Προς το περιεχόμενο

8700k + RTX 4070 = bottleneck αλλά πόσο % ?


music_lover
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Arkin,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Occultist μια τίμια αερόψυξη στα 50€ (όπως η Arctic που προτείνει ο συμφορουμίτης παραπάνω) είναι επαρκής μέχρι τα 160-170W. Mετά αρχίζουν να δύσκολα με θερμοκρασίες στα 100αρια για επεξεργαστές τύπου 14700. Εάν έχεις πρόβλημα χώρου στο κουτί και δεν μπορείς να επενδύσεις σε πολύ καλό σύστημα ψύξης, ο 14700 είναι απλά κακή επένδυσητων χρημάτων σου, μιας και δεν θα δουλέψει ποτέ σαν 14700 - θα είναι μόνιμα φιμωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, music_lover είπε

Με ενδιαφέρει κυρίως το 1440p/144hz και το 4k/60 σε high settings. Αυτή την στιγμή η 2080 συνδυασμένη με 8700k αδυνατεί να παίξει σε αυτούς τους συνδυασμούς.

Σε ποια games αδυνατεί καλά σεταρισμένος 8700K να υποστηρίξει αυτά που λες και μάλιστα με RTX 2080; Δεν μου έρχεται ούτε ένα στο μυαλό. Όχι single player πάντως. Εκεί η 2080 χαροπαλεύει.

Εδώ κόβω πυρήνες από τον 10900K ή ρίχνω τα clocks κάτω από τα 4Ghz και με τις RAM σεταρισμένες παίζω σχεδόν τα πάντα άνετα.

Αν με το "δεν μπορεί" εννοείς κάτι multi "πούπουλο" για την GPU όπου το CPU σε κρατάει πίσω στα 200fps αντί για 500fps(τύπου Overwatch) αυτό δεν το θεώρησα ποτέ πρόβλημα. Είναι καθαρά ψυχολογικό και απαγορευτικό αν μιλάμε για άτομο με περιορισμένο budget. Αν ωστόσο τα multiplayer με medium-high γραφικά είναι το "κυρίως πιάτο" και υπάρχει εμμονή με το responsiveness ακραία υψηλών καρέ τότε δεν συμβιβάζεσαι με τίποτα λιγότερο από 7800X3D και μια πιο δεύτερη GPU όπως η 4070. Ή ακόμα και radeon που υπερτερεί σε κάποια multi. 

 

4 ώρες πριν, Occultist είπε

Για να μην ανοίγω καινούργιο thread, μιας και το ερώτημα που θέλω να θέσω είναι παρόμοιο : βλέπω ότι με το τωρινό setup μου τρώει μπουκάλι η 6700XT (χοντρικά γύρω στο 30% και με τα min να με πονάνε περισσότερο), σκεφτόμουν να προχωρήσω σε αναβάθμιση mobo-cpu-ram. Η ανάλυση είναι 1200p (για την ώρα τουλάχιστον) και έχω κόλλημα με Intel, οπότε σκεφτόμουν κάτι με 14700ΚF και 32GB DDR5. Overclock δεν πρόκειται να παίξει ποτέ. Έχετε να μου προτείνετε κάτι από Ελλάδα; Θα προτιμούσα να μη με δαγκώσει πολύ στην τσέπη. Α, RGB και ιστορίες, μου είναι αδιάφορα...

Αν έχεις περιορισμένο budget, overclocking και ram tuning είναι υποχρεωτικά. Πέρα από τα ryzen3D τίποτα δεν αντέχει στο χρόνο χωρίς αυτά τα δύο. Με tuning και OC σε 9900K κοντράρεις άνετα Ryzen 7600X/7700X(στοκ κατάσταση) που βγήκε 4 χρόνια μετά! Δεν είσαι καν υποχρεωμένος να κάνεις το tuning από την πρώτη στιγμή.

Μια ζωή έτσι δούλευα και κράταγα συστήματα για πάνω από 4 χρόνια χωρίς degradation. Είναι τεράστιο το κόστος του να τα τρέχεις όλα στοκ, δήθεν για σιγουριά και να θες κάθε 2-3 χρόνια αναβάθμιση, αντί για 5-6.

υ.γ.: Τώρα παρατήρησα ότι έχεις 2666 RAM(πέραν του κλειδωμένου CPU για να γλιτώσεις μια ευτελή διαφορά)... Μην περιμένεις τίποτα με παρόμοιο χαντάκωμα σε οποιοδήποτε CPU πλην 3D. Χάνεις τουλάχιστον 20% σε επιδόσεις από ένα μέτριο και απόλυτα ασφαλές tuning σε RAM που να μην προσβάλλει κυριολεκτικά την κατασκευάστρια Intel.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, pirmen56 said:

Σε ποια games αδυνατεί καλά σεταρισμένος 8700K να υποστηρίξει αυτά που λες και μάλιστα με RTX 2080; Δεν μου έρχεται ούτε ένα στο μυαλό. Όχι single player πάντως. Εκεί η 2080 χαροπαλεύει.

Εδώ κόβω πυρήνες από τον 10900K ή ρίχνω τα clocks κάτω από τα 4Ghz και με τις RAM σεταρισμένες παίζω σχεδόν τα πάντα άνετα.

Αν με το "δεν μπορεί" εννοείς κάτι multi "πούπουλο" για την GPU όπου το CPU σε κρατάει πίσω στα 200fps αντί για 500fps(τύπου Overwatch) αυτό δεν το θεώρησα ποτέ πρόβλημα. Είναι καθαρά ψυχολογικό και απαγορευτικό αν μιλάμε για άτομο με περιορισμένο budget. Αν ωστόσο τα multiplayer με medium-high γραφικά είναι το "κυρίως πιάτο" και υπάρχει εμμονή με το responsiveness ακραία υψηλών καρέ τότε δεν συμβιβάζεσαι με τίποτα λιγότερο από 7800X3D και μια πιο δεύτερη GPU όπως η 4070. Ή ακόμα και radeon που υπερτερεί σε κάποια multi. 

 

Αν έχεις περιορισμένο budget, overclocking και ram tuning είναι υποχρεωτικά. Πέρα από τα ryzen3D τίποτα δεν αντέχει στο χρόνο χωρίς αυτά τα δύο. Με tuning και OC σε 9900K κοντράρεις άνετα Ryzen 7600X/7700X(στοκ κατάσταση) που βγήκε 4 χρόνια μετά! Δεν είσαι καν υποχρεωμένος να κάνεις το tuning από την πρώτη στιγμή.

Μια ζωή έτσι δούλευα και κράταγα συστήματα για πάνω από 4 χρόνια χωρίς degradation. Είναι τεράστιο το κόστος του να τα τρέχεις όλα στοκ, δήθεν για σιγουριά και να θες κάθε 2-3 χρόνια αναβάθμιση, αντί για 5-6.

υ.γ.: Τώρα παρατήρησα ότι έχεις 2666 RAM(πέραν του κλειδωμένου CPU για να γλιτώσεις μια ευτελή διαφορά)... Μην περιμένεις τίποτα με παρόμοιο χαντάκωμα σε οποιοδήποτε CPU πλην 3D. Χάνεις τουλάχιστον 20% σε επιδόσεις από ένα μέτριο και απόλυτα ασφαλές tuning σε RAM που να μην προσβάλλει κυριολεκτικά την κατασκευάστρια Intel.

Εντελώς εκτός θέματος η απάντησή σου. Δεν ρώτησα για τίποτα από αυτά. Αν θες ξανά να φανταστείς την ερώτηση στην οποία καίγεσαι να δώσεις απάντηση με συγκεκριμένο ύφος, η οποία στην ουσία είναι σκέτη κριτική και επιθετικότητα και άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, να απευθυνθείς σε ψυχολόγο.

Επεξ/σία από Occultist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Occultist είπε

Εντελώς εκτός θέματος η απάντησή σου. Δεν ρώτησα για τίποτα από αυτά. Αν θες ξανά να φανταστείς την ερώτηση στην οποία καίγεσαι να δώσεις απάντηση με συγκεκριμένο ύφος, η οποία στην ουσία είναι σκέτη κριτική και επιθετικότητα και άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, να απευθυνθείς σε ψυχολόγο.

Και όμως πήρες εντός θέματος απάντηση. Ή 3D ή συνεχίζεις να πετάς λεφτά και να μένεις με GPU κατά πολύ υποδεέστερων και αναντίστοιχων του budget που ξοδεύεις διαχρονικά.

Το gaming είναι αποδεδειγμένα ~70% επιδόσεις RAM/cache και ~30% επεξεργαστής. Porsche(9900K, 13700K, 14700K κλπ. ) με ζάντες Zastava(κακή και ασετάριστη RAM) θα είναι πάντα κάκιστη επιλογή. Δεν έχουν νόημα οι προτάσεις πάνω σε ένα Βατερλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Arkin said:

Όχι ο 7600 είναι άψογος. 4070ti έχω με 5700x και δεν έχω κανενα θέμα. Σε ray tracing που τρώει το πολύ ζόρι έχω και frame generation και αν βγάζει με το ζόρι 60fps πχ hogwarts jedi survivor τα πιο βαριά παιχνίδια με ray tracing βάζεις fg και πας 120++. 

Αν σκέφτεσαι να κρατησεις χρόνια το build τότε μια χαρά είναι ο 14700kf γιατί δεν θα πάρει άλλη αναβάθμιση σε cpu. Ενώ σε am5 θα πάει σίγουρα 2 γενιές ακόμα. Εφόσον το κρατήσεις χρόνια σε λιγάκι θα σου προτείνω γιατί είμαι από κινητό mobo και ram. 

 

3 hours ago, Arkin said:

Βλέπω ότι στο κουτί μου χωράει ψύκτρα cpu μέχρι 165mm. Οπότε, ποια προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Occultist είπε

 

Βλέπω ότι στο κουτί μου χωράει ψύκτρα cpu μέχρι 165mm. Οπότε, ποια προτείνεις;

Αυτη που προτεινα ειναι 157 οποτε θα ειναι μια χαρα θα εχεις και κανα εκατοστο κενο μεχρι το τζαμι μην ειναι και ακριβως. Αν μου στειλεις το κουτι να δω αν μπορεις να βαλεις και την AIO που προτεινα ειναι αξιολογη για την τιμη που εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Arkin said:

Αυτη που προτεινα ειναι 157 οποτε θα ειναι μια χαρα θα εχεις και κανα εκατοστο κενο μεχρι το τζαμι μην ειναι και ακριβως. Αν μου στειλεις το κουτι να δω αν μπορεις να βαλεις και την AIO που προτεινα ειναι αξιολογη για την τιμη που εχει.

https://www.skroutz.gr/s/25356529/Innovator-Shadow-Case-2-Gaming-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-me-Plaino-Parathyro-kai-RGB-Fotismo-Mayro.html#specs

Αλλά το δικό μου είναι χωρίς τα rgb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Occultist είπε

Χωραει τα παντα το κουτι μπορεις να βαλεις ανετα μπροστα 240 η ακομα και 360 πανω μεχρι 240 και ακομα και πισω 120. 

Αυτη που προτεινα ειναι 240 στα 60 ευρω αξιολογη και θα εχεις καλες θερμοκρασιες. Αν θες να ανεβεις λιγο παραπανω το απολυτο σε 240 για vfm ειναι εδω στα 80 ευρω

https://www.skroutz.gr/s/20848927/Arctic-Liquid-Freezer-II-240-Ydropsyxi-Epexergasti-Diplou-Anemistira-120mm-gia-Socket-AM4-AM5-1200-115x.html

 

Και τις 2 μπορεις να τις βαλεις η μπροστα η πανω οπου σε βολευει περισσοτερο εσενα. Θα δειξει πιο ομορφα στο κουτι απο μια κανονικη αλλα οτι και να προτιμησεις απο τις 3 θεμα δεν θα εχεις εκτος αν τρεχεις ολη μερα benchmarks. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Arkin said:

Χωραει τα παντα το κουτι μπορεις να βαλεις ανετα μπροστα 240 η ακομα και 360 πανω μεχρι 240 και ακομα και πισω 120. 

Αυτη που προτεινα ειναι 240 στα 60 ευρω αξιολογη και θα εχεις καλες θερμοκρασιες. Αν θες να ανεβεις λιγο παραπανω το απολυτο σε 240 για vfm ειναι εδω στα 80 ευρω

https://www.skroutz.gr/s/20848927/Arctic-Liquid-Freezer-II-240-Ydropsyxi-Epexergasti-Diplou-Anemistira-120mm-gia-Socket-AM4-AM5-1200-115x.html

 

Και τις 2 μπορεις να τις βαλεις η μπροστα η πανω οπου σε βολευει περισσοτερο εσενα. Θα δειξει πιο ομορφα στο κουτι απο μια κανονικη αλλα οτι και να προτιμησεις απο τις 3 θεμα δεν θα εχεις εκτος αν τρεχεις ολη μερα benchmarks. 

Από αυτές που έχει το πλαίσιο, ποια προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Occultist είπε

Από αυτές που έχει το πλαίσιο, ποια προτείνεις;

Θα πηγαινα εδω απο AIO πρεπει να ανεβουμε ακομα παραπανω σε τιμη. Εχει και στο 50αρικο καποιες αλλα για 14700k δεν θα τις προτεινα.

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/anemistirakia-psiktres/be-quiet-cpu-cooler-dark-rock-pro-44_3112381

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/anemistirakia-psiktres/corsair-cpu-cooler-hydro-h60x-elite_4191846

 

^^αυτή εδώ μπαίνει στο κουτί μου; Είναι καλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Occultist said:

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/anemistirakia-psiktres/corsair-cpu-cooler-hydro-h60x-elite_4191846

 

^^αυτή εδώ μπαίνει στο κουτί μου; Είναι καλή;

Υδρόψυξη με μόνο cooler έχει χειρότερη απόδοση από καλή αεροψυκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, @topos said:

Υδρόψυξη με μόνο cooler έχει χειρότερη απόδοση από καλή αεροψυκτρα.

Η Arctic Freezer 34, είναι καλή, δεδομένου του ότι δεν θα γίνει oc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Occultist said:

Η Arctic Freezer 34, είναι καλή, δεδομένου του ότι δεν θα γίνει oc;

Πήγαινε σε αυτη->

https://www.skroutz.gr/s/37466849/Deepcool-AG620-PSyktra-Epexergasti-gia-Socket-AM4-1200-115x-1700.html

Είναι από τις καλες αεροψυκτρες στα ~ιδια χρήματα με την freezer 34.

Επεξ/σία από @topos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή και η Thermalright Peerless Assassin 120 και Thermalright Peerless Assassin 120 SE, στο γερμανικό amazon την βρίσκεις 40 ευρώ + 15 ευρώ μεταφορικά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...