Προς το περιεχόμενο

YouTube: Οι ad blockers φταίνε για τους αργούς χρόνους φόρτωσης και όχι ο browser σας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, chrsiou είπε

χαχαχαχα

να σαι καλα!

μου εφτιαξες τη διαθεση

Έτσι λειτουργούν οι άπληστες αμερικανικές πολυεθνικές που εδρεύουν στη Silicon Valley.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 21/11/2023 at 11:36, vorlon68 said:

KeepStreams Portable. Κατεβάζεις απο youtube σε οτι ποιοτητα θέλεις

Καταλαβαίνω καλά ότι αυτό το site, portable4pc.com, που έχει το KeepStreams, έχει portable δωρεάν εκδόσεις software που κανονικά είναι επί πληρώμη; Είναι "σπασμένα"; Πώς λειτουργεί η φάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα πριν λίγο να δω ένα video στον ff και η εικόνα ήταν απλά ένας πράσινος καμβάς, δεν υπήρχε βίντεο. Ο ήχος έπαιζε κανονικά.

Έβαλα και άλλα βίντεο και όντως δεν παίζει η εικόνα!!!

508658220_.jpg.022139227f92593b5a0b08c6d6186a08.jpg

Στο thumbnail φαίνεται εικόνα όπως βλέπετε.

Απενεργοποίησα και το ublock μήπως υπήρχε κάποια παρεμβολή αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Τι φάση? Με μπλόκαρε η google? Μέχρι τώρα δεν μου είχε βγάλει ούτε καν ειδοποίηση. Σε κρομ όλα παίζουν κανονικά. Σήμερα το πρωί νομίζω ο ff έκανε ανανέωση αν παίζει κάποιο ρόλο.

Επίσης δοκίμασα και σε ανώνυμο παράθυρο όπου δεν είμαι συνδεδεμένος και γίνεται το ίδιο :huh:

Από άλλες πλατφόρμες video που δοκίμασα, όλα παίζουν κανονικά

Edit, με λίγο γκουκλάρισμα φαίνεται να είναι παλιό κουσούρι του firefox.

Απλά μου φάνηκε πολύ ύποπτο που έγινε τώρα με τις προσπάθειες που κάνει η google αλλά και περίεργο μιας που ποτέ στο παρελθόν δεν είχα πρόβλημα

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Πήγα πριν λίγο να δω ένα video στον ff και η εικόνα ήταν απλά ένας πράσινος καμβάς, δεν υπήρχε βίντεο. Ο ήχος έπαιζε κανονικά.

Έβαλα και άλλα βίντεο και όντως δεν παίζει η εικόνα!!!

508658220_.jpg.022139227f92593b5a0b08c6d6186a08.jpg

Στο thumbnail φαίνεται εικόνα όπως βλέπετε.

Απενεργοποίησα και το ublock μήπως υπήρχε κάποια παρεμβολή αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Τι φάση? Με μπλόκαρε η google? Μέχρι τώρα δεν μου είχε βγάλει ούτε καν ειδοποίηση. Σε κρομ όλα παίζουν κανονικά. Σήμερα το πρωί νομίζω ο ff έκανε ανανέωση αν παίζει κάποιο ρόλο.

Επίσης δοκίμασα και σε ανώνυμο παράθυρο όπου δεν είμαι συνδεδεμένος και γίνεται το ίδιο :huh:

Από άλλες πλατφόρμες video που δοκίμασα, όλα παίζουν κανονικά

Edit, με λίγο γκουκλάρισμα φαίνεται να είναι παλιό κουσούρι του firefox.

Απλά μου φάνηκε πολύ ύποπτο που έγινε τώρα με τις προσπάθειες που κάνει η google αλλά και περίεργο μιας που ποτέ στο παρελθόν δεν είχα πρόβλημα

O Firefox 120 που σου έγινε update έχει μεγάλες αλλαγές στην αναπαραγωγή.

Πλέον χρησιμοποιούν το media foundation στα Windows, στην έκδοση 121 θα ενεργοποιήσουν και το hardware hevc decoding.

Πράσινη οθόνη = το πιο πιθανό... πρόβλημα με το hardware acceleration της κάρτας γραφικών σου.

Ίσως να θέλουν αναβάθμιση οι drivers της κάρτας γραφικών σου. Ίσως να πρέπει να απενεργοποιήσεις το hardware acceleration σε VP9 και AV1.

Πήγαινε στο about:support και στο Πολυμέσα δες τι παίζει με τους codecs.

Επίσης στο about:config, κάνε δοκιμές με τα παρακάτω settings

media.wmf.vp9.enabled

media.wmf.av1.enabled

media.mediasource.vp9.enabled

media.av1.use-dav1d

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, aypnia είπε

O Firefox 120 που σου έγινε update έχει μεγάλες αλλαγές στην αναπαραγωγή.

Πλέον χρησιμοποιούν το media foundation στα Windows, στην έκδοση 121 θα ενεργοποιήσουν και το hardware hevc decoding.

Πράσινη οθόνη = το πιο πιθανό... πρόβλημα με το hardware acceleration της κάρτας γραφικών σου.

Ίσως να θέλουν αναβάθμιση οι drivers της κάρτας γραφικών σου. Ίσως να πρέπει να απενεργοποιήσεις το hardware acceleration σε VP9 και AV1.

Πήγαινε στο about:support και στο Πολυμέσα δες τι παίζει με τους codecs.

Επίσης στο about:config, κάνε δοκιμές με τα παρακάτω settings

media.wmf.vp9.enabled

media.wmf.av1.enabled

media.mediasource.vp9.enabled

media.av1.use-dav1d

 

Έχω win11. Πάτησα να γίνει αυτόματη αναζήτηση για πιο πρόσφατο driver της κάρτας αλλά μου είπε ότι έχω την τελευταία ενημέρωση.

Πήγα στα Πολυμέσα του FF αλλά δεν ξέρω τι σημαίνουν αυτά:

Spoiler

1920081651_.jpg.74ff02be8623e23d91102d3e146307e3.jpg

 

Πήγα στο config.

Το media.wmf.vp9 είναι ήδη enabled (true)

To media.wmf.av1 το ίδιο.

Το media.mediasource.vp9 το ίδιο

Το media.av1.use-dav1d δεν έγραφε κάτι για enable αλλά μόνο true

:wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Έχω win11. Πάτησα να γίνει αυτόματη αναζήτηση για πιο πρόσφατο driver της κάρτας αλλά μου είπε ότι έχω την τελευταία ενημέρωση.

Πήγα στα Πολυμέσα του FF αλλά δεν ξέρω τι σημαίνουν αυτά:

  Απόκρυψη περιεχομένων

1920081651_.jpg.74ff02be8623e23d91102d3e146307e3.jpg

 

Πήγα στο config.

Το media.wmf.vp9 είναι ήδη enabled (true)

To media.wmf.av1 το ίδιο.

Το media.mediasource.vp9 το ίδιο

Το media.av1.use-dav1d δεν έγραφε κάτι για enable αλλά μόνο true

:wacko:

Πολύ συχνά οι τελευταίοι drivers δεν βρίσκονται στο windows update.

Μάλλον θα πρέπει να τους βρεις από το site της εταιρείας της κάρτας.

https://support.mozilla.org/en-US/kb/upgrade-graphics-drivers-use-hardware-acceleration

Με βάση το πίνακα των codecs που έχεις, χρησιμοποιείται hardware acceleration κατά την αναπαραγωγή H264, VP8, VP9.

Αν δεν βρίσκεις άκρη με τους drivers απενεργοποίησε το hardware acceleration. Σαν τελευταία λύση βέβαια, η καλύτερη είναι να είναι ενεργό.

Firefox-Settings-General.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aypnia είπε

Πολύ συχνά οι τελευταίοι drivers δεν βρίσκονται στο windows update.

Μάλλον θα πρέπει να τους βρεις από το site της εταιρείας της κάρτας.

https://support.mozilla.org/en-US/kb/upgrade-graphics-drivers-use-hardware-acceleration

Με βάση το πίνακα των codecs που έχεις, χρησιμοποιείται hardware acceleration κατά την αναπαραγωγή H264, VP8, VP9.

Αν δεν βρίσκεις άκρη με τους drivers απενεργοποίησε το hardware acceleration. Σαν τελευταία λύση βέβαια, η καλύτερη είναι να είναι ενεργό.

Firefox-Settings-General.jpg

Το λινκ που έβαλες δυστυχώς δεν έχει την κάρτα μου.

Είναι η ATI Radeon 4300/4500 series

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Το λινκ που έβαλες δυστυχώς δεν έχει την κάρτα μου.

Είναι η ATI Radeon 4300/4500 series

Είναι παλιά η κάρτα και από ότι είδα λίγο βιαστικά δεν υπάρχουν επίσημοι drivers για τα windows 11.

Οι drivers που φορτώνουν τα windows 11 είναι generic drivers.

Τι συμβαίνει, οι chrome based browsers σου απενεργοποιούν το hardware acceleration από μόνοι τους, για αυτό εκεί δεν βλέπεις πράσινο, και δεν χρησιμοποιούν το windows media foundation. Ο Firefox 120 και το νέο framework που χρησιμοποιεί προσπαθεί με hardware acceleration και δεν κάνει fallback. Αν κατεβάσεις το video από το youtube και το βάλεις να παίξει στον νέο windows media player, το πιο πιθανό να είναι και εκεί πράσινο γιατί και αυτός το media foundation χρησιμοποιεί.

Καλύτερα απλά να απενεργοποιήσεις το hardware acceleration, είναι παλιά η κάρτα κι όπως και να έχει δεν κερδίζεις και κάτι αν είναι ενεργό. Ίσως να είναι λίγο πιο αργός ο Firefox χωρίς αυτό, αλλά κερδίζεις σε αξιοπιστία, είναι αρκετά παλιά η κάρτα.

Ή μπορείς να πας να βρεις legacy drivers που δεν υποστηρίζονται επίσημα, πχ εδώ έχει κάποια links. Αλλά μπορεί και να μπλέξεις, δοκίμασε και χωρίς να είναι ενεργό το hardware acceleration καλύτερα.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/9jcevl/ati_radeon_hd_43004500/

 

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, aypnia είπε

Είναι παλιά η κάρτα και από ότι είδα λίγο βιαστικά δεν υπάρχουν επίσημοι drivers για τα windows 11.

Οι drivers που φορτώνουν τα windows 11 είναι generic drivers.

Τι συμβαίνει, οι chrome based browsers σου απενεργοποιούν το hardware acceleration από μόνοι τους, για αυτό εκεί δεν βλέπεις πράσινο, και δεν χρησιμοποιούν το windows media foundation. Ο Firefox 120 και το νέο framework που χρησιμοποιεί προσπαθεί με hardware acceleration και δεν κάνει fallback. Αν κατεβάσεις το video από το youtube και το βάλεις να παίξει στον νέο windows media player, το πιο πιθανό να είναι και εκεί πράσινο γιατί και αυτός το media foundation χρησιμοποιεί.

Καλύτερα απλά να απενεργοποιήσεις το hardware acceleration, είναι παλιά η κάρτα κι όπως και να έχει δεν κερδίζεις και κάτι αν είναι ενεργό. Ίσως να είναι λίγο πιο αργός ο Firefox χωρίς αυτό, αλλά κερδίζεις σε αξιοπιστία, είναι αρκετά παλιά η κάρτα.

Ή μπορείς να πας να βρεις legacy drivers που δεν υποστηρίζονται επίσημα, πχ εδώ έχει κάποια links. Αλλά μπορεί και να μπλέξεις, δοκίμασε και χωρίς να είναι ενεργό το hardware acceleration καλύτερα.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/9jcevl/ati_radeon_hd_43004500/

 

Τελικά απενεργοποίησα το acceleration και δούλεψε.

Ελπίζω να μην έχω παρενέργειες. Αν έχω θα είναι μόνο στην αναπαραγωγή βίντεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Τελικά απενεργοποίησα το acceleration και δούλεψε.

Ελπίζω να μην έχω παρενέργειες. Αν έχω θα είναι μόνο στην αναπαραγωγή βίντεο?

Ο browser θα είναι πιο "σταθερός" αλλά παίζει να είναι λίγο πιο αργός. Η CPU σου θα "αναλάβει" να κάνει την αναπαραγωγή. Και στους chromium browsers στην ουσία του πράγματος η CPU σου την έκανε κι εκεί, όχι η GPU σου, οπότε καμία παρενέργεια δεν θα έχεις. Αν υπήρχε πλήρης υποστήριξη της GPU σου στα windows 11, εννοείται ότι η αναπαραγωγή του βίντεο με τη GPU θα ήταν το ιδανικό γιατί θα απελευθερώνονταν πόροι στο σύστημα σου, αλλά από τη στιγμή που δεν υπάρχουν τη κάνεις με τη CPU και ξεμπλέκεις.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To link από τον jim_p σε post του adslgr.com

I'm sorry ,wtf,so yt can change even video quality depending on the browsers or is this a bug?1080p for chrome, while 720p for firefox? : youtube (reddit.com)

Το ίδιο video με premium accounts και στους 2 browsers, διαφορετική μέγιστη ανάλυση σε Firefox (720p) από Chrome (1080p).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκληραίνει και άλλο τη στάση της η Google ενάντια στη φραγή των διαφημίσεων φτάνοντας ένα ακόμα ένα βήμα πριν τον καθολικό τερματισμό των λογαριασμών που χρησιμοποιούν ad blockers: καθυστερεί σκόπιμα για 5 λεπτά την αναπαραγωγή βίντεο κάνοντας ακόμα πιο δύσκολη την εμπειρία στο YouTube. Αυτή η κίνηση έρχεται μετά την απόφαση του Καλιφορνέζικου κολοσσού να απενεργοποίησει το πρωτόκολλο Manifest V2 από τις επεκτάσεις του Chrome το 2024.

Αναφορά σε κείμενο

This means that Google, and YouTube, reserve the right not only to exclude users from the video streaming platform, but also to terminate the provision of all services. The use of the words “commercially viable” indicates the status of users as exchange products: YouTube offers literally billions of videos for free, apart from the YouTube Originals content that is behind a toll barrier (paywall).

https://techlapse.com/news/youtube-declared-war-on-ad-blockers-no-more-adblock-from-december-10/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Thresh είπε

To link από τον jim_p σε post του adslgr.com

I'm sorry ,wtf,so yt can change even video quality depending on the browsers or is this a bug?1080p for chrome, while 720p for firefox? : youtube (reddit.com)

Το ίδιο video με premium accounts και στους 2 browsers, διαφορετική μέγιστη ανάλυση σε Firefox (720p) από Chrome (1080p).

Δεν είμαι σίγουρος ότι φταίει το YouTube για αυτά τα τελευταία θέματα με την αναπαραγωγή στον Firefox.

Έχουν γίνει πολλές αλλαγές στον Firefox 120 και λογικό να υπάρχουν bugs.

Πχ η πράσινη οθόνη που είχε ο φίλος παραπάνω.

Το πιο πιθανό για μένα είναι να υπάρχει θέμα με τον VP9 decoder μέσω media foundation και για αυτό να μη βγαίνει η επιλογή.

Το YouTube για 1080p χρησιμοποιεί VP9 και ποτέ h264. Το max του h264 είναι 720p.

Και δεν μας λέει και το σημαντικότερο ο original poster, του βγάζει την επιλογή αν αλλάξει τον user agent σε chrome;

Αν απενεργοποιήσει το windows media foundation για την αναπαραγωγή VP9 video, βγαίνει η επιλογή για 1080p; media.wmf.vp9.enabled σε false δηλαδή.

Δεν δίνει καμία πληροφορία ο original poster για να δούμε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...