Προς το περιεχόμενο

YouTube: Οι ad blockers φταίνε για τους αργούς χρόνους φόρτωσης και όχι ο browser σας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φανταστικό Freetube σε Linux που δεν έχει καμία διαφήμιση η καθυστέρηση. Επισης κατεβάζω οποίο βίντεο θέλω. Και κάνω upload και export τα subscriptions μου όποτε θέλω. 

Σε iOS PreTube η brave. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, cthulhucarbide said:

Εγώ πάντως τις προηγούμενες μέρες δεν παρατήρησα κάποια καθυστέρηση ενώ και τώρα που δοκίμασα πάει σφαίρα.

FF με ublock και δεν έχω προσθέσει κανένα φίλτρο κλπ προς το παρών

Η μόνη καθυστέρηση που έχω δει αν και γίνεται εδώ και πολύ καιρό, μην πω χρόνια, είναι πως όταν ανοίγω την κεντρική σελίδα, τα προτεινόμενα βίντεο φορτώνουν γρήγορα σε μορφή και σε thumbnails αλλά περνάνε άλλα ~5 δευτερόλεπτα μέχρι να εμφανιστεί η διάρκεια του κάθε βίντεο κάτω δεξιά και να έχει φορτώσει πλήρως η σελίδα.

Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε άλλους αλλά μου έχει φανεί περίεργο

 

40 minutes ago, immortalx said:

Επιβεβαιωνω ακριβως ιδια συμπεριφορα.

Τωρα ξανακαθυστερει, το πρωι με το που εβαλα το φιλτρο δεν καθυστερουσε.

Το εψαξα λιγο και το κανει μονο οταν ειμαι signed in, αν ανοιξω ενα private window ολες οι καρτελες ανοιγουν αμεσως.

Και μιλαω γι αυτο εδω μενει για 3 sec μετα απο δεξι κλικ ανοιγμα σε καινουρια καρτελα ενα βιντεο:

Screenshot2023-11-21194340.jpg.b87441cc5bcc99904429262e2086f8c4.jpg

Οποτε μαλλον το μαγικο φιλτρο δεν κανει τιποτα χαχα.

Το πρωι ομως οταν το εβαλα δεν το εκανε, περιεργα πραγματα.

Επεξ/σία από Apostol.
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Smart tube, new pipe, Firefox με ublock origin στο κινητό, καμιά διαφήμιση για κανένα λόγο

Έχω δει αρκετό yt με διαφημίσεις και είναι απλά απαράδεκτο το πόσο συχνά προβάλλονται θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο πλαίσιο όπως και στην τηλεόραση.

Εφόσον λειτουργούν ανεξέλεγκτα αυτοί, το ίδιο θα κάνουμε κι εμείς

Και μην ακούσω για τη γελοία συνδρομή του yt η οποία είναι απίστευτα ακριβή για αυτό που σου προσφέρει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει να φταίει το ότι ελέγχουν στον κώδικα του player τι browser έχει ο χρήστης και αν ΔΕΝ είναι Chrome βάζουν 5 δευτερόλεπτα artificial delay; Με αυτά τα καραγκιοζιλικια θα αναγκάσουν τον κόσμο απλά είτε να επιλέξει άλλο browser είτε να αναζητήσει πιο έξυπνα adblockers ή απλά να  σταματήσει να βλέπει YouTube....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Xρησιμοποιησα για 2-3 βδομαδες ενα παλιοτερο κινητο χωρις revanced επειδη περιμενα συσκευη και επαθα σοκ με το ποσες διαφημισεις εχουν βαλει στα βιντεο,ακομα και βιντεο μικρα χαμηλου εμπορικου ενδιαφεροντος.

Πραγματικα δεν μπορεις να δεις youtube πλεον.Ακομα και σε βιντεο 5 λεπτων ειχε 3 διακοπες για διαφημισεις.

Με το ζορι premium δεν.Αν το καναν πακετο με το google movies+music σε καμια τιμη του στυλ 2-3ε το μηνα,μπορει (γιατι ουτε στο google movies εχουν υλικο ουτε στο google music)

Μεχρι τοτε ευχαριστουμε την απληστια τους που εκανε τους adblockers καλυτερους.

8 hours ago, cthulhucarbide said:

Εγώ πάντως τις προηγούμενες μέρες δεν παρατήρησα κάποια καθυστέρηση ενώ και τώρα που δοκίμασα πάει σφαίρα.

FF με ublock και δεν έχω προσθέσει κανένα φίλτρο κλπ προς το παρών

Η μόνη καθυστέρηση που έχω δει αν και γίνεται εδώ και πολύ καιρό, μην πω χρόνια, είναι πως όταν ανοίγω την κεντρική σελίδα, τα προτεινόμενα βίντεο φορτώνουν γρήγορα σε μορφή και σε thumbnails αλλά περνάνε άλλα ~5 δευτερόλεπτα μέχρι να εμφανιστεί η διάρκεια του κάθε βίντεο κάτω δεξιά και να έχει φορτώσει πλήρως η σελίδα.

Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε άλλους αλλά μου έχει φανεί περίεργο

εγω παλι οχι..με ff παντα.Εγω αυτο που εχω ειναι οτι εχω 2 sec λευκη σελιδα φορτωματος o'ποτε παταω το shortcut στον ff που με παει κατευθειαν στα subscriptions.Aλλα αυτο μπορει να οφειλεται στο οτι δεν φορτωνει το home αλλα τα subscriptions.

Eιμαι με cloudflare dns ομως,και σε router και στα windows,μηπως παιζει ρολο.

Επεξ/σία από azuli
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, azuli said:

Xρησιμοποιησα για 2-3 βδομαδες ενα παλιοτερο κινητο χωρις revanced επειδη περιμενα συσκευη και επαθα σοκ με το ποσες διαφημισεις εχουν βαλει στα βιντεο,ακομα και βιντεο μικρα χαμηλου εμπορικου ενδιαφεροντος.

Πραγματικα δεν μπορεις να δεις youtube πλεον.Ακομα και σε βιντεο 5 λεπτων ειχε 3 διακοπες για διαφημισεις.

Με το ζορι premium δεν.Αν το καναν πακετο με το google movies+music σε καμια τιμη του στυλ 2-3ε το μηνα,μπορει (γιατι ουτε στο google movies εχουν υλικο ουτε στο google music)

Μεχρι τοτε ευχαριστουμε την απληστια τους που εκανε τους adblockers καλυτερους.

εγω παλι οχι..με ff παντα.Εγω αυτο που εχω ειναι οτι εχω 2 sec λευκη σελιδα φορτωματος o'ποτε παταω το shortcut στον ff που με παει κατευθειαν στα subscriptions.Aλλα αυτο μπορει να οφειλεται στο οτι δεν φορτωνει το home αλλα τα subscriptions.

Eιμαι με cloudflare dns ομως,και σε router και στα windows,μηπως παιζει ρολο.

To YouTube Premium περιλαμβάνει και το YouTube Music. Το Google Movies είναι άλλη κατηγορία και λογικά δεν μπορεί να έχει και φιξ τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, bazzil είπε

Και αντίστοιχα το youtube ασκεί το δικαίωμα της καταπολέμησης αυτής την πρακτικής. Ποιος ο λόγος διαμαρτυρίας;

Ξέρω γω, ότι πολλές φορές πάει να το κάνει με παράνομο τρόπο; Βλέπε ότι σιγά σιγά παίρνει πίσω το ban των  adblockers γτ ο τρόπος εντοπισμού ήταν παράνομος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία οι κινήσεις της google είναι λίγο ότι να ναι. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό με τα 5 seconds delay και ότι όντως φταίει η Google και όχι κάτι άλλο... αλλά είναι αστείο καθώς με αυτό μπορεί να έχει θέματα, ειδικά στην ΕΕ που το φαπίδι πέφτει σύννεφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, immortalx είπε

Το YouTube μπορει να κανει οτι θελει, ή μαλλον κανει οτι θελει γιατι βρισκεται σε θεση ισχυος. Ειναι τρομακτικο το οτι οι περισσοτερες τεχνολογιες γυρω απ'το computing ειναι συγκεντρωμενες σε μια χουφτα εταιρειες οπως Google, Microsoft, Meta κτλ. Μπορει να ακουγεται δικαιο οτι πρεπει να πληρωσεις για να μη βλεπεις ads, γιατι δεν πρεπει το YouTube να  "πεινασει", αλλα αν σκεφτεις οτι χρησιμοποιησαν οτι μονοπωλιακη πρακτικη υπαρχει για να σβησουν τον ανταγωνισμο, τοτε καταλαβαινεις οτι οσο ηθικοι γινομαστε εμεις τοσο ανηθικες γινονται αυτες. Οποιος τολμα να δημιουργησει μια ανταγωνιστικη υπηρεσια ή προιον απλα τον αγοραζουν...
Αυτο ειναι το προβλημα λοιπον, οτι παιζουν μονοι τους και βαζουν τους ορους που γουσταρουν. Κανεις δεν θελει οι εν λογω εταιρειες να "σβηστουν" απ'το χαρτη, απλα να παψουν να το παρα-κανουν και να υπαρχει υγιης ανταγωνισμος.

Αυτό λέγεται Τεχνοφεουδαρχία

https://www.ot.gr/2022/11/03/apopseis/erxetai-i-epoxi-tis-texnofeoudarxias/

Απλά οι περισσότεροι δεν το έχουν καταλάβει ακόμα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mAs_81 είπε

Αχα…..σιγουρα 

IMG_1505.jpeg.30249cc0f62fbde791eb887533b5bdbb.jpeg

Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο Google και Spotify ένωσαν από κοινού τις δυνάμεις τους ενάντια στο ad blocking: για ν' αποκομίσουν υπέρογκα ποσά από τη διαδικτυακή διαφημιστική πίτα. Αν δεν αποδεχθείς τον διπλό εκβιασμό της Big Tech ο λογαριασμός σου τερματίζεται και σου κόβεται κάθε πρόσβαση στις προσφερόμενες υπηρεσίες.

13 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Αυτό λέγεται Τεχνοφεουδαρχία

https://www.ot.gr/2022/11/03/apopseis/erxetai-i-epoxi-tis-texnofeoudarxias/

Απλά οι περισσότεροι δεν το έχουν καταλάβει ακόμα.

Λογικό από τη στιγμή που η άπληστη Silicon Valley θέλει ν' αποκομίσει ακόμα περισσότερα υπερκέρδη.

1 ώρα πριν, atypicalcoder είπε

ειδικά στην ΕΕ που το φαπίδι πέφτει σύννεφο.

Thierry-Breton-850x567.webp.6dbde79f2a7f4b73b42bd03121920e0d.webp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...