Προς το περιεχόμενο

Samsung A54 VS Xiaomi 13T


AntiCambeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θέλεις να κρατήσεις  το κινητό 3-5 έτη  ,το Α54  λόγω υποστήριξης λογισμικού και κλασικής σχεδίασης συσκευής .

10 hours ago, kp1 said:

Παιδια μολις πουλησα το nord 3 (καλο κινητο αλλα η μπαταρια λιγο με χαλασε αν κα φορτιζε φουλ γρηγορα πολυ καλο αυτο και λιγο η καμερα του το βραδυ και ειδα στο τελος της μερας τις δυνατοτητες του δεν τις αξιοποιουσα)και σκεφτομαι παλι για κινητο...θεωρειται εκει που υπερτερει το 13T vs a54 ειναι σε επεξεργαστη και γρηγορη φορτιση σημαντικο σιγουρα και καμερα σωστα?Γιατι ειδικα τωρα που παιρνεις ενημερωσεις 4+5 αντιστοιχα χρονια το xiaοmi ασχετως αν αργει να τις δωσει ειναι καλο αυτο...Εχει καποιος εικονα για τις διαφορες τους και τι αξιζει τελικα?Για κινητο εννοειται για 3-5 χρονια δεν αλλαζω συχνα κιμητα...σε μπαταρια ,οθονη κλπ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/12/2023 στις 8:12 ΠΜ, stark είπε

Πώς είναι οι πρώτες μέρες με το Α54;
Πρόσφατα το πρότεινα σε φίλη που ψάχνεται να πάρει ένα midrange και σήμερα διάβασα αυτό το long term review και προβληματίστηκα πολύ

Το έχω 2 εβδομάδες.Κάνω απλή χρήση, δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Για το άμεσο άνοιγμα των εφαρμογών, παίζει ρόλο και το αν έχουμε μειώσει τις κλίμακες κίνησης στις επιλογές προγραμματιστή, δεν το έχω κάνει όμως, είναι ρυθμισμένο σε σημείο που δεν ενοχλεί.

Μου αρέσει το screen ratio της οθόνης που δεν είναι μακρόστενο, ακόμα και στα 60 Hz είναι μια χαρά.Καλή φωτεινότητα, καλός ήχος ακόμα και χωρίς Dolby Atmos, στο Sony ο ήχος δεν έχει μπάσο.Χρήσιμο το AOD και τα Double tap to wake/sleep και το λογισμικό του δίνει αρκετές επιλογές ρυθμίσεων, είναι εξελιγμένο σε σχέση με το Android 9.Εχει επιλογές που δεν είχα πρίν, πχ VoLTE, απόκρυψη κλήσεων απο άγνωστο αριθμό, Wi-Fi QR, δείχνει ακόμα και τον κωδικό του Wi-Fi στο οποίο είσαι συνδεδεμένος.

Wi-Fi και Data 4G-5G πιάνει κανονικά.

Ποιότητα κλήσης πολύ καλή.

Το δακτυλικό αποτύπωμα κάποιες φορές, δεν πιάνει κατευθείαν αν είναι βρώμικη η οθόνη η το δάχτυλο και δεν είναι ακαριαίο όπως στο power button.

Την κάμερα δεν την έχω τσεκάρει.

Αγόρασα και το καλωδιάκι type-C to mini jack female της Samsung, για να χρησιμοποιώ τα hands free.

1)Η επιλογή VoLTE στις ρυθμίσεις, έχει αφαιρεθεί και είναι ενεργοποιημένη by default.

2)Επίσης στην μπαταρία, δεν δείχνει τις ώρες χρήσης απο την τελευταία φόρτιση, μόνο ξεχωριστά για την κάθε ημέρα για τις τελευταίες 7 ημέρες.

Αυτά τα 2, άλλαξαν με το UI 6.0 και το android 14 νομίζω.

 

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...