Προς το περιεχόμενο

Samsung A54 VS Xiaomi 13T


AntiCambeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, AntiCambeR said:

Το δακτυλικό αποτύπωμα, είναι καλύτερα να καταχωρηθεί μετά την τοποθέτηση του tempered glass;

Αν το tempered glass δεν έχει τρύπα στην selfie, επηρεάζει την κάμερα;

Αύριο μάλλον θα αγοράσω το κινητό, κατέληξα σε αυτή την θήκη γιατί καλύπτει και τις κάμερες, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει πρόβλημα σε περίπτωση που το tempered glass είναι full face και καλύπτει και τα bezels της οθόνης.Αν μπεί λίγο στραβά, πιθανόν να ξεκολλήσει λόγω της θήκης, μάλλον θα είναι καλύτερα να μπεί κανονικό.

https://www.skroutz.gr/s/40976890/Spigen-Optik-Armor-Back-Cover-Silikonis-Anthektiki-Mayro-Galaxy-A54.html

Καταχωρείς το δακτυλικό μετά την τοποθέτηση του glass. Συνήθως τα ποιοτικά τζαμάκια δεν επηρεάζουν τις κάμερες.
Αν ψάχνεις για full face ρίξε μια ματιά και σε αυτό το τζαμάκι της HOFI. Δεν έχω το A54 αλλά στο realme μου έκατσε πολύ καλά (και με θήκη). Και στα σχόλια για το αντίστοιχο (στο link) για το Α54 γράφουν ότι συνεργάζεται πολύ καλά με θήκες. Επίσης μπορείς να ρίξεις μια ματιά κι εδώ για τέτοιες απορίες / ερωτήσεις (αν δεν το έχεις ήδη κάνει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στο θέσω με παραδείγματα αυτοκινήτων. 

Τοyota Corolla (Α54) vs VW Golf GT (13Τ).  

Διαλέγεις και παίρνεις, προσωπικά θα πήγαινα 13Τ αλλά είμαι διαθετιμενος να αντιμετωπίσω τυχόν προβλήματα που θα εμφανιστούν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2023 στις 9:44 ΜΜ, nk9 είπε

Πάντως η διαφορά 22,5 με 25 watt δεν είναι και μεγάλη. Άνετα βολευεσαι με τον νυν φορτιστή σου.

Διαφορετικά, από το γνωστό κιτρινόμαυρο κατάστημα. Samsung 25w στα 7,95€.

Τον είδα κ εγω αυτόν τον φορτιστή. Μου κάνει όμως εντύπωση η πολύ χαμηλή τιμή του. Τι παίζει? Ειναι γνήσιος samsung?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ilias78 είπε

Τον είδα κ εγω αυτόν τον φορτιστή. Μου κάνει όμως εντύπωση η πολύ χαμηλή τιμή του. Τι παίζει? Ειναι γνήσιος samsung?

Καταφέρνει να έχει φθηνότερες τιμές γιατί τα πουλάει χωρίς συσκευασία (bulk)

Έχω πάρει βέβαια αρκετές φορές και δεν είχα κανένα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilias78 είπε

Τον είδα κ εγω αυτόν τον φορτιστή. Μου κάνει όμως εντύπωση η πολύ χαμηλή τιμή του. Τι παίζει? Ειναι γνήσιος samsung?

Τι να σου πω...

Δεν έχει ακουστεί κάτι περίεργο για την γνησιότητα των προϊόντων του εν λόγω καταστήματος.

Έστω υπόψιν πως ο συγκεκριμένος κωδικός αφορά φορτιστή δίχως συσκευασία. Υπάρχει και με συσκευασία 2-3€ ακριβότερα.

Εμεις, πάντως, μια χαρά φορτίζουμε σε αυτόν ένα iphone και ένα samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχω ακριβώς το ίδιο προβλημα! Είμαι ανάμεσα σε samsung galaxy A54 και xiaomi 13T. Μου είπαν και για το realme 11 pro και σκέφτομαι και για αυτό. Πραγματικα δεν μπορώ να αποφασίσω.. Την samsung την εχω πιο πολυ εμπιστοσυνη. Έχω galaxy s8 και μου βγηκε σκυλι 5 χρονια τωρα! Τις αλλες 2 εταιρείες αν και έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά τα κινητά τους και η κάμερα δεν  τις γνωρίζω. Εσείς τι πιστεύετε; τι μου συστήνετε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το έχω πάρει το κινητό σε 8/128.Μπήκε κατευθείαν tempered glass της Panzer Glass και πήρα και τον γνήσιο φορτιστή από τον Γερμανό στα 20€.Πήρα και την θήκη της Spigen απο το κοντινότερο κατάστημα.

Ο φορτιστής που έχει το Public, έρχεται μέσω courier απο 2ο-3ο πωλητή (Αλλο μοντέλο απο αυτό στο κατάστημα) χωρίς συσκευασία νομίζω, αλλά απο τα 7-8€ το ανέβασε στα 10€+τα μεταφορικά 4€ που ζητούν για αποστολή στο σπίτι=14€.Δεν γίνεται παραγγελία για παραλαβή στο κατάστημα.Επίσης, είχε αναμονή έως Δευτέρα και εφόσον είναι απο άλλον πωλητή, είναι η ίδια πιθανότητα να μην είναι γνήσιος όπως οι φορτιστές στο Σκρούτζ.

Υπάρχει Samsung φορτιστής χωρίς συσκευασία (Bulk) απο καταστήματα Σκρούτζ, σε τιμή 8-10€ και πάνω.Ε δεν το ρίσκαρα για 10€.Υπάρχουν τουλάχιστον 3 μοντέλα Samsung στα 25watt, ακόμα και ανάλογα το χρώμα, αλλάζει και κωδικός.

Είχα 1 απορία, αν η έκδοση 256Gb έχει το ίδιο UFS speed (3.1)με την 128 Gb.Πήρα τηλέφωνο την Samsung, με παρέπεμψαν σε 1 τεχνικό και είπε ότι είναι το ίδιο, δεν τον άκουσα και πολύ σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Τι διαφορά έχει μ' αυτόν ?

Προφανώς ο ένας είναι samsung, ενώ ο άλλος noname.

Από specs ενδεχομένως να είναι ίδιοι 

 

Επεξ/σία από nk9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nk9 είπε

Προφανώς ο ένας είναι samsung, ενώ ο άλλος noname.

Από specs ενδεχομένως να είναι ίδιοι 

Έχουμε 2 φορτιστές ίδιους που παράγονται στο ίδιο εργοστάσιο. Στον έναν μπαίνει πάνω το σήμα της Samsung και θεωρείται ορίτζιναλ ενώ ο άλλος θεωρείται ιμιτασιόν 😄

 

Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Έχουμε 2 φορτιστές ίδιους που παράγονται στο ίδιο εργοστάσιο. Στον έναν μπαίνει πάνω το σήμα της Samsung και θεωρείται ορίτζιναλ ενώ ο άλλος θεωρείται ιμιτασιόν 😄

 

Το θέμα είναι εάν είμαστε σίγουροι πως όντως παράγονται αμφότεροι στο ίδιο εργοστάσιο, οπότε μιλάμε για το ίδιο προϊόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 23/11/2023 at 18:50, AntiCambeR said:

Λοιπόν το έχω πάρει το κινητό σε 8/128.Μπήκε κατευθείαν tempered glass της Panzer Glass και πήρα και τον γνήσιο φορτιστή από τον Γερμανό στα 20€.Πήρα και την θήκη της Spigen απο το κοντινότερο κατάστημα.

Ο φορτιστής που έχει το Public, έρχεται μέσω courier απο 2ο-3ο πωλητή (Αλλο μοντέλο απο αυτό στο κατάστημα) χωρίς συσκευασία νομίζω, αλλά απο τα 7-8€ το ανέβασε στα 10€+τα μεταφορικά 4€ που ζητούν για αποστολή στο σπίτι=14€.Δεν γίνεται παραγγελία για παραλαβή στο κατάστημα.Επίσης, είχε αναμονή έως Δευτέρα και εφόσον είναι απο άλλον πωλητή, είναι η ίδια πιθανότητα να μην είναι γνήσιος όπως οι φορτιστές στο Σκρούτζ.

Υπάρχει Samsung φορτιστής χωρίς συσκευασία (Bulk) απο καταστήματα Σκρούτζ, σε τιμή 8-10€ και πάνω.Ε δεν το ρίσκαρα για 10€.Υπάρχουν τουλάχιστον 3 μοντέλα Samsung στα 25watt, ακόμα και ανάλογα το χρώμα, αλλάζει και κωδικός.

Είχα 1 απορία, αν η έκδοση 256Gb έχει το ίδιο UFS speed (3.1)με την 128 Gb.Πήρα τηλέφωνο την Samsung, με παρέπεμψαν σε 1 τεχνικό και είπε ότι είναι το ίδιο, δεν τον άκουσα και πολύ σίγουρο.

Πώς είναι οι πρώτες μέρες με το Α54;
Πρόσφατα το πρότεινα σε φίλη που ψάχνεται να πάρει ένα midrange και σήμερα διάβασα αυτό το long term review και προβληματίστηκα πολύ

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a54_long_term-review-2641.php

Quote

The Galaxy A54 is the choppiest, laggiest phone we've reviewed long-term in a long time. It actually reminds us a lot of a non-Pro Redmi Note from a few years ago. It just doesn't seem like its chipset was chosen for any reasons having to do with performance, smoothness, or the ability to handle a lot of things on a day to day basis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρει το αρθρο τι θα μπορούσε να είναι καλύτερο με βάση τα κριτήρια τους ,όχι ότι δεν είναι καλή "κλασικη" συσκευή για τους περισσότερους ,που το αναφέρει καπου επίσης ...όπως και για την υποστήριξη λογισμικού .  Τι αρέσει σε καθένα .... .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μολις πουλησα το nord 3 (καλο κινητο αλλα η μπαταρια λιγο με χαλασε αν κα φορτιζε φουλ γρηγορα πολυ καλο αυτο και λιγο η καμερα του το βραδυ και ειδα στο τελος της μερας τις δυνατοτητες του δεν τις αξιοποιουσα)και σκεφτομαι παλι για κινητο...θεωρειται εκει που υπερτερει το 13T vs a54 ειναι σε επεξεργαστη και γρηγορη φορτιση σημαντικο σιγουρα και καμερα σωστα?Γιατι ειδικα τωρα που παιρνεις ενημερωσεις 4+5 αντιστοιχα χρονια το xiaοmi ασχετως αν αργει να τις δωσει ειναι καλο αυτο...Εχει καποιος εικονα για τις διαφορες τους και τι αξιζει τελικα?Για κινητο εννοειται για 3-5 χρονια δεν αλλαζω συχνα κιμητα...σε μπαταρια ,οθονη κλπ

Επεξ/σία από kp1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...