Προς το περιεχόμενο

Τα καλά ,τα απρόοπτα και άσχημα των φωτογραφήσεων ή φωτογραφικών εξορμήσεων.


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα στο Καλοχώρι είχα κατεβασμένο το παράθυρο από το αυτοκίνητο για να φωτογραφίσω κάτι πουλιά που ήταν σε μικρή απόσταση , τσουπ ένα αδέσποτο σκυλί που ήταν εκεί έβαζε το κεφάλι του μέσα στο παράθυρο και μπροστά στην κάμερα .

Το έκανε 3-4 φορές, μέχρι που φύγανε τα πουλιά.

Νομίζω σαν να προσπαθούσε να με μυρίσει.

Σήμερα είχε πολλά πουλιά ,έβγαλα φώτο πιο πέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/12/2023 στις 10:39 ΜΜ, greekgreek είπε

Σήμερα στο Καλοχώρι είχα κατεβασμένο το παράθυρο από το αυτοκίνητο για να φωτογραφίσω κάτι πουλιά που ήταν σε μικρή απόσταση , τσουπ ένα αδέσποτο σκυλί που ήταν εκεί έβαζε το κεφάλι του μέσα στο παράθυρο και μπροστά στην κάμερα .

Το έκανε 3-4 φορές, μέχρι που φύγανε τα πουλιά.

Νομίζω σαν να προσπαθούσε να με μυρίσει.

Σήμερα είχε πολλά πουλιά ,έβγαλα φώτο πιο πέρα.

Καλησπέρα @greekgreek, χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Μήπως ξέρεις τι πουλί είναι αυτό; Καθώς περπατούσα υπό βροχή το πέτυχα μακριά απέναντι από μικρή λίμνη. Ούτε να πλησιάσω μπορούσα περισσότερο, ούτε να εστιάσω καλύτερα, διότι ήταν μέσα στα κλαδιά. Η φωτό είναι 100% crop. Σε ρωτάω γιατί έχω δει ότι γνωρίζεις από πουλιά:

IMG_5860-Enhanced-NR.jpg.045e09a27410bae4f97f2d9d2d3127d9.jpg

 

Ολόκληρη η φωτογραφία:

IMG_5860-Enhanced-NR_1500.jpg.efb89d5dfe630153e9ae9505c4605f8e.jpg

 

Επεξ/σία από CanonTux
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά!

Το έχω ψάξει το τελευταίο χρόνο ,επειδή ασχολήθηκα αυτό το διάστημα με τη φωτογράφιση άγριας πανίδας ,αλλά ακόμα μαθαίνω .

Έχω πάρει ένα οδηγό , χρησιμοποιώ καταρχάς όμως μια εφαρμογή ,που από τη φωτογραφία αναγνωρίζει το πουλί ,την Merlin app(9 στις 10 το βρίσκει).

Αν έχω αμφιβολίες κοιτάω τον οδηγό.

Αυτή νομίζω είναι γερακίνα , πέτυχα και εγώ μια σήμερα ,που πήγα για φωτογράφιση πανίδας.

Θα το κοιτάξω και με τη εφαρμογή πιο ύστερα.

Η δική μου γερακίνα :

 

Γερακίνα - Common Buzzard

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχει τα κλαδιά η εφαρμογή μου έβγαλε σαν πρώτη περίπτωση για τη δική σου φώτο ένα είδος μικρού Ερωδιού ,που σίγουρα δεν είναι λόγω μεγέθους , και η δεύτερη περίπτωση μου έδωσε ότι είναι γερακίνα .

Πιστεύω είναι γερακίνα στη φώτο σου.

Και εγώ σήμερα πέτυχα ένα πουλί μέσα στα κλαδιά , που προσπαθώ να αναγνωρίσω με την εφαρμογή ,αλλά έχει πολλά κλαδιά και δεν ξέρω αν μου το αναγνώρισε σωστά.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, greekgreek είπε

Επειδή έχει τα κλαδιά η εφαρμογή μου έβγαλε σαν πρώτη περίπτωση για τη δική σου φώτο ένα είδος μικρού Ερωδιού ,που σίγουρα δεν είναι λόγω μεγέθους , και η δεύτερη περίπτωση μου έδωσε ότι είναι γερακίνα .

Πιστεύω είναι γερακίνα στη φώτο σου.

Και εγώ σήμερα πέτυχα ένα πουλί μέσα στα κλαδιά , που προσπαθώ να αναγνωρίσω με την εφαρμογή ,αλλά έχει πολλά κλαδιά και δεν ξέρω αν μου το αναγνώρισε σωστά.

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ! Το έψαξα και πιστεύω κι εγώ ότι είναι γερακίνα, αφού είναι ίδιο με τη φωτογραφία της Βικιπαίδειας:

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Γερακίνα#/media/File%3AButeo_buteo_-Netherlands-8.jpg

spacer.png

Επεξ/σία από CanonTux
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφαρμογή Merlin Bird ID by Cornell Lab ,για αναγνώριση πουλιών από φωτογραφία τους, είναι αρκετά καλή .

Είναι για iOS και Android κινητά /τάμπλετ ,εγώ την έβαλα στο ipad ,γιατί το κινητό μου έχει παλιά έκδοση Android και δεν την υποστηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες στις εκβολές του Λουδία βλέπω ,από μακριά μέσα από το αμάξι  , κάτι να κινείται μέσα στα χόρτα .

Νόμιζα ότι ήταν καμιά Γερακίνα και πήγα να πιάσω την κάμερα.

Τελικά παρατήρησα ότι ήταν ανθρώπινο κεφάλι , ήταν κυνηγός που παραμόνευε μέσα στα χόρτα .

Του το είπα όταν πλησίασα με το αμάξι και πιάσαμε μια μικρή κουβεντούλα .

Μου είπε ότι στον παράλληλο χωματόδρομο είχε ακόμη περισσότερα πουλιά ,όπου απαγορεύονταν το κυνήγι ,είχα κάνει μια απόπειρα να πάω μια φορά ,αλλά φοβήθηκα μην κολλήσει σε τίποτα λάσπες το αμάξι και γύρισα πίσω.

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σήμερα στο Καλοχώρι ήταν ένας με έναν τεράστιο τηλεφακό .

Πρώτη φορά είδα τόσο τεράστιο τηλεφακό , με το ζόρι τον σήκωνε .

Ήταν πιο δίπλα και ένας άλλος με πιο μικρό , 400mm με 600mm θα έκανα τον δεύτερο .

Δεν κατάλαβα αν ήταν μαζί .

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα πηγαίνοντας στην Παναγίτσα ,στο χωριό Νησί, είδα πατημένο ,σκοτωμένο στο δρόμο ένα λυκάκι .

Σταμάτησα το αμάξι για να δω τι ακριβώς ήταν ,νομίζω ήταν λυκάκι .

Πριν 2-3 εβδομάδες μερικά χιλιόμετρα πιο πέρα ήταν σκοτωμένη μια αλεπού ,αυτό που με έκανε εντύπωση ότι ήταν ότι είχε προβάλει τα δόντια της(σαν αμυντική στάση) και φαινόταν ότι την πατήσει κάποιο πολύ βαρύ φορτηγό ,την είχε κάνει χαλκοταινία.

 

Επεξ/σία από greekgreek
  • Sad 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σήμερα είδα ένα περίεργο περιστέρι στη Λίμνη Κορώνεια (Λαγκαδά ή Αγ.Βασιλείου).

Ρώτησα σε ομάδα για τη φύση στο facebook και μου απάντησε ένας ότι είναι ταχυδρομικό περιστέρι .

Σε ξένο σάιτ (birdforum) μου απάντησε ένας ότι είναι Αγριοπερίστερο και κάποιος το έβαψε .

Μου φαίνεται περίεργο ,γιατί είναι δακτυλιωμένο .

Αγριοπερίστερο - Feral pigeon

 

IMG-9341-Dx-O-topaz-standard-4x.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...