Προς το περιεχόμενο

Τρύπησαν τον τοίχο μου οι διπλανοί μάστορες


alset

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, papoys1 said:

Δεν νομίζω να πήραν άδεια γιατί ποιος μηχανικός θα επέτρεπε να σκάψουν τοίχο με μονό τουβλο που συνορεύει με το γείτονα για να βάλουν ηλεκτρολογικό πίνακα.Αν το έκανε είναι και αυτός υπεύθυνος και θα βρει το μπελά του.

Συμφωνώ για αυτό λέω να προσέξει τι θα κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά χρησιμοποίησαν λαθος εργαλεία κ έκαναν ζημιά... με μια σπαθοσεγα /αδιαταρακτη κοπή /φρεζα δεν θα τα γκρεμιζαν ;)

Ο πίνακας υπήρχε ήδη στο ίδιο σημείο απλά θα ηταν πιο μικρός..

βάση ΓΟΚ θα έλεγα ότι κάνεις δεν προκειται να βάλει 2πλη  σειρα απο τούβλο σε μεσοτοιχια (στην συγκεκριμενη περιπτωση μαλλον δεν θα ειχε ουτε πετρο/ορυκτοβαμβακα)αλλα ούτε καν σε εξωτερικό τοίχο αφού πλεον πρεπει να βαζουν κ θερμοπροσοψη 7-10cm....

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, kage είπε

Απλά χρησιμοποίησαν λαθος εργαλεία κ έκαναν ζημιά... με μια σπαθοσεγα /αδιαταρακτη κοπή /φρεζα δεν θα τα γκρεμιζαν ;)

Ο πίνακας υπήρχε ήδη στο ίδιο σημείο απλά θα ηταν πιο μικρός..

βάση ΓΟΚ θα έλεγα ότι κάνεις δεν προκειται να βάλει 2πλη  σειρα απο τούβλο σε μεσοτοιχια (στην συγκεκριμενη περιπτωση μαλλον δεν θα ειχε ουτε πετρο/ορυκτοβαμβακα)αλλα ούτε καν σε εξωτερικό τοίχο αφού πλεον πρεπει να βαζουν κ θερμοπροσοψη 7-10cm....

Σε μονό τούβλο διαχωριστικό με διαμέρισμα άλλου κατά τη γνώμη μου είναι επικίνδυνος ή ασχετος να μην πω κάτι άλλο , αυτός ο ηλεκτρολόγος πόσο μάλλον μηχανικός που θα σκάψει να βάλει χωνευτό πίνακα. Ας σκάψει σε κάποιο σημείο σε δικό του τοίχο και όχι μεσοτοιχία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, alset είπε

Που μπορώ να απευθυνθώ;

Για τη νομοθεσία και τα δικαιώματα μας ρωτάμε δικηγόρο και πληρώνουμε, τόσο απλό. Με τζαμπαλίκια δουλειά δεν κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω Οι μεν τρύπησαν μονοτουβλο ενδιαμεσο τοιχο για να βαλουν πινακα και ο νηματοθετης σε μονοτουβλο ενδιαμεσο εχει στηρηξει καμια 70-80 κιλα θερμοσίφωνα.Καλη φαση.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, acomaedo είπε

Και σε πολεοδομία αν δεν έχει άδεια.

Άσε τα μαστόρια αυτοί θέλουν να τα πάρουν και να φύγουν.

Εγω αρχικά θα εβρισκα τον ιδιοκτήτη και θα του πρότεινα για να έχουμε καλή γειτονία να αποκαταστήσει όλες τις ζημιές που έκανε να επαναφέρει τον τοίχο στην αρχική του κατάσταση και να τοποθετήσει τον πίνακα σε τοίχο του δικού του μέρους και όχι σε μεσοτοιχία που αποτελείται από μονό τούβλο.

Αν αρνηθεί μάλλον πρέπει να πάρεις πιο δραστικά μέτρα Πολεοδομία - Αστυνομία - δικηγόρο κ.λ.π.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά τι μαστορια ειναι αυτα που βαζουν ηλεκτρολογικους πίνακες, φτιάχνουν τοίχους, βάζουν πλακάκια και εγκαθιστούν και θερμοσίφωνο;😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tonyz21 είπε

Συγγνώμη αλλά τι μαστορια ειναι αυτα που βαζουν ηλεκτρολογικους πίνακες, φτιάχνουν τοίχους, βάζουν πλακάκια και εγκαθιστούν και θερμοσίφωνο;😂

Τσάκωνας και σία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, greekfragma είπε

αν πω οτι δε το σκέφτηκα....

 

image.png.b5044bdfca5aca86b29c2d924a92bed5.png

309848959_1288627928645107_2774901920893817147_n.jpg.db3bcedd005183309aee7640e59d5955.jpg

 

 

Πέρα από την πλάκα, με αυτά που έχω δει σε ανακαινίσεις μακράν την πρωτιά έχουν οι υδραυλικοί. Φτηνά υλικά, μη προβλεπόμενη χρήση αυτών, το μέλλον στο μπλα μπλα θα είναι
<< Πλημμύρισε το πατάρι (υγρασίες στην καλύτερη) μου μετά από διαρροή του από πάνω) >>

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, andreaspA είπε

Δεν μου ερχεται στο μυαλο κανενας ηλεκτρολογος τοσο βλακας που σε μονοτουβλο σε επαφη με γειτονα θα εσκαβε για να βαλει πινακα.

Ταλέντα υπάρχουν! Σε φίλου σπίτι, οι από πάνω μάστορες... έβαλαν κομπρεσέρ στο πάτωμα για να κατεβάσουν το πάχος του πατώματος για να βάλουν πλακάκια.

Αποτέλεσμα; Μια πανέμορφη σύνδεση του 2ου με του 3ου ορόφου όπου πλέον μπορούν με ένα στύλο να κατεβαίνουν σαν τους πυροσβέστες σε ταινία.

 

45 λεπτά πριν, tonyz21 είπε

Συγγνώμη αλλά τι μαστορια ειναι αυτα που βαζουν ηλεκτρολογικους πίνακες, φτιάχνουν τοίχους, βάζουν πλακάκια και εγκαθιστούν και θερμοσίφωνο;😂

 

ΤΣΑΚΟ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...