Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ηχείων για τον denon avr1700h


Nektarios21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, CostasRompotis είπε

Aristidis540 ποιον ενισχυτη εχεις βρει; Γιατι να δ σεις δυο ξεχωριστες στην τηλεοραση κι οχι στον ενισχυτη κι απο κει μια εξοδο στη τηλεοραση; 

Για δωσε παραπανω πληροφοριες αν μπορεις

Δεν γνωρίζω,άλλα αν ο ενισχυτής είναι 1080 πως θα έχω 4k στην tv όταν πάρω από το hdmi out του ενισχυτή?

Δεν εχω βρει κάτι συγκεκριμένο πχ ένας Yamaha RX-V1800.Το σκεπτικό μου είναι ένας καλύτερος ποιοτικά 1080 απο έναν 4k στα ίδια χρήματα,είμαι λάθος?.

 

Επεξ/σία από aristidis540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα λες στο πρωτο μηνυμα σου "αν παρω εναν 1080 που εχω βρει" και τωρα λες "δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο, μ εχεις μπερδεψει.

Τι μπατζετ εχεις και τι ακριβως θες να κανεις και ποιος ο υπαρχων εξοπλισμος; Δωσε πληροφοριες να χουμε πιο συγκεκριμενη εικονα, αν εχεις βρει μεταχειρισμενο παλιο 1080 μπορει να συμφερει καινουριος 8Κ η μεταχειρισμενος 4Κ, ξανα λεω δωσε πληροφοριες.🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γνωστός μου έχει έναν yamaha που μου είπε ότι θα αλλάξει,το μόνο που ξέρω ότι είναι 1080 (θα ξαναρωτήσω για μοντέλο)η θα πάω σε κάτι παρόμοιο.

Για τιμές κάτω απο 300αρι μιλάμε. Θα γράψω πιο αναλυτικά το απόγευμα που θα έχω χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατω απο 300 βρισκεις denon 4K στις αγγελιες αν δεν το βιαζεσαι, δες το μοντελο παντως του φιλου σου, πες μας τον υπολοιπο εξοπλισμο σου για να μπορεσουμε να βοηθησουμε.

Επεξ/σία από CostasRompotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

Έχει γνωστός μου έχει έναν yamaha που μου είπε ότι θα αλλάξει,το μόνο που ξέρω ότι είναι 1080 (θα ξαναρωτήσω για μοντέλο)η θα πάω σε κάτι παρόμοιο.

Για τιμές κάτω απο 300αρι μιλάμε. Θα γράψω πιο αναλυτικά το απόγευμα που θα έχω χρόνο.

Δεν ψηνεσαι να φτιαξεις κατι σε 5.1?

Για ταινιες θεωρω ειναι must

εγω εχω τωρα 5.1.2 και μου φαινεται λιγο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Δεν ψηνεσαι να φτιαξεις κατι σε 5.1?

Για ταινιες θεωρω ειναι must

εγω εχω τωρα 5.1.2 και μου φαινεται λιγο :P

Αφου αυτο ειπε πιο πανω, εχει δικαναλο και θελει να στησει και πολυκαναλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, CostasRompotis είπε

Πριν σου προτείνω ηχεία πρέπει να ξέρεις μερικά πράγματα, προυποθέσεις βασικά για low budget home cinema μιας και μετά από είκοσι πέντε χρόνια στον πολυκάναλο κι αφού πέρασα και απ τη δική σου φάση έχω κατασταλάξει σε κάποια γενικά συμπεράσματα που πιστεύω θα σε βοηθήσουν. 

Απ τη στιγμή που έχεις αποφασίσει για τον denon1700, ενισχυτές της κατηγορίας του και γενικά μιλώντας για av ενισχυτές, επειδή έχουν κάποιους περιορισμούς όσον αφορά την ισχύ τους θα πρέπει να κοιτάξεις ηχεία όχι μεγαλύτερα από 70-80watt, μάξιμουμ 100 και με ευαισθησία πάνω από 87db και φυσικά μόνο βάσης.

Ελπίζω να βοήθησα, για οποιαδήποτε άλλη βοήθεια στη διάθεσή σου.  

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση πολύ χρήσιμα τα σχόλια.

Από λάθος μου αντί να ανοίξω νέο θέμα έγγραψα εδώ σε αυτό το topic - αν πρέπει να ανοίξω άλλο παρακαλώ ενημερώστε με.

Για ενισχυτή σκέφτομαι για 7.1.2 Denon AVR-S770H ή τον AVR-2800H.

Τα Mission μου τα έχουν προτείνει με το LX-3 MKII για μπροστά & το LX-1 MKII για πίσω...

Επίσης μου έχουν προτείνει και αντίστοιχα Dali, Elipson κλπ..

Με ηχεία βιβλιοθήκης μπροστά + 2 μάλλον atmos στην οροφή. Δεν το λέω και τελείως low budget γιατί γύρω στα 2000-3000 θα βγει... Αλλά για αρχή δεν θα ήθελα να δώσω και μεγαλύτερο ποσό γιατί παράλληλα σκέφτομαι και αγορά τηλεόρασης 75'' ή 85''...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ο,τι σου προτειναν, εγω απλα προσπαθησα να κρατησω πιο χαμηλα το μπατζετ, απ την αλλη προσεχε αυτα που σου γραψα περι μεγαλυτερων ηχειων και την ισχυ των ενισχυτων.

Τηλεοραση σονυ και παλι σονυ, μακραν καλυτερη επεξεργασια, φυσικα χρωματα και καλιμπραρισμενη out of the box σε συγκεκριμενo preset.

Μεγεθος οσο μεγαλυτερη τοσο καλυτερα αν δεν υπαρχει το ενδεχομενο μετακομισεων.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, CostasRompotis είπε

Τηλεοραση σονυ και παλι σονυ, μακραν καλυτερη επεξεργασια, φυσικα χρωματα και καλιμπραρισμενη out of the box σε συγκεκριμενo preset.

Μεγεθος οσο μεγαλυτερη τοσο καλυτερα αν δεν υπαρχει το ενδεχομενο μετακομισεων.

 

 

Sony έχω 55 (android )κ είμαι πολύ ευχαριστημένος...πάρα πολύ γρήγορη και μια χαρά εικόνα. Είναι στις πρώτες επιλογές - 75 σκέφτομαι γιατί η θέση θέασης είναι περίπου στα 3μ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω 75αρα εχω στα 2.7μ. αλλα φαντασου οτι για πανω απο 20 χρονια ειχα δυο βιντεοπροβολεις στις 100 ιντζες σ αυτη την αποσταση οποτε 85 στα 3μ. δεν ειναι μεγαλη, τουναντιον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, yiannis2002s είπε

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση πολύ χρήσιμα τα σχόλια.

Από λάθος μου αντί να ανοίξω νέο θέμα έγγραψα εδώ σε αυτό το topic - αν πρέπει να ανοίξω άλλο παρακαλώ ενημερώστε με.

Για ενισχυτή σκέφτομαι για 7.1.2 Denon AVR-S770H ή τον AVR-2800H.

Τα Mission μου τα έχουν προτείνει με το LX-3 MKII για μπροστά & το LX-1 MKII για πίσω...

Επίσης μου έχουν προτείνει και αντίστοιχα Dali, Elipson κλπ..

Με ηχεία βιβλιοθήκης μπροστά + 2 μάλλον atmos στην οροφή. Δεν το λέω και τελείως low budget γιατί γύρω στα 2000-3000 θα βγει... Αλλά για αρχή δεν θα ήθελα να δώσω και μεγαλύτερο ποσό γιατί παράλληλα σκέφτομαι και αγορά τηλεόρασης 75'' ή 85''...

Θα προτεινα να τα σκασεις περισσοτερο σε ηχεια, μιας και θα σου μεινουν για παντα, ενω ενισχυτη πχ και τηλεοραση αλλαζεις πολυ πιο συχνα καθως βγαινουν νεες τεχνολογιες.

Εγω ξεκινησα να αναβαθμιζω το δικο μου και αρχισα απο τα πισω, και πηρα αυτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ καλη η προταση του ntinaras βασει χαρακτηριστικων - τιμης, συμφωνω να τα βαλεις κι αυτα υποψιν σου φιλε Γιαννη.

Επεξ/σία από CostasRompotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aristidis540 είπε

Τελικά έχει κάποιος πολυκάναλο 1080 να μας πει,πως παίζει 4Κ?

 

Νομίζω ότι ενισχυτής 1080 δε μπορεί να περάσει σήμα 4Κ να το πάει στην τηλεόραση, το γράφω μ επιφύλαξη. Αν ισχύει το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι hdmi απ την πηγή σου στην τηλεόραση για την εικόνα και ήχο με οπτική αλλά μέχρι 5.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δώσω  από ενα Hdmi  σε TV και AV δεν είμαι οκ? Τα minipc βγάζουν 3 hdmi.

απλά επειδή θα χρειαστώ και ένα καλό sub (+ κεντρικο) γι'αυτο κοιτάζω για έναν οικονομικό πολυκαναλο ,φυσικά τα εμπρός ηχεία θα τα παίζει ο naim που έχω με passthrough.

 

Επεξ/σία από aristidis540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...