Προς το περιεχόμενο

Τεχνητή Νοημοσύνη θα «επιστρατευτεί» από την FIA για την αστυνόμευση των ορίων πίστας στο φετινό Grand Prix του Abu Dhabi στην F1


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 hours ago, Dias said:

Επόμενο βήμα, να αντικαταστήσουν και τους διαιτητές στο ποδόσφαιρο με ΑΙ μπας και εξαφανιστεί και η παράγκα.

Αυτό θα ήταν όντως ότι καλύτερο. Σαπίλα έχει καταντήσει, ακόμα και με το VAR αφού ο κάθε VARπίστας όπως θέλει βάζει τις γραμμες και κρίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, mitsos044 είπε

Με χειροκίνητο κιβώτιο, με το 1/2 της αεροδυναμικής και μηχανικής πρόσφυσης, με 1200 ίππους και με ανύπαρκτους κανόνες ασφαλείας μάλλον κάνεις λάθος.

 

Τι σχέση έχει η σύγκριση πρόσφυσης και η αεροδυναμικής με τότε, ήταν πιο αργά.

Και σήμερα στα όρια της πρόσφυσης τρέχουν επειδή απλά είναι πολύ πιο γρήγορα, ένα μικρό λάθος και τέλος αγώνας. Έχει συμβεί αρκετές φορές και πίσω από safety car.

Απλά δεν κινδυνεύουν την ζωή τους όσο παλιότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, mitsos044 είπε

Με χειροκίνητο κιβώτιο, με το 1/2 της αεροδυναμικής και μηχανικής πρόσφυσης, με 1200 ίππους και με ανύπαρκτους κανόνες ασφαλείας μάλλον κάνεις λάθος.

 

βαρέθηκα να κάνω επεξεργασία όταν το είχα ήδη σχολιάσει, ήμουν σίγουρος ότι κάποιος θα το σκεφτεί (όπως και εγώ μετά) οτι δεν εννοώ την καθεαυτού οδήγηση αλλά με το πόσα πράγματα έχουν να σκεφτούν και να κάνουν για να μπορεί το αυτοκίνητο να λειτουργήσει στα μέγιστα. Έβαλες ένα από τα αγαπημένα μου βίντεο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Shinji ikari said:

Εδώ και χρόνια δε χρειάζεται να είναι κάποιος μέσα αλλά τότε δε θα λεγόταν άθλημα. H λέξη AI πάντως έχει καταντήσει όπως το Quantum, σε λίγο θα έχουμε και ΑΙ απορρυπαντικό. 

Close enough I guess. How Unilever uses AI to cut petrochemicals out of laundry soap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2023 στις 1:06 ΜΜ, fast8 είπε

Σωστά, υπάρχει η τεχνολογία, οχι ακόμα έτσι στην Ελλάδα, δεν μιλάω για αυτά. Μιλάω για έλεγχο συμπεριφοράς.  Πχ είσαι πεζός και πέρασες απο σημείο που δεν έχει διάβαση; Εχεις μηχανάκι και περνάς ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα; Πάρκαρες την μηχανή σου σε πεζοδρόμιο; Πίνεις καφέ και τρως τυρόπιτα στο αμάξι; Πάρκαρες το αμάξι στο κενό του απέναντι ρεύματος, ενώ είσαι μόνος στο στενό, απλά πηγαίνοντας απευθείας απέναντι; Μέχρι τώρα ήταν 2-3 χοντρές παραβάσεις, αλλά τώρα μπορεί να πιάνει τα πάντα σε όλους τους δρόμους τις Αθήνας, ακόμα και στα στενά.  Πριν ήταν συνδυασμός έξυπνων συστημάτων και ανθρώπινης επιτήρησης, τώρα μπορούν να εντοπίσουν πολύπλοκες συμπεριφορές λόγο εξελιγμένου ΑΙ. Τώρα όλα τα πρόστιμα θα μπορούν να είναι αυτόματα, εκτός αν κάνεις έντσταση στο πρόστιμο όπου θα βλέπει και άνθρωπος την παράβαση. 

Οπως είπα όλα καλά στα χαρτιά, αλλά. Οχι πως με ενδιαφέρει προσωπικά. Πάω στην δουλειά με τα πόδια, το αμάξι βγαίνει μόνο για βόλτες οπότε δεν υπάρχει το άγχος και η πίεση της καθημερινότητας που σε σπρώχνουν να χαλαρώσεις τα στανταρ οδήγησης σου.

 

Κάποια από αυτά που αναφέρεις δεν θα λυθούν ούτε με AI. Ωστόσο γι αυτά που θα λυθούν προσωπικά δεν βρίσκω κανένα πρόβλημα.

Δεν βρίσκω κανένα πρόβλημα για παράδειγμα σε ένα μηχανάκι να τρώει πρόστιμο επειδή κάνει σφήνες. Το μοναδικό μου άγχος στις πόλεις είναι ότι θα πληρώνω ένα τέτοιο Μ@@@@α κάποια στιγμή επειδή δεν μπορεί να καταλάβει ότι την ώρα που είναι 10 εκατοστά μακρυά απ' το αμάξι μου, μπορούν πάρα πολλά να πάνε στραβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/11/2023 at 23:45, fast8 said:

Ολα για το καλό μας

Έχω χάσει τον ξάδερφό μου το 2006 απ'τον Τάκη και το Μάκη που ανέφερα πιο πάνω, γιατί θεώρησαν σωστό να κάνουν κόντρες στη Βουλιαγμένη και να τον σκοτώσουν έξω από το Εν Πλω. Τόσα χρόνια μετά, ακόμα δεν μπορώ να περάσω από εκεί χωρίς να το σκεφτώ. Εύχομαι το ίδιο τέλος και για τους δυο τους, ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΩ, και θα το εύχομαι μέχρι το τέλος της ζωής μου.

Οπότε δεν θα κάνω διάλογο μαζί σου για αυτό, ειδικά όταν ειρωνεύεσαι. Εύχομαι απλά να μη σου τύχει και να αναθεωρήσεις τα περί εξουσίας στην άσφαλτο με τον άσχημο τρόπο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, polaki είπε

Έχω χάσει τον ξάδερφό μου το 2006 απ'τον Τάκη και το Μάκη που ανέφερα πιο πάνω, γιατί θεώρησαν σωστό να κάνουν κόντρες στη Βουλιαγμένη και να τον σκοτώσουν έξω από το Εν Πλω. Τόσα χρόνια μετά, ακόμα δεν μπορώ να περάσω από εκεί χωρίς να το σκεφτώ. Εύχομαι το ίδιο τέλος και για τους δυο τους, ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΩ, και θα το εύχομαι μέχρι το τέλος της ζωής μου.

Οπότε δεν θα κάνω διάλογο μαζί σου για αυτό, ειδικά όταν ειρωνεύεσαι. Εύχομαι απλά να μη σου τύχει και να αναθεωρήσεις τα περί εξουσίας στην άσφαλτο με τον άσχημο τρόπο.

"Δεν κάνω διάλογο μαζί σου"

Μόνος σου κάνεις διάλογο, σίγουρα όχι μαζί μου. Δεν είπα πουθενά να μην τιμωρούνται ηλεκτρονικά οι παραβάσεις, ειδικά οι μεγάλες όπως η παραβίαση φωτεινού σηματοδότη, όρια ταχύτητας σε κατοικημένες περιοχές κτλ.

Πως πήγαμε απο την τυρόπιτα στα φανάρια πηγαίνοντας για την δουλειά, η την διάσχιση του δρόμου απο μη διάβαση, σε καγκουροκόντρες και σε θανάτους. Εγώ είπα ότι η ΑΙ δίνει πλέον την δυνατότητα σε μικροελέγχους στην συμπεριφορά σε όλα, για όλους ταυτόχρονα. Με άλλα λόγια δεν υπάρχει απλά μια κάμερα που καταγράφει, αλλά ένα σύστημα που αναλύει τα πάντα για όλους, όλες τις στιγμές, χωρίς κόπο και χωρίς να του ξεφεύγει τίποτα.

Και αν νομίζουμε πως θα σταματήσουν στην τυρόπιτα κάνεις λάθος. Πάντα η κυβέρνηση θα βρίσκει λόγο να βάζει έναν επιπλέον έλεγχο, έτσι για το καλό μας, γιατί τί έχουμε να κρύψουμε; Και σου εγγύωμαι ότι πολλοί έλεγχοι θα σε βρουν σύμφωνω, αλλά κάποιοι θα σε εξοργίσουν και θα σε τσακίσουν και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα. 

18 ώρες πριν, manolis940 είπε

Κάποια από αυτά που αναφέρεις δεν θα λυθούν ούτε με AI. Ωστόσο γι αυτά που θα λυθούν προσωπικά δεν βρίσκω κανένα πρόβλημα.

Δεν βρίσκω κανένα πρόβλημα για παράδειγμα σε ένα μηχανάκι να τρώει πρόστιμο επειδή κάνει σφήνες. Το μοναδικό μου άγχος στις πόλεις είναι ότι θα πληρώνω ένα τέτοιο Μ@@@@α κάποια στιγμή επειδή δεν μπορεί να καταλάβει ότι την ώρα που είναι 10 εκατοστά μακρυά απ' το αμάξι μου, μπορούν πάρα πολλά να πάνε στραβά.

Ούτε εγώ βρίσκω πρόβλημα σε όλα όσα αναφέρεις. Ισα ίσα είμαι υπερήφανος για το πόσο νόμιμος είμαι στην οδήγηση μου ακόμα και όταν δεν υπάρχει κανείς γύρω για να με κρίνει. Οπως γράφω παραπάνω το πρόβλημα μου είναι ότι όταν αρχίσουν να γίνονται αυτά μέρος του συστήματος, θα σου πετάξουν μέσα και πολλά με τα οποία θα έχεις πρόβλημα και δεν θα ήθελες όλη την ώρα κάποιον πάνω απο το κεφάλι σου να σε κρίνει.

Επεξ/σία από fast8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, fast8 είπε

"Δεν κάνω διάλογο μαζί σου"

Μόνος σου κάνεις διάλογο, σίγουρα όχι μαζί μου. Δεν είπα πουθενά να μην τιμωρούνται ηλεκτρονικά οι παραβάσεις, ειδικά οι μεγάλες όπως η παραβίαση φωτεινού σηματοδότη, όρια ταχύτητας σε κατοικημένες περιοχές κτλ.

Πως πήγαμε απο την τυρόπιτα στα φανάρια πηγαίνοντας για την δουλειά, η την διάσχιση του δρόμου απο μη διάβαση, σε καγκουροκόντρες και σε θανάτους. Εγώ είπα ότι η ΑΙ δίνει πλέον την δυνατότητα σε μικροελέγχους στην συμπεριφορά σε όλα, για όλους ταυτόχρονα. Με άλλα λόγια δεν υπάρχει απλά μια κάμερα που καταγράφει, αλλά ένα σύστημα που αναλύει τα πάντα για όλους, όλες τις στιγμές, χωρίς κόπο και χωρίς να του ξεφεύγει τίποτα.

Και αν νομίζουμε πως θα σταματήσουν στην τυρόπιτα κάνεις λάθος. Πάντα η κυβέρνηση θα βρίσκει λόγο να βάζει έναν επιπλέον έλεγχο, έτσι για το καλό μας, γιατί τί έχουμε να κρύψουμε; Και σου εγγύωμαι ότι πολλοί έλεγχοι θα σε βρουν σύμφωνω, αλλά κάποιοι θα σε εξοργίσουν και θα σε τσακίσουν και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα. 

Ούτε εγώ βρίσκω πρόβλημα σε όλα όσα αναφέρεις. Ισα ίσα είμαι υπερήφανος για το πόσο νόμιμος είμαι στην οδήγηση μου ακόμα και όταν δεν υπάρχει κανείς γύρω για να με κρίνει. Οπως γράφω παραπάνω το πρόβλημα μου είναι ότι όταν αρχίσουν να γίνονται αυτά μέρος του συστήματος, θα σου πετάξουν μέσα και πολλά με τα οποία θα έχεις πρόβλημα και δεν θα ήθελες όλη την ώρα κάποιον πάνω απο το κεφάλι σου να σε κρίνει.

Ξεχάσαμε τον βασικό παίκτη σε αυτά την Κίνα όπου παίζει ήδη. Δεν ξέρω με τόση παρακολούθηση αν θα μπορούσα να ζήσω στην Κίνα. Στο τέλος όμως της μέρας οι κυβερνώντες δεν είναι απαραίτητα κακοί άνθρωποι. Δύναται όμως αν είναι όταν ο κόσμος αδιαφορεί για το ποιος θα τον κυβερνάει.

Το ότι θα έρθει λοιπόν ένα τέτοιο σύστημα έστω και μετά από 50 χρόνια στην Ελλάδα είναι σίγουρο. Στο χέρι μας είναι ο τρόπος εφαρμογής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...