Προς το περιεχόμενο

Ζωή στο Μόναχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας . Ελπίζω να μην περάσει απαρατήρητο το θέμα ώστε να έχω μια εμπεριστατωμένη άποψη και βοήθεια από εσάς .

Δουλεύω σε ναυτιλιακή σαν μηχανικός , η γυναίκα  Γερμανίδα και εργάζεται  στο HR . Έχουμε έρθει στην Γερμανία και συγκεκριμένα στο Αμβούργο  όπου και εργάζεται  , πολύ βροχή ρε παιδιά όμως . Πρόσφατα της έγινε πρόταση από μια εταιρία στο Μόναχο κοντά στην οικογένεια της  με υψηλότερες αποδοχές (700 ευρώ πάνω ) .

Λόγω ότι δεν μας κρατάει κάτι στο Αμβουργο λέμε να το προσπαθήσουμε μιας και εγώ λόγω φύσης δουλειάς λείπω κάνα τρίμηνο και αυτή θα είναι κοντά στους δικούς της .  Περιοχές που κοιτάμε για διαμονή  κοντά στο Glonn, Rosenheim , Ebersberg . 

 

Γενικότερα μου έχει πέσει πολύ βαρύ η Γερμανία και ειδικότερα το Αμβούργο και ο καιρός του μιας και έχω άπειρο χρόνο και πλήττω κυριολεκτικά . Θεωρώ καιρός έλλειψη φίλων μου  επηρεάζει πολύ αρνητικά την διαμονή μου . Δεν ξέρω αν την παλέψω στο Μοναχο ,στις προαναφερθέντες περιοχές και αν τυχόν θελήσω μεθαύριο να βρω κάτι εδώ στη στεριά αν είναι το μέρος κατάλληλο .

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας !!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, τι ακριβώς ρωτάς; Λες ότι δεν έχετε κάποιο ιδιαίτερο λόγο να μείνετε Αμβούργο. Η εναλλακτική είναι -κοντά- στο Μόναχο, δηλαδή μεγαλύτερη πόλη με πιο πολλές ευκαιρίες, καλύτερο καιρό, μεγαλύτερο μισθό για τη σύζυγο και κοντά στην οικογένειά της. Φαντάζομαι και πιο πολλούς Έλληνες, αν σε ενδιαφέρει. Δεν βλέπω κανένα λόγο να μην πάτε εκεί.

Λες ότι σε δυσκολεύει η Γερμανία. Και το Μόναχο Γερμανία είναι (διαφορετική βέβαια σε κάποιο βαθμό). Υπάρχει τρίτη εναλλακτική π.χ. να πάτε σε άλλη χώρα; Αν όχι, πας Μόναχο και δοκιμάζεις. Ενδεχομένως μέσω της οικογένειας της συζύγου να είναι πιο εύκολο να δημιουργήσετε και έναν κοινωνικό κύκλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/11/2023 at 22:26, Georgios87 said:

Καλησπέρα σας . Ελπίζω να μην περάσει απαρατήρητο το θέμα ώστε να έχω μια εμπεριστατωμένη άποψη και βοήθεια από εσάς .

Δουλεύω σε ναυτιλιακή σαν μηχανικός , η γυναίκα  Γερμανίδα και εργάζεται  στο HR . Έχουμε έρθει στην Γερμανία και συγκεκριμένα στο Αμβούργο  όπου και εργάζεται  , πολύ βροχή ρε παιδιά όμως . Πρόσφατα της έγινε πρόταση από μια εταιρία στο Μόναχο κοντά στην οικογένεια της  με υψηλότερες αποδοχές (700 ευρώ πάνω ) .

Λόγω ότι δεν μας κρατάει κάτι στο Αμβουργο λέμε να το προσπαθήσουμε μιας και εγώ λόγω φύσης δουλειάς λείπω κάνα τρίμηνο και αυτή θα είναι κοντά στους δικούς της .  Περιοχές που κοιτάμε για διαμονή  κοντά στο Glonn, Rosenheim , Ebersberg . 

 

Γενικότερα μου έχει πέσει πολύ βαρύ η Γερμανία και ειδικότερα το Αμβούργο και ο καιρός του μιας και έχω άπειρο χρόνο και πλήττω κυριολεκτικά . Θεωρώ καιρός έλλειψη φίλων μου  επηρεάζει πολύ αρνητικά την διαμονή μου . Δεν ξέρω αν την παλέψω στο Μοναχο ,στις προαναφερθέντες περιοχές και αν τυχόν θελήσω μεθαύριο να βρω κάτι εδώ στη στεριά αν είναι το μέρος κατάλληλο .

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας !!

 

 

στο Μοναχο ακομα και προαστια θα βρεις παρα μα παρα πολλους Ελληνες και φυσικα Τουρκους. Στο Μοναχο επισης εχει πολυ μεγαλυτερα παρκα, κολυμβητηρια εγκαταστασεις κτλ σε σχεση με Αμβουργο. Αν εισαι του αθλητισμου θα σε βοηθησει. Αλλα και οσο να ναι αν ακους ελληνικες λεξεις στο δρομο ή βλεπεις Ελληνικα μαγαζια εχεις ενα αποκουμπι.

Απο την αλλη μη περιμενεις αν πας στο Μοναχο θα εχεις καιρο Ελλαδας με ηλιο, χαλαρο κρυο κτλ: ειναι ελαχιστα πιο νοτια αλλα δε θα καταλαβεις διαφορα.

Εγω παντως και μονο επειδη ειναι μεγαλυτερη πολη το Μοναχο και δεδομενου οτι εχετε και λογο να πατε θα το εκανα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Αμβουργο αν θυμάμαι καλά θεωρείται τώρα από τις ποιο πράσινες πόλεις.......

αν πας με γνώμονα το καιρό δεν νομίζω ότι θα δεις τρομερή διαφορα....και μόνο λόγο γυναίκας πρέπει να πας Μόναχο......χομπυ έχεις,ποδοσφαιρο παρακολουθείς ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Αμβούργο έχει μεγαλύτερο πληθυσμό από το Μόναχο. Το Μόναχο ίσως να είναι πιο πυκνοκατοικοιμένο και λιγο πιο ακριβή η ζωή.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Μόναχο, αν και είναι στις νότιες πόλεις της Γερμανίας, έχει αρκετό κρύο λόγω της γειτνίασης με τις Άλπεις. 

Προσωπική άποψη, αν βαριέσαι στο Αμβουργο θα βαρεθείς και στο Μόναχο (το οποίο εγώ για διακοπές λάτρεψα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μεινει στο Μοναχο 6 μηνες για πρακτικη και εχω παει και στο Αμβουργο για τουρισμο. Γενικα και οι 2 πολεις ειναι πολυ καλες και ανηκουν στις 3-4 πολεις της Γερμανιας που θεωρω ΟΚ και θεωρητικα θα μπορουσα να σκεφτω να μετακομισω αν για καποιο λογο καποτε ηθελα να φυγω απτην Ελβετια. Να ξερεις γενικα οτι το Μοναχο ειναι καπως πιο ακριβο απτο Αμβουργο.

Απο κει και περα πρεπει να κατσεις λιγο να σκεφτεις αντικειμενα αν φταιει το Αμβουργο ή αν ειναι αλλοι οι παραγοντες για τους οποιους δεν περνας καλα. Ο καιρος ειναι παρομοιος και στις 2 πολεις, μην περιμενεις καποια σοβαρη διαφορα, αν γουγκλαρεις θα δεις οτι εχουν σχεδον ιδιες μερες βροχης των χρονο και παρομοιες θερμοκρασιες.

Το προβλημα ειναι οτι αν δεν εχεις αλλα ενδιαφεροντα ή χομπυ εκτος της δουλειας, θα βαριεσαι οπου και να πας ειτε Μοναχο, ειτε Βερολινο ειτε Αμβουργο και φυσικα οσο λιγοτερα ενδιαφεροντα/χομπυ τοσο πιο δυσκολο να στησεις εναν κοινωνικο κυκλο. Αν εχεις τοσο ελευθερο χρονο οσο εισαι εκτος ταξιδιου, εκμεταλλευσου το και ξεκινα κατι, αθλητισμο, αλλα χομπυ κλπ. επιλογες υπαρχουν αμετρητες.

Επεξ/σία από epp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για τις απαντήσεις σας .

Γεγονος ότι η γυναίκα είναι Γερμανίδα γεννημένη στο Μοναχο  δείχνουν ότι τουλάχιστον τα πρώτα χρονια δεν μπορούμε να γυρίσουμε Ελλάδα λόγω της δουλειας της . Είναι δύσκολο να βρει δουλειά στην Ελλάδα και το ενδεχόμενο  remote job δηλαδή να δουλεύει από την Ελλάδα για την Γερμανία (δεν τους καλύπτει η ασφάλεια τους ) εξισου δυσκολο  .
 

Μένουμε ένα χρόνο στο  Αμβουργο . Της έχει γίνει πρόταση από μια εταιρία στο Μοναχο με καλύτερο μισθό , κοντά στους γονείς της , όποτε όταν έρθει κάποιο παιδί μελλοντικά θα ναι πιο εύκολο να βρίσκεται και κοντά στους γονείς της για οποία βοήθεια χρειαστεί . Εγώ λείπω σε ταξίδια λόγω επαγγέλματος 

Μας αρέσει να ζήσουμε Ελλάδα και των δυο φυσικά .  Αν υπήρχε κάποιο remote job θα ήταν το ιδανικό ή έναρξη κάποιας εταιρίας στην Ελλάδα 
 

Χόμπι όπως  αθλητισμός ψάρεμα (μου λείπει ) υπάρχουν .Καλώς ή κακώς αυτό που έχω καταλαβει και με δυσκολεύει είναι η μάθηση της γλώσσας ο καιρός οι φιλοι που αφήνω πίσω . Οποίο μέρος της Γερμανίας και να μείνει κάποιος δεν είναι Ελλάδα κακά τα ψέματα .

Τα θετικά είναι καλύτερες καλυψεις υγείας καλύτερα σχολεία  για τα παιδιά και μισθος και ευκαιρίες  που δύσκολα θα  βρεθούν στην Ελλάδα ποσο μάλλον για την ίδια 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Βορράς με το Νότο δεν έχει καμία σχέση στη Γερμανία. Το Μόναχο είναι πιο τσιμπημένο αλλά είναι κεντρική Ευρώπη. Έχει ωραίο vibe, αρκετούς Έλληνες κοκ. 

Από καιρό σίγουρα έχει λιγότερες βροχές από το Βορρά αλλά παντού το χειμώνα έχει και βροχές. Μόναχο δαγκωτό. 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον σε δυσκολευει η ζωη στη Γερμανια παρα η πολη. Θελει καποιο χρονο να συνηθισεις. Θα σε βοηθησει πολυ να μαθεις τη γλωσσα, θα κανεις πιο ευκολα παρεες και επισης θα βρεις γκρουπ για χομπι. Πηγαινε Μοναχο, για εσενα μαλλον δεν θα κανει μεγαλη διαφορα αλλα θα ειναι πιο καλα για τη γυναικα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δυσκολεύει η ζωή στη Γερμανία είναι αλήθεια . 
Εχω μάθει διαφορετικά στην Ελλάδα σίγουρα !!

Να γυρίσουμε στην Ελλάδα η εύρεση εργασίας για την γυναίκα είναι δύσκολη έως απίθανη 

Μονο με remote job . 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Georgios87 said:

Με δυσκολεύει η ζωή στη Γερμανία είναι αλήθεια . 
Εχω μάθει διαφορετικά στην Ελλάδα σίγουρα !!

Να γυρίσουμε στην Ελλάδα η εύρεση εργασίας για την γυναίκα είναι δύσκολη έως απίθανη 

Μονο με remote job . 
 

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι και από αυτά που καταλαβαίνω από τα γραφόμενα σου, το πρόβλημα σου δεν είναι το Αμβούργο ή το Μόναχο και το τι να διαλέξεις, αλλά το Ελλάδα ή εξωτερικό συνολικά.

Πρέπει να το συνειδητοποιήσεις πως εκτός Ελλάδας, σε όποια χώρα και πόλη και αν πας, οι πιθανότητες είναι πως ο καιρός δε θα είναι το ίδιο καλός (εκτός αν πας σε μεσογειακή χωρα), οι φίλοι δε θα είναι εκεί, οι ασχολίες και τα ενδιαφέροντα εκτός δουλειάς εάν έχεις συνηθίσει σε ελληνικά δεδομένα ίσως θα πρέπει να αναθεωρηθουν.

Νομίζω το θέμα σου είναι πιο πολύ να συνηθίσεις στο εξωτερικό και αυτό τον τρόπο ζωής πάρα το αν θας πας Μόναχο ή Αμβούργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε βλέπω γιατί κάποιος να θέλει να γυρίσει Ελλάδα. Αν κάτσεις και τα βάλεις όλα κάτω. Με τις υπάρχουσες συνθήκες, η Ελλάδα είναι μόνο για διακοπές πλέον. 

Ιδανικά όλοι θα ήθελαν να είναι στο σπίτι τους, αλλά οι συνθήκες στο εξωτερικό είναι πολύ καλύτερες καλώς ή κακώς σε όλα τα επίπεδα. Απλά σφίγγεις τα δόντια, ίσως παίρνεις βοήθεια από ειδικό (ψυχολόγο / ψυχίατρο) ώστε να σε βοηθήσει στην προσαρμογή και προχωράς αναλόγως. 

Μάλιστα το Μόναχο είναι εξαιρετική πόλη για να ζήσεις και η Βαυαρία συνολικά φοβερό κρατίδιο. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πάει Μοναχο για βόλτα σε μια φίλη, πριν αρκετά χρόνια. Ωραία πόλη, θα μπορούσα ανετα να ζήσω εκεί αν και πιστευω οτι θα μου ήταν πολύ δύσκολο να μάθω γερμανικά.  Η φίλη μου παρόλο που πήγε χωρίς να ξερει λέξη γερμανικά βρήκε αμέσως εργασία στη φροντίδα ηλικιωμένων, εμαθε τη γλώσσα, σπούδασε νοσηλευτική (είχε ήδη πτυχίο από ελλάδα σε εντελως ασχετο με την υγεία αντικείμενο) και τώρα εργάζεται σε νοσοκομείο με πολύ καλές αποδοχές. Εχει πολλούς έλληνες και τούρκους και αν καποιος είναι κοινωνικός μπορεί να κάνει κύκλο, η φίλη ουτε που το σκέφτεται να γυρίσει λατρεύει τη ζωή εκεί. Εκτός αυτού μου λέει οτι δεν ισχύει καθόλου αυτό που λένε οτι στη Γερμανία είσαι μόνο δουλειά-σπίτι, και έξω βγαίνει και εκδρομές πάει και σε ολη την Ευρώπη έχει ταξιδεψει. λλοι φίλοι και γνωστοί που είναι σε διαφορετικές πολεις δεν είναι όλη ευχαριστημένοι, πχ όσοι πήγαν να δουλεψουν σε εστιατόρια συγγενών. 

Από μένα πάντως ένα μεγάλο μπράβο που υπολογίζεις και την καριέρα της γυναίκας σου σε όλο αυτό (οι περισσότεροι άντρες δεν το κάνουν θεωρούν οτι η δική τους καριέρα έχει προτεραιότητα), μη χάσεις όμως εντελώς τον εαυτο σου. Δεν ξέρω πόσο παρεμβατικοί είναι οι γερμανοί γονείς, αν πάτε μόναχο κράτα λίγο αποστάσεις. Εγώ έκανα πολλά λάθη στο γάμο μου, ακολουθούσα το συζυγο αρχικά στο χωριό του κ μετά όπου τον έστειλαν από τη δουλειά και για αρκετά χρόνια ήμουν σαν μονογονέας στην ουσία αφού είχα αναλάβει όλες τις υποχρεώσεις για να μπορεί εκείνος να κάνει καριέρα (εκανα δουλειές μόνο για βιοπορισμό κι αφησα πίσω την επαγγελματική εξέλιξη αλλά το πάλεψα με μεταπτυχιακό κ δευτερο πτυχιο) συν το πρήξιμο από πεθερικά. Μετά από 15 χρόνια γάμου κατάφερα να ξεφύγω από τη λούπα και να κάνω κάποια επαγγελματικά βήματα μπροστά, με πολύ κόπο και χωρίς την παραμικρή βοήθεια από κανέναν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...