Προς το περιεχόμενο

Δεν λειτουργεί ο ήχος των ηχείων σε λάπτοπ


tkougi
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tkougi,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Σωστο ειναι και αυτο.. Κοιτώντας ολο το ιστορικό καταλήγω (γνωμη μου) οτι κάτι γίνεται με τα drivers

Για ψαχτο λιγο εδω και εδω

 

https://linux-hardware.org/?probe=f5c438ff75  αυτο βγαζει με τα δικα μου στοιχεια.. αληθεια δεν καταλαβαινω τιποτα.. σε καποια λεει οτι δουλευουν σε καποια οχι αλλα αν μπορεις να του ριξεις μια ματια θα το εκτιμουσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα, σε ότι άφορα τον ήχο γράφει οτι ειναι detected άλλα δεν γράφει works. Να φανταστώ ότι έχεις δοκιμάσει με διαφορετικούς (πυρήνες) kernel η έστω τους τελευταίους. Είναι περίεργο το πρόβλημα που έχεις και στο ότι στο κάνει σε πολλές διαφορετικές διανομές.
Το driver και τα daemon (services) δείχνουν να εχουν εγ/θει και να τρέχουν αλλα εσυ δεν έχεις ήχο. Το ιδιο πρόβλημα ειχα και εγω σε HP pavilion λαπτοπ αλλά η διαφορά σε έμενα ηταν οτι έβλεπε οτι δεν υπήρχε device. Και εμενα μου δούλευε μονο απο το mini jack των ακουστικών.

Μπορείς λίγο να ανεβάσεις το output απο την εντολή : alsa-info ?

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπορούσες να γράψεις ποιο είναι το ακριβές μοντέλο που έχεις??? Για μπες εδω μήπως εισαι τυχερός. το secure boot πρεπει να ειναι disable 

https://github.com/thor2002ro/asus_zenbook_ux3402za/blob/main/Sound/README.md

Επεξ/σία από darkthan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Το είδα, σε ότι άφορα τον ήχο γράφει οτι ειναι detected άλλα δεν γράφει works. Να φανταστώ ότι έχεις δοκιμάσει με διαφορετικούς (πυρήνες) kernel η έστω τους τελευταίους. Είναι περίεργο το πρόβλημα που έχεις και στο ότι στο κάνει σε πολλές διαφορετικές διανομές.
Το driver και τα daemon (services) δείχνουν να εχουν εγ/θει και να τρέχουν αλλα εσυ δεν έχεις ήχο. Το ιδιο πρόβλημα ειχα και εγω σε pavilion λαπτοπ αλλα η διαφορά σε εμενα ηταν οτι έβλεπε οτι δεν υπήρχε device. Και εμενα μου δούλευε μονο απο το mini jack των ακουστικών.

Μπορείς λίγο να ανεβάσεις το ouput απο την εντολή : alsa-info ?

 

commant not found μου βγαζει..     απο πυρηνα οπως βλεπεις εχει τον τελευταιο. στο mint ειχε αλλο και ουμπουντου διαφορετικο.. γιαυτο εχω απελπιστει. εξακολουθω βεβαια να ακουω μονο απο ακουστιοκα κανονικα

Μόλις τώρα, darkthan είπε

Θα μπορούσες να γράψεις ποιο είναι το ακριβές μοντέλο που έχεις???

um 3402y asus zenbook 14"  amdryzen 7 series

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

sudo apt install alsa-utils

theodore@localhost:~> sudo zypper install alsa-utils
Loading repository data...
Reading installed packages...
'alsa-utils' is already installed.
There is an update candidate for 'alsa-utils' from vendor 'obs://build.opensuse.org/multimedia', while the current vendor is 'openSUSE'. Use 'zypper install alsa-utils-1.2.10-245.8.x86_64' to install this candidate.
Resolving package dependencies...
Nothing to do.
theodore@localhost:~> alsa-info 
 alsa-info: command not found
 

2 λεπτά πριν, tkougi είπε

theodore@localhost:~> sudo zypper install alsa-utils
Loading repository data...
Reading installed packages...
'alsa-utils' is already installed.
There is an update candidate for 'alsa-utils' from vendor 'obs://build.opensuse.org/multimedia', while the current vendor is 'openSUSE'. Use 'zypper install alsa-utils-1.2.10-245.8.x86_64' to install this candidate.
Resolving package dependencies...
Nothing to do.
theodore@localhost:~> alsa-info 
 alsa-info: command not found
 

 sudo zypper install alsa-utils-1.2.10-245.8.x86_64
[sudo] password for root: 
Loading repository data...
Reading installed packages...
Resolving package dependencies...

The following package is going to be upgraded:
  alsa-utils

The following package is going to change vendor:
  alsa-utils  openSUSE -> obs://build.opensuse.org/multimedia

1 package to upgrade, 1 to change vendor.
Overall download size: 1.2 MiB. Already cached: 0 B. No additional space will be
used or freed after the operation.
Continue? [y/n/v/...? shows all options] (y): y
Retrieving: alsa-utils-1.2.10-245.8.x86_64 (multimedia:libs)
                                                            (1/1),   1.2 MiB    
Retrieving: alsa-utils-1.2.10-245.8.x86_64.rpm .............[done (906.0 KiB/s)]

Checking for file conflicts: .............................................[done]
(1/1) Installing: alsa-utils-1.2.10-245.8.x86_64 .........................[done]
Running post-transaction scripts .........................................[done]
There are running programs which still use files and libraries deleted or updated by recent upgrades. They should be restarted to benefit from the latest updates. Run 'zypper ps -s' to list these programs.
 
theodore@localhost:~> 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν δίνεται το ακριβες μοντέλο, αλλά μια αναζήτηση σχετικά με τον ήχο στο asus zenbook με πήγε εδώ:

https://forum.manjaro.org/t/no-audio-from-internal-speakers-kde-asus-zenbook/141188

οπού φαίνεται ότι υπάρχει το ίδιο πρόβλημα.  Στο παραπάνω θέμα υπάρχει ένας σύνδεσμος προς το archwiki:

https://wiki.archlinux.org/title/ASUS_Zenbook_UM3402YAR

όπου αναφέρεται ότι χρειάζονται πρόσθετα βήματα για να δουλέψει ο ήχος στο μοντέλο αυτό όπου δίνεται ο παρακάτω σύνδεσμος για περισσότερες πληροφορίες:

https://gist.github.com/masselstine/8fe9634b4c31cef07b8dfab089e4eb38

Εκεί λοιπόν αναφέρεται ότι χρειάζεται κάποιο patch για τον kernel και ότι θα σταλεί το patch αυτό στους maintainers του kernel, οπότε πιθανόν ο τελευταίος πυρήνας να το περιλαμβάνει. Διαφορετικά είτε περιμένεις να μελλοντική έκδοση πυρήνα(αν δεν υπάρχει στον τελευταίο) που να τον περιλαμβάνει, είτε προσπαθείς να το ενσωματώσεις στον πυρήνα της διανομής σου. Νομίζω δίνονται πληροφορίες για το πως, αλλά δεν ασχολήθηκα περισσότερο ούτε και έχω κάνει αυτη τη διαδικασία, αλλά ίσως κάποιος από εδώ έχει ανάλογη εμπειρία και μπορεί να βοηθήσει.

Επίσης το opensuse, δεν έχει πλέον pipewire ως default? Τότε μάλλον, τα σχετικά με το pulseaudio δε θα δουλέψουν.

EDIT:

Μόλις πρόσεξα ότι στο σύνδεσμο προς το linux-hardware.org που παρέθεσες αναφέρεται ότι είναι το UM3402YAR, οπότε μην παιδεύεσαι με pulseaudio, pipewire κλπ, μιας και αυτά χρειάζονται λειτουργικό driver που όπως φαίνεται δεν υπάρχει ακόμη για το συγκεκριμένο μοντέλο,.

 

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Δεν δίνεται το ακριβες μοντέλο, αλλά μια αναζήτηση σχετικά με τον ήχο στο asus zenbook με πήγε εδώ:

https://forum.manjaro.org/t/no-audio-from-internal-speakers-kde-asus-zenbook/141188

οπού φαίνεται ότι υπάρχει το ίδιο πρόβλημα.  Στο παραπάνω θέμα υπάρχει ένας σύνδεσμος προς το archwiki:

https://wiki.archlinux.org/title/ASUS_Zenbook_UM3402YAR

όπου αναφέρεται ότι χρειάζονται πρόσθετα βήματα για να δουλέψει ο ήχος στο μοντέλο αυτό όπου δίνεται ο παρακάτω σύνδεσμος για περισσότερες πληροφορίες:

https://gist.github.com/masselstine/8fe9634b4c31cef07b8dfab089e4eb38

Εκεί λοιπόν αναφέρεται ότι χρειάζεται κάποιο patch για τον kernel και ότι θα σταλεί το patch αυτό στους maintainers του kernel, οπότε πιθανόν ο τελευταίος πυρήνας να το περιλαμβάνει. Διαφορετικά είτε περιμένεις να μελλοντική έκδοση πυρήνα(αν δεν υπάρχει στον τελευταίο) που να τον περιλαμβάνει, είτε προσπαθείς να το ενσωματώσεις στον πυρήνα της διανομής σου. Νομίζω δίνονται πληροφορίες για το πως, αλλά δεν ασχολήθηκα περισσότερο ούτε και έχω κάνει αυτη τη διαδικασία, αλλά ίσως κάποιος από εδώ έχει ανάλογη εμπειρία και μπορεί να βοηθήσει.

Επίσης το opensuse, δεν έχει πλέον pipewire ως default? Τότε μάλλον, τα σχετικά με το pulseaudio δε θα δουλέψουν.

EDIT:

Μόλις πρόσεξα ότι στο σύνδεσμο προς το linux-hardware.org που παρέθεσες αναφέρεται ότι είναι το UM3402YAR, οπότε μην παιδεύεσαι με pulseaudio, pipewire κλπ, μιας και αυτά χρειάζονται λειτουργικό driver που όπως φαίνεται δεν υπάρχει ακόμη για το συγκεκριμένο μοντέλο,.

 

ναι κατι τετοιο καταλαβα και εγω..  οτι το εχουν αναφερει και περιμενουν να φτιαχτει... αν ειναι ετσι δεν βλεπω φως στο τουνελ συντομα ;(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δε θα κάνει και χρόνια. Απ' τη στιγμή που κάποιος που γνωρίζει σχετικά, ασχολείται και νομίζω ότι ήδη το έχει καταφέρει, δε θα πάρει πολύ καιρό να περάσει στον kernel. Άλλωστε δεν είναι κάποιο πολύ εξεζητημένο hardware και πιθανότατα θα υπάρχει ή θα υπάρξει στο προσεχές μέλλον και σε άλλα νεότερα μοντέλα, οπότε μάλλον θα ενσωματωθεί σχετικά γρήγορα. Θα πρέπει να έχεις κάποια διανομή βέβαια που να ενημερώνει γρήγορα τους πυρήνες αλλά νομίζω πως το opensuse το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, darkthan είπε

Εδω ειναι μαλλον η απαντηση σου https://wiki.archlinux.org/title/ASUS_Zenbook_UM3402YA 

κοιτα αν εχεις bios update..

Έχω κάνει bios update νωρίτερα αλλά δεν έφτιαξε κάτι 

37 λεπτά πριν, hp8 είπε

 πριν λίγο βρήκα άκρη με το ίδιο πρόβλημα  με mint 21 σε ένα  παλιό hp dc7900 Από προεπιλογή στο BIOS είχε disable το integrated audio το έκανα enable  και όλα καλά

Δεν έχει επιλογή για disable integrated audio..

Τα υπόλοιπα με τον Κέρνελ θα τα δοκιμάσω αύριο με καθαρό μυαλό.. σας ευχαριστώ όλους για τον κόπο που κάναυε να ψάξετε μαζί μου... Ελπίζω αύριο να έχω καλά νέα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

τελικα μαλλον θα περιμενω να βγει το pach στην καινουρια εκδοση του κερνελ... αν και απ οτι ειδα εχω την τελευταια οποτε ελπιζω να ειναι συντομα.. σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...