Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με νεο SSD Crucial P5 Plus 1TB M.2 PCIe Gen4 σε Laptop.


nikosmakos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Dark_Nightfall,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην ομαδα, αντιμετωπιζω το παρακατω προβλημα με εναν καινουργιο ssd, τον (Crucial P5 Plus 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Internal Gaming SSD - Up to 6600MB/s - CT1000P5PSSD8), τον αγορασα μεσω Amazon.de (https://www.amazon.de/dp/B098WL46RS?ref=ppx_yo2ov_dt_b_product_details&th=1) για να αναβαθμισω το laptop μου HP 250 G5 notebook. 

 

Οταν παω να περασω τα windows μεσω usb δεν μου βγαζει τον καινουργιο σκληρο δισκο.

image.jpeg.4093a1bac6ba3337d641f8fe1bfa8c69.jpeg

Αυτο που παρατηρησα απο την πρωτη στιγμη ειναι τις εγκοπες που εχει ο "μαμα" δισκος σε σχεση με τον καινουργιο, ειναι διαφορετικες τελείως. 
 
 
 
 
image.jpeg.5e935777cd467917929286dc5031265f.jpeg
 
Ο Crucial κουμπωνει αναποδα και θελει λιγο ζορισμα για να μπει, αναρωτιέμαι μηπως παιζει ρολο το slot στους M2? επισης μηπως αυτος ειναι για PS5? Εγω για λαπτοπ τον θελω.
 
 
image.jpeg.51e15a7dc1e25dc3412ef48c8d0c65c1.jpeg
 
Στο Bios δοκιμασα να απενεργοποιησω το Legacy αλλα τπτ, ο ¨μαμα¨ παιζει μονο οταν ειναι το lecacy on.
image.jpeg.2c1a9f0ff3d7a06a8def45714750ab7f.jpeg
 
Μια μικρη βοηθεια παρακαλω, ευχαριστω εκ των προτερων.
Επεξ/σία από nikosmakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
8 λεπτά πριν, nikosmakos είπε

Καλησπερα στην ομαδα, αντιμετωπιζω το παρακατω προβλημα με εναν καινουργιο ssd, τον (Crucial P5 Plus 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Internal Gaming SSD - Up to 6600MB/s - CT1000P5PSSD8), τον αγορασα μεσω Amazon.de (https://www.amazon.de/dp/B098WL46RS?ref=ppx_yo2ov_dt_b_product_details&th=1) για να αναβαθμισω το laptop μου HP 250 G5 notebook. 

 

Οταν παω να περασω τα windows μεσω usb δεν μου βγαζει τον καινουργιο σκληρο δισκο.

image.jpeg.4093a1bac6ba3337d641f8fe1bfa8c69.jpeg

Αυτο που παρατηρησα απο την πρωτη στιγμη ειναι τις εγκοπες που εχει ο "μαμα" δισκος σε σχεση με τον καινουργιο, ειναι διαφορετικες τελείως. 
 
 
 
 
image.jpeg.5e935777cd467917929286dc5031265f.jpeg
 
Ο Crucial κουμπωνει αναποδα και θελει λιγο ζορισμα για να μπει, αναρωτιέμαι μηπως παιζει ρολο το slot στους M2? επισης μηπως αυτος ειναι για PS5? Εγω για λαπτοπ τον θελω.
 
 
image.jpeg.51e15a7dc1e25dc3412ef48c8d0c65c1.jpeg
 
Στο Bios δοκιμασα να απενεργοποιησω το Legacy αλλα τπτ, ο ¨μαμα¨ παιζει μονο οταν ειναι το lecacy on.
image.jpeg.2c1a9f0ff3d7a06a8def45714750ab7f.jpeg
 
Μια μικρη βοηθεια παρακαλω, ευχαριστω εκ των προτερων.

Δεν τον βλέπει γιατί αυτός που πήρες είναι τύπου PCIe ενώ αυτός που ήταν πριν τύπου sata 3 , προφανώς το laptop υποστηρίζει m.2 ssd sata 3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dark_Nightfall είπε

Δεν τον βλέπει γιατί αυτός που πήρες είναι τύπου PCIe ενώ αυτός που ήταν πριν τύπου sata 3 , προφανώς το laptop υποστηρίζει m.2 ssd sata 3.

Καταλαβα ευχαριστω για την αμεση απαντηση, θα τον στειλω πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikosmakos είπε

Καταλαβα ευχαριστω για την αμεση απαντηση, θα τον στειλω πισω.

Κράτα τον για άλλο μηχάνημα γιατί να τον στείλεις πίσω , να πληρώσεις μεταφορικά χωρίς λόγο , στην τελική πούλα τον και πάρε τον m.2 sata 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dark_Nightfall είπε

Κράτα τον για άλλο μηχάνημα γιατί να τον στείλεις πίσω , να πληρώσεις μεταφορικά χωρίς λόγο , στην τελική πούλα τον και πάρε τον m.2 sata 3.

Δεν εχω αλλο μηχανημα, μενω εξωτερικο, τον πηρα απο Amazon.de, εχει δωρεαν επιστροφη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...