Προς το περιεχόμενο

Toyota Yaris Cross 2024


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανακοινώθηκε το νέο Toyota Yaris Cross, μοντέλο 2024.

https://newsroom.toyota.eu/new-yaris-cross/

Από μια πρώτη ματιά που έριξα, δεν είναι facelift του υπάρχοντος μοντέλου, αλλά φέρνει αρκετές βελτιώσεις και αναβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι παραγγελίες για το νέο μοντέλο ανοίγουν μέσα στις επόμενες 2 εβδομάδες.

Είναι ακόμα άγνωστες οι εκδόσεις και οι τιμές.

Επίσης, σημαντικό νέο όπως έγραψα και στο σκέτο Yaris, στην ελληνική Toyota επανέρχεται μετά από χρόνια η κλειδωμένη τιμή - τη στιγμή της παραγγελίας - μέσα στο 2024.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Επίσης, σημαντικό νέο όπως έγραψα και στο σκέτο Yaris, στην ελληνική Toyota επανέρχεται μετά από χρόνια η κλειδωμένη τιμή - τη στιγμή της παραγγελίας - μέσα στο 2024.

Που το εμαθες αυτο? Πολυ ενδιαφερον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Που το εμαθες αυτο? Πολυ ενδιαφερον!

Από αντιπροσωπεία. Δεν μού το είπε ο πωλητής ως φήμη, αλλά ως επίσημη εσωτερική ενημέρωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας λίγο πιο προσεκτικά την ανακοίνωση (από τον αρχικό σύνδεσμο), μού τράβηξε την προσοχή το παρακάτω, το οποίο μάλλον αποτελεί την απάντηση στα παράπονα για αυξημένο θόρυβο στην καμπίνα των ιδιοκτητών του πρώτου Yaris Cross.

"A QUIETER DRIVE WITH IMPROVED NOISE AND VIBRATION PACKAGE

The new Yaris Cross benefits from a range of additional measures to reduce noise and vibration.

Where engine noise is concerned, four key areas have been the focus for improvement: a dynamic damper has been added to the left-side engine mount; a resonator has been fitted to the intake hose; the inner dash silencer has been changed from a single layer to a three-layer construction; and an extra layer of felt has been added to the cowl top silencer.

To combat wind and road noise, thicker glass is used for the windscreen as well as front and rear side windows."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ενδιαφέρον επίσης, που μένει να διαπιστωθεί, είναι αν στο νέο μοντέλο θα έχει εξαφανιστεί το πρόβλημα του τριξίματος της πίσω κολόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, paylidis είπε

Θα το παρεις Κωστα; 

Ναι είναι το νο.1 που έχω στο μυαλό για αντικατάσταση ενός οικογενειακού.

Αλλά ξέρω ότι δεν ρωτάς από ενδιαφέρον. Περισσότερο σού αρέσει να χάνεις το χρόνο σου να τρολάρεις πηγαίνοντας επί του προσωπικού τέτοια θέματα, όπως κατ' επανάληψη έχεις κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες είναι οι σημαντικές του βελτιώσεις σε σχέση με τον προκάτοχο του; Έδωσε προκαταβολή πριν 2 ημέρες η κοπέλα μου, για το υπάρχον μοντέλο, γιατί το νέο έχει χρόνο παράδοσης 12 μήνες από  την παραγγελία. Από διαφορές μας είπε αν θυμάμαι καλά πως τα νέα cross θα είναι υβριδικά αυτόματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Ποιες είναι οι σημαντικές του βελτιώσεις σε σχέση με τον προκάτοχο του; Έδωσε προκαταβολή πριν 2 ημέρες η κοπέλα μου, για το υπάρχον μοντέλο, γιατί το νέο έχει χρόνο παράδοσης 12 μήνες από  την παραγγελία. Από διαφορές μας είπε αν θυμάμαι καλά πως τα νέα cross θα είναι υβριδικά αυτόματα. 

Στο σύνδεσμο της πρώτης δημοσίευσης εδώ, στην ανακοίνωση της αρχικής Toyota περιγράφονται αρκετά καλά οι διαφορές.

https://newsroom.toyota.eu/new-yaris-cross/

Ο πωλητής που σάς είπε ότι το νέο μοντέλο θα είναι υβριδικό αυτόματο τί εννοεί; Για ρωτήστε τον ξανά μήπως δεν διατύπωσε κάτι σωστά ή μήπως καταλάβατε κάτι λάθος. Έχει ενδιαφέρον να σάς το περιγράψει. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Ναι είναι το νο.1 που έχω στο μυαλό για αντικατάσταση ενός οικογενειακού.

Αλλά ξέρω ότι δεν ρωτάς από ενδιαφέρον. Περισσότερο σού αρέσει να χάνεις το χρόνο σου να τρολάρεις πηγαίνοντας επί του προσωπικού τέτοια θέματα, όπως κατ' επανάληψη έχεις κάνει.

α κακως βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα, σε 2-3 απο τα 100 αντιστοιχα θεματα που ανοιξες εχω γραψει...

ενδιαφερομαι δλδ να δω που και ποτε θα κατσει η μπιλια...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω Toyota, αλλά τα παρακολουθώ στενά 2 χρόνια (καθαρά για την υβριδικότητα εκεί που την έχουν φτάσει) και έτσι έχω αρχίσει και γράφω τα θέματα. Η στιγμή δεν ήρθε ακόμα, με τα 15-20μηνα παραδόσεων. Έχω πάρει άλλο που ήθελα 2ο οικογενειακό που ήταν ετοιμοπαράδοτο (τύπου 1 μήνας για τέτοιες εποχές) μέχρι να καταφέρει η ελληνική Toyota να κατεβάσει τους χρόνους.

Έχω στο στόχαστρο να αλλάξω και τα 2 οικογενειακά (μεγαλύτερων χώρων από αυτά που κοιτώ εδώ) σε Yaris και Yaris Cross, καθαρά για την υβριδικότητα με σκοπό να καλύψω τα επόμενα χρόνια μέχρι να ωριμάσουν τα ηλεκτρικά και οι υποδομές. Θα ήθελα μεγαλύτερα, αλλά δεν βγαίνουν οι τιμές για Corolla Cross και RAV4 (μεγέθη που θα ήθελα).

Κάποια στιγμή θα μπούμε κι εμείς στην ομάδα ιδιοκτητών. 🙂

Μακάρι να παίρναμε ποσοστά να βγάζαμε κάτι έξτρα το μήνα, γιατί ως τώρα μόνο προσωπικό χρόνο καταναλώνουμε. 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Στο σύνδεσμο της πρώτης δημοσίευσης εδώ, στην ανακοίνωση της αρχικής Toyota περιγράφονται αρκετά καλά οι διαφορές.

https://newsroom.toyota.eu/new-yaris-cross/

Ο πωλητής που σάς είπε ότι το νέο μοντέλο θα είναι υβριδικό αυτόματο τί εννοεί; Για ρωτήστε τον ξανά μήπως δεν διατύπωσε κάτι σωστά ή μήπως καταλάβατε κάτι λάθος. Έχει ενδιαφέρον να σάς το περιγράψει. 😀

Addition of new, more powerful Hybrid 130 electrified powertrain, featured in all high grade Yaris Cross models including GR SPORT and new Premiere Edition
-Δύο νέες εκδόσεις. 

Fully digital user experience with latest Toyota Smart Connect multimedia package, customisable driver’s instrument display and digital key smartphone app
-Latest Τoyota smart. Μιλάμε για μια αναβάθμιση, multimedia package που έχει κ το παλιό αν θέλει κάποιος και μια εφαρμογή για το κινητό.

Significant upgrades in the performance and functionality of Toyota T-Mate safety and driver assistance systems, including the latest Toyota Safety Sense features
-Αναβάθμιση πάλι. Άρα τίποτα. 

New Yaris Cross Premiere Edition with ultimate specification and exclusive Urban Khaki paintwork
-Η μια έκδοση έχει exclusive χρώμα. 

Τελικά ποιες είναι οι σημαντικές διαφορές; 

Ο πωλητής εννοούσε πως το νέο yaris cross θα βγαίνει μόνο αυτόματο. Αν ισχύει ή όχι δεν το ξέρω, πάντως τι εννοούσε είναι απλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κι αλλιώς τα πλήρως υβριδικά είναι μόνο αυτόματα, όπως λειτουργεί το κιβώτιο της Toyota.

Άρα πιθανό να εννοεί ότι δεν θα έρθει σε μη υβριδικές εκδόσεις; (όπως στο πρώτο μοντέλο)

16 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Τελικά ποιες είναι οι σημαντικές διαφορές; 

Προσωπικά θεωρώ σημαντική διαφορά αυτό το παραπάνω που έγραψα που διαμαρτύρονταν αρκετοί ιδιοκτήτες.

Στις 22/11/2023 στις 11:16 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Διαβάζοντας λίγο πιο προσεκτικά την ανακοίνωση (από τον αρχικό σύνδεσμο), μού τράβηξε την προσοχή το παρακάτω, το οποίο μάλλον αποτελεί την απάντηση στα παράπονα για αυξημένο θόρυβο στην καμπίνα των ιδιοκτητών του πρώτου Yaris Cross.

"A QUIETER DRIVE WITH IMPROVED NOISE AND VIBRATION PACKAGE

The new Yaris Cross benefits from a range of additional measures to reduce noise and vibration.

Where engine noise is concerned, four key areas have been the focus for improvement: a dynamic damper has been added to the left-side engine mount; a resonator has been fitted to the intake hose; the inner dash silencer has been changed from a single layer to a three-layer construction; and an extra layer of felt has been added to the cowl top silencer.

To combat wind and road noise, thicker glass is used for the windscreen as well as front and rear side windows."

Επίσης, θεωρώ ότι δεν είναι αδιάφορα για κάποιους η αυξημένη ιπποδύναμη στα 130, για κάτι ψόφιες κινήσεις φορτωμένα σε ανηφόρα.

Κάποιοι άλλοι σίγουρα εκτιμούν και τις βελτιώσεις στα συστήματα ασφαλείας.

Προσωπικά τώρα στη μετάβαση, θεωρώ ότι πας και κλείνεις το καινούριο που ανοίγει στις επόμενες εβδομάδες, εκτός αν έχει γενναία μείωση τιμής το πρώτο μοντέλο λόγω τελευταίας παραγωγής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...