Προς το περιεχόμενο

YouTube: Οι ad blockers φταίνε για τους αργούς χρόνους φόρτωσης και όχι ο browser σας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ίδια ειπώθηκαν από το Spotify πριν 4μιση χρόνια, γι' αυτό ψάχνει η Google φθηνές δικαιολογίες για να εκβιάσει τους χρήστες: Follow the money and turn off your ad blocker!

6 λεπτά πριν, Le Perv είπε

Ας τολμήσουν να κάνουν τέτοιες μαγκιές στη μηχανή αναζήτησης.
Αν έχουν τα cojones, ας το κάνουν.

Όλα είναι πιθανά, αγαπητέ.

Επεξ/σία από jcnstd100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tarantules said:

Το έβαλα και δεν είδα κάποια διαφορά στην ταχύτητα φόρτωσης.

Εγω ειδα μεγαλη, εκανε μια παυση μερικων δευτερολεπτων στο φορτωμα.

Το ιδια και εκατονταδες αλλοι στο reddit που το βρηκα.

1 hour ago, Sablj said:

Δουλεύει και στον Chrome ή μόνο σε Firefox ?

Reddit λενε οτι δουλευει και σε chrome, εγω μονο firefox το δοκιμασα που σκαλωνε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bazzil είπε

Καλά κάνει. οποίος θέλει δωρεάν youtube θα βλέπει διαφημίσεις 

Μπορεί και όχι. Εγώ αξιολογώ ότι η αξιοποίηση των προσωπικων μου δεδομένων, η διαφήμιση εντός του περιεχομένου, αλλά και τα λεφτά που παίρνει από οργανισμούς, κόμματα, κανάλια, δημιουργούς για να τους προμοταρει στον αλγόριθμο και να τους βλέπω ως καταναλωτής είναι αρκετή πληρωμή για το YouTube. Πράγμα που αποδεικνύει και η πάνω από 15 χρόνια λειτουργία του.

Οπότε θα συνεχίσω να ασκώ το νόμιμο δικαίωμα μου να μπλοκάρω το ακατασχετο σπαμ των διαφημίσεων. Το θέμα είναι τι θα κάνει το YouTube για αυτό. Αν θέλει να μας μπλοκάρει κιόλας, νο προμπλεμ, θέλω να δω τι θα γίνει όταν χάσει το μονοπωλιο και θα υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.

Επεξ/σία από tzavardin
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν ισχύει δεν μου φαίνεται αργό χωρίς ad blocker.

Όπως είπα και σε άλλα θέματα Apple, FB, Insta η google βάζει τους όρους της. Όλους μας ενοχλούν οι υπερβολικές διαφημίσεις. Έχουμε 3 επιλογές

A) Δεχόμαστε  τις διαφημίσεις

Β) Αγορά  Premium συνδρομής

Γ) Δεν χρησιμοποιούμε  το  youtube.

Ναι είναι κάπως μονοπώλιο αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς έχει το δικαίωμα να βάζει τους όρους της και αν δεν συμφωνούμε το  Γ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Πιθανόν ισχύει δεν μου φαίνεται αργό χωρίς ad blocker.

Όπως είπα και σε άλλα θέματα Apple, FB, Insta η google βάζει τους όρους της. Όλους μας ενοχλούν οι υπερβολικές διαφημίσεις. Έχουμε 3 επιλογές

A) Δεχόμαστε  τις διαφημίσεις

Β) Αγορά  Premium συνδρομής

Γ) Δεν χρησιμοποιούμε  το  youtube.

Ναι είναι κάπως μονοπώλιο αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς έχει το δικαίωμα να βάζει τους όρους της και αν δεν συμφωνούμε το  Γ.

Δ) uBlock Origin

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πάντως  ενδιαφέρον ότι όλοι μας ψάχνουμε εναλλακτικούς τρόπους να κόψουμε τις διαφημίσεις, αλλά κανείς μας δεν ψάχνει εναλλακτική σελίδα προβολής βίντεο και μουσικής.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tzavardin είπε

Μπορεί και όχι. Εγώ αξιολογώ ότι η αξιοποίηση των προσωπικων μου δεδομένων, η διαφήμιση εντός του περιεχομένου, αλλά και τα λεφτά που παίρνει από οργανισμούς, κόμματα, κανάλια, δημιουργούς για να τους προμοταρει στον αλγόριθμο και να τους βλέπω ως καταναλωτής είναι αρκετή πληρωμή για το YouTube. Πράγμα που αποδεικνύει και η πάνω από 15 χρόνια λειτουργία του.

Οπότε θα συνεχίσω να ασκώ το νόμιμο δικαίωμα μου να μπλοκάρω το ακατασχετο σπαμ των διαφημίσεων. Το θέμα είναι τι θα κάνει το YouTube για αυτό. Αν θέλει να μας μπλοκάρει κιόλας, νο προμπλεμ, θέλω να δω τι θα γίνει όταν χάσει το μονοπωλιο και θα υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.

Και αντίστοιχα το youtube ασκεί το δικαίωμα της καταπολέμησης αυτής την πρακτικής. Ποιος ο λόγος διαμαρτυρίας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, mercast είπε

Μα φυσικα! Για όλα φταίει ο καταναλωτής! Όπως είχε πει και η Apple για το iPhone 5S "You are holding it wrong".

Δεν το είπε στο iPhone 5s. Για το 4 το είπε με το γνωστό, τότε, πρόβλημα με την κεραία.

Το 5s ήταν κινητάρα στην εποχή του.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, bazzil είπε

Και αντίστοιχα το youtube ασκεί το δικαίωμα της καταπολέμησης αυτής την πρακτικής. Ποιος ο λόγος διαμαρτυρίας;

Δεν διαμαρτυρηθηκα. Απάντησα σε μια θέση, που παρουσιάζεις ως γεγονός. 

Το αν έχει το YouTube δικαίωμα να τρέχει scripts που αργούν τη σελίδα του, ή ακόμα χειρότερα που βλέπουν αν έχω ή όχι extension ad block στο PC μου είναι ένα θέμα που αφορά νομικούς. Δεν είμαι νομικός, οπότε θα φανεί αν μπορεί ή όχι να το κάνει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...