Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ηχείων για τον denon avr1700h


Nektarios21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας! Παρέλαβα πριν λίγες ώρες τον avr 1700h της denon από το γνωστό γαλλικό site που τον είχε προσφορά.

Είμαι σε αναζήτηση ηχείων για αρχή ζευγάρι και στη συνέχεια ένα sub για να τα ξεκουραζει στις χαμηλές. Η κυρία χρήση του είναι για μουσική και έπειτα για ταινίες. Budget με υπέρβαση στα 400 για το ζευγάρι λόγω bf αν υπάρχει κάτι αξιόλογο αλλιώς γύρω στα 300 με 350.

Τι γνώμη έχετε για τα παρακάτω;

 

Elara ln-01a στα 350 από το γαλλικό site.

Q-acoustics 3030i στα 330 από Ελλάδα.

Οποιαδήποτε άλλη γνώμη ευπρόσδεκτη καθώς δεν έχω εμπειρια από συνθέσεις ήχοσυστημάτων. Προς το παρόν έχω μια ηχομπαρα LG sp8ya η οποία ναι μεν με ικανοποιεί ηχητικά με τις οποίες παραχωρήσεις αλλά χάνει αρκετά σε ένταση σε σχέση με τα roister emphasis 5 και  έναν αρχαίο  ενισχυτή της Sony που είχα πριν.

Το "τετράγωνο" του ήχοσυστήματος είναι 15 τ.μ αλλά συνολικά ο χωρος του σαλονιού έχει αλλα 45 τ.μ σαν δωμάτιο.

Επεξ/σία από Nektarios21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

22 ώρες πριν, Nektarios21 είπε

Το "τετράγωνο" του ήχοσυστήματος είναι 15 τ.μ αλλά συνολικά ο χωρος του σαλονιού έχει αλλα 45 τ.μ σαν δωμάτιο.

15τ.μ. + 45τ.μ. = 60τ.μ. εννιαίος χώρος; H απόσταση καναπέ ηχείων θα είναι στα έξι μέτρα περίπου;

22 ώρες πριν, Nektarios21 είπε

Elara ln-01a στα 350 από το γαλλικό site.

Είναι αυτοενισχυόμενα αυτά, δε σου κάνουν, έχεις ενισχυτή.

22 ώρες πριν, Nektarios21 είπε

Klipsch rp-600m στα 240 από Γαλλία.

Μακριά.

23 ώρες πριν, Nektarios21 είπε

Q-acoustics 3030i στα 330 από Ελλάδα.

Σίγουρα αδικούνται από την πλαστική καμπίνα, αλλά και πάλι, είναι καλή περίπτωση σε αυτά τα χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τα Q acoustics 3030i περίπου 1,5 χρόνο και τα συστήνω ανεπιφύλακτα.

Για εμένα εξαιρετικός ήχος και πανέμορφα αισθητικά.

Αν στο μέλλον φτιάξεις 5.1, να δεις και το 3090ci για κεντρικό. Το πήρα πρόσφατα και έχω εντυπωσιαστεί από το πόσο πιο καθαρά ακούω τις ομιλίες στις ταινίες. (Πριν είχα κάποια harman kardon hkts5).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

 

15τ.μ. + 45τ.μ. = 60τ.μ. εννιαίος χώρος; H απόσταση καναπέ ηχείων θα είναι στα έξι μέτρα περίπου;

Είναι αυτοενισχυόμενα αυτά, δε σου κάνουν, έχεις ενισχυτή.

Μακριά.

Σίγουρα αδικούνται από την πλαστική καμπίνα, αλλά και πάλι, είναι καλή περίπτωση σε αυτά τα χρήματα.

Σωστα, η απόσταση ηχείων από τον καναπέ είναι περίπου 4,5 μέτρα.

 

Άκουσα σήμερα από κοντά τα triangle br03, φοβερή ποιότητα, ξεκάθαροι διαχωρισμοι στα μουσικά όργανα αλλά δεν έχω να συγκρίνω και με κάτι άλλο αντίστοιχο πέρα από τα δικά μου που απέχουν πάρα πολύ από αυτό που άκουσα.

Επεξ/σία από Nektarios21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποσταση σου ειναι μεγαλη,  κοιτα μηπως μπορεις να τη ριξεις τουλαχιστον στα τρια μετρα (ιδανικα 2.5μ.) ωστε να εχεις καποια ισορροπια στο απαιτουμενο τριγωνο ακροασης για στερεοφωνια και διαχωρισμο. Στα 4.5μ. αν αναζητησεις μεγαλες εντασεις στη μουσικη θα χρειαστεις μεγαλο ηχειο το οποιο ομως δεν μπορει να το σηκωσει κανενας av ποσο μαλλον ο 1700, αρα θες οπωσδηποτε υπογουφερ. Αν δεν εισαι των μεγαλων εντασεων δεν θα χεις προβλημα αλλα οπως και να χει τα 4.5μ. αποστασης ειναι πολλα. Για ηχεια κοιτα και στις αγγελιες θα τα βρεις στο μισο κοστος, τα q  acoustics μια χαρα ηχεια ειναι παντως.

7 ώρες πριν, Nektarios21 είπε

Σωστα, η απόσταση ηχείων από τον καναπέ είναι περίπου 4,5 μέτρα.

 

Άκουσα σήμερα από κοντά τα triangle br03, φοβερή ποιότητα, ξεκάθαροι διαχωρισμοι στα μουσικά όργανα αλλά δεν έχω να συγκρίνω και με κάτι άλλο αντίστοιχο πέρα από τα δικά μου που απέχουν πάρα πολύ από αυτό που άκουσα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 21/11/2023 στις 10:19 ΜΜ, June είπε

Έχω τα Q acoustics 3030i περίπου 1,5 χρόνο και τα συστήνω ανεπιφύλακτα.

Για εμένα εξαιρετικός ήχος και πανέμορφα αισθητικά.

Αν στο μέλλον φτιάξεις 5.1, να δεις και το 3090ci για κεντρικό. Το πήρα πρόσφατα και έχω εντυπωσιαστεί από το πόσο πιο καθαρά ακούω τις ομιλίες στις ταινίες. (Πριν είχα κάποια harman kardon hkts5).

Καλησπέρα, τα έχεις συνδυάσει με κάποιο sub?

Για πίσω- suround ηχεία έχεις βάλει τα μικρότερα 3020i ή 3010i?

ΥΓ. Τα 330i έχουν φτάσει σχεδόν 500 ευρώ, αξίζουν σε αυτή την τιμή ή να κοίταζα κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, yiannis2002s είπε

Καλησπέρα, τα έχεις συνδυάσει με κάποιο sub?

Για πίσω- suround ηχεία έχεις βάλει τα μικρότερα 3020i ή 3010i?

ΥΓ. Τα 330i έχουν φτάσει σχεδόν 500 ευρώ, αξίζουν σε αυτή την τιμή ή να κοίταζα κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα, πλέον στα μπροστά ηχεία έχω βάλει τα 3050i και τα 3030i, πήγαν στα πίσω.

Sub έχω ένα παλιό Harman Kardon HKTS 5, που κάνει την δουλειά του με το παραπάνω.

 

529 δεν θα έδινα σήμερα για 3030i, θα περίμενα να ξαναβγουν με προσφορά.

Από εδώ, μπορείς να τα πάρεις με 390€:

https://www.ozon.gr/product/q-acoustics-3030i/

 

Πιο φθηνά σήμερα δεν ξέρω αν μπορείς να τα βρεις, ίσως από ΕΕ, αλλά με τα μεταφορικά θα έρθει μία ή άλλη!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, June είπε

529 δεν θα έδινα σήμερα για 3030i, θα περίμενα να ξαναβγουν με προσφορά.

Από εδώ, μπορείς να τα πάρεις με 390€:

https://www.ozon.gr/product/q-acoustics-3030i/

 

Πιο φθηνά σήμερα δεν ξέρω αν μπορείς να τα βρεις, ίσως από ΕΕ, αλλά με τα μεταφορικά θα έρθει μία ή άλλη!

 

Έχουν ανέβει αρκετά, πιθανώς να δω κάποια άλλη εταιρία...

Θέλω ολοκληρωμένο σύστημα με ενισχυτή και όλα θέλω να τα πάρω από εδώ για εγγυήσεις και support.

Για το θέμα sub σε 2 καταστήματα που ρώτησα το ένα μου πρότεινε ένα 8αρι  150w με peak 300w στα 500 ευρώ περίπου ενώ το δεύτερο ένα 12αρι με 550w με peak στα 1500w τιμή περίπου διπλάσια.... Είναι για χώρο γύρω 30-35τμ...

Γενικά θέλω να φτιάξω κάτι σχετικά καλό αλλά να μην ξεφύγει το to budget ειδικά αν δεν χρειάζεται.

Μου έχουν προτείνει και οι 2 για atmos ηχεία στην οροφή είτε για 5.1.2 ή για 5.1.4 αλλά με το δεύτερο σύστημα να απαιτεί 9κάναλο ενισχυτή με σημαντικό κόστος παραπάνω...

Τα σκέφτομαι άλλα ψάχνοντας στο φόρουμ λίγες ιδέες βρήκα - η τάση είναι έτοιμα συστήματα κυρίως με ηχόμπαρες...

Αν έχετε κάποιες λύσεις να προτείνετε.... Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για sub θα σου πρότεινα svs pb1000 αν βρεις κάποιο μεταχειρισμένο, μπες στο avsite ή στο avclub και περίμενε κάποια ευκαιρία. Επίσης αν βρεις κάποιο XTZ ή sunfire όλα αυτά είναι πολύ καλές λύσεις, και θα σου στοιχίσουν το ίδιο ή και λιγότερα από ένα 8ιντζο που σου πρότειναν με 500 ευρώ, μην τρελλαθούμε, με 599 πήρα καινούριο το svs pb1000 απ την ultimate audio. Μακριά από Klipsch και Velodyne, βγάζουν προβλήματα στους ενισχυτές τους. 

Βέβαια με τόσα τετραγωνικά χώρο σταδιακά θα πρέπει να πάρεις άλλο ένα και να μπουν διαγώνια στο χώρο, όχι ότι δεν θα χεις χαμηλές αλλά όπως και να το κάνουμε είναι μεγάλος ο χώρος σου.

H λύση με έτοιμο και ηχόμπαρα γι αυτό το χώρο είναι καλύτερα να βρεθούμε να μου δώσεις τα λεφτά σου αντί να τα πετάξεις αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Θα μαι ειλικρινής μαζί σου, ο χώρος σου είναι μεγάλος, προσοχή αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορείς να κάνεις τίποτα αλλά εξαρτάται και απ τις απαιτήσεις σου. Αν για παράδειγμα θες να ακούς σε στάθμες αναφοράς και να νιώθεις το μπάσο στο στήθος σου πολύ απλά αυτό δεν θα γίνει, απλή φυσική. Αν θες ν ακούς αξιοπρεπέστατα καλύτερα απ το ηχείο της τηλεόρασης κι από οποιαδήποτε ηχόμπαρα ναι είναι εφικτό μ ένα σετ ηχείων βάσης ευκολοδήγητα για τον ενισχυτή γιατί κι αυτός δεν είναι κανά τέρας και μ ένα καλό υπογούφερ σαν αυτά που σου πρότεινα και με μελλοντική πρόσθεση άλλο ένα, αυτό γίνεται. 

Για το atmos διαφωνώ, προσωπικά δεν έχω τρελλαθεί, δεν υπάρχει τόση πληροφορία όπως στα περιφερειακά, θα πρέπει να βλέπεις ταινίες που να έχουν συνέχεια ήχους από ψηλά κι αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι σχετικά σπάνιο. Βέβαια όταν συμβαίνει έχει τη χάρη του αλλά εντάξει δε μπορώ να πω ότι αν τα ξηλώσω θα μου λείψει κι όλας. Ενδεικτικά κι εντελώς μπακαλίστικα αν τα surround σε μία ταινία έχουν 60% συμμετοχή στον χρόνο της ταινίας, τα atmos ζήτημα να έχουν 20 άντε 30%. 

Προσωπικά στη θέση σου τα χρήματα για ηχεία atmos θα τα επένδυα όπως σου είπα σ ένα δεύτερο υπογούφερ. Επίσης στο χώρο σου για το atmos να ξέρεις ότι θα χρειαστείς κανάλια, δεν ξέρω βέβαια πως είναι η διαρύθμιση και το ταβάνι σου αλλά το atmos θέλει προυποθέσεις για να κρυφτεί και να ναι αισθητικά όμορφο. Εγώ ευτυχώς είμαι περίπτωση που δεν τρώω παντόφλα οπότε δεν την πειράζει που έχω κανάλι στην οροφή, είμαι βέβαια τεχνικός οπότε έχει γίνει όσο το δυνατόν όμορφη δουλιά και δεν το παίρνει κανείς χαμπάρι, είναι και τα atmos μου άσπρα όπως το ταβάνι και λίγοι το προσέχουν. 

 

 

Επεξ/σία από CostasRompotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα σχόλια.

Ίσως 2 ηχεία στην οροφή να είναι πιο vfm από 4, ειδικά αν δεν υπάρχει πολύ πληροφορία...Οπότε κ ενισχυτής πιο μικρός με 7 κανάλια ..

Θα γίνει κατασκευή γυψοσανίδας οροφής οπότε θα μπορούν να κρυφτούν τα ηχεία..

Με sub προβληματίστηκα γιατί και ένα svs όπως γράφεις δεν είναι αρκετό... Οπότε σίγουρα το πιο μικρό δεν θα κάνει...Ή θα έχει μέτρια απόδοση..

Από ηχεία τι θα πρότεινες για vfm - αλλά να είναι και σχετικά εμφανίσιμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Eγω εχω καποια στανταρτς για επιλογη ηχειων. Σε καμια περιπτωση δεν θα επερνα με πλαστικη η μεταλλικη καμπινα. Μονο ξυλινη. Μετα θελω, εκτος απο ισχυ σε RMS Watt και αποκριση συχνοτητας να αναφερουν και αλλα στοιχεια, οπως αντισταση, ευαισθησια, λογο σηματος προς θορυβο. Επισης θελω να γνωριζω υλικο κατασκευης των κωνων μεγαφωνων και το κροσοβερ που χρισημοποιουν. Ναι ΟΚ να βαλω βαθεια το χερι στην τσεπη, αλλα να ξερω που δινω τα χρηματα μου. Αν θελω τα ηχεια μου να παιζουν πολυ δυνατα θα κοιτουσα για ηχεια ευαισθησιας 92db ασχετως watts. Tελος για ενεργο σαμπ, δεν μου λεει τιποτα το 300, 500 η 1000 watt. Eχω ενα Rel Strata II 80w, σε σαλονι 70 τμ και χαλαει ο κοσμος ετσι κι ανεβασω την ενταση. Το θεμα ειναι το σωστο ματσαρισμα με τα υπολοιπα ηχεια. Δηλαδη εκει που σταματουν να παραγουν χαμηλες συχνοτητες τα ηχεια, να αρχιζει την παραγωγη συχνοτητων το γουφερ. Προτιμω 8Ω ηχεια απο 6Ω η 4Ω γιατι ειναι πιο ευκολοδηγιτα και δεν ζοριζουν τον ενισχυτη. Τωρα 5.1,  7.1,  12.1 συστημα ειναι καθαρα προσωπικο θεμα. Εμενα το 5.1 για το σπιτι μου φτανει και περισυει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν σου προτείνω ηχεία πρέπει να ξέρεις μερικά πράγματα, προυποθέσεις βασικά για low budget home cinema μιας και μετά από είκοσι πέντε χρόνια στον πολυκάναλο κι αφού πέρασα και απ τη δική σου φάση έχω κατασταλάξει σε κάποια γενικά συμπεράσματα που πιστεύω θα σε βοηθήσουν. 

Απ τη στιγμή που έχεις αποφασίσει για τον denon1700, ενισχυτές της κατηγορίας του και γενικά μιλώντας για av ενισχυτές, επειδή έχουν κάποιους περιορισμούς όσον αφορά την ισχύ τους θα πρέπει να κοιτάξεις ηχεία όχι μεγαλύτερα από 70-80watt, μάξιμουμ 100 και με ευαισθησία πάνω από 87db και φυσικά μόνο βάσης.

Επίσης μετά την ισοστάθμιση θα πας στις χειροκίνητες ρυθμίσεις και θα ρυθμίσεις το crossover όλων των ηχείων στα 90hz. Αυτό το κάνεις αφενώς για να στείλεις τις απαιτητικές σε φορτία χαμηλές στο υπογούφερ για να μη φορτώσεις τον ενισχυτή σου καθώς οι χαμηλές είναι αυτές που τραβάνε ισχύ κι αφετέρου γιατί αυτής της κατηγορίας τα ηχεία οριακά κατεβαίνουν κάτω απ το 80 άντε 70hz, οπότε για να μην υπάρχει ακουστική τρύπα αλλά και ομαλή μετάβαση τα 90 νομίζω είναι ένας καλός μπούσουλας. Αν νομίζεις ότι είμαι υπερβολικός φαντάσου ότι εγώ με πιο μεγάλο ηχείο βάσης, δύο τελικούς και τέσσερα υπογούφερ που σημαίνει ότι έχω τα γκάζια εντούτοις τα ηχεία μου τα χω κροσάρει στα 80hz, καλώς ή κακώς τα υπογούφερ πρέπει να τρώνε το ξύλο, όπως θα δεις πιο κάτω, γι αυτό γεννήθηκαν. 

Υπογούφερ, το πιο σημαντικό κομμάτι του συστήματος, έχει δικό του ενισχυτή και μεγαλύτερη καμπίνα ώστε να μπορεί ν αποδώσει καλύτερα το πιο δύσκολο κι απαιτητικό φορτίο, οι χαμηλές είναι η δουλιά του, το ψωμί του, οπότε ξεκινάς με ένα 10ιντζο ανοιχτού τύπου εννοείται (bass reflex) κι αργότερα όταν στο επιτρέψουν τα οικονομικά σου πας και για ένα δεύτερο. 

Παράδειγμα δύο ζευγάρια βάσης για εμπρός και πίσω: https://ultimateaudio.gr/product/mission-lx-1-mkii-lux-white-ζεύγος/

Και το κεντρικό του:https://ultimateaudio.gr/product/mission-lx-c1-mkii-lux-white/

Κι αυτό δεν είναι άσχημο: https://ultimateaudio.gr/product/wharfedale-diamond-12-1-white-oak/

Το κεντρικό του: https://ultimateaudio.gr/product/wharfedale-diamond-12-c-white/

Υπάρχουν κι άλλα ηχεία στην αγορά, ένα παράδειγμα έφερα περισσότερο για τα χαρακτηριστικά που πρέπει να κινηθείς, για τις χροιές κι άλλες μπούρδες μην ασχολείσαι, αυτά είναι για τους χαιεντάδες που ψάχνουν να ακούσουν αν το φα σ ένα τρομπόνι ακούστηκε όπως πρέπει κι ενώ έχουν μεσολαβήσει στούντιο, μικρόφωνα, το γούστο του ηχολήπτη κι άλλα τέτοια όμορφα λες κι ήταν παρόντες στην ηχογράφηση και ξέρουν πως θα πρεπε να παίξει, είναι άλλη κατηγορία, για βαθιές τσέπες και απαιτητικά γούστα, δεν μας αφορά και δεν είναι της παρούσης να το συζητήσουμε εδώ. 

Επίσης αν κάποιος σου πει να τ ακούσεις σε κατάστημα στημένα κι αυτό άκυρο, αλλιώς θα ακουστεί εκεί κι αλλιώς στο χώρο σου, η μόνη λύση να τα πάρεις στο χώρο σου με τον δικό σου εξοπλισμό αλλά και πάλι σ αυτή την κατηγορία οι διαφορές μεταξύ των ηχείων είναι μικρή κι ανούσια για τη χρήση που προορίζονται και για το κόστος τους οπότε μην στεναχωριέσαι. 

Ελπίζω να βοήθησα, για οποιαδήποτε άλλη βοήθεια στη διάθεσή σου.  

Επεξ/σία από CostasRompotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση κι'εγω σαν άσχετος,όλα τα χρόνια δικαναλος και στον νέο μου χώρο θα προσθέσω και ένα πολυκαναλο.

Η ερώτηση μου είναι απλή,αν πάρω έναν AV με 1080hdmi που έχω βρει ,με ενα minipc player που θα δίνει ένα hdmi σε TV και το άλλο στον AV είμαι εντάξει?

Γιατί το να δώσω 600+ για 4K AV δεν παίζει.(θα χρειαστούν για sub)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πολυ καλα τα λεει ο CostasRompotis, και τα ηχεια που προτεινει, πολυ καλα. Θα προτιμουσα τα wharfedale, γιατι ειναι λιγο πιο ευαισθητα και για τα 8Ω.

 Εχω περασει απο την φαση των Hi End, των πανακριβων καλωδιων και βυσματων. Στις περισσοτερες των περιπτωσεων ειναι ψυχολογικο φαινομενο, εχουμε την εντυπωση οτι αφου πληρωσαμε πολλα χρηματα ακουμε και καλυτερο ηχο, ενω στην πραξη, δεν συμβαινει κατι τετοιο. BTW αποψεις ειναι αυτα. Θελω να προσθεσω οτι καλο θαναι το κεντρικο ηχειο να ειναι μαγνβτικα θωρακισμενο, αφου συνηθως το τοποθετουμε κοντα στην τηλεοραση.

  Δεδομενου οτι οι περισσοτεροι απο εμας αγοραζουμε ηχεια για να τα κρατησουμε και να τα χαρουμε για χρονια. Προτεινω, αρχικα την επιλογη 2 καλων κυριων ηχειων που να ταιριαζουν στον χωρο μας και αργοτερα, οταν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα, προσθετουμε, κεντρικο, περιφερειακα και γουφερ. Οσο για καλωδια ηχειων παρτε πολυκλωνο BIOKAL audio cable, διατομης 3-5 χιλοστων,  3Ε/μ. Το διο θα ακουσετε και  με πανακριβα Naim η Van den Hall.

 Eυχομαι σε ολους καλες αγορες και καλες ακροασεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aristidis540 ποιον ενισχυτη εχεις βρει; Γιατι να δ σεις δυο ξεχωριστες στην τηλεοραση κι οχι στον ενισχυτη κι απο κει μια εξοδο στη τηλεοραση; 

Για δωσε παραπανω πληροφοριες αν μπορεις

Επεξ/σία από CostasRompotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...