντρικά Ολλανδίας το αντικαταστημένο τροφοδοτικό  μόνο που δεν μου έστειλαν το RM750e αλλά το RM750x ποιό ακριβό μοντέλο και παραπάνω εγγύηση και πάνω από όλα ήσυχο εξηγήθηκε  καλά η εταιρία άξιζε η αναμονή θα τους στείλω και email ευχαρίστησης.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zvarthangalos είπε

Μόλις παρέλαβα από την corsair από τα κεντρικά Ολλανδίας το αντικαταστημένο τροφοδοτικό  μόνο που δεν μου έστειλαν το RM750e αλλά το RM750x ποιό ακριβό μοντέλο και παραπάνω εγγύηση και πάνω από όλα ήσυχο εξηγήθηκε  καλά η εταιρία άξιζε η αναμονή θα τους στείλω και email ευχαρίστησης.

Φαίνεται ότι συνειδητοποιουν ότι η σειρά e έχει θέμα με τους ανεμιστήρες.

Το καλύτερο θα ήταν απλά να βάλουν καλύτερης ποιότητας. Πόσο δύσκολο...

Παολα αυτά οι περισσότεροι θα μείνουν ευχαριστημένοι με την αλλαγή από e σε x.

Ή Χ είναι σαφέστατα πιο ποιοτική.

Ή e σειρά όμως βγήκε ως η φθηνή επιλογή για όσους ήθελαν τροφοδοτικό ATX3.0 κάτι που η σειρά Χ δεν καλύπτει.

Μικρό το κακό εννοείται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2023 στις 9:25 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Φαίνεται ότι συνειδητοποιουν ότι η σειρά e έχει θέμα με τους ανεμιστήρες.

Το καλύτερο θα ήταν απλά να βάλουν καλύτερης ποιότητας. Πόσο δύσκολο...

Παολα αυτά οι περισσότεροι θα μείνουν ευχαριστημένοι με την αλλαγή από e σε x.

Ή Χ είναι σαφέστατα πιο ποιοτική.

Ή e σειρά όμως βγήκε ως η φθηνή επιλογή για όσους ήθελαν τροφοδοτικό ATX3.0 κάτι που η σειρά Χ δεν καλύπτει.

Μικρό το κακό εννοείται

Βασικα δεν υπαρχει καλυτερο spec σε αυτα τα χρηματα και τοσα χρονια εγγυηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...