Προς το περιεχόμενο

8 GB upgrade


xristinakii1
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από PC_Science_Lefkada,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σας εχω επεξεργαστη αυτον της φωτο θελω να βαλω 8αρα μνημη πειτε μου σας παρακαλω πια ειναι καταλληλη γιατι εχω απελπιστει με τις μνημες

image.png

Καταγραφή.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σε παρομοια μητρικη ASRock G41C-GS εβαλα  2x4gb/ddr3/1333,  G Skill F3-10600CL9D-8GBNT. Κοστος 22Ε. Το μονο που χρειαστηκε να κανω, αλλαγη του FSB jumper απο τις θεσεις 1-2 στις 2-3. Και απο το bios επιλλογη  1333. Δουλευουν υοσους μηνες τωρα χωρις προβλημα

Μόλις τώρα, Chris2756 είπε

 Σε παρομοια μητρικη ASRock G41C-GS εβαλα  2x4gb/ddr3/1333,  G Skill F3-10600CL9D-8GBNT. Κοστος 22Ε. Το μονο που χρειαστηκε να κανω, αλλαγη του FSB jumper απο τις θεσεις 1-2 στις 2-3. Και απο το bios επιλλογη  1333. Δουλευουν tοσους μηνες τωρα χωρις προβλημα. Δοκιμαστηκαν με core2duo E 8400 και Quad Q 9400. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, xristinakii1 είπε

καλημερα σας εχω επεξεργαστη αυτον της φωτο θελω να βαλω 8αρα μνημη πειτε μου σας παρακαλω πια ειναι καταλληλη γιατι εχω απελπιστει με τις μνημες

Δε φαίνεται ο επεξεργαστής σου στις φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει και αυτό δε βοηθάει να πάρεις σωστή απάντηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xristinakii1 είπε

image.png

Ωραίος επεξεργαστής. Είναι αρκετά watt όμως. Ελπίζω να μην τον έχεις με στοκ ψύκτρα.

 

Μπορείς να αγοράσεις αυτό το σετ μνήμες:

https://www.skroutz.gr/s/369752/G-Skill-Ripjaws-8GB-DDR3-RAM-me-2-Modules-2x4GB-kai-Tachytita-1066-gia-Desktop-F3-8500CL7D-8GBRL.html

Τις αναφέρουν ως double sided στο internet και είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα παίξουν χωρίς προβλήματα.

 

(( Αν έχεις αγοράσει ήδη δεύτερη μνήμη των 4gb, ίσως υπάρχει τρόπος να τις κάνουμε να παίξουν και να μη χρειάζεται να μπλέκεις με επιστροφές ή να σου μείνουν. Το αν γίνεται και πως εξαρτάται από τι ακριβώς μνήμες έχεις. Θα χρειαζόταν να γράψεις ακριβώς ποιο μοντέλο είναι, κάτι το οποίο δε φαίνεται με το speccy. Φαίνεται πάντα μόνο σε συγκεκριμμένα software (aida64, typhoon burner). Επίσης μπορείς να τις βγάλεις φωτο και να ανεβάσεις τους κωδικού μοντέλου, αλλά έχε υπ' όψιν ότι με λανθασμένες κινήσεις μπορεί να μπλοκάρει το σύστημα προσωρινά αν τα μπουρδουκλώσεις. ))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια η μνημη που ηδη φοραει επανω ειναι αυτη 

370162596_1021205849156368_7502211942485280486_n.jpg

Καταγραφή.PNG

δεν με πιραζει να την αφερεσω αυτη πειδη ασχολουμε με προγραμματα οπως photoshop...after...cinema 4d και οπως καταλαβενεται θελω μνημη ακομη και 16 αν περνει

image.png

image.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
19 λεπτά πριν, xristinakii1 είπε

ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια η μνημη που ηδη φοραει επανω ειναι αυτη 

Αυτή τη στιγμή δηλαδή έχεις μόνο τη μνήμη της φωτογραφίας; Είχα καταλάβει λόγω του ότι έγραψες ότι έχεις απελπιστεί, ότι ψώνισες κάποια για να συμπληρώσεις και δε δούλεψε.

Οι μνήμες που χρειάζεται για να δουλέψει σωστά και γρήγορα το μηχάνημα είναι οι g.skill ripjaws που έχω βάλει ως σύνδεσμο στο προηγούμενο μου μήνυμα. Με αυτή που έχεις βάλει στη φωτογραφία δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι μπορούν να συνεργαστούν σωστά, θα σου μείνει στην άκρη.

34 λεπτά πριν, xristinakii1 είπε

δεν με πιραζει να την αφερεσω αυτη πειδη ασχολουμε με προγραμματα οπως photoshop...after...cinema 4d και οπως καταλαβενεται θελω μνημη ακομη και 16 αν περνει

Η διαφορά που θα δεις με το να αναβαθμίσεις τις μνήμες θα είναι αισθητή, αλλά όχι δραματική ή συγκλωνιστική. Τώρα ο υπολογιστής σου από κάποιες απόψεις υπολειτουργεί. Τα προγράμματα που αναφέρεις όμως, είναι χρήση απαιτήσεων, δεν είναι απλή, χρήση γραφείου. Ο επεξεργαστής σου τον οποίο τον περιέγραψα ως ωραίον προηγουμένως γιατί είναι ο δεύτερος δυνατότερος που σηκώνει η μητρική σου, είναι ακριβώς δεκάξι χρονών. Δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει ούτε με τις καινούριες μνήμες και θα χρειαστείς πολύ σύντομα καινούριο σύστημα, το οποίο θα είναι πολλές φορές δυνατότερο.

Μπορείς να βάλεις παραγγελία τις μνήμες που σου έχω προτείνει, αλλά μπορείς και να τις αφήσεις, γλιτώνοντας το τριαντάευρο, γιατί δε θα σου δώση λύση. Δες τι χρήματα μπορείς να διαθέσεις και άνοιξε καινούριο θέμα στην ενότητα Νέα συστήματα και αναβαθμίσεις, συμπληρώνοντας τη φόρμα αναβάθμισης Η/Υ, όταν είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντος ψωνισα 2 μνημες και δεν λειτουργησε καμια μια 4αρα και μια 8αρα οποτε θα χρειαστω προς το παρον 2 4αρες αυτες που μου εδωσες σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου καλο βραδυ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xristinakii1 είπε

οντος ψωνισα 2 μνημες και δεν λειτουργησε καμια μια 4αρα και μια 8αρα

Μνημες των 8gb, σε ζευγάρι 16gB σύνολο, δεν υποστηρίζει η μητρική, ξέχασα να το αναφέρω πριν.

16 λεπτά πριν, xristinakii1 είπε

θα χρειαστω προς το παρον 2 4αρες αυτες που μου εδωσες σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου καλο βραδυ 

Αυτό κάνε. Απλώς τις αλλάζεις, δε θα έχεις θέμα, αλλά αν και εφόσον, γράψε εδώ να το αντιμετωπίσουμε. Καλό βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Φαινεται, εκεινη την εποχη, ηταν της "μοδας" οι μητρικες που υποστηριζαν ddr2/ddr3 μνημες. Και η δικη μου τετοια ειναι. Ενταξει το συγγεκριμενο μηχανημα συνγχρονο δεν θα γινει. αλλα μια βαθεια ανασα, θα την παρει και θα την παλευει σε αρκετες δουλειες.

Οταν πηγα απο 2x2gb/ddr2/800 σε 2x4gb/ddr3/1333 μνημες και απο hdd σε ssd sata, νομισα οτι ειχα καινουργιο μηχανημα. Αργοτερα βρηκα κι εναν Quad 9400 με 20Ε και αντικατεστησα τον core2duo. To εχω σαν δευτερο, και δεν απασχολω κυριο PC μου σε πολλες δουλειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχανάκι σου είναι πλατφόρμα 775. Καμία μητρική 775 δε δέχεται 8άρες μνήμες. Μόνον 4άρες double sided, δηλαδή να έχουν απαραίτητα τσιπάκια και από τις δύο πλευρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...