Προς το περιεχόμενο

Επαλ και 10%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους φέτος έγραψα πανελλήνιες και έπιασα την 2η επιλογή που είχα δήλωση (ίδια σχολή με την πρώτη απλά σε διαφορετική πόλη).
Εγώ έγραψα σύνολο 15.68. Από μικρός ήθελα να δηλώσω σχολές πυροσβεστικής ή αστυφυλακων, αλλά φοβόμουν με τα αθλήματα και δεν ασχολήθηκα. Τώρα σκέφτομαι να κάνω 10%, αλλά με βασανίζουν 2 πράγματα το πρώτο είναι αν μπορώ να δώσω φέτος αθλήματα και να μετρήσει με τα υπόλοιπα μαθήματα που έγραψα τον Ιούνιο , και το 2ο είναι το τι συντελεστή πιάνουν τα αθλήματα και πως τα βαθμολογούν. Δηλαδή με 15.6  + όσο πάρω από τα αθλήματα θα καταφέρω να πιάσω σχολή(αστυφύλακων ή πυροσβεστική) ,και αν μπορώ να δηλώσω 10% και να κάνω φέτος τα αθλήματα;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πυροσβεστική είχε 19+ και αστυφυλάκων κοντά 18 

Με το 10% συνήθως ανεβαίνουν οι βάσεις γιατί είναι κυριολεκτικά 1-2 θέσεις αυτό σημαίνει ότι είναι ρουλέτα 😂

Ακόμη και εάν μπορείς να δώσεις τα αθλήματα δεν υπάρχει περίπτωση να πέσουν τόσο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό μου ακούγεται 

21 minutes ago, shrimpycat said:

Φίλε πυροσβεστική είχε 19+ και αστυφυλάκων κοντά 18 

Με το 10% συνήθως ανεβαίνουν οι βάσεις γιατί είναι κυριολεκτικά 1-2 θέσεις αυτό σημαίνει ότι είναι ρουλέτα 😂

Ακόμη και εάν μπορείς να δώσεις τα αθλήματα δεν υπάρχει περίπτωση να πέσουν τόσο 

Λογικό μου ακούγεται ☹️

Άπλα νόμιζα /νομίζω ότι τα αθλήματα δίνουν μεγάλο συντελεστή στην τελική βαθμολογία για αυτό ρώτησα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2023 στις 7:01 ΜΜ, kozanitis_itis είπε

Καλησπέρα σε όλους φέτος έγραψα πανελλήνιες και έπιασα την 2η επιλογή που είχα δήλωση (ίδια σχολή με την πρώτη απλά σε διαφορετική πόλη).
Εγώ έγραψα σύνολο 15.68. Από μικρός ήθελα να δηλώσω σχολές πυροσβεστικής ή αστυφυλακων, αλλά φοβόμουν με τα αθλήματα και δεν ασχολήθηκα. Τώρα σκέφτομαι να κάνω 10%, αλλά με βασανίζουν 2 πράγματα το πρώτο είναι αν μπορώ να δώσω φέτος αθλήματα και να μετρήσει με τα υπόλοιπα μαθήματα που έγραψα τον Ιούνιο , και το 2ο είναι το τι συντελεστή πιάνουν τα αθλήματα και πως τα βαθμολογούν. Δηλαδή με 15.6  + όσο πάρω από τα αθλήματα θα καταφέρω να πιάσω σχολή(αστυφύλακων ή πυροσβεστική) ,και αν μπορώ να δηλώσω 10% και να κάνω φέτος τα αθλήματα;

Ευχαριστώ

Φαίνεται ότι δεν το έχεις ψάξει το θέμα, δεν πειράζει όμως. Και εγώ έδωσα πανελλήνιες φέτος για στρατιωτικές οπότε όλη την χρονιά το μόνο που έκανα είναι να ψάχνω 

Καταρχάς, ΔΕΝ παίρνεις μόρια από τα αθλήματα για αυτές τις σχολές, μόρια περνεις μόνο για τα ΤΕΕΦΑ. Σε αυτές τις σχολές αν περάσεις τα αθλήματα, (στα οποία δεν θα έχεις ιδιαίτερη δυσκολία αν γυμνάζεσαι και λίγο), απλώς έχεις την δυνατότητα να τις δηλώσεις στο μηχανογραφικό. Δεν μοριοδοτουνται πάντως 

Ύστερα, είσαι από ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ; Αν είσαι από ΕΠΑΛ είναι σχεδόν απίθανο να πιάσεις το 10% για αυτές τις σχολές. Οπότε μην το δοκιμάσεις καν.

Αν πάλι είσαι από ΓΕΛ, για την αστυφυλάκων τουλάχιστον παίζεται, ελπίζοντας κιόλας ότι μπορεί να σε πάρουν επιλαχών (δεν είναι απίθανο, εμένα και μερικούς εκατοντάδες σε στρατιωτικές μας πήραν έτσι). Το μόνο θέμα είναι ότι ο αριθμός που θα μπουν με 10% είναι μονοψηφιος. 

Συμπέρασμα: Για εμένα, το καλύτερο θα ήταν να παρακολουθείς τα μαθήματα της σχολής σου κανονικά, να ακολουθήσεις τις οποίες διαδικασίες με την δήλωση ότι θα κάνεις 10%, αθλήματα κλπ και ήλπιζε μηπως σου κάτσει. Αλλιώς, αν είναι διακαής σου πόθος, ξαναδινεις, δεν είναι τόσο αργά να ξεκινήσεις. Καλή συνέχεια 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, velociraptoras said:

με τιποτα δεν τις πιάνεις αυτές τις σχολές, αν το θες τόσο πολύ όμως μπορείς να ξαναδώσεις πανελλήνιες. 

Μπαα αν είναι έτσι θα παραμείνω στην σχολή. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...