Προς το περιεχόμενο

Δεν λειτουργεί ο ήχος των ηχείων σε λάπτοπ


tkougi
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tkougi,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Δεν έχω βρει κάτι στην αναζήτηση που έκανα γι'αυτό και κάνω καινούριο τοπικ.

Έχω ένα asus zenbook  με AMD ryzen5 7530u επεξεργαστή και windows 11 home με open suse. Από την ώρα της εγκατάστασης δεν δουλεύει ο ήχος στα ηχεία, αν βάλω ακουστικά στο jack ακούγονται όλα κανονικά. Δοκίμασα διαφορά που βρήκα online αλλά δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.. στο windows βέβαια ο ήχος δουλεύει κανονικά. Αυτό το εμφανίζει σε διάφορες διανομές που δοκίμασα, Ubuntu, mint , fedora και open suse.   Είχε  κανένας το ίδιο πρόβλημα και το έχει λύσει; είναι απελπιστική κατάσταση να μην μπορείς να ακούσεις τίποτα από τα ηχεία.  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ειχα κατι θέματα παλιά με τον ηχο σε linux mint.
Τελικά βρήκα την λυση μονος μου, για ριξε μια ματια στο τοπικ να δεις αν μπορείς να κάνεις κατι απο εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 δεν μπορεσα να βγαλω ακρη ουτε ετσι.. δεν ειμαι και ο πιο εξπερτ που υπαρχει οποτε διπλο το προβλημα...

οποιος εχει καποια αλλη ιδεα ευπροσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tuxpower είπε

άνοιξε το τερματικό και δώσε:  inxi -A και κάνε paste εδω να δούμε.

 

theodore@localhost:~> inxi -A 
Audio:
  Device-1: AMD Renoir Radeon High Definition Audio driver: snd_hda_intel
  Device-2: AMD ACP/ACP3X/ACP6x Audio Coprocessor driver: snd_rn_pci_acp3x
  Device-3: AMD Family 17h/19h HD Audio driver: snd_hda_intel
  API: ALSA v: k6.5.9-1-default status: kernel-api
  Server-1: PulseAudio v: 16.1 status: active
theodore@localhost:~> 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.άνοιξε τα sound settings και τσέκαρε οτι δεν έχεις muted τον ήχο.

2. Tσέκαρε τις ρυθμίσεις (configuration) στο pavucontrol. Τσέκαρε το προφίλ των headphones και των speakers.

(sudo apt install pavucontrol (για debian, ubuntu,mint) ή sudo dnf install pavucontrol (για fedora) , ή sudo zypper install pavucontrol (για opensuse).

Επεξ/σία από tuxpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πολυ-βλεπω ο ΤS να θελει να ασχοληθεί, μόνος του απάντησε οτι δεν ειναι εξπερτ στο linux, μονος του επίσης έβαλε σαν λυση το ποστ #3.
Όποτε ας μείνει στα windows, που του δουλεύουν τα ηχεία.

Εγώ εχω φάει πολλές ώρες να μάθω πράγματα στο Linux και να φτιάξω το θέμα με τον ήχο που ετυχε και εγώ να εχω σαν νέος χρήστης, αλλα δεν το έβαλα κατω, ψάχτηκα, ρώτησα, διάβασα και έμαθα. Οσο ποιο "βαθιά" έμπαινα στο linux, τόσο ήξερα οτι δεν θα υπάρξει επιστροφή στα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την καθυστέρηση απλά είχα θέμα με το ίντερνετ γι'αυτό δεν απάντησα...  Έχω λινουξ αρκετά χρόνια και έχω αντιμετωπίσει με ψάξιμο και διάβασμα πολλά θέματα που υπήρχαν κατά καιρούς. Η λύση δεν είναι να μείνω στα windows γιατί πολύ απλά τα έχω αφήσει χρόνια πίσω μου. Απλά πήρα καινούριο λάπτοπ που έχει τα win 11 και έβαλα λινουξ dual boot.  Στο θέμα του ήχου δεν μπόρεσα να κάνω κάτι όσο και αν διάβασα ,έψαξα και δοκίμασα. Δεν περιμένω μασημένη τροφή απλά δεν μπόρεσα να το βρω μόνος μου και ζήτησα βοήθεια.. δεν είμαι ο θεός του τερματικού αλλά κάτι μπορώ να κάνω δοκιμάζοντας και διαβάζοντας. Αυτή η περίπτωση είναι πάνω από τις δυνατότητες μου. Αν μπορει κάποιος να με βοηθήσει ευχαρίστως. Έχω αυτή την στιγμή open suse.  Όταν λες έβαλε την λύση στο 3 ποστ πια ακριβώς εννοείς;  το pavucontrol δεν μπορεί να με βοηθήσει σε αυτό εκτός αν έπρεπε αν κάνω κάτι συγκεκριμένο που δεν έκανα. Αν μπορείς να είσαι λίγο πιο αναλυτικός θα με βοηθούσε απίστευτα. Και πάλι ευχαριστώ για την οποία βοήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2023 στις 5:26 ΜΜ, tuxpower είπε

1.άνοιξε τα sound settings και τσέκαρε οτι δεν έχεις muted τον ήχο.

2. Tσέκαρε τις ρυθμίσεις (configuration) στο pavucontrol. Τσέκαρε το προφίλ των headphones και των speakers.

(sudo apt install pavucontrol (για debian, ubuntu,mint) ή sudo dnf install pavucontrol (για fedora) , ή sudo zypper install pavucontrol (για opensuse).

τα εχω κανει αυτα και δεν ειναι απο εκει..δεν εχω τιποτα μιουτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, tkougi είπε

Όταν λες έβαλε την λύση στο 3 ποστ πια ακριβώς εννοείς; 

Δεν ειχα σκοπο να σε "πικάρω" με το ποστ μου, και ουτε να στην "πω". Ειχες βάλει σαν λυση θεματος το 3ο σου ποστ.Αυτο που κανω παράθεση παρακάτω, προφανώς κατα λάθος, αφου βλέπω οτι το αναίρεσες.
Δεν ειναι λιγες οι φορες που μέλη ζητανε βοήθεια εδω και μετα εξαφανίζονται και τελικα πολυς κοσμος που προσπαθεί να βοηθησει δεν μαθαίνει και τελικά το τι εγινε..
Παμε παρακάτω, λοιπον, εφόσον εχεις dual boot με Windows, απενεργοποίησε το fast boot απο τα windows και πες μας αν άλλαξε κατι..

Στις 24/11/2023 στις 3:24 ΜΜ, tkougi είπε

δεν μπορεσα να βγαλω ακρη ουτε ετσι.. δεν ειμαι και ο πιο εξπερτ που υπαρχει οποτε διπλο το προβλημα...

οποιος εχει καποια αλλη ιδεα ευπροσδεκτη

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tkougi είπε

το απενεργοποιησα αλλα δεν αλλαξε κατι

τι θα επρεπε να δω αν αλλαζε κατι? περα του να στρωσει ο ηχος..

Καμια φορα το fastboot των windows μπορει να κανει διάφορα προβλήματα στο linux, συμπεριλαμβάνοντας και του ηχου πχ σε εμενα ηταν ολοι οι δίσκοι (περα του βασικου που εχω τα linux) σε κατασταση read-only και με την απενεργοποίηση ηρθαν στα κανονικά τους.

Αν γραψεις στο τερματικό pulseaudio τι σου βγάζει?

Εμενα μου γραφει :

> Sys (19:37):~$ pulseaudio
E: [pulseaudio] pid.c: Daemon already running.

Τουλαχιστον να δουμε οτι τρεχει σαν daemon.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Καμια φορα το fastboot των windows μπορει να κανει διάφορα προβλήματα στο linux, συμπεριλαμβάνοντας και του ηχου πχ σε εμενα ηταν ολοι οι δίσκοι (περα του βασικου που εχω τα linux) σε κατασταση read-only και με την απενεργοποίηση ηρθαν στα κανονικά τους.

Αν γραψεις στο τερματικό pulseaudio τι σου βγάζει?

Εμενα μου γραφει :

> Sys (19:37):~$ pulseaudio
E: [pulseaudio] pid.c: Daemon already running.

Τουλαχιστον να δουμε οτι τρεχει σαν daemon.

 

theodore@localhost:~> pulseaudio
E: [pulseaudio] pid.c: Daemon already running.
E: [pulseaudio] main.c: pa_pid_file_create() failed.
theodore@localhost:~> ^C
theodore@localhost:~> 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tkougi είπε

theodore@localhost:~> pulseaudio
E: [pulseaudio] pid.c: Daemon already running.
E: [pulseaudio] main.c: pa_pid_file_create() failed.
theodore@localhost:~> ^C
theodore@localhost:~> 

Σωστο ειναι και αυτο.. Κοιτώντας ολο το ιστορικό καταλήγω (γνωμη μου) οτι κάτι γίνεται με τα drivers

Στις 24/11/2023 στις 4:28 ΜΜ, tkougi είπε

AMD Renoir Radeon High Definition Audio driver: snd_hda_intel

Για ψαχτο λιγο εδω και εδω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...