Προς το περιεχόμενο

Για πόσο την παλεύει ένα macbook;


Gingerbread

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/12/2023 στις 5:27 ΜΜ, thanasis00 είπε

Σίγουρα να δεις για αλλαγή πληκτρολογίου και οθόνης (νομίζω πάει πακέτο και η μπαταρία), γιατί είναι μέσα στη λίστα της αλλαγής των προβληματικών macbook pro, απλά δε ξέρω αν ισχύει ακόμα.

Κατά τα άλλα, εγώ έχω το μουσειακό Macbook Air M1 που λες, και πέραν του design που είναι σαν το παλιό, πετάει εδώ και 2 χρόνια χωρίς κανένα παράπονο. Γενικά αν πας σε M1 θα είσαι πολύ ευχαριστημένος. Μη πας μόνο σε M2 Air, γιατί κάνει αρκετό thermal throttling. Προτίμησε Macbook Pro Μ2.

Πολύ πιθανόν τότε να έχει χαλάσει η θύρα φόρτισης, πιθανόν αλλάζει αν βρεις κάποιον να στο κάνει σε λογική τιμή. Αλλιώς για τόσο παλιό λάπτοπ μπορεί και να μην αξίζει η επισκευή.

απ'ότι μου είπαν, εαν είναι τελείως όφ η μπαταρία, δεν δουλεύει ούτε με φορτιστή κουμπωμένο επάνω. Άρα μάλλον πάω για μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο επαθα και εγω με ενα macbook toy 2007 . το εκλεισα κανωνικα και την επ[ομενη δεν ξαναανοιξε ... μαλον φορτιστης πιστευω αλλα τα λεφτα του τα εχει βγαλει και με το παραπανω .. γενικα να ξερετε οτι τα μοντελα μετα το 2012 ειναι συμφωνα με ενα regulation που ειχε περασει στην αμερικανικη νομοθεσια και αφορουσε τισ κολυσεισ στα κυκλωματα . και εχει πια ημερωμηνια ληξης (οχι επιτηδες)

τα πιο παλια αρκουν και 40 50 χρονια (το 8086 μου λεθιτουργει ακομα ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

το ιδιο επαθα και εγω με ενα macbook toy 2007 . το εκλεισα κανωνικα και την επ[ομενη δεν ξαναανοιξε ... μαλον φορτιστης πιστευω αλλα τα λεφτα του τα εχει βγαλει και με το παραπανω .. γενικα να ξερετε οτι τα μοντελα μετα το 2012 ειναι συμφωνα με ενα regulation που ειχε περασει στην αμερικανικη νομοθεσια και αφορουσε τισ κολυσεισ στα κυκλωματα . και εχει πια ημερωμηνια ληξης (οχι επιτηδες)

τα πιο παλια αρκουν και 40 50 χρονια (το 8086 μου λεθιτουργει ακομα ...)

Το μηχάνημα έχει System Battery. Πρόκειται για μια πλακέ στρογγυλή μπαταρία των 3 Volt που τροφοδοτεί αδιάλειπτα την ΝVRAM, όπου φυλάσσονται και τα boot arguments. 
Όταν λοιπόν εξαντληθεί η μπαταρία, το μηχάνημα δεν ανοίγει πλέον. Δεν μπορώ να γνωρίζω αν στο μηχάνημα σου συνέτρεχε η μπαταρία, απλά τον αναφέρω ενημερωτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα MacBook ήταν καλά μέχρι το 2015 (εξαίρεση του 2011 που είχε θέμα με gpu) από τότε που άρχισαν να τα κάνουν όλα soldered ξεκίνησαν και τα προβλήματα..πληρωνεις τόσα λεφτά και δεν μπορείς να αλλάξεις καν το δίσκο🤔😒🙁(ssd)(μπορείς αλλά δεν μπορείς να τα πάρεις από το skrutz😁 Κ σίγουρα πρέπει να το κάνει κάποιος σαν τον louis rossmann..το ίδιο ισχύει Κ για Ram) ειδικά εάν έχεις ένα μοντέλο με 8gb και όχι πάνω από 256gb και δουλεύεις με μεγάλο όγκο data την έχεις βάψει..χωρις καμιά προειδοποίηση παπα τα δεδομένα σου..τα επόμενα MacBook πιστεύω θα είναι σε ρητινη(οπως τα epoxy tables) μετά απλά πέτα το😂😂😂

Ένα λινκ σχετικά με τα soldered μοντέλα τι ακριβώς γίνεται..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...