Προς το περιεχόμενο

Τα καλά ,τα απρόοπτα και άσχημα των φωτογραφήσεων ή φωτογραφικών εξορμήσεων.


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρα από τον φωτογραφικό εξοπλισμό ή το φωτογραφικό αποτέλεσμα , ενδιαφέρον όλα όσα γίνονται πριν , μαζί ή μετά.

Προχτές ήμουν στη Λίμνη Δοϊράνη για φωτογράφιση πανίδας ,σε μέρος απόμερο και ακούω πιο δίπλα ένα ήχο .

Στην αρχή είπα θα είναι κανένας ψαράς πιο πέρα και βήχει , συνέχισε να ακούγεται ο ήχος σε κοντινή απόσταση , χωρίς να υπάρχει κάποιος.

Ακουγόταν σαν βήξιμο ή μοιρολόι κάποιου.

Εγώ συνέχισα τη φωτογράφιση καμιά 10-20 μέτρα πιο πέρα ,αγριεύτηκα και είχα όμως το μυαλό μου προς εκείνη την κατεύθυνση.

Στο τέλος πήγα πάλι κατά εκεί , είχε σταματήσει ο ήχος ,δεν εμφανίστηκε κανένας .

Τις τελευταίες φορές που άκουσα τον ήχο ,μου έμοιαζε σαν πουλιού .

Το πιο πιθανόν να ήταν κάτι σαν ερωδιός.

Φώτο της περιοχής:

 

Λίμνη Δοϊράνη

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Πέρα από τον φωτογραφικό εξοπλισμό ή το φωτογραφικό αποτέλεσμα , ενδιαφέρον όλα όσα γίνονται πριν , μαζί ή μετά.

Προχτές ήμουν στη Λίμνη Δοϊράνη για φωτογράφιση πανίδας ,σε μέρος απόμερο και ακούω πιο δίπλα ένα ήχο .

Στην αρχή είπα θα είναι κανένας ψαράς πιο πέρα και βήχει , συνέχισε να ακούγεται ο ήχος σε κοντινή απόσταση , χωρίς να υπάρχει κάποιος.

Ακουγόταν σαν βήξιμο ή μοιρολόι κάποιου.

Εγώ συνέχισα τη φωτογράφιση καμιά 10-20 μέτρα πιο πέρα ,αγριεύτηκα και είχα όμως το μυαλό μου προς εκείνη την κατεύθυνση.

Στο τέλος πήγα πάλι κατά εκεί , είχε σταματήσει ο ήχος ,δεν εμφανίστηκε κανένας .

Τις τελευταίες φορές που άκουσα τον ήχο ,μου έμοιαζε σαν πουλιού .

Το πιο πιθανόν να ήταν κάτι σαν ερωδιός.

Φώτο της περιοχής:

 

Λίμνη Δοϊράνη

 

Λίγο τρομακτική η περιγραφή, σαν ταινία θρίλερ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια εμπειρία σε φωτοεκδρομή στο δάσος. 

Ακούω κάτι σαν λαβωμένος κορκόδειλος. Ένας υπόκωφος βρυχηθμός που αντιλαλούσε γύρω μου.
Ανοιξιάτικο, ψιλοσκοτεινό δάσος τα ξημερώματα στα κεντρικά της Σουηδίας με το κοντινότερο οικισμό στα 15-20χλμ.
Χ@στηκα πάνω μου να πω την αμαρτία μου και γρήγορα-γρήγορα πάω να την κάνω για πιο ανοιχτό χώρο. 
Σε ένα ξέφωτο, βλέπω έναν ελάφο να γκαρίζει δίπλα στο χαρέμι του....
Ευτυχώς δεν ήταν άλκη ή τίποτα αρκούδες.

 

Άλλη φορά, πάλι σε δάσος για φωτογράφιση πανίδας αυτή τη φορά.
Περπατώ σε μικρό μονοπάτι. 
Ψιλοχάνομαι και για 30 λεπτά προσπαθώ να γυρίσω.
Με τα πολλά, βρίσκομαι σε ένα ξέφωτο-χωράφι και βλέπω ένα μονοπάτι που περνάει από τη βάση ενός λόφου και χάνεται.
Το ακολουθώ και όταν φτάνω σε ένα σημείο, στα 5μ μια μεγάλη γελάδα εμφανίζεται πίσω από το λόφο. Τεράστιο ζώο, όχι αστεία.
Κοκκαλώνει αυτή και εγώ. Πρώτη φορά είδα τέτοια συμπεριφορά από γελάδα και επειδή δεν ήξερα εάν έχει ταύρο εκεί κοντά, είπα να μείνω ακίνητος μπας και φύγει.
Για λίγα δευτερόλεπτα εμείς οι δύο να κοιτιόμαστε, έπειτα έρχεται κουνάμενη-σεινάμενη και άλλη και μόλις με βλέπει κοκκαλώνει και αυτή. Με τα πολλά έγινε άλλες τρεις φορές. 
Έτσι καταλήξαμε ένας τύπος με κάμερες και στατίβ σε μεξικάνικο στάντοφ με 5 τεράστιες γελάδες για 10-15 δευτερόλεπτα....
Σιγά-σιγά έκανα στα δεξιά πάνω στο λόφο και αυτές κυριολεκτικά κάλπασαν μουγκρίζοντας προς τη μεριά που είχα έρθει προς το στάβλο τους. 
Καλά που δεν είχε ταύρο ο μάστορας και οι γελάδες δεν πανικοβλήθηκαν όταν ήμουν ανάμεσα σε αυτές και την "έξοδο"...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις αγελάδες και τα άλογα που κατεβαίνουν μόνα στη λίμνη και διασχίζουν τον δρόμο , είναι πολύ έντονο στη λίμνη Κερκίνη.

Πέρα της περίπτωσης ατυχήματος στο δρόμο ,δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει το ζώο αν είσαι πεζός κοντά.

 

Κάπου είχα φώτο αγελάδες που διασχίζουν μόνες το δρόμο ,εδώ είναι από το Λιθότοπο που έχουν άλογα για να κάνουν βόλτα οι τουρίστες και τα αφήνουν πολλές φορές ελεύθερα.

Άλογο στην Κερκίνη.

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, greekgreek said:

Αυτό με τις αγελάδες και τα άλογα που κατεβαίνουν μόνα στη λίμνη και διασχίζουν τον δρόμο , είναι πολύ έντονο στη λίμνη Κερκίνη.

Πέρα της περίπτωσης ατυχήματος στο δρόμο ,δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει το ζώο αν είσαι πεζός κοντά.

 

Κάπου είχα φώτο αγελάδες που διασχίζουν μόνες το δρόμο ,εδώ είναι από το Λιθότοπο που έχουν άλογα για να κάνουν βόλτα οι τουρίστες και τα αφήνουν πολλές φορές ελεύθερα.

Άλογο στην Κερκίνη.

 

 

 

Συνήθως τα γελάδια είναι περίεργα και πλησιάζουν να σε κοιτάξουν πριν βαρεθούν και συνεχίσουν την ζωή τους.
Τα άλογα το ίδιο. 
Δεν ξέρω τι ράτσα ήταν εκείνα τα τεράστια, αλλά σίγουρα δεν είχαν την ίδια συμπεριφορά.
Για αυτό φρίκαρα. 

Πάντως θέλει πολύ προσοχή με τα μεγάλα ζωντανά, οικόσιτα και άγρια. 
Ποτέ δεν ξέρεις τι θα κάνουν.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LongTom είπε

Συνήθως τα γελάδια είναι περίεργα και πλησιάζουν να σε κοιτάξουν πριν βαρεθούν και συνεχίσουν την ζωή τους.
Τα άλογα το ίδιο. 
Δεν ξέρω τι ράτσα ήταν εκείνα τα τεράστια, αλλά σίγουρα δεν είχαν την ίδια συμπεριφορά.
Για αυτό φρίκαρα. 

Πάντως θέλει πολύ προσοχή με τα μεγάλα ζωντανά, οικόσιτα και άγρια. 
Ποτέ δεν ξέρεις τι θα κάνουν.

 

 

Αυτά στην Κερκίνη είναι εξοικειωμένα με τους ανθρώπους .

Ποτέ δεν ξέρεις πάλι πως θα αντιδράσουν.

Σίγουρα αυτά που περιγράφεις δεν ήταν τόσο εξοικειωμένα  και μπορείς να αγριευτείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LongTom είπε

Συνήθως τα γελάδια είναι περίεργα και πλησιάζουν να σε κοιτάξουν πριν βαρεθούν και συνεχίσουν την ζωή τους.
Τα άλογα το ίδιο. 
Δεν ξέρω τι ράτσα ήταν εκείνα τα τεράστια, αλλά σίγουρα δεν είχαν την ίδια συμπεριφορά.
Για αυτό φρίκαρα. 

Πάντως θέλει πολύ προσοχή με τα μεγάλα ζωντανά, οικόσιτα και άγρια. 
Ποτέ δεν ξέρεις τι θα κάνουν.

 

 

    Τέλος πάντων ........ για την ενημέρωση σας , ο κανόνας είναι να μην βρίσκεστε στην πίσω πλευρά του ζωντανού , αλλά μπροστά μέσα στο οπτικό του πεδίο . Επίσης τέτοια μεγάλα οικόσιτα ζωντανά , τα χειρίζεστε πηγαίνοντας μπροστά τους με τα χέρια ανοιχτά τελείως , κινούμενοι προς το μέρος τους , χτυπώντας δυνατά τα πόδια κάτω και φωνάζοντας .

   

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, babisskg said:

    Τέλος πάντων ........ για την ενημέρωση σας , ο κανόνας είναι να μην βρίσκεστε στην πίσω πλευρά του ζωντανού , αλλά μπροστά μέσα στο οπτικό του πεδίο . Επίσης τέτοια μεγάλα οικόσιτα ζωντανά , τα χειρίζεστε πηγαίνοντας μπροστά τους με τα χέρια ανοιχτά τελείως , κινούμενοι προς το μέρος τους , χτυπώντας δυνατά τα πόδια κάτω και φωνάζοντας .

   

Ήμουν μπροστά της, στα 10μ. 
Ξέρω να προσεγγίζω τα ζωντανά.
Πάντως εάν κάνεις το σαμάνο με φωνές, χοροπηδώντας με γρυλίσματα και ανοιχτά τα χέρια, σε τίποτα άλκες, θα δεις τα ραδίκια ανάποδα.
Φιλικά πάντα.😉

1 hour ago, pifilos said:

Στο street παίζει μανουρα με δίποδα στο landscape/nature με τετράποδα. Είναι δύσκολη η ζωή του φωτογράφου 🤪

Μια φορά που έπαιρνα ένα κτήριο, ήρθε μια και φώναζε " ΓιαΤΙ ΦωτοΓραφίΖεις το ΑΜΑΞΙ ΜΟΥΥΥΥ11!!!" και "Δώσε μου το ΑΦΜ σου να σε καταγγείλω!11!!!"
Είναι να σε τύχει και εκεί...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν χρόνια έκανα διακοπές στην Κω, και συναντήθηκα με δύο ντόπιους φωτογράφους.

Με πήγαν για να φωτογραφίσουμε στις Αλυκές πουλιά.

Εκεί, πριν το νερό, δεν ήξερα ότι ήταν βούρκος, και πριν προλάβουν να μου φωνάξουν να μην κάνω άλλο βήμα μπροστά, εγώ βρέθηκα μέχρι τα γόνατα μέσα στο βούρκο. Το θέμα είναι ότι έχασα το ένα μου παπούτσι μου έμεινε μέσα και με έφεραν πίσω με λερωμένα τα παντζάκια και με ένα παπούτσι.

Ευτυχώς, είχα προνοήσει και έφερα μαζί μου δεύτερο ζευγάρι παπούτσια…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 10 μέρες στη Λίμνη Βρυττών-Άγρα βλέπω να έρχεται μέσα από τη λίμνη κάτι προς το μέρος μου .

Όταν πλησίασε κατάλαβα τι είναι , ήταν Μυοκάστορας .

Γενικά από όσο ξέρω δεν επιτίθενται σε ανθρώπους ,καλό είναι πάντα να προσέχεις.

Μυοκάστορας - Myocastor coypus

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα πέρασα από την Εξέδρα της Άρνισσας στη Λίμνη Βεγορίτιδα, είχε κόσμο ,έβγαλα κάποιες φώτο ,κάτι νερόκοτες που είχε.

Τελικά κατάλαβα ότι όλοι που βρίσκονταν εκεί ,γύρω στα είκοσι άτομα, ήταν μαζί μια ομάδα ,ένα γκρουπ.

Καμιά δεκαριά άντρες και καμιά δεκαριά με δώδεκα ήταν οι γυναίκες .

Κάποια ήταν αντρόγυνα ,είχαν σχεδόν όλοι από μια φωτογραφική μηχανή και είχαν στημένο και ένα τρίποδα και είχαν και δυο σκυλιά .

Ηλικίες 40 με 60 .

Ανταλλάξαμε με έναν ένα γεια ,μετά είδα ότι όλοι είχαν από μια φωτογραφική μηχανή και αναρωτήθηκα τι ομάδα είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μπήκα στο αυτοκίνητο να φύγω και πέρασα από κοντά τους είδα τον τρίποδα και ότι σχεδόν όλοι είχαν από μια φωτογραφική μηχανή .

Απέναντι από την Εξέδρα έχει ένα νησάκι , δεν κατάλαβα αν φωτογραφίζανε το νησάκι ή τις νερόκοτες.

Είδα όμως αρκετούς να φωτογραφίζουν τα πουλιά που ήταν κοντά στην ακτή της λίμνης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πηγαίνοντας στον Βελβεντό Κοζάνης "έπεσα" πάνω σε έναν σκοτωμένο , πιθανόν χτυπημένο από αμάξι , ασβό.

Στον γυρισμό σταμάτησα να τον δω ,έβγαλα και κάποιες φώτο.

Μεγάλο ζώο , τον είχα για πιο μικρό σε όγκο τον ασβό.

Στη μύτη του είχε λίγο αίμα , κάποια πουλιά που τρώνε ψοφίμια είχαν αρχίσει το έργο τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...