Προς το περιεχόμενο

Άτομα που γράψατε υψηλά στις πανελλήνιες πώς διαβάζατε;


lighths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ από ΗΜΜΥ ΕΜΠ, κυνήγα να πας σε αυτή τη σχολή με όσα μέσα διαθέτεις. Θα σε ανταμείψει στο τέλος. Θα βρεις καλές δουλειές και στην Ελλάδα και θα ζήσεις άνετα αν ασχοληθείς. Ο εργασιακός κόσμος έχει σε υψηλή υπόληψη τους ΗΜΜΥ ΕΜΠ.

Η ποιότητα των αποφοίτων είναι αυτή που κρατά τη φήμη της σχολής

Επεξ/σία από UnrealSP
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 20/11/2023 at 17:57, lighths said:

Γεια σας, είμαι ένας μαθητής Γ λυκείου που θέλει να περάσει ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα να περάσω σε άλλη σχολή ΗΜΜΥ αλλά το Μετσόβιο είναι η πρώτη μου επιλογή (θέλω συγκεκριμένα ΗΜΜΥ επειδή το πρόγραμμα σπουδών μου φαίνεται ενδιαφέρον, έχει καλή επαγγελματική προοπτική και γενικότερα μου αρέσει να ασχολούμαι με Arduino και low level τομείς στην πληροφορική). Τα πηγαίνω αρκετά καλά στο φροντιστήριο και διαβάζω όσο περισσότερο μπορώ και προσπαθώ να βελτιωθώ στην έκθεση που δεν είμαι τόσο καλός. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι, άτομα που περάσατε σε σχολές υψηλών βάσεων έχετε κάποια συμβουλή να δώσετε για το πως διαβάζατε στις πανελλήνιες και πως καταφέρατε να πάρετε τόσο πολλά μόρια (ειδικά στην έκθεση)

ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα(!) με την εκθεση. Η λυση που βρηκαν οι γονεις μου ηταν ενα εξειδικευμενο φροντιστηριο για εκθεση αθηνα (και ακριβο). Βεβαια τωρα νομιζω εκλεισε.

Μερικα τιπς (εγραψα 16/20):

αν μπορεις διαβαζε βιβλια λογοτεχνικα ελληνικα

προσπαθησε να εμπλουτιζεις το λεξιλογιο σου με λεξεις οπως δαμοκλειος σπαθη, υπερμετρο, φαναρι Διογενη (γουσταρουν τετοια οι φιλολογοι που διορθωνουν)

Η εκθεση εχει αρχη μεση και τελος. Πρεπει να εχεις στο νου σου -ανεξαρτητα το θεμα- τι πρεπει να γραψεις σε καθε κομματι.

Μη γραφεις εκθεση απλως για να φαινεται μεγαλη ή να συμπληρωσεις λεξεις. Καλυτερα λιγα και καλα παρα σαλτσες ή επαναληψεις

Γραφε αν μπορεις εκθεσεις και ζητησε στο περιβαλλον ή σε φιλολογο γνωμες (και ορθρογραφικα λαθη)

ακομα και εδω αν μπορεις γραφε χωρις spell checker ...

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2024 στις 9:51 ΜΜ, UnrealSP είπε

Και εγώ από ΗΜΜΥ ΕΜΠ, κυνήγα να πας σε αυτή τη σχολή με όσα μέσα διαθέτεις. Θα σε ανταμείψει στο τέλος. Θα βρεις καλές δουλειές και στην Ελλάδα και θα ζήσεις άνετα αν ασχοληθείς. Ο εργασιακός κόσμος έχει σε υψηλή υπόληψη τους ΗΜΜΥ ΕΜΠ.

Η ποιότητα των αποφοίτων είναι αυτή που κρατά τη φήμη της σχολής

μόνο ΗΜΜΥ ΕΜΠ, οι άλλοι δεν φτουράνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...