Προς το περιεχόμενο

Διασύνδεση επαγγελματικού λογαριασμού με IRIS από 1η Ιανουαρίου 2024


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, panostza είπε

Δλδ, έχουμε μετρητά, έχουμε κάρτα/POS, έχουμε μεταφορά σε λογαριασμό. Ποια ακριβώς ανάγκη (κρατική ή καταναλωτών) καλύπτει το IRIS??? Έχει καταλάβει κανείς;

με IRIS κανεις μεταφορα από οποιαδήποτε τράπεζα, σε οποιαδήποτε τραπεζα άμεσα, με μηδενικά ή ελάχιστα έξοδα.

αν εγω κάνω απλη μεταφορά πχ από εθνική σε πειραιώς θα το δει η επιχειρηση σε 1-2 εργάσιμες.

 

48 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μην ξεχασετε να το ενεργοποιησετε-με οι ΕΕ. Και για να το καταλαβουμε λιγο καλυτερα, οτι αν πχ λειπει το αφεντικο και θελει καποιος να πληρωσει με iris, ο υπαλληλος θα πρεπει πρωτα να επικοινωνησει με το αφεντικο, να δει αυτος αν μπηκαν τα χρηματα και να επικοινωνησει πισω για να δωσει το οκ να φυγει ο πελατης. Πρακτικοτατο, και υποχρεωτικοτατο

ναι δεν ακουγεται πρακτικό, αλλά δεν μου φαίνεται τόσο πιθανό κάποιος να θέλει να πληρωσει με IRIS σε τέτοια περίπτωση.

η πληρωμή μέσω IRIS λογικα θα διευκολύνει επιχειρήσεις που ήδη δέχονται πληρωμές με τραπεζικά εμβάσματα και άρα έχουν την υποδομή και τις διαδικασίες για να ενημερώνονται άμεσα για νέες εισπράξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν υπαρχει προστιμο για το iris παρολο που ειναι υποχρεωτικο κοινως ειναι ντεμεκ υποχρεωτικο...αν σας βολευει καντε το αν οχι πατε παρακατω, τωρα για τωρα τουλαχιστον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kon1to said:

με IRIS κανεις μεταφορα από οποιαδήποτε τράπεζα, σε οποιαδήποτε τραπεζα άμεσα, με μηδενικά ή ελάχιστα έξοδα.

αν εγω κάνω απλη μεταφορά πχ από εθνική σε πειραιώς θα το δει η επιχειρηση σε 1-2 εργάσιμες.

Ναι οκ, ξέρω τι είναι το IRIS, και ξέρω και πως δουλεύει (λόγω δικής μου δουλειάς) (Επίσης btw έμβασμα μπορείς να το κάνεις από internet banking , μέσω IRIS, και να φανεί άμεσα). Το κόστος απλά στο έμβασμα το έχει συνήθως ο αποστολέας, στο IRIS , από ότι λένε θα το πληρώνει ο έμπορος.

Το θέμα που ρώτησα είναι ποια η χρησιμότητα, ποια επιχειρηματική ανάγκη καλύπτει (ή κρατική). Προς τι η υποχρεωτικότητα.

Case in point. Ποια η πιθανότητα, να μην έχω μετρητά (ή να μη θέλω να πληρώσω μετρητά, ή να μην μπορώ), να μην έχω κάρτα, να έχω κινητό να χρησιμοποιώ και μην έχω wallet. Στο φανταστικό διάγραμμα venn στο μυαλό μου για αυτά τα ενδεχόμενα, η ένωση αυτών είναι κοντά στο μηδέν. Από πλευράς κράτους, δε βλέπω τη χρησιμότητα (φοροδιαφυγή πιάνεις και με κάρτα/POS , ή μεταφορά σε λογαριασμό). Επίσης για μεγάλες αγορές (έπιπλα κτλ) από πλευράς κόστους, πιο συμφέρουσα η "χειρωνακτική" μεταφορά από λογαριασμό σε λογαριασμό με e-banking (έστω και διατραπεζικά) παρά αυτό που ακούγεται για χρεώσεις 1% με τρόπο παρόμοιο με POS. 

Τέλος πάντων θα φανεί στην πράξη η χρησιμότητα. IMHO πάντως θα έχει την τύχη της φοροκάρτας (τι είναι αυτό;;;; ....ακριβώς)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι κοσμοϊστορική αλλαγη, αλλα μια χρησιμοτητα την έχει. 

στην δουλεια μου, πολλές φορές χρειάζεται να δίνω σε πελατες τηλεφωνικα IBAN, να το επαναλαμβάνω γιατί ο πελατης μπορει να μην το ακουσε, μετα να μου το επαναλαμβανει και ο πελατης για να βεβαιωθει οτι το εγραψε σωστα. Πολλές φορές ο πελατης δεν είναι σίγουρος ποια τράπεζα χρησιμοποιει και αν χρησιμοποιουμε την ιδια (συμβαινει οντως).

Οπότε να μπορεις να ξεμπεδευεις με ενα ΑΦΜ, κακό δεν θα κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, panostza said:

Τέλος πάντων θα φανεί στην πράξη η χρησιμότητα.

Η χρησιμότητα θα ήταν οι διατραπεζικές συναλλαγές μεταξύ εμπόρων... ή σε περίπτωση που κάποιο online κατάστημα δεν έχει epos και δεν έχει accounts σε όλες τις τράπεζες, θα βοηθούσε το πελάτη να πληρώσει με IRIS. Το θέμα είναι ότι οι τράπεζες δε θα κάτσουν με σταυρωμένα τα χέρια αν υπάρξει αυξημένος όγκος συναλλαγών, κι από εκεί που οι μεταφορές ως 500 ευρώ ήταν τζάμπα... τώρα θα βαρέσουν προμήθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βαρεθηκα! Καθε μερα και κατι καινουργιο. Καθε μερα ασχολουμαστε με τους υπολογιστες, ταμειακες, κινητα, iris, εμβασματα, καρτες και οτι αλλο σκατο σκεφτει καποιος.
Παραγωγη εργου θα κανουμε ποτέ?
Πηγα στην Βιεννη και κάρτες παιρνουν μονο τα super market και κανενα κυριλε εστιατορειο. Ολοι οι υπολοιποι "ONLY CASH" με μεγαλα γραμματα. 

  • Like 3
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενεργοποίηση πρέπει να γίνει μεσω τράπεζας ή και μόνοι μας μεσω ebanking της τράπεζας που επιθυμούμε; (το προσωπικό γίνεται μεσα απο το ebanking)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα που διαβάζω λίγο καλύτερα την απόφαση, βλέπω ότι υπάρχει το πρόστιμο των 1500Ε που υπήρχε για τα pos και έβαλαν μέσα και το ΙΡΙΣ. Συγκεκριμένα στο άρθρο 1 λέει

Αναφορά σε κείμενο

«Άρθρο 1 Αποδοχή πληρωμών με κάρτα ή άλλα μέσα πληρωμής 1. Οι δικαιούχοι πληρωμής της περ. γ’ του άρθρου 62 του ν. 4446/2016 (Α’ 240) αποδέχονται μέσα πληρωμής με κάρτα πληρωμών και μέσα πληρωμής με υπηρεσίες άμεσης πληρωμής από λογαριασμό σε λογαριασμό, όπως την υπηρεσία I.R.I.S. online payments, κατά την ολοκλήρωση των πράξεων πληρωμής που πραγματοποιούν πληρωτές της περ. β’ του άρθρου 62 του ν. 4446/2016 οι οποίοι ενεργούν ως καταναλωτές για λόγους που δεν εμπίπτουν στην εμπορική

και παρακάτω στα πρόστιμα λέει 

Αναφορά σε κείμενο

Άρθρο 5 Ύψος και διαδικασία επιβολής κυρώσεων για παραβάσεις σχετικά με την αποδοχή πληρωμών με κάρτα ή άλλα μέσα πληρωμής 1. Σε όποιον παραβιάζει το άρθρο 1 και την παρ. 2 του άρθρου 8 επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο ύψους χιλίων πεντακοσίων (1.500) ευρώ

Στην απόφαση λέει επίσης ότι καταληκτική ημερ. συμμόρφωσης είναι η 31-1-24 (άρθρο 8).

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2023 στις 11:09 ΜΜ, andreaspA είπε

Εγω βαρεθηκα! Καθε μερα και κατι καινουργιο. Καθε μερα ασχολουμαστε με τους υπολογιστες, ταμειακες, κινητα, iris, εμβασματα, καρτες και οτι αλλο σκατο σκεφτει καποιος.
Παραγωγη εργου θα κανουμε ποτέ?
Πηγα στην Βιεννη και κάρτες παιρνουν μονο τα super market και κανενα κυριλε εστιατορειο. Ολοι οι υπολοιποι "ONLY CASH" με μεγαλα γραμματα. 

πες τα χρυσόστομε...μας έχουν φλομώσει στην υποχρεωτικότητα για να βγάλουν οι τράπεζες απ' τις προμήθειες αυτά που έχασαν απ' τα θαλασσοδάνεια που έδιναν...

Στις 29/12/2023 στις 8:04 ΜΜ, nikx είπε

Στην ταμειακη τι παταμε ;

Μετρητα δεν ειναι ουτε πιστωτικη.

ουσιαστικά είναι μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό οπότε είναι το ίδιο με όσους πληρώνουν με έμβασμα...τώρα αν υπάρχει επιλογή μετρητά ή πιστωτική μόνο, προφανώς πίστωση δεν είναι αφού η μεταφορά γίνεται άμεσα...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2023 στις 8:13 ΜΜ, panostza είπε

 

Δλδ, έχουμε μετρητά, έχουμε κάρτα/POS, έχουμε μεταφορά σε λογαριασμό. Ποια ακριβώς ανάγκη (κρατική ή καταναλωτών) καλύπτει το IRIS??? Έχει καταλάβει κανείς;

Η «πίτα» των συναλλαγών με το IRIS αναμένεται ότι θα διευρυνθεί θεαματικά με την καθιέρωση της υποχρεωτικότητας, αφού σήμερα είναι γραμμένοι στο σύστημα λιγότεροι από 120.000 επαγγελματίες και ο αριθμός τους θα δεκαπλασιασθεί μέσα σε ελάχιστο χρόνο. Για τις τράπεζες είναι ζωτικής σημασίας να αποσπάσουν σημαντικές προμήθειες από αυτές τις συναλλαγές, καθώς έχουν πουλήσει σε ξένες εταιρείες τις δικές τους υπηρεσίες πληρωμών και αναζητούν μια νέα και σημαντική πηγή εσόδων. Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί ότι για το IRIS οι τράπεζες έχουν επενδύσει ελάχιστα, αφού ουσιαστικά οι συναλλαγές βασίζονται στην αντίστοιχη πλατφόρμα άμεσων πληρωμών που έχει δημιουργήσει το Ευρωσύστημα.

https://www.sofokleousin.gr/telos-oi-dorean-pliromes-me-iris-erxontai-tsouxteres-promitheies

Μάλλον για αυτό το προωθούν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/12/2023 at 23:09, andreaspA said:

Εγω βαρεθηκα! Καθε μερα και κατι καινουργιο. Καθε μερα ασχολουμαστε με τους υπολογιστες, ταμειακες, κινητα, iris, εμβασματα, καρτες και οτι αλλο σκατο σκεφτει καποιος.
Παραγωγη εργου θα κανουμε ποτέ?
Πηγα στην Βιεννη και κάρτες παιρνουν μονο τα super market και κανενα κυριλε εστιατορειο. Ολοι οι υπολοιποι "ONLY CASH" με μεγαλα γραμματα. 

Μήπως πήγες σε άλλη Βιεννη?Γιατί το καλοκαίρι που πήγα εγώ παντού πλήρωσα με κάρτα...Μέχρι κ σε λουνα παρκ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, P_M είπε

Η «πίτα» των συναλλαγών με το IRIS αναμένεται ότι θα διευρυνθεί θεαματικά με την καθιέρωση της υποχρεωτικότητας, αφού σήμερα είναι γραμμένοι στο σύστημα λιγότεροι από 120.000 επαγγελματίες και ο αριθμός τους θα δεκαπλασιασθεί μέσα σε ελάχιστο χρόνο. Για τις τράπεζες είναι ζωτικής σημασίας να αποσπάσουν σημαντικές προμήθειες από αυτές τις συναλλαγές, καθώς έχουν πουλήσει σε ξένες εταιρείες τις δικές τους υπηρεσίες πληρωμών και αναζητούν μια νέα και σημαντική πηγή εσόδων. Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί ότι για το IRIS οι τράπεζες έχουν επενδύσει ελάχιστα, αφού ουσιαστικά οι συναλλαγές βασίζονται στην αντίστοιχη πλατφόρμα άμεσων πληρωμών που έχει δημιουργήσει το Ευρωσύστημα.

https://www.sofokleousin.gr/telos-oi-dorean-pliromes-me-iris-erxontai-tsouxteres-promitheies

Μάλλον για αυτό το προωθούν. 

 

Δηλαδή για κάποιον που έχει μια απλή ατομική επιχείρηση πρέπει να γραφτεί κάπου για να ενεργοποιηθεί αυτό το υποχρεωτικό IRIS ή απλά υπάρχει έτσι κι αλλιώς?

Προσωπικά με NBG συνεργάζομαι αλλά το site της δεν βοηθάει ιδιαίτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Εθνικη σε εταιρικο λογαριασμο ΟΕ πως το ενεργοποιούμε; Πήρα τηλ πριν τελειώσει ο χρόνος και μου είπαν οτι δεν εχουν καμια ενημερωση και οτι αναμένουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Δηλαδή για κάποιον που έχει μια απλή ατομική επιχείρηση πρέπει να γραφτεί κάπου για να ενεργοποιηθεί αυτό το υποχρεωτικό IRIS ή απλά υπάρχει έτσι κι αλλιώς?

Προσωπικά με NBG συνεργάζομαι αλλά το site της δεν βοηθάει ιδιαίτερα...

 

31 λεπτά πριν, flienky είπε

Στην Εθνικη σε εταιρικο λογαριασμο ΟΕ πως το ενεργοποιούμε; Πήρα τηλ πριν τελειώσει ο χρόνος και μου είπαν οτι δεν εχουν καμια ενημερωση και οτι αναμένουμε

Στην Πειραιώς πάντως στην ίδια σελίδα που ενεργοποιείς το προσωπικό iris, έχει από κάτω και το επαγγελματικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...