Προς το περιεχόμενο

Διασύνδεση επαγγελματικού λογαριασμού με IRIS από 1η Ιανουαρίου 2024


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι τι γίνεται αν έχεις ενεργοποιήσει το IRIS και στον προσωπικό και στον επαγγελματικό λογαριασμό σου με το ίδιο κινητό; Σε ποιόν από τους 2 λογαριασμούς θα πάνε τα λεφτά; Από eurobank δεν ήξεραν να μου απαντήσουν και είπαν να δίνω ΑΦΜ για επαγγελματικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω την εντύπωση ότι σε ΟΕ, δε μπορείς ακόμα να ενεργοποιήσεις IRIS. Τουλάχιστον σε μένα, δε βρίσκω κάποια επιλογή στους επαγγελματικούς μου λογαριασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το ενεργοποίησα μεσω του app της εθνικής. 

Πας ρυθμίσεις και κατω κατω εχει το iris.

Αλλα μπορεις μονο έναν λογαριασμό και επέλεξα τον επαγγελματικό 

Για προσωπικο λογικα θελει αλλο νούμερο 

Screenshot_20240105-144518.jpg

21 λεπτά πριν, popopo είπε

Πρέπει να δηλώσουμε κάπου στο gsis την ενεργοποίηση του iris, ή αρκεί η ενεργοποίησή του;

Δεν εχω ιδέα

57 λεπτά πριν, sYn είπε

Έχω την εντύπωση ότι σε ΟΕ, δε μπορείς ακόμα να ενεργοποιήσεις IRIS. Τουλάχιστον σε μένα, δε βρίσκω κάποια επιλογή στους επαγγελματικούς μου λογαριασμούς.

Μήπως πρέπει σε εταιρεία να υπάρχει τηλ κινητό καταχωρημένο στην εταιρεία;

20 ώρες πριν, kax54638 είπε

Το θέμα είναι τι γίνεται αν έχεις ενεργοποιήσει το IRIS και στον προσωπικό και στον επαγγελματικό λογαριασμό σου με το ίδιο κινητό; Σε ποιόν από τους 2 λογαριασμούς θα πάνε τα λεφτά; Από eurobank δεν ήξεραν να μου απαντήσουν και είπαν να δίνω ΑΦΜ για επαγγελματικό.

Δεν σε αφήνει, θελει διαφορετικό νούμερο για κάθε λογαριασμό,  δεν με άφηνε να ενώσω το ιδιο νούμερο και στον επαγγελματικό και στον προσωπικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέτε για επιλογή προσωπικού ή επαγγελματικού είναι λογικά για ατομική επιχείρηση.

Η ΟΕ έχει άλλο ΑΦΜ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2024 στις 12:04 ΜΜ, P_M είπε

Για τις τράπεζες είναι ζωτικής σημασίας να αποσπάσουν σημαντικές προμήθειες από αυτές τις συναλλαγές, καθώς έχουν πουλήσει σε ξένες εταιρείες τις δικές τους υπηρεσίες πληρωμών και αναζητούν μια νέα και σημαντική πηγή εσόδων. Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί ότι για το IRIS οι τράπεζες έχουν επενδύσει ελάχιστα, αφού ουσιαστικά οι συναλλαγές βασίζονται στην αντίστοιχη πλατφόρμα άμεσων πληρωμών που έχει δημιουργήσει το Ευρωσύστημα.

https://www.sofokleousin.gr/telos-oi-dorean-pliromes-me-iris-erxontai-tsouxteres-promitheies

Μάλλον για αυτό το προωθούν.

βασικά η κυβέρνηση προσπαθεί να το προωθήσει ως άλλοθι για τη γκρίνια με τις τραπεζικές προμήθειες - ότι και καλά υπάρχει και ηλεκτρονική συναλλαγή χωρίς κόστος. Είναι μαθηματικά βέβαιο όμως ότι οι τράπεζες θα βάλουν χαράτσι και κει σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2024 στις 6:41 ΜΜ, kax54638 είπε

Το θέμα είναι τι γίνεται αν έχεις ενεργοποιήσει το IRIS και στον προσωπικό και στον επαγγελματικό λογαριασμό σου με το ίδιο κινητό; Σε ποιόν από τους 2 λογαριασμούς θα πάνε τα λεφτά; Από eurobank δεν ήξεραν να μου απαντήσουν και είπαν να δίνω ΑΦΜ για επαγγελματικό.

Στην Πειραιως σου δινει επιλογη και για αφμ και για αριθμο. Οποτε δηλωνεις το αφμ στο επαγγελματικο και κρατας το νουμερο για το προσωπικο

image.png.232436243d12ede00ca798d617bf93dd.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, mitsos_z είπε

βασικά η κυβέρνηση προσπαθεί να το προωθήσει ως άλλοθι για τη γκρίνια με τις τραπεζικές προμήθειες - ότι και καλά υπάρχει και ηλεκτρονική συναλλαγή χωρίς κόστος. Είναι μαθηματικά βέβαιο όμως ότι οι τράπεζες θα βάλουν χαράτσι και κει σύντομα.

Το χαράτσι μπήκε ήδη. Η πειραιώς χρεώνει στο επαγγελματικό IRIS 1% επί της συναλλαγής. Το τσέκαρα και στο τιμολόγιο προμηθειών. Στο προσωπικό μηδέν. 

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/01/2024 at 14:47, P_M said:

Δεν σε αφήνει, θελει διαφορετικό νούμερο για κάθε λογαριασμό,  δεν με άφηνε να ενώσω το ιδιο νούμερο και στον επαγγελματικό και στον προσωπικό.

Στην Eurobank με άφησε να τα ενεργοποοησω και τα 2 με τον ίδιο αριθμό κινητού τελεφώνου. Σε ερώτηση μου στο support δεν είχαν ιδέα τι γίνεται και μου είπαν για επαγγελματικό να δίνω το ΑΦΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Στην Eurobank με άφησε να τα ενεργοποοησω και τα 2 με τον ίδιο αριθμό κινητού τελεφώνου. Σε ερώτηση μου στο support δεν είχαν ιδέα τι γίνεται και μου είπαν για επαγγελματικό να δίνω το ΑΦΜ.

Λογικά σου το είπαν για να υπάρχει διαχωρισμός στα χρήματα που μπορεί να σου μεταφέρει ένας φίλος, συγγενής από αυτά των πελατών. Εξάλλου στο επαγγελματικό ιρις όλες οι τράπεζες θα βάλουν χρέωση οπότε θα πρέπει να διαχωρίζονται με κάποιο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
1 hour ago, GREGORYMO said:

Είμαι αρχάριος.

Θέλω να μου βάζουν ένα ενοίκιο μέσω iris για να γλιτώνουμε τις προμήθειες κάθε μήνα.

Ποια είναι τα βήματα?

Πρεπει να ενεργοποιησεις τις πληρωμες ιρις απο το app της τραπεζας που εχεις και να ορισεις εκει λογαριασμο χρεωσης και πιστωσης.

Το ιδιο θα κανει και ο ενοικιαστης σου. Μετα μπορει να σου στειλει το ενοικιο με το app της τραπεζας του γνωριζοντας μονο τον αριθμο τηλεφωνου σου.

Υπαρχει οριο, νομιζω 500 ευρω/ημερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...