Προς το περιεχόμενο

YouTube: Οι ad blockers φταίνε για τους αργούς χρόνους φόρτωσης και όχι ο browser σας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκεί στην Google μας δουλεύουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

Με τα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ εργαλεία (pagespeed.web.dev), γενικά στα site πχ που τρέχουν ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ, οι περισσότερες καθυστερήσεις προέρχονται απο τις αγγελίες τους και απο εκεί που τις τραβάνε.

Είναι τουλάχιστον αστείο να λένε τέτοια πράγματα.

1 hour ago, heavyrain said:

επιβεβαιωνω και εγώ οτι ισχύει οτι οι ad blockers επιβραδύνουν την φόρτωση των σελίδων, γενικα, οχι μονο στο youtube. 

Λίγο όμως. Ελάχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tip of the day: βγάλτε το YouTube app από τα κινητά κ βάλτε Brave. Χρησιμοποιήστε τον brave μόνο για να ανοίγετε τα βίντεο αν δεν θέλετε να τον χρησιμοποιείτε γενικότερα. Thank me later.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bazzil είπε

Και αντίστοιχα το youtube ασκεί το δικαίωμα της καταπολέμησης αυτής την πρακτικής. Ποιος ο λόγος διαμαρτυρίας;

Το YouTube μπορει να κανει οτι θελει, ή μαλλον κανει οτι θελει γιατι βρισκεται σε θεση ισχυος. Ειναι τρομακτικο το οτι οι περισσοτερες τεχνολογιες γυρω απ'το computing ειναι συγκεντρωμενες σε μια χουφτα εταιρειες οπως Google, Microsoft, Meta κτλ. Μπορει να ακουγεται δικαιο οτι πρεπει να πληρωσεις για να μη βλεπεις ads, γιατι δεν πρεπει το YouTube να  "πεινασει", αλλα αν σκεφτεις οτι χρησιμοποιησαν οτι μονοπωλιακη πρακτικη υπαρχει για να σβησουν τον ανταγωνισμο, τοτε καταλαβαινεις οτι οσο ηθικοι γινομαστε εμεις τοσο ανηθικες γινονται αυτες. Οποιος τολμα να δημιουργησει μια ανταγωνιστικη υπηρεσια ή προιον απλα τον αγοραζουν...
Αυτο ειναι το προβλημα λοιπον, οτι παιζουν μονοι τους και βαζουν τους ορους που γουσταρουν. Κανεις δεν θελει οι εν λογω εταιρειες να "σβηστουν" απ'το χαρτη, απλα να παψουν να το παρα-κανουν και να υπαρχει υγιης ανταγωνισμος.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gadgetseek είπε

Έχει καταντήσει να είναι διαφημίσεις με ολίγη από περιεχόμενο (ειδικά στα πιο σύντομα βίντεο).

Όλοι κατανοούμε ότι πρέπει να πληρώνονται οι δημιουργοί, όμως αυτό καταλήγει να γίνεται εις βάρος του ίδιου του περιεχομένου.

Άρα μέχρι να βρεθεί μία μέση, καλή λύση για όλους, adblockers (λάπτοπ) & Revanched (στο κινητό).

Όχι ακριβώς...

Tι πάει να πει "πρέπει να πληρώνονται οι δημιουργοί" ; 

Αυτή είναι η λογική του youtube ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως τις προηγούμενες μέρες δεν παρατήρησα κάποια καθυστέρηση ενώ και τώρα που δοκίμασα πάει σφαίρα.

FF με ublock και δεν έχω προσθέσει κανένα φίλτρο κλπ προς το παρών

Η μόνη καθυστέρηση που έχω δει αν και γίνεται εδώ και πολύ καιρό, μην πω χρόνια, είναι πως όταν ανοίγω την κεντρική σελίδα, τα προτεινόμενα βίντεο φορτώνουν γρήγορα σε μορφή και σε thumbnails αλλά περνάνε άλλα ~5 δευτερόλεπτα μέχρι να εμφανιστεί η διάρκεια του κάθε βίντεο κάτω δεξιά και να έχει φορτώσει πλήρως η σελίδα.

Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε άλλους αλλά μου έχει φανεί περίεργο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Εγώ πάντως τις προηγούμενες μέρες δεν παρατήρησα κάποια καθυστέρηση ενώ και τώρα που δοκίμασα πάει σφαίρα.

FF με ublock και δεν έχω προσθέσει κανένα φίλτρο κλπ προς το παρών

Η μόνη καθυστέρηση που έχω δει αν και γίνεται εδώ και πολύ καιρό, μην πω χρόνια, είναι πως όταν ανοίγω την κεντρική σελίδα, τα προτεινόμενα βίντεο φορτώνουν γρήγορα σε μορφή και σε thumbnails αλλά περνάνε άλλα ~5 δευτερόλεπτα μέχρι να εμφανιστεί η διάρκεια του κάθε βίντεο κάτω δεξιά και να έχει φορτώσει πλήρως η σελίδα.

Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε άλλους αλλά μου έχει φανεί περίεργο

Επιβεβαιωνω ακριβως ιδια συμπεριφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...