Προς το περιεχόμενο

Black Friday -> Specialty Καφεδες


fredd0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, Spyros7 είπε

Αν μπορεις να πας στα 400 κοιτα τη Lelit Anna. Τώρα είναι ακριβή αλλά αν τσεκαρεις το ιστορικο τιμης θα δεις ότι ένα σκρουτζομαγαζο τη βγάζει κατα καιρους στα 400. Απο εκεί χτύπησα εγω την Annita (ίδια με την Anna αλλα με ενσωματωμενο μύλο).

Ως πρώην κάτοχος Gaggia classic προτείνω εύκολα να κανεις την υπερβαση.

Για καφεδάκια εγω ψώνισα προσφορές BF kudu (ο habit είναι ασφαλής επιλογή για blend άν και σχεδόν οτιδήποτε έχω δοκιμάσει από εκει μου άρεσε) και taresso tigrato. 

 

το σκεφτομαι στα 400 για την ΑΝΝΑ απο barista , αν και δεν το λες τρελη προσφροα στα 400. Με τι μυλο παιζεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2023 στις 9:17 ΜΜ, netgeo είπε

Η delmocca 50% έκπτωση στους μονοποικιλιακους:

https://delmocca.gr/product-category/kafes/monopoikiliakos/

Με 13 σακουλάκια έχει και free delivery.

H προσφορά ισχύει σε όλους τους καφέδες, όχι μόνο στους μονοποικιλιακούς.  

Έχω δοκιμάσει τον cremoso που είναι εξαιρετικό χαρμάνι και πολύ εύκολο στην παρασκευή εσπρέσο, χωρίς να κερνάς πολλές φορές τον νεροχύτη σου :D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε Lelit Anna Χωρίς PID (400 ευρ) και Gaggia classic (360ευρ) ποια λέτε αξίζει καλύτερα; Πήρα ήδη τον mignon οπότε είμαι λίγο πιεσμένος γα να πάω πιο πάνω σε καλύτερη μηχανή απο αυτές.  Να μείνω με την φθηνή εσπρεσιέρα που έχω και να το ξανα κοιτάξω στο μέλλον πάλι ή να πάρω κάποια απο τις δύο παραπάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, souvlakomanis είπε

Ανάμεσα σε Lelit Anna Χωρίς PID (400 ευρ) και Gaggia classic (360ευρ) ποια λέτε αξίζει καλύτερα; Πήρα ήδη τον mignon οπότε είμαι λίγο πιεσμένος γα να πάω πιο πάνω σε καλύτερη μηχανή απο αυτές.  Να μείνω με την φθηνή εσπρεσιέρα που έχω και να το ξανα κοιτάξω στο μέλλον πάλι ή να πάρω κάποια απο τις δύο παραπάνω? 

Φιλε μου βρισκεσαι σε λαθος νημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, souvlakomanis said:

Ανάμεσα σε Lelit Anna Χωρίς PID (400 ευρ) και Gaggia classic (360ευρ) ποια λέτε αξίζει καλύτερα; Πήρα ήδη τον mignon οπότε είμαι λίγο πιεσμένος γα να πάω πιο πάνω σε καλύτερη μηχανή απο αυτές.  Να μείνω με την φθηνή εσπρεσιέρα που έχω και να το ξανα κοιτάξω στο μέλλον πάλι ή να πάρω κάποια απο τις δύο παραπάνω? 

Θα επαιρνα την Αννα λόγω μπρούτζινου boiler vs αλουμινένιου κ μόνο αυτό είναι υπεραρκετος λογος για +40€

Επεξ/σία από geopapa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, souvlakomanis said:

Ανάμεσα σε Lelit Anna Χωρίς PID (400 ευρ) και Gaggia classic (360ευρ) ποια λέτε αξίζει καλύτερα; Πήρα ήδη τον mignon οπότε είμαι λίγο πιεσμένος γα να πάω πιο πάνω σε καλύτερη μηχανή απο αυτές.  Να μείνω με την φθηνή εσπρεσιέρα που έχω και να το ξανα κοιτάξω στο μέλλον πάλι ή να πάρω κάποια απο τις δύο παραπάνω? 

εγώ θα έκανα υπομονή για κάτι καλύτερο. Σίγουρα με PID κ σοβαρό boiler. Αν μπορείς να βρεις non pressurised basket για αυτή που έχεις τώρα θα κάνεις μια χαρά καφέ για αρχή

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, souvlakomanis said:

Ανάμεσα σε Lelit Anna Χωρίς PID (400 ευρ) και Gaggia classic (360ευρ) ποια λέτε αξίζει καλύτερα; Πήρα ήδη τον mignon οπότε είμαι λίγο πιεσμένος γα να πάω πιο πάνω σε καλύτερη μηχανή απο αυτές.  Να μείνω με την φθηνή εσπρεσιέρα που έχω και να το ξανα κοιτάξω στο μέλλον πάλι ή να πάρω κάποια απο τις δύο παραπάνω? 

59 minutes ago, slaughter said:

εγώ θα έκανα υπομονή για κάτι καλύτερο. Σίγουρα με PID κ σοβαρό boiler. Αν μπορείς να βρεις non pressurised basket για αυτή που έχεις τώρα θα κάνεις μια χαρά καφέ για αρχή

Συμφωνώ απόλυτα. Επειδή ο εσπρέσο είναι ακριβό χόμπι, δε χρειάζεται βιασύνη. Πήρες μύλο ωραίο μύλο, οπότε δες τι καφεδάκια βγάζεις και κινήσου για μηχανή όταν ξέρεις τι ψάχνεις, και αφού καταλάβεις σε τι δε σε καλύπτει αυτή που έχεις τώρα. Πιστεύω ότι μύλος πάντως που πήρες και μία οποιαδήποτε μηχανή με non-presurised καλαθάκι θα σου δώσει εξαιρετικά αποτελέσματα απλά μετά πάντα ψάχνουμε το λίγο καλύτερο, πιο σταθερό σε εκχυλίσεις κτλπ. Αυτά βλεπώ εγώ σαν χομπίστας όχι σαν ειδικός φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απο τα ίδια λέω και εγώ. Και εγώ ξεκίνησα με κάτι απλό και φθηνό και τελικά έχω καταλήξει με εξοπλισμό 3000. Τώρα απολαμβάνω τα καφεδάκια μου κ δεν το μετανιώνω. 

Θέλει και κυνήγι μετά για καλή πρώτη ύλη.. έχω δοκιμάσει πολλούς Έλληνες και ξένους roasters και πάντα κάτι νεο βγαίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gaggia classic  είναι ωραία μηχανή αλλά όχι από τη μαμά της . Δυστυχώς θέλει μοντες που αν τα βάλεις κάτω βγαίνει όσο μια καλή μηχανή. Γνώμη μου πας κατευθείαν σε καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, 2 βασικά πράγματα. Το να βάλεις non pressurised basket σε φθηνή μηχανή, δε σημαίνει ότι θα βγάλεις αυτόματα καλύτερο καφέ. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η υψηλή πίεση, και όχι μόνο το pressurised basket. Επίσης είτε gaggia classic είτε Anna πάρεις, θα πίνεις σίγουρα καλύτερα καφεδάκια από τη φθηνή που έχεις τώρα (αφού κανεις 1 κοντά στη gaggia).

Τώρα, πιο συγκεκριμένα, και το pid είναι καλό, και το μεγαλύτερο boiler κλπ. Αλλά πραγματικά δε θα δεις τρομερή διαφορά σε ποιότητα αν πας σε μηχανή που να τα έχει αυτά. Μπορείς με μικρές χακιές να έχεις καλή θερμοκρασία και με τις 2 μηχανές που αναφέρεις (δες temperature surfing). 
 

Θα έλεγα ότι η Lelit Anna είναι έτοιμη μηχανή για χρήση, γιατί έχει σωστή πίεση (μπορείς να ζητήσεις στο barista.gr να σου τη ρυθμίσουν), ενώ η gaggia θέλει επέμβαση για να έρθει στην ίδια κατάσταση με τη Lelit. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,εχω παραγγειλει απο τη Πεμπτη(23-11) καφε απο το delmocca,ομως ακομη δεν εχω καμια ενημερωση.Ουτε email,ουτε τιποτα..

Να αρχισω να ανησυχω ή πλακωσε δουλεια και ''κολλησανε''?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ανησυχεις.

Ουτε εγω είχα καποια ενημερωση...ουτε καν email επιβεβαιωσης της παραγελιας.

Τους τηλεφωνησα την Τριτη, βρηκαν την παραγγελια μου στο συστημα τους

και με ενημερωσαν οτι θα στειλουν τους καφεδες αυτη τη βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2023 στις 10:53 ΜΜ, virginkiller είπε

Gaggia classic  είναι ωραία μηχανή αλλά όχι από τη μαμά της . Δυστυχώς θέλει μοντες που αν τα βάλεις κάτω βγαίνει όσο μια καλή μηχανή. Γνώμη μου πας κατευθείαν σε καλή.

Φίλε μου επειδή έχω και εγώ την gaggia classic τι εννοείς μοντες και που της κάνεις; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...